Araba Tavsiyesi

Başlatan BATTLESTAR, Nis 01, 2018, 05:05 ÖS

« önceki - sonraki »

Alim

Yurt dışı paskalya, yurt içi hafta sonu tatilinde olunca forumda tık yok. Kendinizi ergen muhabetine vermişsiniz üstatlar. :D :D :D Mesajı Paylaş

HDS

@Alim, Ergeni mi kalmış 24 yaşında? :) Mesajı Paylaş

Alim

Biz kendisini 14-15 yaşlarından beri tanırız. Forumların değişmezidir. O gün neyse bugün de o. Nazar deymesin. :D Mesajı Paylaş

kara mehmet

Bence BATTLESTAR nikli üye gereğinden fazla eleştiriliyor. Sonuçta forumun sohbet kısmında açılmış bir konu, dahil olup olmamakta isteğe bağlı. Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

şirpençe

Büyüyünce çok param olursa bende yabancı araba alırım  ;D
Şimdilik şahin e devam Şahin candır gerisi heyecandır!!!

Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Kullandığın 2006 Hyundai Coupe, V6 olanından değilse, teknik olarak bir Elantra'dır. Elantra şasesi üzerine, Elantra motoru kullanan bir araçtır.

Baktığın SUV araçlar da dahil, tüm SUV araçlar, Hyundai Coupe'tan fazla tüketecektir. Çünkü coupe'tan daha cüsseli, ağır ve kesit alanı büyük bir araç kullanacaksın ki bu zaten başlı başına fazla tüketmek demektir. Buna bir de 4x4 özelliği eklendi mi yakıt sarfiyatı iyiden iyiye artacaktır. Bir de bu yükü çekebilmek için daha hacimli bir motor kullanmak zorundasın, düşün artık... Yakıt sarfiyatı konusu önemliyse SUV yerine, senin coupe ebatlarında ama daha geniş iç hacmi olan sedan bir araba düşünebilirsin, Jetta, Octavia, Corolla, Civic gibi.

Prestij konusunda bir şey diyemem. Binilen araç veya kullanılan cep telefonuyla kişinin prestiji arasında ilişki kurmakta zorlandığım için olsa gerek, bu konuyu bir türlü anlayamıyorum.

Bir de, Kore/Japon (uzakdoğu) ekolü araç kullanmaya alıştıysan, diğerleri sorunsuzluk yönünden seni üzebilir. Genel bir kabul olarak, Avrupa ekolü daha sessiz ve konforludur, uzakdoğu ekolü ise daha az konforlu ama daha sorunsuz. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Hazarfen

Araç tank gibi ama babam ve çevre bayağı baş ağrıtır gibi bunu niye aldın satamazsın vs. Zaten halihazırdaki aracıma 1 sene laf ettiler. Mesela land rover renegadeerde iyi . Ama araç hakkındaki bilgim sıfır yaklaşamıyorum.

@Alim

Hocam sohbet konusunda açılmış bir konu sonuçta bu kısımda dünyadan manzaralar , taksiciler vs. gibi bir sürü bölüm var. Bu kadar erkek nüfusu olan bir yerde de sormanın kime ne zararı olur.

@kara mehmet

Kardeşim savunma forumlarındaki old tayfa beni pek sevmez. Ben onlara saygı duyarım ama.  Çünkü ben biraz hareketliyim . Hayal kurarım, teori yürütürüm, devamlı sorarım. İki old konuşurken araya yorumla girerim.  E bu alemlerde de niyeyse genç nesilden anadolu köylerinde eskiden yeni gelinin kayın babaya gösterdiği ihtimamı saygıyı beklediklerinden takışırız.

Ama varsın canları sağolsun. Severim hepsini. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@HelebiDinle

Kullandığım 1.6 105 hp . Araç 1400 kilo olduğundan çekmiyor arabayı ve herhalükarda lpg de bile şu an kafadan 50 kuruş yakıyor. Yani yeni araba 1.5 kat fazla yakacaktır tahminen ama ay bazlı yapacağım yol bir kaç ay içinde 4 te 3 azalacağından beni pek yormaz gibi.

Sorunsuzluğa gelince evet aracımın bakım masrafları çok ucuz 3 senede adam akıllı ciddi sorun vermedi maşallah. Ama şimdi batı arabalarına hiç sahip olmadığından benim için ne kadar bunaltıcı sorun çıkartıcağını ve tercihimi etkileyecek seviyede olacağını kestiremiyorum.

Ailem suv istiyor bana kalsa sedan alsam octavialara bakacağımda. Prestij konusu abartıldı ve yanlış anlaşıldı. Bende yanlış anlattım biraz.

Anlatmak istediğimi benim arabayı kullanmadan anlamak biraz zor. Ben bu arabayı değiştirdiğimde beni dış görünüş olarak daha iyi bir şey aldım diyeceğim araba 200 bin. Bmw x5 belki eşitler sorentoda çok pişmanlık yaşarmıyım bilmiyorum olay bu. Mesajı Paylaş

Mermi

Hocam, Sorento almada ne alırsan al. Çok yaşlı arabası gibi duruyor. Benim tarzım hiç değil. Jeep renegade, Tiguan, bmw x5. Anca bunlar var sana göre. Jeep renegade güzel araba bilmiyorum diye de hiç geri durma. jeep yapmışsa emin ol güzeldir. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Bende de 1.6, 105 hp 1378 kg Elantra var. Yani iki araç teknik olarak birbirinin aynısı.

Yakıt sarfiyatında kullanım şekli çok önemli. Kullanım şekli derken kullanım stilini söylemiyorum. Stil de önemli ama benim bahsettiğim kullanıma dair tüm parametreler. Özellikle de kısa mesafe kullanımları ve dur-kalk trafik. Yakıt sarfiyatını inanılmaz artırır.

Senin kullanım şeklinin değişmeyeceğini varsayarak, bu araçla, LPG'de 50 kuruş yakıyorsan SUV ile lirayı bulabilirsin. Tabi tahminen söylüyorum.

Mesela, benim kullanım şeklim (mecburen) değişti. Eskiden köprüden karşıya geçiyor, uzun yol gidiyordum. Yol bilgisayarında 8.5-9 litreleri görüyor gerçekte de 10 litre civarında LPG tüketiyordum. Güncel fiyatlardan da 28-30 kuruş civarı tüketmiş oluyordum. Şimdilerde ise dur kalk trafikte komşu mahalleye gidiyorum. Daha motor ısınmadan hedefime varıyorum. Yol bilgisayarı, 13.5 litre tüketim gösteriyor. Gerçekte de 15 litre civarı LPG yapar. Bu da güncel fiyatlardan 45 kuruş civarı yapar. Aynı araç, iki farklı tüketim. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@ Helebidinle  50 kuruş bu lpg 3 lirayken birde aynı gün içinde hem ankarada tunalı hem kızılay , sıhıye,ulus,çankırı caddesi, hasköy, altınpark bunların hepsinin trafiğini yememe rağmen o  değer. Normal şartlarda 35 kuruş yakarım herhalde.

Sorento için 9 litre yakıyor xforce 100 km de diyorlar 50 kuruş civarı geliyor. Yolumda bir kaç aya azalacağından beni pek rahatsız etmez. Mesajı Paylaş

putty

Bu araba başlığı iki sene sonra bile bu hızda günde bir kaç düzine yorum ile hiç heyecanını kaybetmeden devam eder. Mesajı Paylaş

matmat26

Al bi doblo diablo..
Veer mehteri de.. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

@Battlestar,
Sorento bahsettiğin güzergahta 9 litre dizel yakıyorsa öp başına koy. Sedan dizeller bile şehir içi kullanımda 8 litreyi buluyor, Sorento gibi ağır, cüsseli ve 4x4 bir araç çok daha fazla yakabilir.

(Benim sedan benzinli, şu anki yoğun ve kısa mesafede 13,5 litre yakıyor. (Önceki kullanım şeklinde 9 civarı yakardı.) Aynısının dizeli olsa ve litre olarak %40 az yaksa, 8,5 falan yakacak demektir. Şimdi ben arabayı Sorento ile değiştirip aynı güzergahta kullansam ve yine 8-9 litre dizel tüketmeyi beklesem, çok hayalci olurum.)

Bir de şöyle hesap yapabilirsin: LPG, dizele göre, TL olarak bir miktar ekonomik olmakla birlikte, genelde başabaştır. Senin araç şu anki kullanımda 50 kuruş yakıyorsa, aynı aracın dizeli olsa, o da 50-55 kuruş civarında yakar. Bunu güncel fiyatlardan litre hesabına çevirecek olursan 9 litreyi rahatlıkla bulur. Senin aracının dizel muadili bile tüketimde litre olarak 9 litreyi bulabilecekken, Sorento gibi daha ağır, cüsseli ve 4 çeker bir araç nasıl olup da aynı kullanımda aynı tüketim rakamını tutturabilir? Daha fazla tüketmesi gerekmez mi? Bir de böyle düşün.

(Aracımı 4 günlüğüne servise bırakmak zorunda kalınca, sigorta şirketinin gönderdiği dizel Jetta ikame araç, benim LPG'li Elantra'dan bir miktar daha fazla tüketiyordu. 4 günlüğüne 70 liralık mazot almak zorunda kaldım. 50 bir aldım, yetmedi, 20 liralık takviye yaptım. Elantra'da ise 70 liraya 5 günü çok rahat çıkartırdım, yani hafta mesaisini çok rahat tamamlardım.)

Neden bu kadar anlatıyorum? Sorento veya X5 alacaksan, al ve güle güle kullan. Ancak 9 litrelik tüketim rakamını tutturamazsan da hayal kırıklığına uğrayıp yeni aracından boş yere soğuma diye onca hesap kitabı yapmaya çalışıyorum. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter