WATTOZZ Silahlı İnsansız Deniz Aracı

Başlatan Alkyone, Nis 04, 2018, 02:43 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Nis 04, 2018, 02:43 ÖS Last Edit: Nis 04, 2018, 02:47 ÖS by Alkyone
Albayraklar Savunma Vatoz görünümlü su altında hareketli mayın gibi hareket edebilen SİDA geliştirmiş
https://www.youtube.com/watch?v=fTDcb2nyzJk

Yüzde yüz yerli ve milli silahlı insansız deniz aracı WATTOZZ, görünüm itibari ile tamamen bir vatoz balığı şeklinde ve büyüklüğünde olup bu alanda dünyada tektir.
WATTOZZ su altında balina, yunus balığı gibi hayvanların çıkardığına benzer nitelikte kriptolu akustik ses dalgaları ile kumanda edilir.
Silikon kaplı dış gövdesiyle canlı bir vatoz balığı ile hemen hemen aynı görünüm, boyut ve hareket yeteneğine sahip olmasının yanısıra uyku modunda deniz zemininde hareketsiz durabilme özelliği ve sinyal emici boya ile kaplanmış iç kabuğu sayesinde radarlar tarafından ne deniz zemininde ne de hareket halindeyken tespit edilebilmesi olanaksızdır.
Normalde bir gözlem aracı olarak kullanılacak olan WATTOZZ kara sularımızda olası bir saldırı anında hedefteki bir denizaltıyı yada savaş gemisini batırmaya sebep olacak bir bombayı söz konusu hedefe ulaştırma ve patlatma özelliğine sahiptir.

Projelerini böyle tanımlamışlar
http://www.albayraklar.com/
Bu arada projenin resmi lansmanı için 20 haziran tarihi verilmiş Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Keriz silkeleme konusu Savunma Sanayine mi sıçradı acaba? Mesajı Paylaş

orko_8

Bizim bir yeğen var, İngilizce Tıp kazandı. Önce hazırlık okuyacak. Tutturdu "anneannemin fıtık ameliyatını ben yapacağım" diye. "Yahu" dedik, "daha hazırlık okuyacaksın, üstüne 7 sene tıp okuyacaksın, zorunlu hizmeti var, TUS'u ihtisası var, bir sürü ameliyata girip izlemen lazım, tecrübe edinmen lazım" Yok, dinletemedik. Üstüne de "siz bana güvenmiyorsunuz, inancınız yok, her şeyin olmazını söylüyorsunuz, oluruna kafa yormuyorsunuz" diye fırça yedik.

Anneannesi "kurtarın beni bu manyaktan" diye bize sığındı sonra. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

@HDS
Heh heh lafi agzimdan aldin. Sonuna  mehter marsini koyunca da tam olmus. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

395V

Videoda yunus "balığı" yazılması ve mehter marşının başlaması... Mesajı Paylaş

HDS

Bence anahtar cümle "Trabzon'da 2012'den beri hizmet veren akaryakıt istasyonumuz". Gören gözler için nice mesajlar var orada...

Keşke MPT işine girselerdi. Bir 20.000 de onlar üretirdi. Bir tabanca olsun, mühimmat olsun..  ::) Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Su altinda RADAR'a gorunmeyecekmis, stealth govdesiyle :). Oyle yaziyor vallahi.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

murattekin

#7
Nis 04, 2018, 03:19 ÖS Last Edit: Nis 04, 2018, 04:10 ÖS by murattekin
Uçak gemisi vurdular yahu? Gerisini izlemedim. Mesajı Paylaş
...

warrior

Askerlerin kollarında Cumhurbaşkanlığı forsu mu var?! Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

@orko_8

  "  sinyal emici boya ile kaplanmış iç kabuğu sayesinde radarlar tarafından ne deniz zemininde ne de hareket halindeyken tespit edilebilmesi olanaksızdır" dendigine gore bu   Tıp kazanacak kadar fizik kimya ve matematik bilen  bir ogrencinin ameliyata girmek istemesinden cok, universite sinavina daha girmemis bir sozel ogrencisinin  Tıp yazacagim diye tutturup,  bir de ameliyat yapmaya kalkmasina benziyor. Basit fizik kurallarindan bile habersiz olduklarina gore. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

putty

:) Aynen öyle vatoz ne ya pervaneli bir şey yap yapacaksan kumların üstünde beklesin Mesajı Paylaş

ocay

Genel kanaatlere katılıyorum.

İtkili Mayın *propelled sea mine* denen şeyler öyle balık şeklinde beraber hareket eden şeyler değil. Bildiğiniz dış görünümü ile güdüm mekanizması ile itkisi torpidodan farksız aletler.

 Bu saçma bir şey.

İlla bir şeyi hayvana benzetmek istesem Kartal/Doğan şeklinde bir loitering mühimmat  yapardım. Bir denizaltı aracını balığa benzetmenin bir mantığı olmadığı gibi videodaki gibi bir CONOPS ancak fantastik filmlerde olur. Mesajı Paylaş

395V

Yunus "balığı" yazmışlar. Biyoloji de kırık. Diyelim ki bunu yaptılar, o kıvrılarak çalışan itki için ne kadar enerji gerekecek? Bir tarafta 3 milyar+ yıllık evrimin getirdiği enerji kullanımı çok verimli organizma var, diger yanda yüzde kaç verimlilikte bir kopya yapabilirsin? Mesajı Paylaş

matmat26

#13
Nis 04, 2018, 10:15 ÖS Last Edit: Nis 04, 2018, 10:23 ÖS by matmat26
Her şey hayal etmekle başlar. Bir hayal var. Keşke olsa.
Neden olmasın?


Kore akvaryum da yüzen balık yapıyor. Bizde vatoz yaparız.

Bu alet öyle Pasifik okyanusuna gidip gelecek kadar enerjiye ihtiyaç duymayacak. Kıbrıs veya ege de , Çanakkale boğazının batısında bekleyen gemiye salınacak..
Kuş uçuşu 50 km maks. Gidemez mi? Gider..

Bundan bin tane yapıp Uçak gemisinin üstüne sal.. Bin tane değil, on bin tane sal.. Uçak gemisi üstüne gelen 10 bin küçük parça tesirli alete ne yapabilecek ? Kaçacak.

Kaçmadı.
9900 tanesini de yok etti. O yüz tanesi bile çok ciddi yaralar açar.

Uçak gemisinin anasını ağlatır.

Bu vatoz 200 dolar maliyeti.. 10.000 tanesi 2 milyon $..
Korkunç bir durum..


Vatoz olmaz , Yunus olur,
Yunus olmaz, Akrep olur..  Mantık aynı.

Karşı tarafın teknesini imha etmek , kullanılamaz hale getirmek için böyle de bir yol var. Üstünde çalışırsın.. En müthişini yaparsın..

Mesela  şöyle fikrim var.

2000-3000 km menzilli tüpler içerisinde ki füzeleri 20-30 yıl su altında kalabilecek, uyku da bekletecek şekil de.. Dünya nın her yerine bırakacaksın bunları. Yıllar yılı tek bir sinyal bile göndermeyecek. Yeri bilinmeyecek.. 
Kimseye fark ettirmeden ticaret gemileri ile suyun altına bırakacak..  Ihtiyaç duyulduğunda koordinatları yükleyip , aktif duruma getireceksin. Su yüzeyine kadar tüplerle çıkıp, hedefine yönelecek.

Amerikanın doğu batı denizlerine bunları dök bakalım.. Akdeniz den içeri girip seni vurmaya başladığında , sende bunlarla cevap ver..

Anası ağlıyor mu? Ağlamıyor mu?

Süpriz iyidir. Muhakkak bir çok akıllı devlette bunlara yatırım yapıyordur.

Günümüzde metale bile beyin yükleniyor. Neden olmasın.. Herşey mümkün Mesajı Paylaş

Arıcı

İlahi matmat hocam. Ömürsünüz. Ülkede meczub bol diyorsunuz yani? Haklısınız niye olmasın? :D :D Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter