ABD ve Türkiye'nin İnişli Çıkışlı İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 28, 2015, 08:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

sadalone

Biz gönüllüyüz gibi duruyor.

Mesajı Paylaş

putty

#406
Ağu 21, 2018, 07:49 ÖÖ Last Edit: Ağu 21, 2018, 07:57 ÖÖ by putty
Bizim gerçeğimiz bu birazda. Belaya bulaşmamak için mutlak şekilde kaçınmak bizi doğal mecramızdan koparıyor ve geri kılıyor. İyi yöneterek bu dünyadaki doğal yerimiz pozisyonumuz dünya dengelerindeki konumumuz neyse kaderimiz yani neyse bizim orada pozisyon alıp orada bu dünyanın yarışında mücadelemizi sürdürmemiz gerek. Neysek o olmalıyız kendimize daha başka gömlek biçip içine girmeye kalkınca gömlek küçükte olsa büyükte olsa irite duruyor bizi alı koyuyor. Biraz kaderimiz risk almayı gerektiriyor ve bence tehlikeleri dengeleri tartıp sınırları zorlamak gerek. Aşmamak da gerekiyor tabi buda yönetimin mahareti olacak artık. Bizi çok yanlış yönettiler 20 yy da. Şimdide çok yanlışlar var ama en azından düzeltilmeye uğraşmak için doğru zemindeyiz. Yanlışta zaten normal olandır almanya da yalnışlarını düzeltmek için sürekli seçim yapıyor parti seçiyor. Önemli olan zemin doğru olsun. Suriye mesela yanlış zeminde çünkü Fransızlardan sonra zorla Nusayri yönetimi dayatıldı ve demografik oranları % 20. Bu ülkede bu zeminde hiç bir şeyin iyiye gitme şansı yok. Kötü olsun zor olsun ama doğru olsun. Zorluklar düzelir ama zemin doğru olmalı. Zemini düzeltmek bir asır filan alıyor o çok zor iş ve çok zaman kaybettiriyor ülkelere. Menderes in asılması mesela bizim Kore olmayışımızın sebebidir. Menderes süreci devam etse biz şu anda ekonomik olarak Avrupa'nın en büyüğü demokratik olarakta bir Almanya olmuştuk. Şimdi sil baştan o süreç başlatıldı ve on yıllar sürecek Demokratik olgunluk. Yazık günah bu ülkeye ve onun güzel insanlarına. Mesajı Paylaş

sadalone

O ülkelerin yüzlerce yıllık geçmişi birikimi var nasıl Avrupa'nın en büyük ekonomisi olacaktın.Kore olsan bile Avrupanin en buyuk ekonomisi olamiyorsun kaldi ki Kore'nin başardığını da başaran son 100 yılda neredeyse hiçbir ülke yok.Kore demokrasiyle filan gelişmedi tam aksine darbeci bir diktatörün iktidara gelmesi ve doğru politikalar uygulaması sayesinde bu noktaya geldi.Yani gelişme için illa demokrasi filan olması gerekmez nihayetinde önemli olan doğru politikalarin uygulanmasıdir, halk tarafından oraya getirilip getirilmemesinin bir önemi yok.Bizde tam aksine seçimlerde oy almak icin ekonomi populist biçimde yönetiliyor hormonlu büyüme için uğraşılıyor.Oy almak için devlet sürekli daha fazla sosyal yardım yapıyor devleti gereksiz yere büyütüp hantallastiriyoruz adeta sosyalist bir ülkeyiz.

Kore ben o gömleği giyerim dedi giydi bizde giyeriz dedik ama bir türlü giyemedik ve şuan sürekli zaman  kaybetmeye devam ediyoruz.


Putty daha bir kaç ay önce Türkiye uçacak kaçacak %9-10 büyüyecek filan diyordun, noldu bak şimdi ne haldeyiz.

Mesajı Paylaş

putty

#408
Ağu 21, 2018, 10:00 ÖÖ Last Edit: Ağu 21, 2018, 10:09 ÖÖ by putty
Bizim kullanılmayı bekleyen potansiyelimiz var o yüzden Fransa olurduk iddiasındayım. Kore şapkadan tavşan çıkartarak mucize yarattı bizim ise her şeyimiz hazır başarılı olmak için. Uzaylı dünyaya doğru yaklaşsa detaylar ortaya kıtalar görünmeye ilk rakamlar ortaya çıkmaya başlayınca tahminen 2 ışık yılı mesafeden ilk tahminlerini yapmaya başladıklarında şunu diyeceklerdir. Tahminen bu gezegende uygar canlılar ya amerika da ya türkiye de dir oralara dikkat ederek yaklaşalım gezegene. Bizim kötü yönetilmeyerek vasat yönetilerek bile Fransa olma potansiyelimiz var bırak şahane yönetilmeyi. Biz çok kötü yönetildik çünkü iç çekişmelerimiz var ve bu Sultan Süleymana kadar geçmişi olan bir çekişme. Siteden bir hafta daha atılmak istemiyorum şimdi zaten ayın yarısı yasaklıyım ruhunuz bile duymuyor sizin ben neler çekiyorum haberiniz yok
%10 büyümeye gelince. İhracat % 10 arttı turizim patladı zaten % 10 büyüdük. Ben dövizden başka sorun görmedim ülkede. Oda zaten ihracatı turizmi arttıran bir şey bence doların değerlenmesi iyibir şey. ABD Çin e baskı apıyor yıllardır Çin in parasını bilerek değersiz tuttuğu için yalanmı. Ama ben ihracat % 30 artacak filan demiştim. Dolar artarsa ihracat artar turizm artar ithalat azalır yerli hammadde kullanımı artar yerli aramal kullanımı ve yerlileşme artar. Biz fakirleriz ama benim 11 tane dairem var kira gelirim bana yeter Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trump'tan Türkiye Mesajı: 'Ödün Vermeyeceğiz'

Başkan Donald Trump, Rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılması karşılığında Türkiye'ye ödün verilmeyeceğinin işaretini verirken; Ankara'ya yönelik yaptırımlarının da Avrupa ve gelişmekte olan ekonomileri etkileyeceği yönünde bir kaygısı olmadığını söyledi.

Başkan Trump Türkiye'yle yaşanan kriz konusunda en kapsamlı değerlendirmesini Reuters haber ajansına yaptı.

Brunson'ın serbest bırakılması karşılığında Türkiye'nin taleplerini kabul etmeyeceklerine dikkati çeken Trump, doğrudan adını vermese de İsrail'de tutuklanan Türk vatandaşı Ebru Özkan'ın Temmuz ayında serbest kalması için Amerika'nın devreye girdiğini bir kez daha doğruladı. Başkan Trump, bunun karşılığında Rahip Brunson'ın bırakılacağı konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'la anlaştığını düşündüğünü söyledi.

Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Temmuz ayında Brüksel'deki NATO zirvesi sırasında yaptıkları ikili görüşmede Brunson'ın serbest bırakılması konusunda çözüm yollarını ele aldıklarını açıklamıştı. Aynı yetkili, Ebru Özkan'ın serbest bırakılması konusunda Türkiye'nin de Amerika'dan yardım istediğini, karşılığında Ankara'nın Brunson ve tutuklu diğer Amerikan vatandaşlarını serbest bırakmayı kabul ettiğini söyledi.

Kendisinin verdiği sözü tuttuğunu belirten Trump, "Erdoğan'ın istediği bir kişinin serbest kalmasını sağladım. Ondan da bu masum ve harika adamı serbest bırakmasını bekliyorum," diye konuştu.

İsrail de Trump'ın kendilerinden Ebru Özkan'ı bırakmasını istediğini doğrulamış ve Özkan'ın 15 Temmuz'da sınırdışı edildiğini bildirmişti. Ancak Ankara Brunson'un serbest bırakılması karşılığında böyle bir pazarlık yapılmadığını savunuyor.

Reuters'a konuşan Trump bu konudaki ifadelerini şöyle devam ettirdi: "Türkiye'nin yaptığı üzücü. Bence korkunç bir hata yapıyorlar. Ödün verilmeyecek. Rahip Brunson büyük bir vatansever olacak."

"Türkiye'yi ve Türk halkını seviyorum"

Türkiye'ye yeni yaptırımlar uygulanıp uygulanmayacağı sorulan Trump, "Türkiye'yi ve Türk halkını seviyorum. Şimdiye kadar bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı (Erdoğan) ile çok iyi bir ilişkimiz vardı. Çok iyi anlaştık. Ama tek taraflı olmuyor bu iş. Artık ABD için tek taraflı yürüyemez" ifadelerini kullandı.

"Yaptırımlar doğru adımdı"

Trump'a, Brunson krizi yüzünden Türkiye'den ithal edilen çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerini arttırma kararının Avrupa ekonomilerine ya da gelişmekte olan piyasalara olası zararı da soruldu. Trump, "Hiç endişeli değilim. Doğru bir adımdı" dedi.

https://www.amerikaninsesi.com/a/trump-t%C3%BCrkiye-taviz-brunso%E1%B9%85/4537281.html Mesajı Paylaş

Terra

Akar, ABD'nin Suriye temsilcisi ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile yaptığı görüşmede YPG'nin (Suriye) bölgedeki varlığından duyulan rahatsızlığı ifade etti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'i kabul etti.

Akar'ın, Jeffrey'i kabulünde, Suriye'deki gelişmelerin ele alındığı ve YPG'nin bölgedeki varlığından duyulan rahatsızlığın ifade edildiği öğrenildi.

James Jeffrey, kısa zaman önce ABD Başkanı Donald Trump'un Suriye Özel Temsilcisi olmuştu.

İlk yurtdışı ziyaretini İsrail, Ürdün ve Türkiye'ye gerçekleştiren Jeffrey, Esed rejiminin kimyasal silah kullanması halinde ABD'nin müsamaha göstermeyeceğini açıkladı.

https://www.dunyabulteni.net/dis-politika/akar-abd-nin-suriye-temsilcisi-ile-gorustu-h428318.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Hakan Atilla'nın Avukatları Temyizde Israrlı

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde Rıza Sarraf davasında yargılandıktan sonra 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın temyiz davası devam ediyor.

Atilla'nın avukatları, New York İkinci Bölge Federal Mahkemesi'ne yaptıkları başvuruda, müvekkillerinin suçsuz olduğunu öne sürerek 'beraat' etmesi talebinde bulunmuştu.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı da aynı temyiz mahkemesine başvurup, verilen hapis cezası kararının işlenen suçun kapsamına göre az olduğunu öne sürmüş, Atilla için daha fazla hapis cezası verilmesini talep etmişti.

'Sarraf'ın ses kaydını mahkeme kabul etmedi'

New York İkinci Bölge Federal Mahkemesi'nde görülen çift taraflı temyiz davasında Atilla'nın avukatları mahkemeye önceki gün yeni bir başvuruda bulundu.

Ekleriyle birlikte toplam 230 sayfalık yeni dilekçede Atilla'nın masum olduğu ve 'beraat' etmesi gerektiği belirtildi. Atilla'nın avukatları New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde yapılan duruşmalarda, Atilla'ya hukuksuz bir yargılama yapıldığını öne sürdü.

Amerika'nın Sesi'nin görüşlerine başvurduğu Atilla'nın avukatları, temyiz mahkemesine yaptıkları yeni başvuruda müvekkillerinin 'beraat' etmesi gerektiğini savunduklarını ve uygulanan hukuki hataları ayrıntılarıyla açıkladıklarını belirtti.

Duruşmalar sırasında Atilla'nın lehine olacak birçok delilin mahkeme tarafından kabul edilmediğini iddia eden avukatlar,"Rıza Sarraf'ın dayısıyla cezaevinden telefonla yaptığı konuşma kayıtlarını dinletmek istedik. Mahkeme bunu kabul etmedi. Oysa Rıza Sarraf, suçu ne şartlar altında ve nasıl kabulleneceğinin ayrıntılarını orada anlatıyordu" dedi.

'Doğru bir yargılanma yapılmadı'

Atilla'nın avukatları mahkemeye sundukları yeni başvuru dilekçesinde Atilla'nın teknik ve hukuki olarak doğru yargılanmadığını belirttiklerini kaydediyor.

Avukatlar, Amerika'nın Sesi'ne yaptıkları açıklamada, "Hakan Atilla, İran'la ilgili yaptırımla ilgili ikincil derecede suçlamalardan mahkum edildi. Savcılık tüm çabalarına rağmen Atilla'yı birincil derecede yaptırımları delme suçlamasından mahkum ettiremedi. Yaptırımları delme suçlamasında sadece ikincil derecede işlenen suçlar kapsamında Atilla mahkum edildi. Amerikan mahkemesinin Atilla'nın işlediği öne sürülen, ikincil derecede yaptırımları deldiği suçuyla ilgili bir karar verme yetkisi yok. Başvurumuzda bunu dile getirdik. Hakan Atilla'nın beraatına karar verilmesini talep ettik" diye konuştu.

16 Mayıs'ta New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında hakim Richard Berman, Atilla'nın 32 ay hapis cezası alması, şimdiye kadar cezaevinde kaldığı 14 aylık sürenin aldığı cezadan düşürülmesi ve 500 dolar para cezası almasına hükmetmişti.

Pennsylvania eyaletinde bulunan, orta güvenlikli 'FCI Schuylkill' cezaevine bulunan Atilla'nın 25 Temmuz 2019'da tahliye olacağı açıklanmıştı.

https://www.amerikaninsesi.com/a/hakan-atilla-nin-avukatlari-temyizde-israrli/4563083.html Mesajı Paylaş

Merkator

Pentagon: Kongre ile Türkiye'ye S-400'e alternatif sunmaya çalışıyoruz

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Eric Pahon, Kongre ile Türkiye'ye Rus S-400 füze savunma sistemine alternatif olarak ne sunabileceklerini görüştüklerini söyledi.

Sputnik'e konuşan Pahon, "Kongre'ye 9 Kasım'da Türkiye'yle işbirliğine ilişkin raporumuzu teslim ettik. Raporda Türkiye ile ilişkilerimize her yönüyle bakılması gerektiği belirtiliyor. Türkiye ile S-400'e alternatifler konusunda diplomatik görüşmeler yapıyoruz. Kongre ile S-400'e alternatif bulmaları için yardım ediyoruz" dedi.

Pahon, Türkiye'ye Rus savunma sistemlerinin satın almasının ikili ilişkiler için ciddi sonuçları olacağını hatırlattıklarını da vurguladı ve "S-400 satın alınması birçok sonucu beraberinde getirebilir" şeklinde konuştu.

http://www.kokpit.aero/pentagon-turkiyeye-s400-alternatif Mesajı Paylaş

petibor

Öyle bir kıvranmış ki ne sunabiliriz in altı aslında ne sunamayız çıkıyor Mesajı Paylaş

sadalone

Sistem degil sadece SM6 fuzesi isteyelim, çafrad ve milli sistemede entegre izni isteyelim.Hem kara hem deniz için bir çözüm.

Biz isteyelim vermeyen onlar olsun. Mesajı Paylaş

FeÇe

Evet mantıklı olan bu.Ama teknik olarak uygun mudur  bilemiyorum.Yazılımı ne kadar uyacak sm6 ile mesela.Uydurmak için iki taraftan biri bazı şeylerden feda etmek zorunda kalabilir.Veya füzeyle nasıl bağlantı kurulacak,veri aktarılacak,komut verilecek?Bir de platform olarak ne kullanacağız?Çafrad için uygun mu gabyalar?Acaba  ticonderoga görebilir miyiz ki albayraklı? Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Pentagon'dan Türkiye Raporu Açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Kongre'ye Türkiye hakkında sunduğu raporun dün Amerikan basınında yer alması sonrasında açıklama yaptı.

Açıklamada bakanlık olarak "Türkiye'nin F-35 programına katılımının sona erdirilmesinin olumsuz etkileri olacağını, bununla birlikte, bu olumsuzlukların kalıcı nitelik taşımadığı" değerlendirmesi yaptıkları belirtildi.

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, VOA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye savunma ihtiyaçlarını karşılamada daha iyi çözümler bulmasına yardımcı olmak için çalışırken, aynı zamanda da Rusya'dan S-400 satın alımının geniş kapsamlı etkileri hakkında uyarılarda bulunuyoruz. Kongre'yle güçlü ortaklığımız bunu başarmada bize yardımcı olacak" dedi.

Pentagon, Kongre'ye sunulan Türkiye'yle ilgili raporun bakanlıkla Kongre üyeleri arasındaki bir iletişim olduğunu belirterek, "Bu iletişimi genellikle açıklamıyoruz. Raporu açıklamak Kongre'nin tercihine bağlı. Bu rapor, karar alma değil bilgi verme amaçlı. Rapor, programın kilit alanlarında Kongre'nin karar alma sürecini bilgilendirmek için gerçeğe dayalı bilgiler veriyor" açıklamasında bulundu.

ABD basınında yer alan rapor

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alma planları ve F-35 uçaklarının üretimi programına katılımının geleceğiyle ilgili olarak hazırladığı raporunu Kongre'ye bu ay göndermişti. Pentagon'un raporundan ayrıntılar ilk kez ABD basınında yer aldı.

Bloomberg internet sitesinin Pentagon raporunun gizli olmayan özet bölümüne dayandırdığı haberine göre raporda, Türkiye'nin F-35 programına 1,25 milyar dolarlık yatırımla önemli bir ortak olduğu ancak Rusya'dan S-400 füze sistemi alımının gerçekleşmesi durumunda bu katılımın yeniden değerlendirileceği belirtildi.

Türkiye için 'önemli NATO müttefiki' ifadesinin kullanıldığı Pentagon raporunun özetinde, Türkiye'yi Rus S-400 füze savunma sistemi alımından vazgeçirecek gerçek bir alternatifin sunulmasının önemli olduğu kaydedildi. Raporun özetine göre, ABD yönetimi Türkiye'ye güçlü ve NATO'yla uyumlu bir savunma sistemi sağlamak için alternatif paket geliştirdi.

Bloomberg'ün haberleştirdiği raporun özet bölümünde, iki ülke arasındaki gerilime rağmen Türkiye, ülkede bulunan 2 bin Amerikan askeri, hava ve radar unsurlarıyla pek çok alanda üretken bir askeri ortak olarak nitelendi.

Pentagon raporunun özetinde, Rus S-400 füze sistemi alımının Türkiye'nin Chinook helikopterleri ve Lockheed Martin firması tarafından üretilen F-16 uçaklarını ve Black Hawk helikopterlerini almasını da engelleyebileceği belirtildi.

Washington Post: "Mattis Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına karşı"

Washington Post gazetesinde yer alan bir haberde de, Kongre üyelerinin Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımından vazgeçmemesi halinde Trump yönetiminden Ankara'ya F-35'lerin teslimatını geciktirmesi ya da iptal etmesini isteme tehdidinde bulunduğuna işaret ediliyor.

Habere göre, Savunma Bakanı Jim Mattis Kongre'ye sunulan raporda bu tehdide itirazını yineledi. Mattis, Türk savunma sanayiinin F-35 programı için önemli bileşenler ürettiğine değinerek, Türkiye'yi programdan çıkarmanın yeni nesil savaş uçağının genel üretiminde ciddi gecikmelere neden olabileceği uyarısında bulundu. Gazete, raporun içeriğiyle ilgili bilgiyi konunun hassasiyeti nedeniyle isimlerini açıklamak istemeyen Kongre yetkililerine dayandırdı.

"Dışişleri Patriot için ikna çabasında"

Habere göre, yabancı askeri satışlardan sorumlu olan ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye'yi alternatif füze savunma sistemi olarak Patriot satın almaya ikna etme çabasını sürdürdüğünü belirtiyor.

Türkiye, NATO ve ABD'nin en yakın müttefiklerinin dahil olduğu ve üretimine farklı şekillerde katkıda bulundukları F-35 programının bir parçası ancak Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alma planları Batı'da kaygıya neden oluyor. ABD, NATO üyesi bir ülkenin topraklarında Rus S-400 sisteminin bulunmasının, F-35 gibi büyük bir proje dahil NATO teknolojileri ve varlıklarını risk altına sokma ihtimalinden endişe ediyor.

Kongre'nin geçen yaz savunma politikasıyla ilgili kapsamlı bir torba tasarısının içine ekleyerek geçirdiği ve Başkan Donald Trump'ın da onayladığı yasa, Pentagon'un Kongre'ye 90 içinde Türk-Amerikan ilişkilerinin durumu ve S-400'ün Türkiye'yle birlikte işletilen Amerikan silah sistemlerine etkileriyle ilgili rapor sununcaya kadar ilgili rapor sununcaya kadar F-35 uçaklarının Türkiye'ye teslimatını askıya almıştı.

Haziran ayında Amerika'da iki uçağın Türkiye'ye teslim töreni yapıldı. Ancak uçakların, götürüldükleri Arizona'daki üste Türk pilotlara yönelik eğitim sürecinin ardından Türk topraklarına transferi öngörülüyor ve bu sürecin 1-2 yıl sürebileceği belirtiliyor. Türkiye program kapsamında 100 adet F-35 uçağı almayı planlıyor. Türkiye'nin program kapsamında üçüncü ve dördüncü uçaklarını da gelecek yıl Mart ayında teslim alması öngörülüyor.

https://www.amerikaninsesi.com/a/pentagon-dan-t%C3%BCrkiye-raporu-a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1/4680030.html Mesajı Paylaş

saladin


HDS

Oha, bu platformu biz mi fonluyoruz nedir? Mesajı Paylaş

onkomd

Ben de aynı tepkiyi verdim. Katar'ın fonladığı adamlardan olabilir Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter