Haberler

Başlatan Sihirbaz, Eki 20, 2015, 07:19 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

The Thing

Yukarıdaki olayın nedeni aydınlanmış. Hamburg Havalimanın boşaltılmasına neden olan olayın nedeni, kimliği belirsiz kişiler tarafından havalandırma sistemine biber gazı sıkılmasıymış. Mesajı Paylaş

HAL-9000

Bursa Yunuseli Havaalanı'nda tarifeli uçuşlar durduruldu.

Yenişehir Havaalanı'nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan Yunuseli Havaalanı, 16 yıl aradan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Şubat'ta yeniden hizmete açılmıştı. Gemlik'teki deniz uçağı seferlerinin tarifeli olarak kaydırıldığı Yunuseli Havaalanı'nda BURULAŞ'ın seferleri Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından durduruldu.


http://www.airlinehaber.com/bursa-yunuseli-havaalaninda-tarifeli-ucuslar-durduruldu/


Baştan bilinmiyor muydu ki gerek ve yeter şartlar? Deneyemeden sona erdi. Bu işin sonu nereye varacak merak etmekteyim. Mesajı Paylaş

murattekin

Yunuseli'nde eksikler tamamlanıyor. Uçuşlar tekrar başlayacak. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

canıtez

Hollanda'nın Yeni VIP Uçağı

Hollanda hükümeti, 22 yıllık Fokker 70'in yerine Boeing Business Jet (BBJ) alıyor.

Polonya hükümetinin, devlet erkamının kullanımı için Boeing'e üç adet büyük gövdeli BBJ 2 iş jeti siparişi vermesinden sonra bir başka Avrupa ülkesi de tercihini aynı uçaktan yana kullandı.

Hollanda hükümeti, VIP ulaşım ihtiyacı için B737 BBJ alınacağını açıkladı. Söz konusu açıklamayı Kalkınma Bakanı Melanie Schultz yaptı. Schultz, 22 yıldır kullanımda olan Fokker 70 tipi uçağın yerine BBJ alacaklarını bildirdi.

http://www.kokpit.aero/hollanda-vip-ucagi-degistiriyor Mesajı Paylaş

canıtez

Lufthansa'dan 3. havalimanı değerlendimesi

Lufthansa Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer, dünyanın en büyük havalimanı projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı'na ilişkin, "Havacılık sektörü için çok büyük bir kazanım yaratacak. Yolcular için coğrafi konum avantajı ve konfor sunması önemli. Bu havalimanı, havayolu şirketleri için bir avantaj olacak." dedi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Geçer, dünyanın en büyük havacılık grubu olan Lufthansa'nın Türkiye'de de en fazla uçuş yapan yabancı şirket olduğunu söyledi.

Hareketli bir pazar olan Türkiye'de başarılı bir sezon geçirdiklerini belirten Geçer, havacılık sektöründe güvenlik endişelerinden kaynaklanan negatif bir etkileşimin yaşandığına işaret etti.

Şirket olarak 2016'yı iyi rakamlarla geçirdiklerini anlatan Geçer, "Geçen sene sabitlediğimiz hedefleri bu sene sürdürmeye karar verdik. Lufthansa Grubu için 2016 her şeye rağmen çok iyi geçti. 32 milyar avro ciro, 1,7 milyar avro karlılık elde ettik. Büyük operasyon ağına sahip bir şirket için büyük bir başarı." diye konuştu.

Geçer, Türkiye olarak sefer sayılarını artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Türkiye'ye sadece bir pazar olarak bakmadıklarını, 60 yıllık duygusal bir ilişkiden bahsettiklerini anlatan Geçer, THY ile ortak kurdukları SunExpress'in başarısının da mutluluk verici olduğunu belirtti.

"Devasa, muazzam çalışma"

İstanbul'da yapımı süren yeni havalimanıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Geçer, şöyle konuştu:

"İnşaatı gezerek projeyi inceleme fırsatı buldum. Devasa, muazzam bir çalışma var. Binlerce insan aynı anda çalışıyor ve çok hızlı ilerliyor. Açıkçası o hummalı çalışmadan etkilendim. Türkiye için çok iyi bir proje olacak. Havacılık sektörü için çok büyük bir kazanım yaratacak. Yolcular için coğrafi konum avantajı ve konfor sunması önemli. Bu havalimanı, havayolu şirketleri için bir avantaj olacak. Türkiye için çok iyi bir proje olacak."

Geçer, Lufthansa uçuşlarının mevcut haliyle yeni havalimanına taşınacağını, yeni sefer konup konmayacağının ise talep artışına göre belli olacağını dile getirdi.

Yeni havalimanının büyük gövdeli çift katlı uçakların inmesi için de uygun olmasının önemine dikkati çeken Geçer, "Lufthansa'da uçak tipleri uçuş saatlerine göre hesaplanıyor. Belli bir saat uçuşun üzerine çıkıldığı zaman geniş gövdeli uçak koyuyoruz. Talep olduğu zaman da olabilir. Örneğin bu sene yazın İstanbul-Frankfurt uçuşlarında A320 yerine belli tarihlerde A321 veya A330 dediğimiz geniş gövdeli uçağı koymayı düşünüyoruz. Bu bir arz talep meselesidir." şeklinde konuştu.

"Yeni havalimanının rakibi Almanya'daki havalimanları mı?" sorusu üzerine Geçer, Lufthansa olarak konuya "nerede yeni bir havalimanı açılırsa yeni bir iş fırsatı yaratır" düşüncesiyle baktıklarını, İstanbul'daki havalimanının da şirkete yeni fırsatlar sunacağına inandıklarını kaydetti.

http://www.airporthaber.com/lufthansa-haberleri/lufthansadan-3-havalimani-degerlendimesi.html Mesajı Paylaş

canıtez

İran Air Yeni Uçakları İle Avrupa Seferlerine Başlıyor

A330-200 uçağıyla ilk seferi Göteborg'a yapacak. Avrupalı üretici Airbus'a verdiği 100 uçaklık siparişlerden ilk üçünü alan İranair, büyük gövdeli A330 uçağıyla Avrupa seferlerine Mayıs ayında başlıyor. İki adet Airbus A330-200 ( EP-IJA, EP-IJB tescil numaraları) uçağını geçen ay filosuna katan İranair, uluslararası uçuş sertifikaları gelinceye kadar bu uçakları Nevruz yoğunluğu dolayısıyla iç hatlarda kullanıyordu.

Geçen hafta uluslararası trafik haklarını alan İranair, A330-200 uçaklarını Tahran'dan Avrupa'ya ve bu yılın sonuda ise Uzakdoğu hatlarında kullanılacak. Havayolu uçak yetersizliğinden dolayı Kuala Lumpur ve Pekin seferlerini iptal etmek zorunda kalmıştı.

IranAir'in rezervasyon sistemi uyarınca, ilk uluslararası Airbus A330 uçuşu 1 Mayıs'ta Tahran'dan İsveç'in Göteborg şehrine yapılacak. 2 Mayıs'ta Paris Orly, 3 Mayıs'tan itibaren ise Stockholm uçuşları başlayacak.

İranair, Mayıs ayında Türk Hava Yolları tarafından sipariş edilen Boeing 777-300ER  uçağını da filoya katacak.

http://www.kokpit.aero/iranair-a330-ucagi-avrupa-ucuslari
Mesajı Paylaş

canıtez

Katar Havayolları dünyada bir ilki başardı

Katar Airways, Hamad Uluslararası Havalimanında (HIA) Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) 753 sayılı Kararının gerekliliklerini yerine getirmeyi başaran dünyadaki ilk havayolu şirketi oldu. Katar Airways tüm gereklilikleri zamanından bir yıl önce yerine getirdi.

Bu karar, havayolu şirketinin her bir bavulu yolculuğun başından sonuna kadar tüm yol boyunca izlemesini şart koşmaktadır. Bu belgelendirme, havayolu şirketi tarafından geliştirilen Bagaj Yönetim Sistemi'nin ("HAQIBA") yanı sıra Katar Airways web sitesi ve mobil uygulaması ile sağlanan kesintisiz gerçek zamanlı entegrasyon sayesinde alınmıştır.

Katar Airways, web sitesindeki ve mobil uygulamasındaki "Track My Bags" (Bagajımı İzle) özelliği aracılığı ile kontrol edilen bagajların gerçek zamanlı izlenmesine olanak sağlıyor ve yolculara sorunsuz bir bagaj deneyimi yaşatmaktadır. Mobil uygulama, ilgili güncellemeler ile yolculara bağalarına ilişkin gerçek zamanlı bildirimler sunmanın yanı sıra "My Trips" (Seyahatlerim) özelliğini kullanarak ihtiyaç doğrultusunda çeşitli detayları sunmaktadır.

Sunulan detaylar arasında check-in, transfer, varış noktası gibi bagajın taşıma sürecinin hangi aşamasında olduğuna dair bilgilerin yanı sıra bavul etiketleri ve şeridine ilişkin ilgili bilgiler de bulunmaktadır. Bu bilgiler, yolculuk süresince yolcuları yönlendirmekte ve bavulun gecikmesi ya da kaybolması halinde durumun anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. HAQIBA sistemi, taşıma süresinin optimize edilmesi için Katar Airways personelinin geciken bavulları proaktif bir şekilde yönetmesine olanak sağlamaktadır.

Katar Airways Group CEO'su Mr. Akbar Al Baker: "Yolculuğun başlangıcından bitişine kadar tüm yol boyunca yolcuların bagajlarına gösterdiğimiz özen, müşterilerin yaşayacağı deneyime verdiğimizin önemin başka bir göstergesidir. Bagaj yönetim sistemlerimizi IATA gereklilikleriyle uyumlu hale getirmek amacıyla attığımız proaktif adımların sonucunda bu uluslararası birliğin, Hamad Uluslararası Havalimanında Katar Airways'in kullandığı uçtan uca izleme uygulaması sayesinde belgelendirilen ilk havayolu şirketi olduğunu duyurmasından dolayı mutluyuz." dedi.

IATA Havalimanları Yolcu, Kargo ve Güvenlik'ten sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Mr. Nick Careen ise, Katar Airways'in son birkaç yıldır IATA'nın 753 sayılı Bagaj İzlemeyle ilgili Kararına uymak için gösterdiği çabaların karşılığını aldığını belirterek: "Doha'daki merkezinde bu çözüme bütünüyle uyulmasını sağlayarak dünyada bir ilki başaran Katar Airways'i tebrik ediyoruz. Yolculuğun her aşamasında bagajları takip etme imkânı sunması sayesinde havayolu şirketinin tüm bagaj operasyonları görsel olarak yönetilebiliyor ve daha kolayca izlenebiliyor. Böylece kaybolan veya geciken bagajlar daha kolay takip edilebiliyor, bulunabiliyor ve teslim edilebiliyor. Bu da, yolcuların çok daha iyi bir deneyim yaşamaları anlamına geliyor." dedi.

753 sayılı karar, tüm dünyadaki havalimanlarında bagajların kötü bir şekilde taşınmasını engellemek, dolandırıcılıkları azaltmak ve yolcu memnuniyetini arttırıp genel bagaj yönetimini iyileştirmek amacıyla geliştirildi. 1 Temmuz 2018 tarihine kadar IATA üyesi tüm havayollarının 2016 yılında yayınlanan karar uyması zorunlu hale getirilmiştir.

Doha'daki merkezi olan Hamad Uluslararası Havalimanına (HIA) bir sertifika verildi; ağdaki tüm istasyonlar kararı uygulamaya başladıktan sonra, IATA tarafından havayolu şirketine platinum sertifika verilecektir.

Bu yıl HIA, 2017 Skytrax Dünya Havalimanı Ödülleri kapsamında Dünyanı En İyi Altıncı Havalimanı seçilmesinin yanı sıra art arda üçüncü defa Orta Doğu'nun En İyi Havalimanı unvanının da sahibi oldu. Havalimanı aynı zamanda art arda ikinci defa Orta Doğu'da En İyi Personel Hizmeti Sunan Havayolu Şirketi seçildi.

Gökyüzündeki en genç ve son teknoloji ile donatılmış filolarından birine sahip olan Katar Airways, havacılık sektöründe dönüm noktası olan bir sözleşmeyle kısa süre önce Boeing'e 100 adet yeni jet siparişi verdi. Katar Devleti'nin ulusal havayolu şirketi, teknolojik açıdan dünyanın en gelişmiş uçağı olan Airbus 350'yi tanıtan dünyadaki ilk firma olurken, ultra modern bir uçak olan Boeing Dreamliner'ı da Orta Doğu'da tanıtıp filosuna katan ilk havayolu şirketi oldu.     

http://www.airporthaber.com/qatar-airways-haberleri/qatar-havayollari-dunyada-bir-ilki-basardi.html Mesajı Paylaş

nokta

İlk kez Rusya'dan sivil helikopter aldı

Bugüne kadar Rusya'dan hep askeri helikopter alan Pakistan, ilk kez Rus yapımı sivil helikopter Mil Mi-171 aldı. Helikopter ülkenin en kalabalık dört eyaletinden biri olan Pencap eyalet hükümetince kullanılacak. 

Mi-171, hem  yolcu taşımacılığı hem de kargo taşımacılığında kullanılabiliyor. Eğer VIP olarak konfigüre edilirse 13 yolcu, normal sınıfta ise 27 yolcu taşıyabiliyor.

Bir vinç ve arama ışığı ile donatlıan helikopter aynı zamanda arama-kurtarma faliyetlerinde kullanılıyor.

http://www.kokpit.aero/pakistan-rusyadan-sivil-helikopter-aldi Mesajı Paylaş

canıtez

AHL'YE TOMOGRAFİ CİHAZLARI ALINACAK. THY LAPTOP ALIMI YAPIYOR

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, uçaklarda elektronik eşya kısıtlaması sonrası seferlerde yolculara dağıtmak üzere laptop satın alma sürecine girildiğini bildirdi. Bunun kısa süre sonra dağıtılmaya başlanacağına işaret eden Ekşi,"400- 500 tane alınacak. Bunların stoklarında bulunmasına problem oluyor. Standartlarda kullanacağımız için satın alma süreçleri tamamlandı. Teslimatlarını bekliyoruz. Bu yasağın da kısa sürede kalkmasını bekliyoruz. ifadelerini kullandı.

ABD BUSİNESS YOLCULARINA LAPTOP DAĞITIMI

Ekşi, laptoplarla çalışacak yolcunun bilgi güvenliğinin de üst seviyede sağlanacağını kaydederek, "Biz global bir firmayız business class'ta vereceğiniz laptopun uluslararası tanılırlığının olması lazım ki algınızla beraber olsun diye. O çerçevede algıyı yönetmek zorundayız. Sadece Amerika, business yolcularına İngiltere kısa uçuş, oraya vermiyoruz. Amerika'ya veriyoruz. İngiltere yolcularından böyle bir talep gelmedi. Bedava internet, İngiltere ve Amerika uçuşlarında devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

TOMOGRAFİ CİHAZLARI GELECEK

Bir gazetecinin Atatürk Havalimanı'ndaki ABD uçuşlarında kontrol için tomografi cihazı alınacağına ilişkin haberleri anımsatması üzerine Ekşi, "Bakanlığımız, karşı tarafın olabilecek tüm argümanlarını ortadan kaldırmak istiyor . Karşı tarafla bunu konuştuğumuzda, 'Bu tomografi cihazı geldiğin de bu yasağı kaldırırız' diye açık bir beyanatta bulunmadılar. Bakanlığımız şunu yapıyor: 'Ben elimdeki bütün tedbirleri aldım. Sen artık bunu kaldırmamanın başka bir anlamı olması lazım' dedirtmek istiyor" şeklinde konuştu.

http://www.airlinehaber.com/ahlye-tomografi-cihazlari-alinacak-thy-laptop-alimi-yapiyor/ Mesajı Paylaş

canıtez

Orman Bakanlığı 3 helikopter ve bir yedek motor satıyor
Gazetelere satış ilanı veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü uzun yıllar kullandığı eski Eurocopter yeni Airbus Helicopters imalatı AS355 Ecuereuil tipi üç helikopter satışa çıkartıldı. Envantere 1987'de giren helikopterlerin imalat numaraları 5354, 5357 ve 5369. Her bir helikopter için belirlenen muhammen bedel 112 bin 334 dolar 10 cent.

Bu helikopterlerle birlikte 45 bin 900 dolar muhammen bedelli bir adet Ecureuil 250C20F motoru ve çeşitli yedek parçalar da satışa çıktı. Satış işlemi, 17 Mayıs 2017 tarihinde saat 14.00'te yapılacak ihale ile gerçekleştirilecek. Daha fazla bilgi 0 312 296 35 96 - dahili: 3570 numaralı telefondan alınabilir.

FİLO YENİLENDİ

Orman Bakanlığı, AS355 Ecuereuil'lerin yerini almak üzere 2012'de helikopter ihalesine çıkmıştı. Bu ihaleyi, Bell Textron imalatı 429 modeli kazanmıştı. İlk helikopter 2013'te Orman Bakanlığı'na teslim edildi. FLIR kamera sistemlerine sahip helikopterler, farklı bölgelerde görev yapıyor.

http://www.kokpit.aero/orman-bakanligi-helikopter-satiyor
Mesajı Paylaş

canıtez

Çanakkale-İstanbul Deniz Uçağı Seferleri Başlıyor

GESTAŞ ve Bursa Büyükşehir Belediyesi BURULAŞ ortak çalışmasıyla İstanbul Haliç'ten Çanakkale Havalimanı'na, Çanakkale Havalimanı'ndan İstanbul Haliç'e deniz uçağı seferleri başlıyor.

29 Mayıs Pazartesi günü ilk uçuşunu gerçekleştirecek deniz uçağı seferleri, haftanın üç günü (Pazartesi, Çarşamba ve Cuma) sabah ve akşam günde iki sefer olarak gerçekleşecek. Çanakkale-İstanbul arasını 45 dakikaya düşürecek seferlerin tek yön tek kişilik bilet fiyatı 199 TL.

Yolcular, gidiş dönüş bileti tercih ettiklerinde tek kişilik bilet fiyatı ise 383 TL olacak.   Deniz Uçağı biletleri, GESTAŞ Çanakkale İskelesi, Gestaş Koordinasyon Merkezi (Satış Ofisi / Çanakkale İskele yanı), GESTAŞ Bozcaada İskelesi, GESTAŞ Geyikli İskelesi ve online olarak https://fly.burulas.com.tr/adresinden temin edebilecek. GESTAŞ Koordinasyon Merkezi'nden deniz uçağı biletlerinin kredi kartıyla, diğer gişeler de ise bilet satışının nakit olarak yapılacağı öğrenildi.

Deniz uçağının kalkış saatleri Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, İstanbul'dan (Haliç) 08:00 ve 17:00, Çanakkale'den ise 09:30 ve 18:00 olarak bildirildi.

http://www.airlinehaber.com/canakkale-istanbul-deniz-ucagi-seferleri-basliyor/ Mesajı Paylaş

canıtez

Antalya uçuşlarındaki kısıtlamalar kaldırıldı

Rusya Federal Havacılık Kurumu'nun (Rosaviatsiya) Antalya'ya charter uçuşlarının durdurulabileceği yönünde Rus havayolu şirketlerine gönderdiği uyarıyı geri çektiği belirtildi.

Rosaviatsiya'dan bir kaynak, Sputnik'e açıklamasında, "Antalya'ya seferler için tüm kısıtlamalar kaldırıldı" dedi.

Rosaviatsiya, geçtiğimiz nisan ayında, Türkiye'ye charter uçuşlarının durdurulabileceği uyarısını içeren mektubu havayolu şirketlerine göndermişti. Neden olarak, Türkiye'deki karmaşık siyasi durum gösterilmişti. Mayıs ayı başlarında Antalya dışında Türkiye'deki tüm kentler için uyarı geri çekilmişti.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/antalya-ucuslarindaki-kisitlamalar-kaldirildi.html Mesajı Paylaş

canıtez

TÜRK ŞİRKETLERİ DAKAR HAVAALANINI 8 AYDA TAMAMLADI

Senegal'in başkenti Dakar'ın 2008 yılından bu yana bitirilemeyen yeni havalimanını Türk firmalar 8 ayda teslime hazır hale getirdi.

Türk firmaları Summa ve Limak, Dakar'ın yıllardır tamamlanması beklenen Blaise Diagne Havalimanı inşaatını bitirdi ve 25 yıllık işletmesine de ortak oldu. Aralıkta açılması beklenen havalimanında 9 biniş kapısı, 2'si havayolu firmalarına ait olmak üzere 4 VIP bekleme salonu ve Duty Free alanları var.
İNŞAATI TAMAMLANAMIYORDU
Proje Müdürü Selim Erkal, Summa'ya 2016 yılında, Suudi bir şirket tarafından 2008 yılından bu yana tamamlanmayan yeni havalimanı inşaatının bitirilmesi ve işletilmesinin teklif edildiğini belirtti. Erkal, havalimanını Limak ortaklığıyla Nisan 2016'da devraldıklarını, inşaata Eylül 2016'da başladıklarını anlattı.
İnşaatta 2 bin işçi çalıştı
Erkal, şimdilik 3 milyon yolcu kapasiteli olacak havalimanının ilerleyen yıllarda kapasitesinin artırılabileceğini dile getirdi. Erkal, şunları aktardı: "Dakar, hub olacak özelliklere sahip. Projede 1.300'ü Senegalli 700'ü Türkiye'den toplamda 2 bin kişi çalıştı. Pist, A380 inecek şekilde dizayn edildi."

http://www.airkule.com/haber/TURK-SIRKETLERI-8-AYDA-TAMAMLADI/27519 Mesajı Paylaş

canıtez

GULFSTREAM'İ TÜRKİYE'DE KAAN AİR SATACAK

Gulfstream uçaklarının Türkiye satıcısı belli oldu. Kaan Air işbirliklerine bir yenisini daha ekleyerek dünyanın teknolojik altyapı bakımından en gelişmiş iş jeti üreticilerinden, ABD'li General Dynamics'in iştiraki, Gulfstream uçaklarının Türkiye Ticari Satışlar temsilcisi oldu. Bu işbirliği kapsamında Türkiye'ye ilk kez getirilen, Gulfstream uçaklarının en çok tercih edilen 3 modeli G280, G550 ve G650ER, jetleri Kaan Air tarafından satılacak.

Uzun yıllardır İtalyan helikopter imalatçısı AgustaWestland'ın (şimdiki adıyla Leonardo Helicopters) distribütörlüğünü yapan Kaan Air, bundan böyle dünyanın en gelişmiş özel uçaklarını üreten Gulfstream serisi iş jetlerinin de satışını gerçekleştirecek.

Başarı Holding ve Kaan Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Ferda Yıldız, Kaan Air Genel Müdürü Kemal Süler, Gulfstream Bölge Kıdemli Başkan Yardımcısı Trevor Esling ve Gulfstream Bölge Başkan Yardımcısı Nicholas Robinson'ın katılımıyla gerçekleşen lansmanında Türkiye'ye ilk kez getirilen 3 yeni model Gulfstream uçağı sergilendi. 2002 yılından itibaren, helikopter satışı, kiralama, VIP taşımacılık, hava taksi, havadan fotoğraf ve film çekim faaliyetlerinin dışında, devlet ve özel sektöre gerçekleştirdiği kalite hedefli başarılı projelerle pazardaki varlığını büyüten Kaan Air, havacılık sektörünün lider firması olarak 22 dönümlük Türkiye'nin ilk büyük heliportu ve helikopter bakım merkezi yatırımlarına sahip. 2006'da başladığı helikopter satışlarıyla toplam pazar payını yüzde 30 'a ulaştıran Kaan Air, satışını yapmış olduğu helikopter sahiplerine talepleri doğrultusunda işletme, teknik bakım ve hangarlama hizmetlerini Türkiye'de sunan tek havacılık şirketi olma özelliği taşıyor.

Başarı Holding ve Kaan Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Ferda Yıldız açılış konuşmasında, "Sürekli yeni iş modelleri geliştirmeyi ve liderliğimizi korumayı başardık. Günümüze dek dünyanın önde gelen farklı kategorideki helikopter üreticilerinin 'exclusive' distribütörlüğünü üstlendik ve bugün de bu faaliyetlerimize devam ediyoruz. İlk olarak 2005 yılında Türkiye şartlarına en uygun olduğuna inandığımız dünyanın en hızlı, en güçlü ve en uzun menzile sahip olan eski adiyla AgustaWestland olan Leonardo Helikopteri'yle işbirliği yaptık. 2007 yılında Enstrom helikopterlerinin "münhasır" distrübütörü olduk. 2012 yılında yine Turkiye nin ilk ve tek heliportu olan Kaan Heliportu açtık. 2015 yılında Kaan Air Australia'yı kurduk. 2016 yılında Almanya'nın Sande Şehrinde konumlanmış helikopter operatörü WIKING HELICOPTER SERVICE'in yüzde 60 hissesini satın aldık. Son olarak bugün sizinle yepyeni işbirliğimizi paylaşmaktan onur duyuyoruz. Kaan Air olarak dünyanın teknolojik altyapı bakımından en gelişmiş iş jeti üreticilerinden, ABD'li General Dynamics'in iştiraki Gulfstream uçaklarının Türkiye Ticari Satışlar temsilcisi olduk. İş birliğimiz kapsamında birazdan sizlerinde göreceğiniz Gulfstream G280, G550 ve G650ER olmak üzere 3 modelini Türkiye'de ilk defa sergiliyoruz. Satış rakamları mali değerleri, 25, 57 ve 75 Milyon Dolar olan üç modeli ve büyüyen iş ortaklıklarımızı sizlere sunmaktan onur duyuyoruz" dedi.

Türkiye'de sadece 7 tane bulunan fiyatı 25 Milyon Dolar'dan 75 Milyon Dolar'a kadar uzanan Gulfstream tipi özel jetlerin Türkiye'de en çok G550 ve G450 modelleri tercih ediliyor. Cirosu 2014 yılında 6.9 Milyar Dolar, 2015 yılında 7.1 Milyar Dolar ve 2016 yılında 6.6 Milyar Dolar olan Gulfstream'in 2017 yılında yeni gelecek modeli G500 ve 2018 da gelecek olan modeli G600 ile satışlarını artıracağı öngörülmektedir.

G280 Teknik Özellikleri:
Yolcu Kapasitesi: 10
Motor: 2x Honeywell HTF 7250G
Maximum Mezil: 6,667 km
Maximum Seyir İrtifası: 13,716 m
Azami Seyir Hızı: 893 km/sa
Kabin Uzunluğu: 7,87 m
Kabin Yüksekliği: 1,91 m
Kabin Genişliği: 2,18 m
Bagaj Bölmesi: 3,40 cu/m
 
G550 Teknik Özellikleri:
Yolcu Kapasitesi: 19
Motor: 2x Rolls Royce BR710 C4-11
Maximum Mezil: 12,501 km
Maximum Seyir İrtifası: 15,545 m
Azami Seyir Hızı: 904 km/sa
Kabin Uzunluğu: 13,39 m
Kabin Yüksekliği: 1,88 m
Kabin Genişliği: 2,24 m
Bagaj Bölmesi: 4,18 cu/m
 
G650ER Teknik Özellikleri:
Yolcu Kapasitesi: 19
Motor: 2x Rolls Royce BR725 A1-12
Maximum Mezil: 13,890 km
Maximum Seyir İrtifası: 15,545 m
Azami Seyir Hızı: 956 km/sa
Kabin Uzunluğu: 14,27m
Kabin Yüksekliği: 1,96 m
Kabin Genişliği: 2,59 m
Bagaj Bölmesi: 5,52 cu/m Mesajı Paylaş

canıtez

Dalaman'da uçuş okulu açıldı

Muğla'nın Dalaman ilçesinde açılan havacılık dalında dünya markası Avion Training uçuş okulu uluslararası öğrencilere eğitim verecek.

Dalaman Havalimanı'ndaki okulun eğitim binasında düzenlenen törenle okulun açılışı gerçekleştirildi.

Avion Training Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Dikici, açılışta yaptığı konuşmada, havacılık alanında yapılan yatırımların önünü açan, dünyadaki büyük pazardan pay alabilmek için desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a teşekkür etti.

Dikici, dünya sivil havacılığının ilk yıllarından bu yana her zaman bu yarışta yer alan Türkiye'de, son yıllarda yine tüm dünyanın dikkatini çekecek atılımlarda bulunulduğunu söyledi.

Bu gelişimin Türkiye için iftihar kaynağı olduğunu belirten Dikici, "Havacılıkta gerçekleşen bu takdire şayan gelişmenin en vazgeçilmez parçası eğitimdir. Cumhuriyetimizin 100. yılında sivil havacılık hedeflerimiz çerçevesinde ülkemizi yalnız bölgemizin değil, dünyanın eğitim merkezlerinden biri yapabilmek için var gücümüzle çalışacağız." dedi.

Yolcu sayısının artarak pilot ihtiyacının çoğalacağına işaret eden Dikici, 10 yıl içerisinde yıllık yolcu trafiğinin 5 milyara çıkacağını tahmin ettiklerini belirtti.

"10 yıl içerisinde 255 bin yeni pilota ihtiyaç duyulacak"

Dikici, "Her gün dünyada 70 pilotun eğitimini bitirip mesleğe atıldığı göz önünde bulundurulursa sektörün büyüklüğü daha iyi anlaşılır. 10 yıl içerisinde 255 bin yeni pilota ihtiyaç duyulacaktır. En çarpıcı örnek ise 2027 yılında dünyadaki toplam pilot sayısının yüzde ellisi daha eğitimlerine bile başlamamıştır. Rakamlar ihtiyacın ne denli büyük olduğunun ispatıdır." diye konuştu.

Dikici, dünyada Boeing tarafından onaylanan ilk uçuş okulu olma unvanını taşıyan Avion Training olarak, hava yolu pilotu olma yolunda ilerleyen pilot adaylarının eğitimlerinin bir kısmının Dalaman'da verilmeye başlanacağını dile getirdi.

Açılışa, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Okulun Hollandalı ortağı Marty Van Veluw, Lokasyon ve Eğitim Müdürü Patrick Michel Griffioen, Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali YDA Genel Müdürü Hamdi Güvenç, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, pilotlar ve aileleri ile davetliler katıldı.

Konuşmaların ardından okulun açılışı yapılarak, sınıflar ve verilecek eğitimler hakkında bilgi sunuldu.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/dalamanda-ucus-okulu-acildi.html Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter