Araba Tavsiyesi

Başlatan BATTLESTAR, Nis 01, 2018, 05:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HAL-9000

Yeni araç öğreneceklerin araç hakimiyetini pekiştirmek açısından manüel kullanmalarında fayda görüyorum. Vitesi öğrenirken bir şekilde teknik bilgiler de alınıyor istemeden de olsa. Bu da ileride büyük fayda sağlıyor. Oysa otomatikte bas git bas dur. Uzun rampa aşağı inilen bir yolda frenler ısınınca kompresyon bilmezler en basta. Ben eşime araba kullanmayı kendim öğrettim, ehliyeti vardı ama pek bilmiyordu. Öğrenene kadar otomatik araba yok dedim. Epey ogrendi kullanmayi. Şimdi manüel kullanıyor kendi tercihi. Hatta arabayı öyle öğrendi ki sonrasında vitesli motosiklet kullanmasını ogrettim onu da öğrenmesi çok daha hızlı oldu çünkü pek çok bilgiyi zaten edinmişti manüel arabada. Şimdi kullandığı arabanın ön fren  balatasi 80-100 bin km gidiyor. Debriyaj 160 bin civarı. Yani manüel araç sürücüye araca daha fazla hakim olabilmeyi öğretiyor. Büyük şehirde değilseniz manüel bence daha sorunsuz. Büyük şehirde de tam otomatik daha sıhhatli. Burada pek çok araç kalıyor sıkışık trafikte dağ yolunda. Hemen hepsi  vw grubu. Dur kalk çok hararet yapıyor çift kavrama vites kutusunda. Artık tam otomatikler de çok  yakmiyor eskisi gibi.

Bu arada 2004 model sıfır kilometre aldığım turbo dizel manüel arabayi bize küçük geldiği için 230 bin km de değiştirene kadar ne turbo ne vites arızası yaşadık. Bir kere dizel pompası tamir edildi o da çok tutmadı. O gün için verdiğim dizel farkını bırak araç toptan kendini bedavaya getirdi neredeyse, çok az yakan bir araç olduğu için. Bu arada yine dizel manüel araç aldık eskisinin de kiyamayip babama verdik.

Bu arada bir arkadaşım araba almadan ilan sitesinde kilometrelere göre sıralardi. En çok kilometreli araçlar japondu. Sonra gider araç çekicileriyle konuşurdu. En az Japon en fazla VW cekiyorlarmis. Bir de sanayide en dolu ya da en fazla hangi grup servisler var diye bakardı. Japon servisleri pek kazanamiyormus konuşurdu hep. Ben çok hazetmesem de Japon aracı kullanıyorum. Motoru Fransız gerci. Genel olarak memnunum ama göreceğiz bakalım 230 bin yapar mı? Mesajı Paylaş

putty

Bende kız kardeşime 18 yaşında araba kullanmayı öğrettim. Bak dedim iki elinle yapışıp kız gibi kullanma sakın arabayı. Şimdi kocası taksici gibi araba kullanıyosun diye kızıyormuş ama kendisi çok memnun. Tek elinin ayasıyla direksiyon çevirmeyi filan öğretmiştim iki elle çevirme şu direksiyonu dönerken diye ne çok uğraştım. Bence kadınlara araba kullanmayı öğretirken farklı eğitim gerek. Mesajı Paylaş

HDS

Kadınlarımızın çoğu taksici gibi kullanıyor zaten arabayı. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter