ABD ve Türkiye'nin İnişli Çıkışlı İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 28, 2015, 08:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Irak artık İrani bir ülkedir Şia ya katılmıştır bunu kafamıza artık sokalım bize oradan bir fayda gelmez bundan sonra. Boşuna şii sünni geri kafalılığı yapmıyorum ben yıllardır her yorumumda. 4. Murat dan beri bizim mirasımız olan Sünni egemenlik en sonunda yüzlerce yıllık baskı sonuçta İrani hale döndü. Bundan sonra Irak başka bir Irak dır oradan bize zırnık koklatmayacaklar daha bunu anlayamadıysak çok yazık. Ayrıca buda daha işin başlangıcı yani biraz toparlansın daha ne başımıza dertler açacak göreceksiniz. İran hiç işimize yarıyormu bize pazarını açıyormu tırlarımıza bile tahammülü yok turist geliyor ondan bile rahatsız Türkiye ye gitmeyin diyor. Amerikaya gitsin Türkiye ye gitmesin vatandaşları o kadar bizden hazetmeyen bir ülke İran. Irak da artık öyle. 5 milyar dolar kredi açacakmışız. Heralde gözleri yaşaracak zannediyor bizimkiler. Olacağı söyleyim zırnık koklatmayacaklar Türkiye ye Irak ın inşası işinde. Kore Çin ABD Fransa Almanya Hindistan alır biz alamayız ihaleleri. Şii ritüellerini bilmiyoruz onlar mazlum olmayı severler iyi ilişki sıcak ilişki onların mazlumluğuna aykırı bir durumdur. İran a ne kadar yakınlaşmaya çalışırsan çalış o senle iyi ilişki kurmaz çünkü mazlum olmayı seviyor ulusal birliğini mazlumluk üstüne inşa etmiş yüzlerce yılda. 5 milyar kredi vermişiz ABD 3 milyar verirken. Al sana diyecek inadına göreceksiniz. Mesajı Paylaş

HDS

@BETONBEY, Serdar Turgut iyidir hoştur ama bir tutam tuzla almak gerek.

Amerika en azından "artık" önündeki gerçek sorun tanımını yaptı, fakat çözüm için ne yapacağını bilmiyor. Bu durumda bizimle sopalı havuçlu iletişim bu muğlak dönemde aşırı savrulmalara yol açabilir.

Doğru, Amerika isterse ümüğümüzü sıkar, canımızı çok yakar. Ama o dünya değişmiş demektir, mangal gibi yürek ister.

Ve doğru, Amerika'nın ciddi bir "ele güne karşı" caydırıcılık sorunu var. Rusya başta herkes ayar veriyor. Birini fena tokatlayacak. Ama o biz olmayacağız. Aleme nispet dövecek adam ararken bizden de kötek yerse -ki yer, bu iyi olmaz.

Yani Amerika'nın ilk enerjisini sonuç alacak bir şeye sevki lazım ve o biz değiliz.

Bizi idare edecek.

Trump taifesi şakamız olmadığını anladı. Öküz Obama bürokrasisine göre çok daha akıllıca. Ama bu işi nasıl toparlayacağına dair çalışır bir fikir üretmesini beklemek için erken. Ondan saçma bir iyi niyetle geçecektir. Hatta söyleyeyim o Münbiç generalinin tayini Kadena'ya çıkabilir. ;)

Bizimkiler de zaten Afrin'i biraz daha yavaş alabilirler, zaman vermek için. Arada İdlib falan.

Bakalım. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Putty sana 2013 yılından TİM'in verilerinden bir alıntıyla cevap vereyim. Daha yeni DAEŞ olayları başlıyor Irak'ta...

"2013 yılında en fazla ihracat yapılan 3 ülke sırasıyla Almanya, Irak ve İngiltere oldu. Almanya'ya ihracatımız geçen yıla göre yüzde 3 artarak 13,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Irak'a ihracatımız geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 artış göstererek 11,8 milyar dolara yükseldi. İngiltere'ye ihracatımız yüzde 8 artış göstererek 8,5 milyar dolara yükseldi. Bu üç ülkeyi sırasıyla Rusya, İtalya, Fransa, ABD, İspanya, Çin, Hollanda takip etti."

http://www.tim.org.tr/tr/tim-gundem-ihracat-aralikta-98-artti-2013-yilini-1517-milyar-dolarla-tamamladi.html

Irak'a ihracatımız bu DAEŞ mevzusu olmasaydı belki de 2-3 yıl içerisinde Almanya'ya ihracatımızı geçecekti. Irak'a bu kadar ihracat yaparken neredeyse hiç ithalat yapmıyoruz. Ama Almanya'ya 13 milyarlık mal satıyorsak 15-16 milyarlıkta ithalat yapıyoruz. Velhasıl bu sadece 4 sene önce bu seviyedeydi. Irak'ın petrolü ve alım gücü var. Ayrıyeten senin düşündüğünün tersine Irak'ta bir İran etkisi olsa da düşündüğün seviyelerde değil...

Lübnan'la Irak'ı birbirine karıştırma derim :)

Bak bizde sünniyiz ama durum ortada...

Bu arada Irak önce araptır, sonra şiidir, İran ise önce şiidir, sonra farsi, bence arada çok fark var. Mesajı Paylaş

BETONBEY

HDS üstad, bence çok iyi niyetlisiniz :)

Birileri gerçekten bizi yola sokmak için (kendi çıkarları çerçevesinde) epey emek harcıyor. Zira ne Suriye'yiz, ne Irak, ne İran, ne de Mısır... Mesajı Paylaş

HDS

Ona hiç şüphe yok Hocam. Birileri bunu istedi deniyor. Ama korkarım onlar bu gelenler değil.

Oembe gözlükle bakmıyorum ama galiba tahtrevallide aşağı gidişimiz durdu. Bakalım çıkabilecek miyiz geri... Mesajı Paylaş

BETONBEY

2019 seçimlerine kadar belki idare ederler ama düşündükleri ve uğraştıkları sonuç çıkmaz ise sonrası tufan... Mesajı Paylaş

matmat26

İrak Türk ekonomisi icin Avrupa'nın toplamından daha değerlidir.

İrak markete girip, salcanin kuruşuna bakan bir ulke olmayacak. Zatende değildi.

Rabbim teee Asurlular dan itibaren bu adamlara çölün ortasında zenginlik vermiş. Etrafa bakiyon bisey yok. Topragi kaziyon petrol cikiyor. Verecek ya... Bi yerden bulduruyor. Topraktan, havadan, sudan veriyor bir şekilde.

Dunyada ilk faizcilik de iraktadir. İlk sermaye de orada biriktirilmis, dış ülkelere Hitit e vs borc verilmiştir. Kayzeer (Kayseri) kayzeerse bunlar sayesinde.

Adamlar Antalya kadar gelip asurlu tüccarlar vatandandasa para satmış.

Bugünün tefeciligi gibi kuralsiz değil. Hepsi kuralli.  Taaa o zamandan borc alanin uretim faktorlerine dokunulmazlik verilmiski adam borcunu odesin. Gunumuzde bunu en yakin Ataturk yapmistir. Cumhuriyet kurulduktan sonra devlet vergi adi altinda milletin okuzune, inegine vs alip el koyuyor..  Atatürk ogrenip ciftcinin malına el koyulmasini , uretim faktorlerinin devlet eli ile değiştirmesini yasaklıyor. Ve bu yasa halen yürürlükte. Ciftci icin geçerli. Devlet vergi borcundan dolayı ciftcinin malina, okuzune el koymaz.

İrak değerli bizim icin. İran , irakta kazandığı hiçbir şey yok. Hayal dünyasında fanteziler ile yaşayan ve yönetilen bir ülke.

Dünya da dinler sorgulanır oldu. Kimsenin dini kural kaide taktiği yok. Cumadan cumaya gördüğün kadar.

İranin sirtini yasladigi ve güvendiği seylerin gelecekte, bu dunyada karşılığı yok.

İsteseydi suudiler cok ala buna yatırımı yapardı. Gelecek kurardi. Ancak onlar vahhabilik gibi bokun sulandırılmış halini kulturel dandikliklerini yaymaya çalışıyorlar.

İranin İrakta varlığı bizim oralarda ne kadar bulunmak isteyisimizle alakalı.

Türkiye 5 milyar diyerek çıtayı yükseltti. Varsa iranda versin.

Türkiye'nin inşaat, tekstil, hizmet, üretim gibi gibi İrakta tabana dokunacak binlerce firmasi var. Parayi ver sana bir yilda Musul insaa etsin. Yuz bin konutu bir yilda dikerler.

İran ne diker? Bunun karsi Hz. Hüseyin şöyle boyle demişti, hz . Zeynep böyle ağlamışti mi ?

Hikaye anlatir bizdeki yozlar gibi.

Mesajı Paylaş

putty

Amerika Deaş ile mücadele dedikçe "bizim terör ile mücadele önceliğimiz deaş değil pkk dır" diye aykırı yanıt vermek gerek. Öyle baskı kurmuşlar ki pkk yerine deaş ile uğraşmamak utanç meselesi gibi olmuş. Bu zeminde ABD ile terör ile mücadelede her hangi bir işbirliğini konuşmak artık mümkün olamaz demek gerek. Birde ABD dikkatleri FETO dan Suriye ye kaydırmamızı da istiyor olabilir. Rusya nın Kırım ı tartışma dışı bırakmak için Ukrayna da ayrılıkçılar ile paralel kriz yaratması gibi Mesajı Paylaş

sunguroğlu

Caniklinin söylemi çok ilginç değil mi? Bu silahları kimin verdiğini bilmiyoruz.Ve müttefikimizin dediklerine itimat ediyoruz. Ne demeye çalıştığını anlayan var mı? Mesajı Paylaş

dum

Şub 15, 2018, 12:55 ÖS Last Edit: Şub 15, 2018, 01:10 ÖS by dum
Afrindeki silahları kast ediyor. Ilaveten araştırmalarımız devam edecek kısa zamanda bulacağımızı sanıyorum da dedi.

Henüz açık kaynaklara yansıyan bir ABD menşeli silah olmadı.

Yakalanan varsa da demek ki koz olarak elimizde tutuyoruz. Tileroğlu-çavuşoğlu toplantısinı trollemenin de anlamı olmasa gerek.

O konuşmadan çıkan esas bomba bana göre ;  bizim vasıtamızla pyd'yi yasallaştırarak ypg ile pkk'yı güya savaştırmak ve bu sayede hem terör örgütü olarak heryerde tanınan pkk'dan kurtulmak hem de o vesile ile ırak'ın kuzeyine çökmek. Ve iki tarafı birleştirerek devletleşmek ve iran'a da sınır olmak.

Yemezler..

Eğer bunu yiyen olursa iktidarda oturmasın. Veya bu niyeti topluma ikna etsin.. ben olmam.  Belki putty olur..

yani ağam diyor ki sen güneyinde pyd hükümranlığında bir devlete razı ol ; ben de nasıl güneyindeki iki baasçı kuvvetli devletin ordusunu yok ettiysem, iran ordusunu da halledeyim.sen tek kal diyor. Oradan azerbaycana da ekmek çıkar,sen de münbiçi alırsın .. rusyayı iranı bırak bana gel falan diyor herhalde.

Yalnız bizimkiler hiç anlamamış gibi .. bu isteği absurd teklif , ypg pkk ile aynı niye savaşsın ki falan diye cevaplıyorlar.. bozdağ ve canikli beyler uyanık olun.
Mesajı Paylaş

HDS

Bizimkiler epey şerbetlendiler Hocam. Ben en azından RTE ağzından duyduklarımdan, şu andaki Amerika hallerini iyi okuduklarını anlıyorum. Ben bile oraya geldim. Mevlüt'e bile aslında son zamanlarda doğru şeyler söyletir oldular.  ::)

Ancak, bence Canikli "dinlemek" için doğru adam değil.  ;)

Bizimkiler aslında uzun süredir Amerika'nın "PYD'yi tanıyın, biz de size PKK'yı boğduralım" teklifine göre hazılanmışlardı. Belki ondan hazırlıksız, lafsız kalmış olabilirler. Zaten herhalde "Ha öyle mi, dur bi dakka şimdi tanıyorum PYD'yi.." der gibi Afrin'e bowling topu çakmalarında onun da izini aramak mümkün. Mesajı Paylaş

minigitav

İlahi matmat.bu başlıkta ırakın önemini vurguladığın yazıda bahsettiğin ve ıraklıların para sattığını söylediğin yer antalya değil.sen ıraklıların ticaret yaptığı ve şimdiki suriye ve lübnan topraklarında yaşamış fenikelileri,antalya fenike ile karıştırmışsın Mesajı Paylaş

HDS

Cansu Çamlıbel iyi yazmış.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/cansu-camlibel/megafon-diplomasisi-muzakereyi-rehin-alirken-40743458

Nalına mıhına.

Benim "Kadena'ya tayin" kehanetim tutarsa çok gülerim.

Bakalım ileride bu işin "Oliver North"u kim olacak? Eskiden McGurı derdim ama olmayacak herhalde.

Mesajı Paylaş

malpsoy

Acaba pkk 'yı ypg'ye vurduralım tezinin ardında ypg'nin içinde bulunan İran destekli pkk'lıları yok edip örgütün içinde ki İran etkisini yok etme isteği olabilir mi ? Bu şekilde bölgede ki İran etkisini daha azaltmak ve bize hoş görünmek sayesinde bir taşla iki kuş hesabı olabilir ... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

'Türkiye totaliter İslamcı diktatörlük' diyen ABD'nin yeni dışişleri bakanı Mike Pompeo hangi görüşleri savunuyor?

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanıyken ABD Başkanı Donald Trump tarafından Dışişleri Bakanlığına atanan Mike Pompeo, Trump ile benzer dünya görüşlerini paylaşan muhafazakar bir isim olarak biliniyor.

Cumhuriyetçi Parti içerisindeki muhafazakar Çay Partisi hareketinden gelen eski kongre üyesi Pompeo, boğulma hissi veren su işkencesine desteği ve kürtaj karşıtı görüşleri ile gündeme gelmişti.

Aynı zamanda eski bir asker olan Pompeo, ABD Kara Kuvvetleri'ne subay yetiştiren West Point'teki Askeri Akademi'den 1986 yılında sınıf birincisi olarak mezun oldu. Harvard Üniversitesi'nde hukuk fakültesinden mezun oldu.

Soğuk Savaş döneminde orduda görev yaptı
Mike Pompeo'nun Temsilciler Meclisi'ndeki kişisel sayfasında yer alan bilgilere dayandırdığı haberine göre eski CIA Başkanı, Berlin Duvarı yıkılmadan önce Demir Perde'nin devriyesinden sorumlu birlikte görev yaptı.

Pompeo, 2010 yılında Kansas eyaletinden Temsilciler Meclisi'ne girdi.

İran ile yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıkan Pompeo, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Twitter'da Türkiye'yi "totaliter İslamcı diktatörlük" olarak tanımlamıştı.

"Erdoğan hükümetinin anca İran yönetimi kadar demokratik olduğu" ifadelerini de kullanan Pompeo daha sonra bu Tweet'ini silmiş ve Twitter hesabını da kapatmıştı.

Müslüman din adamlarını eleştirmişti
Mike Pompeo'nun 2013 yılında da "İslamcı teröristleri sert bir şekilde eleştirmeyen Müslüman din adamlarının terör saldırılarında suç ortağı olduklarına" yönelik sözleri, Demokratlar ve Müslüman lobi kuruluşları tarafından kınanmıştı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın Guantanamo Üssü'nü kapatma planına da karşı çıkan Pompeo, 2013'te cezaevini ziyarettikten sonra, açlık grevinde olan mahkumlar hakkında "Bana pek çoğu kilo almış gibi geldi" demişti.

Pompeo, boğulma hissi veren su işkencesinin de, "hayati bilgilerin elde edilmesi için" kullanılabileceğini savunmuştu.

İnsan hakları kuruluşları ABD Senatosu'na, Pompeo'nun CIA Başkanlığı'nı onaylamama çağrısı yapmıştı.

Pompeo, devlete dair gizli belgeleri gazetecilere sızdıran eski Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden'ın "idam edilmesi gereken bir vatan haini" olduğunu düşünüyor.

Trump'ın başkanlık seçimindeki rakibi Demokrat aday Hillary Clinton'a yönelik eleştirileriyle bilinen Pompeo, Clinton'ı 11 Eylül 2012'de Libya'nın Bengazi kentinde ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırının "üzerini örtmekle" suçlamıştı.

Mike Pompeo, annenin hayati tehlikesinin bulunması haricinde kürtaja da karşı çıkıyor.

Pompeo, Kongre üyeliği öncesi petrol sahalarına malzeme sağlayan bir firmayı yönetiyordu ve karbon salımını azaltmaya çalışan ABD Çevre Koruma Ajansı'nı da eleştiriyordu.

ABD'de CIA Başkanlığı için geleneksel olarak partiler dışı bir isim seçiliyor. Mike Pompeo'nun adaylığı, Cumhuriyetçi bir kongre üyesi olması nedeniyle tartışma yaratmıştı.

İngiliz Guardian gazetesi ise Pompeo'nun Trump'ı da eleştirmekten çekinmediğini, Trump'ın kadınları rızaları dışında elle taciz ettiğine ve öptüğüne ilişkin bir kayıt ortaya çıktığında bunun "korkunç, saldırgan ve savunulamaz" olduğunu söylediğini yazdı.

Mike Pompeo, Senato'da Kongre üyelerinin sorularını yanıtlarken, Rusya'nın ABD'de Başkanlık seçimlerine müdahale ettiğine ilişkin istihbarat bulgularının "akla yatkın" olduğunu söylemişti.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38918489 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter