ABD ve Çin Arasında Artan Siyasi ve Askeri Gerilim

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 11, 2015, 09:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

Çin'den "THAAD" sürecini durdurma çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ilgili taraflara "THAAD" füze savunma sistemini konuşlandırma sürecini durdurma çağrısı yaptı. Lu Kang bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in, her zaman ABD'nin bölgede füze savunma sistemi oluşturmasına karşı çıktığını ve ilgili taraflardan Çin dahil bölgedeki ülkelerin haklı kaygılarını ciddiye alarak, "THAAD" füze savunma sistemi konuşlandırma sürecini durdurmasını talep ettiğini belirtti.

Sözcü, Çin'in, füze savunma sistemi sorununun küresel stratejik istikrar ile büyük ülkeler arasındaki karşılıklı güvene etkisinden dolayı dikkatle ele alınması gerektiği görüşünde olduğunu ifade etti.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün yaptığı konuşmada, ABD'nin Kore Cumhuriyeti'nde füze savunma sistemi konuşlandırmasına Rusya ile Çin'in karşı çıktığını ve bu eylemin bölgesel güvenliğe olumsuz etkiler getireceğini söylemişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/397016/cinden-thaad-surecini-durdurma-cagrisi

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trump Çin'i Hedef Alan İki Kararnameye İmza Attı

Başkan Donald Trump, gelecek hafta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'le yapacağı ilk resmi görüşme öncesinde bugün, bu ülkeyle hem ticaret açığını azaltmak, hem de anti-damping uygulamalarını sıkılaştırmak amacıyla iki başkanlık kararnamesine imza attı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisinin lideri gelecek hafta Perşembe ve Cuma günleri Florida eyaletinde görüşmelerde bulunacak. Ancak görüşmenin oldukça zorlu geçebileceğinin işaretleri alınıyor. Bunun bir nedeni Amerika'nın Çin'le ticaretinde neredeyse yarım trilyon doları bulan açığı, diğeriyse Çin'le yaptığı ticaretin ABD içinde yarattığı iş kaybı.

Trump dün attığı bir Twitter mesajında "Çin'le gelecek haftaki görüşmemiz çok zor geçecek. Dev ticaret açığını artık hoş göremeyiz" diye yazdı.

Görüşmede yalnızca karşılıklı ticaret değil, Kuzey Kore konusunda iki ülkenin yaşadığı anlaşmazlık ve Pekin hükümetinin Güney Çin Denizi'ndeki taleplerinin ele alınması bekleniyor.

Bu arada Beyaz Saray'ın doğrudan denetimi altında bulunan Amerika Ticaret Temsilciliği de yaptığı açıklamada, Çin'in gerek sanayi politikalarının, gerekse çelik ve alüminyum sektörlerine yaptığı mali desteğin, küresel piyasaları ve rakip şirketleri etkileyecek düzeyde üretim ve ihracat fazlalığına yol açtığını bildirdi.

Gerginliğe rağmen Çin Dışişleri Bakanlığı daha uzlaşmacı bir açıklama yaptı ve ticari konularda işbirliği yapma konusunda isteklilik bildirdi.

Başkan Trump, daha göreve gelmeden Çin'i, haksız ticari kazanımlarla Amerikan ekonomisine ve üretim sektörüne zarar vermekle ve çok sayıda Amerikalı'nın işlerini kaybetmesine yol açmakla suçlamıştı.

Bununla birlikte Beyaz Saray yetkilileri, Trump'ın imzaladığ başkanlık kararnamelerinin görüşme öncesinde Çin'e mesaj vermeyi hedeflemediğini savunuyor.

http://www.voanews.com/a/trump-to-sign-executive-orders-targeting-trade-abuses/3790690.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin'den ABD'ye tepki

ABD'nin Çin ile ticari ilişkilerini incelemek istemesi, Pekin'in tepkisine yol açtı. Pekin, Washington'a uluslararası kurallara uyma çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ticaret ortakları ile ilişkilerin incelenmesini öngören iki kararnameyi imzalanmasına Çin'den tepki geldi. Çin, ABD'den uluslararası kurallara uyulmasını talep etti. Çin Ticaret Bakanlığı'ndan Cumartesi günü yapılan açıklamada, alınacak her önlemin kabul edilen genel kurallarla bağdaşması gerektiği belirtildi. Açıklamada, Çin'in eşit haklar ve karşılıklı fayda temelinde ABD ile işbirliğine hazır olduğu vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin ticaret açığı ile mücadele kapsamında Cuma günü iki kararname imzalamıştı. Kararnameler, ABD'nin Çin, Japonya veya Almanya gibi ülkelerle yaptığı ticaretteki açığın nasıl oluştuğunun incelenmesini ve gümrük harçlarının daha etkin bir şekilde tahsil edilmesini öngörüyor.

ABD ile Çin arasındaki ticaret ortaklığı konusunun, Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in önümüzdeki Perşembe ve Cuma günü Florida'da yapacakları görüşmede de gündeme gelmesi bekleniyor.

Alman federal hükümeti de Trump'ın ticaret ortaklığı konusundaki tavrından kaygı duyuyor. Almanya Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries, ABD'nin bu tavrını serbest ticaret ortaklığından vazgeçmek istemesinin bir işareti olarak değerlendirdi.

http://www.dw.com/tr/%C3%A7inden-abdye-tepki/a-38255561 Mesajı Paylaş

Defence

Çin'den ABD'ye "THAAD'ı konuşlandırmayı durdur" çağrısı


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng, "ABD ve Güney Kore'yi, Çin ve bölge ülkelerinin güvenlik endişe ve çıkarlarını dikkate almaya çağırıyoruz" açıklamasında bulundu

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Güney Kore'yi, Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma (THAAD) sisteminin kurulumunu durdurmaya çağırdı.
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, başkent Pekin'de düzenlediği günlük basın toplantısında, ülkesinin, Güney Kore'ye konuşlandırılan THAAD'a karşı çıktığını, bu konudaki tutumunun açık ve net olduğunu söyledi.

Washington ve Seul yönetimlerine seslenen Sözcü Gıng, "ABD ve Güney Kore'yi, Çin ve bölge ülkelerinin güvenlik endişe ve çıkarlarını dikkate almaya çağırıyoruz." dedi. Güney Kore'den geçen pazartesi yapılan açıklamada, THAAD'ın 4 füze fırlatma rampasının geçici olarak Seongju kasabasına konuşlandırılacağı duyurulmuştu.

Washington ve Seul yönetimleri, Kuzey Kore tehdidine karşı THAAD sisteminin kurulumuna Seongju kasabasındaki golf sahasına 26 Nisan'da başlamıştı. ABD'nin, THAAD teknolojisini Güney Kore'ye yerleştirme planına, Kuzey Kore'ye en yakın ülkelerden biri olan Çin uzun süredir karşı çıkıyor. Pekin yönetimi, füze savunma sisteminin bölgedeki güvenlik endişelerini artıracağını ve casusluk faaliyetleri için de kullanılabileceğini öne sürüyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/407207/cinden-abdye-thaadi-konuslandirmayi-durdur-cagrisi Mesajı Paylaş

meraklı

Çin'den ABD'nin askeri gemisine tepki

Çin'in, ABD'ye ait bir askeri geminin Çin deniz sahasını ihlaline kararlılıkla karşı çıktığı bildirildi.

ABD'ye ait bir güdümlü füze destroyeri, dün Çin hükümetinden izin almadan Xisha Adaları'nın bulunduğu deniz sahasına girerek, sözde "seyrüsefer serbestisi" girişiminde bulundu. Bunun üzerine Çin tarafından gönderilen askeri gemiler, ABD gemisini kendi deniz sahasının dışına çıkardı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında, söz konusu olayı doğruladı. Hua Chunyig konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Xisha Adaları Çin'in topraklarının bir parçasıdır. Çin hükümeti Mayıs 1996'da "Çin Halk Cumhuriyeti Deniz Sahası ve Bitişik Bölgeleri Yasası" uyarınca, Xisha Adaları'nın deniz sahasının temel sınırını ilan etti. ABD'nin askeri gemisinin ilgili girişimi, Çin hukukuna ve ilgili uluslararası yasalara aykırı düşerek, Çin'in egemenliği ile güvenlik çıkarlarını ciddi şekilde zedeledi. Buna kararlılıkla karşı çıkan Çin, ABD nezdinde ciddi girişimde bulundu."

Hua, Çin hükümetinin kararlı önlemler alarak toprak egemenliği ile deniz hak ve çıkarlarını korumaya devam edeceğinin altını çizdi.

Sözcü son olarak, ABD'nin Çin'in egemenliğine, güvenlik çıkarlarına ve bölge ülkelerinin Güney Çin Denizi'nde barış ile istikrarı koruma çabalarına saygı göstererek, bu tür yanlış eylemlere son vermesini istediklerini kaydetti.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/10/11/1s185934.htm Mesajı Paylaş

nokta

Çin'den ABD'nin Taiwan yasasına tepki

Çin, ABD'den Taiwan sorununda temkinli davranmasını ve Taiwan'la resmi temaslarda bulunmamasını istediğini açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'nda dün "Taiwan'la İletişim Yasası" onaylanarak, ABD ile Taiwan arasındaki karşılıklı üst düzey ziyaretlere yönelik sınırlamaların kaldırılması talep edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sözcü şu şekilde konuştu:

"İlgili yasa, 'Tek Çin' politikasına ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildirinin ilkelerine aykırıdır ve Çin'in iç işlerine yönelik bir müdahaledir. Biz buna kararlılıkla karşı çıkıyoruz. Çin, ABD'den 'Tek Çin' politikasına ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildirinin ilkelerine tamamen uymasını, ayrıca Taiwan sorununda temkinli davranarak, Taiwan'la hiçbir resmi temasta bulunmamasını talep ediyor. Çin, ikili ilişkilere zarar vermemesi için ABD'nin 'sözde Taiwan bağımsızlığını' hedefleyen bölücü güçlere hiçbir yanlış sinyal vermemesini istiyor."

http://turkish.cri.cn/1781/2017/10/13/1s185983.htm Mesajı Paylaş

Alkyone

Merak edenler için Asya/Pasifikte kıta sahanlığı haritası
https://amti.csis.org/maritime-claims-map/

Çinin yapay adalarda ki radar, gemisavar füzeleri, HQ9 hava savunma füzeleri ve j10 savaş uçaklarının olası menzilleri
https://amti.csis.org/chinese-power-projection/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Kartalbey

Çin ve ABD, 253 milyar dolarlık anlaşmaları imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ziyareti sırasında iki ülkenin 253 milyar 500 milyon dolar değerinde 34 projeyi kapsayan anlaşmaları imzaladıkları bildirildi.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, anlaşmaların; ticaret, çift yönlü yatırım, mal ve hizmet ticareti, "Kuşak ve Yol" inşası, enerji, kimya endüstrisi, çevre koruma, kültür, tıp, altyapı tesisleri ve akıllı kent gibi çok geniş alanları kapsadığı belirtildi.

Boeing uçakları, Ford marka otomobiller ve ABD menşeli soya fasulyelerinin satın alımı ile Alaska'da sıvılaştırılmış doğal gaz çalışmalarının ortaklaşa yürütülmesini kapsayan anlaşmaların imzalanmasına Xi Jinping ile Donald Trump tanıklık etti.

Anlaşmaların karşılıklı yarar ve dengeli ticaret ilkelerine dayandığına dikkat çekilen açıklamada, ticaret ve ekonomi işbirliğinden elde edilen kazanımların hem ABD'ye hem de Çin'e faydalar getireceği ifade edildi.

İşbirliğinin ilerletilmesinin, ABD'nin Çin'e ihracatını genişleteceği gibi yerel sektörlerinin gelişmesine ve istihdamın artmasını sağlayacağı belirtilen açıklamada, ayrıca Çin'in teknoloji, ekipman ve ürün ithalatını artırarak küresel değer zincirinin üst kısmına çıkmasını hızlandıracağı kaydedildi.

Anlaşmaların Çin ile ABD arasındaki işbirliği potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu gösterdiği bildirilen açıklamada, iki ülkenin Xi-Trump Zirvesi'nde sağlanan mutabakat alanlarını genişletmeye, küresel kalkınmayı ortaklaşa hızlandırmaya ve insanoğlunun ortak kader topluluğu inşasını ilerletmeye hazır oldukları ifade edildi.

Donald Trump, Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nin tamamlanmasından sonra Çin'de ağırlanan ilk devlet başkanı. İki liderin tarihi görüşmesi, yeni dönemde Çin-ABD ekonomi ve ticaret ilişkilerinin istikrarlı gelişmesinin hızlandırılması açısından derin mana ve ehemmiyet taşıyor.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/11/09/1s186541.htm Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

#114
Kas 30, 2017, 06:05 ÖS Last Edit: Kas 30, 2017, 06:17 ÖS by Alkyone

Çin ilk defa yapay adalarda J-11B savaş uçaklarını konuşlandırdıÇin savaş uçaklarıyla Amerikan uçak gemisini taciz ederken Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Search and rescue

''Çin savaş uçaklarıyla Amerikan uçak gemisini taciz ederken ''


Photoshop olduğu ayan beyan belli. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Amerika 2018 yılı için Tayvan'a Deniz Kuvvetleri ile karşılıklı liman ziyareti için yetki verdi. Çin Amerika'nın Tayvan ile askeri temasta bulunması halinde Tayvan'ı işgal etmekle tehdit ediyor.

https://t.co/AkVmuI9eMuÇin Hava kuvvetleri sık sık Tayvan üzerinde baskı kurmak için H-6K bombardıman uçakları, Y-8G Elektronik harp uçakları, Tu-154 casus uçakları ile uçuyor. Ayrıca uçuş rotaları arasında Miyako boğazı da var.
https://twitter.com/xinfengcao/status/940425319726563329
https://twitter.com/xinfengcao/status/939493524298334208 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

AlkyoneÇin'in 2017 yılında ki yapay adalarda inşa faaliyetlerinin detaylı analizi
https://amti.csis.org/constructive-year-chinese-building/
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

ABD'nin S-400 Yaptırımına Çin'den Sert Tepki: Hakkınız Yok

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Rus Su-35 savaş uçakları ve S-400 hava savunma sistemi satın aldıkları gerekçesiyle yaptırım kararı alan ABD'yi uyardı: Pekin'in Rusya ile savunma iş birliğine karışmaya hakkınız yok.

ABD, ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası CAATSA kapsamında Rusya'yla savunma alanında iş birliği yaptığı gerekçesiyle Çin'e yaptırımlara gitmişti. Çin'den bu yaptırımlara "sonuçları olacak" yanıtı geldi.

Çin Dışişleri'nden sonra Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu da ABD'nin Pekin'e karşı yaptırım kararına gerekçe olarak gösterdiği savunma kontratlarının, 'iki egemen ülke arasındaki normal bir işbirliği adımı' olduğunu belirtip Washington'ın bu ilişkilere karışmaya hakkı olmadığını vurguladı.

'Yaptırımları hemen iptal etmemesinin ABD için bazı sonuçları olacağı' uyarısında bulunan Wu, şu vurguyu yaptı: "ABD'nin söz konusu yaklaşımı uluslararası ilişkilerin temel kurallarının bariz bir ihlali, tam bir hegemonya alameti."

Wu, yaptırım kararının iki ülke ve silahlı kuvvetleri arasındaki ilişkileri de ciddi anlamda bozduğunu söyledi.

ABD'li yetkililer, Çin'e dönük yaptırım kararlarının, S-400 almak üzere anlaşma imzalayan Türkiye'ye yönelik bir işareti olduğunu belirterek "Bu adımın ciddiyetimizin bir sinyali olarak algılanmasını ve diğerlerini, Rusya'nın savunma ve istihbarat sektörleriyle olan ilişkileri hakkında yeniden düşünmeye yöneltmesini umuyoruz" demişti.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-nin-s400-yaptirimina-cinden-sert-tepki-hakkiniz-yok/7069/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter