ABD ve Türkiye'nin İnişli Çıkışlı İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 28, 2015, 08:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

saladin

Trump, Türkiye ile ticareti çok artırmayı konuştuk demiş.
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1076884984873607169

Türkiye ABD ilişkileri tam 180 derece dönüş yapıyor galiba. Hadi hayırlısı. Mesajı Paylaş

Aliarmau011fann

Şu anda ilişkiler iyi görünüyor, yarının ne olacağı belli değil. Temeller sağlam değil, her an, herşey olabilir. Veya ABD-Türkiye ilşkileri, tarihte olmadığı kadar iyi olabilir. Karşımızda Rusya-İran-Suriye(Esad) ile kanlı bıçaklı olabiliriz. Düşünün, birkaç aya Suriye'de İran-Ruslar ile sıcak çatışmaya girmişiz. Rus uçağının düşmesi veya Büyükelçinin öldürülmesinde, Ruslarla yaşadağımız problemlere rahmet okutacak cinsten.. S-400 zaten kendiliğinden sonlanacaktır.. Biraz düşünün, olmayacak işler değil..

Yarın bir bakmışsın, İran Operasyonuna destek vermeyen Trump, tasviye olmuş.. Haydaaaa  8) Mesajı Paylaş

HDS

Hocam, İran operasyonunu destekleyecek fazlaca bir altyapı yok artık Amerika'da. Nasıl yapsınlar? Neyle, nereyi? İsrail -ki Amerika'dan aldığı $3.5milyar/yıl destek ve aptal Almanlar'ın beleşe verdiği denizaltılar gibi şeyler olmasa aslında bu boyutta bir kuvveti doğrultmakta çok zorlanacak- hava kuvvetlerinin bile kalkıp İran'da bir fark yaratması çok zor. Amerikalılar? Yahu Irak'ta ne olduğu belli.

İran'ın vurulabilecek nükleer altyapısı vardı, onu da zaten JCPOA ile denetime aldılar. Kuzey Kore ile iletişimi de galiba son Kore krizi ile ekarte edildi.

Bu Trump'ın geçenlerde İran halkına seslenmek için ekranlara çıkıp yanına Rıza Pehlevi'nin sürgündeki oğlunu alacağının açıklanması kadar saçma olur.

Yalnız, Amerika'da garip bir histeri var. Tamam, iş az çok "Anti-Trumpizm" ve "Anti-Erdoganizm"e falan da bulanıyor, ancak, herifler histerik şekilde PKK tatavası yapıyorlar. Bu kadar çok ve üst perdeden konuşulmasını beklemezdim.

Bu heriflerin hakikaten hiç bir politikası ve pusulası yok. İnanılmaz bir aylaklık bu. Sanıyorum en büyük tehlikemiz bu.

Trump'ın başına bir şey gelir mi? Kolay değil. Amerika'da ne olacağı hiç belli olmaz. Dünya yavaş yavaş bir resesyona kayıyor. Evet, herifin Çin'e yumruk sallaması şaşılacak şekilde işe yaradı. Millet, Çinliler bile Çin'den kaçıyor, ama dünyada da dişliler yavaşlıyor. Petrol fiyatları düşüyor ve yine mineral zenginlikleri olan ülkeler fena vurulacak.

Biz paçamızı kaptırmadan ekonomik krize "emsal" olarak girmesek iyiydi ama duramadık. Parayı da yanlış kullandık zaten.

Bir şey var ise; O da Avrupa'nın bütün enerji hatlarını değiştirebileceğiz gibi görünüyor. Bu da zor olacak.

Beri yanda özellikle dangalak Almanya'nın fark etmediği bir şey var; İtip kaktılar ama kendilerin dişli bir endüstriyel rakip yarattılar. Sanıyorum bunu 2020'lerde görebileceğiz. Mesajı Paylaş

sadalone

Kim bu dişli endüstriyel rakip? Mesajı Paylaş

HDS

Türkiye. Mesajı Paylaş

sadalone

Bende öyle umuyordum gidişat o yönde gibi duruyor.

Şu gümrük birliği konusunu da revize edebilsek tam olacak. Mesajı Paylaş

hergeleci

"İtip kaktılar ama kendilerin dişli bir endüstriyel rakip yarattılar."

@HDS hocam, tezgah gelistirilmesi ve uretimi uzerine projeler, destekler, yatirimlar, vs. basladi mi? Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

@HDS

Turkiye ABD hukumetinde bir degisiklige sebep oldu, bir bakanin ayagini kaydirdi,  hem de dogrudan, bir telefon konusmasi ile. Israil bile bunu bu kadar acik net bir sekilde basaramadi simdiye kadar. ABD "establishment" indeki ve ister NATO icindeki olsun ister NATO disindaki diger ABD muttefiklerindeki asiri tepkiyi ve endiseyi ben buna bagliyorum. Mattis kol kirilir yen icinde kalir deyip sineye cekseydi bu kadar buyuk bir tepki gelmeyecekti.

Bu arada bilindigi uzere Mattis de  eski CENTCOM. CENTCOM'un karizmasi fena cizildi. Votel de giderse trifecta'yi tamamlayacagiz... gitmeyecek ama herhalde.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

saladin

John Bolton'in Turkiye ziyareti hakkinda ilginc bir yorum.
https://eurasiafuture.com/2019/01/08/john-bolton-should-resign-or-be-fired/
Mesajı Paylaş

saladin

Oca 10, 2019, 09:11 ÖÖ Last Edit: Oca 10, 2019, 09:13 ÖÖ by saladin
Vay be ilk defa ABD Genelkurmayi'nin bir haberi yalanladigini goruyorum.

https://twitter.com/thejointstaff/status/1083113844543836163

Yalananan haberde su
https://www.washingtontimes.com/news/2019/jan/9/gen-joseph-dunford-tells-turkey-us-to-keep-observa/

Normal sartlarda iplememelerini beklerdim ama demek ki yavas yavas Turkiye'nin hassasiyetini anlamaya baslamislar.... Mesajı Paylaş

Aliarmau011fann

Bence, ABD-Türkiye anlaştı. Bekleme sürecindeyiz. Suriye doğusunda Ruslar ile papaz olabiliriz. ABD ve Körfez Ülkeleri, Rus-İran-Türkiye ittifakını yıkmak için her türlü oyun içerisine girecek, bize çok büyük tavizler dahi vereceğini düşünüyorum. Kanlı, bıçaklı olduğumuz körfezle 2.baharı yaşayabiliriz. Şahsi fikrim, umarım abd ile bu yola girmeyiz. Mesajı Paylaş

TULGA

O yola girmeyecegimizi gerek Fırat'ın doğusu icin Rusya ile yapılan görüşmelerde gerekse de Patriot alırız ama S-400'ü iptal etmeyiz söylemlerinde gösteriyor gibiyiz. Bu saatten sonra eskisi gibi Türkiye'ye istediğini yaptiramayacak bir anlayışın Abd tarafında oluşması ve hazmetmesi için de belirli bir süre gerekecek. Bu süre de Rusya-İran-Türkiye bloku ile sağlanmaya devam edecek gibi... Mesajı Paylaş

ozbey

pyd zehirini  ilişkilerden  bir sökebilsek  en azından  ilişkiler  makul denebilecek bir noktaya gelebilir.

iki  ülke de  iran konusunda  paralel hareket etme eyiliminde.
çok seslendirmese de  Rusya da  buna  karşı değil.

herkesin çatıştığı şey  pyd,  herkesin anlaştığı veya  anlaşacağı şey  İran.
Mesajı Paylaş

tomcat

Ben şu saatten sonra eski vasal ilişkisine dönülmeden ilişkilerin şu ana kadar makul bellediğimiz seviyeye geleceğini düşünmüyorum. Çünkü durum Kıbrıs harekatı döneminden daha da farklı ve zamanla normale dönemeyecek bir seviyede. Türkiye beğenelim beğenmeyelim bir değişim geçiriyor ve bunu durdurmak için ABD elinden gelen herşeyi yaptı.(Umarım herşeyi yapmıştır) Şu saatten sonra biz düzgün hareket edebilirsek ilişkilerin formatını, muhatabiyetin cinsini değiştirmeye mecbur olduğuna kanaat getirirse farklı bir seviyede normalleşme olur diye düşünüyorum.
Ama bu normalleşme sonrası ilişki ABD'nin hangi ülke ile sürdürdüğü ilişkiye benzer bilemiyorum. Mesajı Paylaş

HDS

Aslında Amerika 2000'ler başında bu değişimi bekliyordu bizden. Destekliyordu bile denebilir.

Ama tarihin öyle kötü siyasi kadroslarına ve akademiyasına denk geldik ki, biz de onlar da bu iş boka sardı.

Almanya'da oylanan Ermeni tasarısına red oy veren bir kadın parlementer kadın vardı. "Bize düşmez bunu yargılamak" diyebilen.

O kadınlardan daha çok olmadığı, olamadığı için, bu pejmürde çağda durum bu oldu. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter