Haberler

Başlatan Sihirbaz, Eki 20, 2015, 07:19 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

An-132 için motor  PWden

Ukraynalı havacılık devi Antonov,Suudi Arabistan ile birlikte geliştirdiği An-132 çok amaçlı hafif nakliye uçağı için Pratt&Whitney Kanadadan PW150A motorunu seçmiş.İlk iki motor 2016 ekiminde teslim edilecekmiş.Aynı motor Bombardierin Q400 uçağında da kullanılıyormuş.An-132nin ilk uçuşunu 2016 yılının ekim ayında yapması bekleniyormuş.

http://www.janes.com/article/55335/antonov-selects-pw150a-engine-for-an-132
Mesajı Paylaş


HDS

Airbus'ın CFM motorlu ilk A320 NEO'su meğer Pegasus'unmuş ve sanırım bir kaç aya geliyor.

NEO'da galiba Pegasus THY'den hızlı çıktı. Mesajı Paylaş

matmat26

ABD, Büyükelçilik Personellerinin Ailelerine Türkiyeyi terk etme çağrısı yapmış.

ABD bir şeyler çevirecek.. Mesajı Paylaş

Lotus

@matmat26

Yalnızca İstanbul Başkonsolosluğu. Mesajı Paylaş

canıtez

3 yeni havaalanı daha yatırım programına alınmış. Yozgat, Karaman, Tokat.

http://m.airporthaber.com/havacilik-haberleri/3-havalimani-icin-karar-verildi.html Mesajı Paylaş

canıtez

Hindistan havayolu Spicejet, Boeinge 90 adet B737/800 siparişi verdi. Siparişin toplam hacmi 10.1 milyar dolar. Spicejejin halen 40 uçağı var. Mesajı Paylaş

Atılgan

#7
Oca 16, 2017, 07:50 ÖÖ Last Edit: Oca 16, 2017, 08:24 ÖÖ by Yönetim
Kargo taşıma şirketimiz ACT Havayollarına ait bir Boeing B747 bu sabaha karşı TSİ 04:45 te Kırgızistanın başkenti Bişkek havaalanına iniş sırasında düştü. Uçağın 2 si pilot 2 si yükleme uzmanı 4 kişilik Türk mürettebat hayatını kaybetti. TC-MCL tanıtım işaretli uçak 2003 yapımı idi ve ACT filosuna Singapur Havayolları Kargodan geçtiğimiz yıl katılmıştı.

Uçağın yerleşim bölgesine düşmesi nedeni ile 4 mürettebatın yanı sıra 32 kişi de hayatını kaybetti. Uçak,olay sırasında Honk Kong dan geliyordu. Uçağın düşüş nedeni halen bilinmiyor. Mesajı Paylaş

canıtez

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yunuseli Havaalanını açıyor.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan iniş kalkışla ilgili gerekli izinlerin alınmasıyla birlikte daha önce Gemlik'ten yapılan Haliç deniz uçağı seferleri Yunuseli'nden yapılacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sivil havacılıktan son izinlerin alınmasıyla birlikte önümüzdeki hafta Yunuseli Haliç seferlerine başlayacaklarını belirterek, "Sivil havacılıktan belge bekliyoruz. Bundan sonra Gemlik yerine Yunuseli'nden Haliç'e uçacağız. Bursa şehir merkezindeki havalimanı yeniden aktif hale gelmiş olacak" dedi.

Gemlik İstanbul arasındaki küçük uçakların denizden değil artık karadan havalanacağını kaydeden Başkan Altepe, "Yunuseli havalimanı daha sonra diğer uçaklara da açılacak. Bursa İstanbul'un yanısıra Ege ve Akdeniz'e de yaz sezonunda uçuşlarımız olacak. 4 tane deniz uçağımız var. Bunların karaya da inmesi için gerekli aparatlar monte edildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden belgenin gelmesiyle bir kaç gün içinde buradan uçuşlara başlayacağız" dedi.

Burulaş olarak bir tane de 25-30 kişilik uçak almayı planladıklarını ifade eden Altepe, "İstanbul'da 3.havalimanının bitmesiyle buraya da uçuşlar tarifeli olarak başlayabilir. Ancak farklı Anadolu şehirlerine Yunuseli'nden bu uçaklarla seferleri hızlandırmayı planlıyoruz" diye konuştu.

25 dakika sürecek Yunuseli Haliç seferleri 8.45 ve 14.45'de yapılacak. Haliç'ten Yunuseli seferleri ise 9.45 ve 15.45'te olacak. Bilet fiyatları ise 120 ile 150 lira arasında değişiyor.

http://m.airporthaber.com/havacilik-haberleri/yunuseli-havalimanindan-ucuslar-basliyor.html

Mesajı Paylaş

canıtez

#9
Oca 24, 2017, 12:24 ÖS Last Edit: Oca 24, 2017, 12:45 ÖS by canıtez
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Bursa/Yunuseli Havaalanının kullanımına izin verdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, sahip olduğu deniz uçakları ile İstanbul/Haliç'e seferler gerçekleştirilecek. Seferlerin daha sonra başka illere de yapılması planlanıyor. Deniz uçaklarına karaya iniş/kalkış yapabilmeleri için bazı ekipmanlar eklendi.

Halen Bursa Büyükşehir Belediyesi 4 adet deniz uçağına sahip. Mesajı Paylaş

canıtez

Yaz sezonu boyunca yoğun olarak kullanılan ve bölgenin can damarı olan Nevşehir-Kapadokya havaalanı bakım nedeniyle kapanıyor.Bakım çalışmaları tam sezon başlarken 1 Mayıs tarihinde başlayıp,5 ay sonra sezon bitiminde, yani Eylül ayı sonunda tamamlanacak. Mesajı Paylaş

canıtez

İSTANBUL'DA HAVACILIK ZİRVESİ

Türk sivil havacılık sektörü temsilcileri SHGM'nin ev sahipliğinde İstanbul'da bir araya geldi.

Türk sivil havacılık sektörünün 2016 yılındaki çalışma sonuçları ve 2017 yılı hedefleri üzerinde görüş alışverişinde bulunmak üzere, sivil havacılık sektör temsilcileri Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde önceki gün İstanbul'da bir araya geldi. Havacılık sektörü ile ilgili sorunlar, beklentiler ve çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantıda havalimanı işletmecileri, terminal işletmecileri, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, diğer havayolu kuruluşlarını temsilen TÖSHİD yöneticileri ve yer hizmetleri kuruluşlarının idarecileri hazır bulundular.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal'ın açılış konuşmasıyla başlayan "2016 yılı Havacılık Sektörü Değerlendirme ve Sektör Problemleri Toplantısı"nda bir konuşma yapan DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, 2016 yılında gerçekleştirilen proje ve yatırımları anlattı, geleceğe yönelik planlamalar üzerinde durdu. Ocak, sektör temsilcilerinin  havalimanlarında karşılaştıkları problemlerle ilgili yönelttikleri soruları da cevaplandırdı ve otorite olarak sivil havacılığın gelişmesi anlamında her zaman sektörün yanında bulunduklarını vurguladı.

Toplantı, Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici 'nin kapanış konuşmasıyla sona erdi.

http://www.airkule.com/haber/-ISTANBUL-DA-HAVACILIK-ZIRVESI/26045 Mesajı Paylaş

canıtez

İsveç Ulaştırma Dairesi, Irak Havayolları'nın İsveç'e bütün uçuşlarını yasakladı.

Avrupa Birliği'nin (AB) güvenlik kriterlerini karşılamadığı gerekçesiyle Irak Havayolları'nın bütün uçuşlarının yasakladığı açıklandı.

Açıklamada, Irak Havayolları'ndan daha önceden alınmış bileti bulunan yolcuların mağduriyetinin farkında olunduğu ancak  güvenlik şartlarını karşılamayan bir şirkete uçuş izni verilemeyeceği kaydedildi. Mesajı Paylaş

canıtez

Bakan Arslan'dan Aksaray'a havalimanı müjdesi

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray'a giden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, şehre bölgesel havalimanı müjdesini verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray'a geldi.

İlk olarak Aksaray Valiliğini ziyaret eden Bakan Ahmet Arslan, Vali Aykut Pekmez ile görüştü. Ziyarete, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Milletvekilleri Mustafa Serdengeçti, Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Karatay ve oda başkanları katıldı.

Aksaray'ın havalimanıyla ilgili beklentisi olduğunu söyleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Bunu biliyoruz, ülkemizin her yerinde olduğu gibi. Biz 26 havalimanını bugün 55 havalimanına çıkartmış olmaktan, yolcu sayısını yaklaşık yılda 35 milyondan 180 milyona çıkartmış olmayı çok çok önemsiyoruz. Bu anlamda da havacılık sektörü hız kesmeden büyümeye devam ediyor ki büyümeye de devam edecek. Böylece de taşımacılıkta bundan sonra çok daha öne çıkacak. Bu bölgesel taşımacılık kapsamında Aksaray'ın da aktif bir havalimanına kavuşması ve bölgesel taşımacılığa hizmet edebilir hale gelmesi gerektiğini biliyoruz" dedi.

Arslan sözlerine şöyle devam etti; "Biz bütün bunları ortaya koyarken doğrusu geçmişte de Aksaray'da da, Niğde de havalimanı çalışması yapılmış. Biz bir alternatif olarak her iki ile ortak hizmet edecek bir bölgesel havalimanı olabilir mi diye bir başka alternatifte çalıştık. Ancak gördük ki bu alternatifin hem Aksaray'a hem Niğde'ye olan mesafesi bölgesel hava taşımacılığa uygun değil. O yüzden bölgesel hava taşımacılığına hizmet edecek bölgesel havalimanı çalışmasının uygun olmadığını, Aksaray'da da, Niğde'de de havalimanının münferit yapılması gerektiğine karar verdik. Bu kesindir. Ancak ülkenin havacılığını büyümesine bağlı olarak bölgesel havacılık gelişmesine bağlı olarak etap etap yapıyoruz. Şimdiden gün söylemek, yıl söylemek doğru olmaz. Aksaraylı'yı yanıltmış olmak olur. Ama şunu çok net bir şekilde söyleyelim. Bölgesel havaalanı değil, Aksaray'a ait bir havaalanı olacak".

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/bakan-arslandan-aksaraya-havalimani-mujdesi.html Mesajı Paylaş

canıtez

HAMBURG HAVALİMANI'NDA ALARM

Almanya'nın Hamburg Havalimanı'nda havalandırma sisteminden yayıldığı tahmin edilen bilinmeyen bir madde sebebiyle 50 kişinin yaralandığı ve yüzlerce yolcunun tahliye edildiği bildirildi. İtfaiye ekiplerinin, söz konusu 50 kişiyi inceleyerek hastaneye kaldırılması gerekip gerekmediğini tespit etmeye çalıştığı aktarıldı. Öte yandan tahliye edilen kişilerin ise terminallerin dışında, sıfırın altında hava sıcaklığında beklemek zorunda kaldığı belirtildi. Havalimanı sözcüsü Karen Stein, olayın ardından havalimanının kapatıldığını ve bazı uçuşların birkaç saatliğine durdurulduğunu söyledi.

http://www.airkule.com/haber/HAMBURG-HAVALIMANI-NDA-ALARM/26173 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter