Kıbrıs

Başlatan Sihirbaz, Eki 20, 2015, 06:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Atılgan

Ocean Investigator, Limasol Limanı'ndan ayrıldı

Exxon Mobil şirketine ait "Ocean Investigator" adlı geminin, Limasol Limanı'ndan ayrıldığı öğrenildi.
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın eski CEO'su olduğu ABD'li enerji devi "Exxon Mobil" şirketine ait "Ocean Investigator" adlı araştırma gemisinin, Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisindeki 10. parselde araştırmalar yapmak üzere Limasol Limanı'ndan ayrıldığı bildirildi.

Aynı şirkete ait diğer gemi olan "R/V Med Surveyor"ün de, 10. parseldeki araştırmalarını tamamlayarak, Pire Limanı'na gitmek için dün Limasol Limanı'ndan ayrıldığı belirtilmişti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)'nin tek taraflı olarak Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan etmesi ve bu bölgede dünya enerji devi firmalara sözde doğalgaz arama ruhsatları vermesiyle gerginlik ortaya çıkmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/ocean-investigator-limasol-limanindan-ayrildi-haber-80489.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, deniz tatbikatı icra edecek

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, bu sabahtan öğleye kadar Ada'nın Güneyinde ve Türkiye'nin Navtex yayınlayarak bağladığı bölgeye yalnız 20 kilometre mesafede, hava-deniz tatbikatı icra edeceği haber verildi.

Rum Yönetiminin bugünkü "tatbikatı" için bağladığı 120 kilometre uzunluğunda ve 30 kilometre genişliğindeki deniz alanının Limasol açıklarından başlayıp doğuya doğru, neredeyse 3'üncü parsele kadar uzanıyor. Rum Yönetimi, Notam ile de Limasol açığındaki 400 kilometrekarelik alanı da hava tatbikatları için bağladı.

Gazete, Türkiye'nin ise Girne açıklarını bugünkü deniz tatbikatları için bağladığını kaydederek, yayınlanan Navtex'e dayanarak, bugünlerde Exxon Mobil hesabına 10'uncu parselde denizaltı robotu ile araştırma yapan Ocean Investigator'ün de içerisinde bulunduğu bölgenin koordinatlarını verdi.

Gazete yayınladığı haritada kırmızı renkle ifade edilen bölgenin Türkiye'nin, mavi renkle ifade edilen bölgenin Rum Yönetimi tarafından Navtex yayınlanarak bağlanan bölgeler olduğunu; Rum Yönetiminin yayınladığı Navtex'in, Limasol Limanı'nda bulunan Fransız firkateyni ile de ilgili olabileceğini yazdı.

Haberde haritada C ile gösterilen bölge Türkiye'nin, Z ile gösterilen bölgenin de Rum Yönetiminin NOTAM ile bağladığı bölgeler olduğu kaydedildi.

http://www.denizhaber.com.tr/guney-kibris-rum-yonetimi-deniz-tatbikati-icra-edecek-haber-80586.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

İsrail, Güney Kıbrıs'ta liman kuruyor

İsraili, Güney Kıbrıs'ta kontrol limanı inşa ediyor.
İsrail, abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne gidecek malları kontrol edebilmek için Güney Kıbrıs'ta bir 'kontrol limanı' inşa etmeyi planlıyor.

Plana göre, Hamas yönetimindeki Gazze'ye gönderilen yardımlar önce Güney Kıbrıs'ta kontrol edilecek, ardından Filistinlilere ulaştırılacak.

Güney Kıbrıs'a resmi bir ziyaret gerçekleştiren İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, bu projeyi Kıbrıs Savunma Bakanı Savvas Angelidis ile masaya yatırdı.

İsrail basınına göre, plan ile ilgili çalışmaların önümüzdeki haftalarda başlayacağı ve ayrıntıların kamuoyu ile en geç üç ay içerisinde paylaşılacağı belirtildi.

İsrail planına göre, Gazze'ye mal taşıyan kargo gemileri için adada özel bir iskele ve liman yerleşkesi inşasına başlanacak.

Bu yeni limanda Gazze'ye ulaşacak olan yardımlar İsrailli yetkililerce kontrol edilecek. Yardımlar bu kontrollerden sonra Gazze'ye bir feribot ile taşınacak.

https://www.denizhaber.com.tr/israil-guney-kibrista-liman-kuruyor-haber-82690.htm Mesajı Paylaş

farabi

Rusya da Baf'ta daimi deniz ikmal üssü istiyor. 74 öncesi tapularda en fazla eski Türk taşınmazının bulunduğu Rum tarafı şehri.

Mesajı Paylaş

şirpençe

Farabi Üstad özelliği nedir BAF in da bizimkiler tercih etmiş
Güney de bir yer bize Anadoluya uzak Mısır a yakın Mesajı Paylaş

Alim

Mısır kimindi ki hocam Mesajı Paylaş

Terra

Doğu Akdeniz'de sular daha da ısınacak

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Fransa arasında 2007 yılında imzalanan savunma ve güvenlik anlaşması genişletildi.

Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs ile Fransa arasında 2007 yılında imzalanan ve on yıllık sürenin dolması sebebiyle 2017 yılında, kapsamı genişletilerek uzatılan anlaşmanın resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini yazdı.

Gazete, anlaşmanın, iki ülke arasında enerji ve deniz güvenliği, korsanlığın önlenmesi, kriz yönetimi ve erken uyarı alanlarında işbirliği yapılmasını öngördüğünü belirtirken, anlaşmanın içeriğine ayrıntılı şekilde yer verdi.

Gazete ayrıca, Güney Kıbrıs'ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde (MEB) olası Türk tehditleri sebebiyle Güney Kıbrıs ile Fransa arasındaki bu anlaşmanın ayrı bir önem taşıdığı yorumunda da bulundu.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/09/dogu-akdenizde-sular-daha-da-isinacak/ Mesajı Paylaş

matmat26

Kibrisa Deniz üssü açılacağı konuşuluyor.

Cok iyi olur. Birde hava üssü olmalı.

Atmacalari adanin sinir boyunca yerlestirelim. Mesajı Paylaş

Merkator

Yunanistan'ın Kıbrıs Barı Harekatı'nda kendi düşürdüğü Nortatlas uçağının anıtı yapılıyor

Kıbrıs Barış Harekatı'nın unutulan olaylarından biride Yunanlıların Lefkoşe'ye iniş sırasında düşürülen askeri Noratlas askeri nakliye uçağıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında tüm gücünü gösterirken adada ilginç bir savaş yaşanmaktadır.

Adada garantör olarak bulunan Türk ve Yunan Alayları da çetin bir savaş içindedir. 20 Temmuz 1974'te başlayan harekat bütün hızıyla sürerken Yunanistan adada çok zor durumda kalan alaylarına yardım için bir plan yapar.

Elefsis'ten kalkacak 3 adet Yunan Hava Kuvvetleri'ne ait Noratlas tipi uçak, Yunan Alayı'na komando timi gönderecektir. Bölgede yoğun elektronik karıştırma nedeniyle uçaklar çok alçak uçacak ve adaya gece saatlerinde ulaşacaktır. Pist kısa süreliğini aydınlatılacak bu sırada Noratlas uçakları gizlice adaya ulaşacaktır.

21 Temmuz'da yani harekatın ikinci günü gecesi uçaklar Elefsis'den havalanır. Gizlice adaya yaklaşmaya başlarlar. Operasyona NIKI adı verilmiştir. Ancak küçük bir sorun vardır. Türk uçaklarına karşı koyan Lefkoşe Havalimanı'na konuşlu Rum uçaksavar birliğinin bu operasyondan haberi yoktur.

Uçaklar yaklaşma sırasındayken yoğun bir uçak savar ateşi başlar. 52-133 kuyruk numaralı Noratlas  vurulur. Alevler içinde kalan uçak, havalimanına çok yakın noktada düşer. Uçakta bulunan 4'ü mürettebat ve 16 komando hayatını kaybeder. Bir komando ise kurtulmayı başarır.

Havadaki diğer uçaklar 52-139, 52-151, 53-207 da ağır hasar alır. Ancak inmeyi başarırlar. Uçaklar havalimanında daha sonra kaderlerine terk edilir.

ANI UÇAĞI YOLLANDI

Yunanlılar, bu yıl anıt yapılması için Kıbrıs Rum Kesimi'ne hizmetten uzun yıllar önce çıkmış bir Noratlas tipi uçak gönderdi. Demonte olarak gelen uçak burada birleştirildi. Uçak,  aslında 52-128 kuyruk numaları, bu operasyona katılmamış bir uçaktı.

Uzun yıllar Batı Alman Hava Kuvvetleri'nde 52+28 gövde numarası ile kullanılan uçak, Yunanistan'a 27 Ocak 1970 tarihinde hibe edildi. Uçak, 19 March 1986'ya kadar aktif olarak kullanıldı. Noratlas, Elefsis Hava Üssü'nde anı uçağı olarak sergileniyordu.

http://www.kokpit.aero/yunanlilar-kendi-dusurdukleri-noratlasi-anit-yapiyor Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter