ABD ve Türkiye'nin İnişli Çıkışlı İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 28, 2015, 08:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Trilogy

ABD Dışişleri: Rusya'dan S-400 alırsa Türkiye'ye yaptırım uygulanacak

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Ankara'nın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alma anlaşmasını hayata geçirmesi halinde Washington'ın yaptırımlarıyla karşılaşacağı tehdidinde bulundu.

ABD Dışişleri'nin Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alınmasıyla ilgili Türkiye'yi bir kez daha tehdit etti.
ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesinde konuşan Wess Mitchell, ''Türkiye'ye S-400'ler almasının sonuçları olacağını net biçimde ilettik. ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırımlar getireceğiz'' dedi.

'F-35'LERİ TESLİM ETMEYİZ'

Türkiye'ye F-35 teslimatına Amerikan savunma bütçesinden sonra dışişleri bütçesinde de engel çıkarıldı
Ankara'nın S-400 alması halinde ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle F-35 5. nesil savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatını engelleyebileceklerini belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı, ''Ulusal güvenlik kaygıları dahil belli şartlar altında F-35 teslimatını durdurmamıza izin veren yasal yetkiye sahip olduğumuza inanıyoruz'' diye konuştu.

'İLİŞKİLERİ CANLANDIRMAK ZORA GİRER'

Türkiye'nin S-400 alması halinde ikili ilişkilerin zora gireceği uyarısı da yapan Mitchell, Rus füze savunma sistemleri satın alınması halinde Ankara ile Washington arasındaki ilişkileri yeniden canlandırmanın zor olacağını söyledi.

'TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERDE ÖNCELİĞİMİZ S-400 ALIMINI ENGELLEMEK'

Türkiye ile ilişkilerde öncelikli amaçlarından birinin Ankara'nın S-400 almasının önüne geçmek olduğunu belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı, şunları söyledi:

''Türkiye'deki en önemli kaygılarımız, tutuklu bulunan rahip Andrew Brunson ve diğer ABD vatandaşlarıyla ABD Büyükelçiliği'nin Türk çalışanlarının serbest bırakılması, Ankara'nın Rus S-400 sistemlerini almasının engellenmesi, Suriye'nin kuzeyindeki durumun istikrara kavuşması için sahadaki güçlerimiz ve partnerlerimizle ilgili geçici anlaşma yapılması ve IŞİD'in geri dönüşünün engellenmesi.''

'OLAĞANÜSTÜ HAL DERHAL KALDIRILMALI'
AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olağanüstü hali (OHAL) kaldırma vaadini derhal yerine getirme çağrısı yapan Mitchell, Rusya ile ilişkilere de değindi.

'RUSYA İLE İLİŞKİLERİ İYİLEŞTİRME AMACINDAYIZ'

Trump yönetiminin Rusya ile ilişkileri iyileştirme amacında olduğunu ifade eden Mitchell, "Ancak bu, Rusya saldırgan davranışlarına son verdiğinde gerçekleşecek. İlişkileri geliştirmek için ilkelerimizi veya müttefiklerimizi feda etmeyeceğiz" dedi.

https://tr.sputniknews.com/abd/201806261034028353-abd-disisleri-turkiye-yaptirim/

Mesajı Paylaş

augustine

Baya iyiymiş.

S400 alma
Rahibi birak
Pyd/pkk ile anlaş
Ohal'i de derhal kaldir
Rusya ile yakinlaşma

Feto'yu da gönder meclis baskani yapalim.
Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Feto meclis başkanı olsa adamları kesmez ki... Onlar Fetö'yü devlet başkanı, hatta onun da üstünde, bir ayetullah pozisyonunda istiyorlar. Mesajı Paylaş

395V

Meclis başkanı çok farklı kafa da ya... Habet gerçekse iyi oldu. Ben ABD'nin oyalama taktiklerinden şahsen bıkmıştım. Saflar belli olsun. Mesajı Paylaş

canıtez

ABD'den Türkiye için seyahat uyarısı

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'ye dönük seyahat tavsiyelerini güncelledi. Dışişleri Bakanlığı'nın yeni seyahat güncellemesinde ''Türkiye'ye seyahat etmeyi bir daha gözden geçirin'' denildi.

ABD, Türkiye seyahat uyarılarını güncelledi. Türkiye'de hem terör saldırılarının hem de keyfi gözaltıların olduğu belirtilen ABD seyahat güncellemesinde, ''Türkiye'de bazı bölgeler riskli. Seyahat etmeyi bir daha düşünün.'' denildi.

''TERÖRİSTLER BATILI TURİSTLERİ HEDEF ALIYOR''

Türkiye-Suriye sınırındaki Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari ve Bitlis'e seyahat edilmemesi tavsiyesinde bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı, ''Terörist gruplar Türkiye'de olası saldırılar planlamaya devam ediyor. Terör örgütleri, kaçırma veya suikast için batılı turistleri hedef alıyor. Teröristler, hiç bir uyarıda bulunmadan; turistik noktaları, ulaşım merkezlerini, pazarları, alışveriş merkezlerini, yerel yönetim tesislerini, otelleri, kulüpleri, restoranları, ibadet yerlerini, parkları, önemli spor ve kültürel etkinlikleri, eğitim kurumlarını, havaalanlarını ve diğer kamu alanlarını hedef alabilirler.'' ifadelerine yer verildi.

''ON BİNLERCE KİŞİ TUTUKLANDI''

OHAL kapsamında Türkiye'de, ABD vatandaşları da dahil olmak üzere, on binlerce kişinin terör örgütüyle ilişkisi olduğu şüphesiyle tutuklandığı kaydedilen seyahat tavsiyelerinde, bazı ABD vatandaşlarının da buna maruz kaldığı kaydedildi.

''İZİNSİZ PROTESTO VE GÖSTERİLER TUTUKLANMA NEDENİ OLABİLİR''

Tavsiyelerin devamında, ''Türkiye hükümetince izin verilmemiş protestolara ve gösterilere katılmak tutuklanma gerekçesi olabilir. ABD yönetimi Türkiye'deki personelini ileride değiştirilebilecek belirli güvenlik kısıtlamalarına tabi tutmaktadır'' denildi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/abdden-turkiye-icin-seyahat-uyarisi.html Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Aha!..  :o

Besledikleri teröristlerini daha bir fütursuz salacaklar üzerimize.

MİT'e çok iş düşüyor.

Daha dikkatli olmamız lazım. (Alo 140 terör ihbar hattını herkesin ezberde tutması gerek.) Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bugün de biz ABD'ye yönelik bir seyahat uyarısı yayınlarız. Uyarının temel argümanları:

1. ABD'de polisin keyfi olarak şiddet uygulaması, gerekçesiz silah kullanması

2. ABD'de kadınlara yönelik cinsel şiddetin Dünyada ilk 10'a girdiği ve kadınlar için güvenli bir ülke olmadığı Mesajı Paylaş

putty

Uyarının doğru olma ihtimali de var. Her şey illa da düşmanlık olsun diye yapılmıyor. Mesajı Paylaş

HDS

Biz Amerika ve Almanya ile o konudaki asıl şansı kaçırdık aslında. Hannofer havaalanını PKK'lılar basıp da Türk yolculara sataştıklarında çok ciddi bir seyahat uyarısı basmak gerekiyordu zira bu Türk yolcular özellikle milliyetlerine göre hesap edilmiş ve kurgulanmış bir "saldırı" idi.

Herhalde diğeri de RTE DC'ye gittiği zaman, korumaların PYD'liler ve FETÖ tayfasını patakladığı zaman, korumalar gölgesinde kalan mevzuydu. O da ha keza, hedef gözetilerek yapılan ve diplomatik misyona sataşmayı aşan bir eylemdi. Korumalar saçmalamasalardı daha da iyi olabilirdi diyeceğim..


..ama biz o sıralarda Siemens'e RES ihalesi vermek ve LHD'mize F-35 alır mıyız, A350 yanına B787 alır mıyız diye tefekkür etmekle meşguldük. Ne ağzımızın tadı bozulsun, ne bir taraf üzülsün. Öyle takılıyoruz. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Sen öyle deyince aklıma Türkiye'de, Maslak'taki çok büyük bir Amerikan firmasının taşınma hikayesi geldi.

Henüz çok afilli ihaleler aldığı, iyi para kazandığı günlerde bu Amerikan firması, şanına yakışır şekilde, Maslak'ın o zaman en afilli plazası Sun Plaza'da üç kat kapatmıştı. Tabii ki de bununla da yakışır bir kira ödeyebiliyordu.


Gel zaman git zaman Türkiye'deki ihaleler azaldı, dünyadaki trend başka bir yöne kaydı, firma bir çok dağıtık operasyonunu merkezlerde toplamaya başladı, bazı iş kollarındaki "ahbap çavuş" muhabbeti satışları ve karları azalttı ve o plazanın kirası bu firmaya fazla gelmeye başladı.

Bu sırada plazanın yanında yine başka bir plaza inşaatı başladı. Firma, bu inşaatın çalışanların can güvenliğini tehdit ettiği, gürültü ve kirlilik oluşturduğunu ve verimi düşürdüğünü de bahane ederek buradan çıkıp çok daha ucuz ve dağıtık şekilde daha ufak kümelenmelere geçti. Eskiden olsa çok gümbürtü çıkaracak şey de yandaki inşaat bahane edilerek ütülenmiş oldu.


Mesajı Paylaş

muhendus

@HDS yanlış aklımda kalmadıysa GE olması lazım kaçan firma. Zaten plazanın geri kalan çoğunluğunu da Deloitte kullanıyor sayılır. Bu arada Deloitte a da ayrıca gıcığım da neyse. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Walla ben onu bunu bilmem...

15 Temmuz öncesi günleri hatırlıyorum da... Bunların terör uyarılarını ve bunun ne manaya geldiğini bir kez daha hatırlayalım mı?..

Tarih 17 Mart 2016, CNN Türk haberi, Almanlar elçiliklerini kapattı:
Almanya'dan flaş İstanbul ve Ankara kararı

Tarih 5 Nisan 2016, Hürriyet gazetesi, İngiltere uyardı:
İngiltere'den 'Türkiye' uyarısı: Aşırı dikkatli olun

Yine 5 Nisan 2016, Hürriyet gazetesinin haberi, Türkiye'deki sivil Amerikalıların tamamı terör endişesiyle tahliye edilmiş:
İncirlik'te asker ailesi sivil ABD'li kalmadı

Tarih 13 Temmuz 2016, Haberler.com sitesi, Fransızlar elçiliklerini kapattı:
Fransa'nın 14 Temmuz Resepsiyonu İptal, Büyükelçilik Kapatıldı


Hemen ardından 15 Temmuz olayını yaşadık, gördük.


15 Temmuz'un faili FETÖ'nün arkasında kimler var, artık çok iyi biliyoruz. Başta CIA olmak üzere tüm Batılı istihbarat teşkilatlarının FETÖ'nün arkasında olup, onları semirtip, eğitip, geliştirip, koruyup kolladığını bilmeyen, görmeyen kaldı mı? Artık takke düştü, kel göründü.


Terörü besleyip, organize eden de o terör için uyarı yayınlayıp konsolosluk vs. kapatan da Batı ülkeleri. Bunu 15 Temmuz'da yakinen gördük.

Bundan sonra "terör uyarısı" yayınladıklarında, bunun "besleyip yetiştirdiğimiz itlerimizi üzerinize saldık" manasına söylendiğini çok iyi anlamalıyız. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Pentagon: 'Türkiye'nin İki F-35 Uçağı Şu Anda Arizona'daki Üste'

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Hava Kuvvetleri Yarbay Robert Manning, 21 Haziran'da Türkiye'ye teslim töreni yapılan iki adet F-35 uçağının, Türk pilotlarıyla teknik bakım ekibinin eğitimi için Arizona eyaletindeki bir üsse götürüldüğünü açıkladı.

Manning gazetecilere yaptığı açıklamada, F-35 uçaklarının şu anda, eğitim faaliyetlerine katılacak Türk pilotlar ve bakım görevlileriyle birlikte Arizona'daki Luke Hava Üssü'nde olduğunu belirtti.

Eğitimler tamamlanana kadar uçakların Amerika'nın himayesi altında kalacağını ifade eden Manning, bu sürecin de genelde 1-2 yıl sürdüğünü anlattı.

Pentagon sözcüsü, F-35'lerin Luke Hava Üssü'ne üretici savunma şirketi Lockheed Martin tarafından taşındığını kaydetti. Manning, "Muhtemelen bir ila iki ay daha uçmayacaklar. Şu anda uçuş akademisindeler" dedi.

Yarbay Manning, F-35 programına katılan diğer tüm ortak ülkelerin de Luke Hava Üssü'nde olduğunu kaydetti.

Kongre'de F-35'lerin Türkiye'ye teslimatını engellemeye yönelik girişimler hakkında da Manning, "(Savunma) Bakanlık teklif edilen yasal düzenlemeyle ilgili yorum yapmayacak. Bir değişiklik olana kadar, Türk pilotlar ve bakım görevlileri eğitimlerine devam edecekler" ifadesini kullandı.

Kongre'de, NATO ve ABD'nin en yakın müttefiklerinin dahil olduğu F-35 programının katılımcısı olmasına rağmen Türkiye'ye bu uçakların satışının engellenmesi için son dönemde birden fazla girişim hayata geçirildi.

Senato'da Haziran ayı ortasında kabul edilen Ulusal Savunma Yetki Tasarısı, Türkiye'ye F-35 uçaklarının teslimatının engellenmesi ve Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını öngören bir düzenlemeyi de içeriyor. Ayrıca, Senato Tahsisatlar Komisyonu'ndan geçen bir bütçe tasarısına da, yine Türkiye'ye F-35 satışını yasaklayan bir önerge eklenmişti.

Bu girişimlerin nedeniyse, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planları. Kongre üyeleri, Rusya'nın Türkiye'ye S-400 satışıyla, F-35'lerle ilgili hassas veriler toplayabileceğinden endişe ediyor. Ayrıca Türkiye'de halen hapiste olan Amerikalı rahip Andrew Brunson ve diğer Amerikan vatandaşlarının durumu Amerika'da yoğun tepkiye neden oluyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri'nden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Wes Mitchell da geçen hafta Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nun oturumunda yaptığı açıklamada, S-400 satışını hayata geçirmesi halinde Türkiye'ye yaptırım uygulayacaklarını açıklamıştı.

https://www.amerikaninsesi.com/a/pentagon-t%C3%BCrkiye-nin-iki-f-35-u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1-%C5%9Fu-anda-arizona-daki-%C3%BCste-/4463753.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD Dışişleri'nden Rahip Brunson İçin Türkiye'ye Çağrı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'de tutukluluğunun devamına karar verilen rahip Andrew Brunson için, "masum olduğuna kuvvetle inanıyoruz" açıklamasında bulundu. Bakanlık, Türkiye'ye, bu davayı "zamanlı, şeffaf ve adil şekilde çözüme kavuşturma" çağrısı yaptı.

Bakanlıktan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Amerika'nın Sesi muhabirinin sorusuna gönderdiği yanıtta, ABD'nin rahip Brunson'ın davası hakkında Türk hükümetiyle yakın temas halinde olduğunu da hatırlattı.

Yetkili, "Brunson'ın hakkındaki suçlamalarla ilgili hiçbir inandırıcı kanıt görmedik. Brunson'a yönelik dava, kaynağı belirsiz suçlamalar ve spekülasyonlar üzerine inşa edildi. (Rahip Brunson'ın) Masum olduğuna kuvvetle inanıyoruz ve Türk hükümetine davasını zamanlı, şeffaf ve adil şekilde çözüme kavuşturma çağrısında bulunuyoruz" ifadesini kullandı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, PKK ve Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantıları ve casusluk iddialarıyla 35 yıl hapis cezası talebiyle yargılandığı davada, Brunson'ın tutukluluğunun devamına hükmetmişti. Mahkeme, davaya 12 Ekim'de dördüncü duruşmayla devam edilmesine karar vermişti.

ABD Başkanı Donald Trump dahil yönetim yetkilileri ve Kongre, Brunson'ı serbest bırakması için Türkiye'ye baskı yapıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'de tutukluluğunun devamına karar verilen rahip Andrew Brunson için, "masum olduğuna kuvvetle inanıyoruz" açıklamasında bulundu. Bakanlık, Türkiye'ye, bu davayı "zamanlı, şeffaf ve adil şekilde çözüme kavuşturma" çağrısı yaptı.

Bakanlıktan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Amerika'nın Sesi muhabirinin sorusuna gönderdiği yanıtta, ABD'nin rahip Brunson'ın davası hakkında Türk hükümetiyle yakın temas halinde olduğunu da hatırlattı.

Yetkili, "Brunson'ın hakkındaki suçlamalarla ilgili hiçbir inandırıcı kanıt görmedik. Brunson'a yönelik dava, kaynağı belirsiz suçlamalar ve spekülasyonlar üzerine inşa edildi. (Rahip Brunson'ın) Masum olduğuna kuvvetle inanıyoruz ve Türk hükümetine davasını zamanlı, şeffaf ve adil şekilde çözüme kavuşturma çağrısında bulunuyoruz" ifadesini kullandı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, PKK ve Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantıları ve casusluk iddialarıyla 35 yıl hapis cezası talebiyle yargılandığı davada, Brunson'ın tutukluluğunun devamına hükmetmişti. Mahkeme, davaya 12 Ekim'de dördüncü duruşmayla devam edilmesine karar vermişti.

ABD Başkanı Donald Trump dahil yönetim yetkilileri ve Kongre, Brunson'ı serbest bırakması için Türkiye'ye baskı yapıyor.

https://www.amerikaninsesi.com/a/abd-d%C4%B1%C5%9Fi%C5%9Fleri-nden-rahip-brunson-i%C3%A7in-t%C3%BCrkiye-ye-%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1-/4487968.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD Senatosu'nda Türkiye'nin uluslararası kuruluşlardan borç almasını engelleyen tasarı

ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili altı senatörün, "Türk hükümeti ABD vatandaşlarının haksız yere tutuklamaya son verene dek" Türkiye'nin uluslararası mali kuruluşlardan borç almasını kısıtlayan bir yasa tasarısı sunduğu belirtildi.

Reuters'in haberine göre tasarı, İzmir'deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi'nin ABD'li Pastörü Andrew Craig Brunson'ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesinden sonra sunuldu.

Senato Dışilişkiler Komitesi'nden yapılan yazılı açıklamada "Türkiye Uluslararası Mali Kurumlar Yasası" adı verilen tasarıda, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın ABD'li başkanlarına, insani amaçlar dışında Türkiye'ye gelecekte verilecek kredilere karşı çıkması direktifi veriliyor.

IBRD'den 3,9 milyar dolarlık destek taahhüdü, EBRD'den 1,6 milyar euro fon
Dünya Bankası'na bağlı olan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD), 2017'de Türkiye'de 12 projeye destek vermek üzere toplam 3,9 milyar dolar fon ayırmıştı. Destek verilen projeler arasında Suriyeli mültecilere yardım ve Türkiye'de kurumsal altyapının güçlendirilmesi vardı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ise 2017'de Türkiye'de 51 projeye toplam 1,6 milyar euro kredi sağlamıştı. Fon sağlanan projeler, yenilenebilir enerji yatırımları, küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet gücünün artırılması, altyapı ve sermaye piyasaları alanlarındaydı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44876072 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter