Kıbrıs Sorunu

Başlatan Atılgan, Nis 07, 2017, 02:31 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

Akdeniz biraz kısa kalabileceğimiz bir yer. Henüz erken olduğunu düşünüyorum.

@Baltica benim de hislerime tercüman olmuş. Çok açık net, bizi bekleyen bu durum ne yazık ki bu.

Yukarıda yazdığım "Think-Tank" mahfillerinde Nord Stream-2'ye karşı Almanya'ya "yaptırım" uygulanması konuşuluyor yahu amerikan Senatosu çatısı altında. Hükümette resmi görevli kadın da "bununla ilgili yorum yapmam, ama 'yaptırım'ın kaba bir yöntem olduğunu düşünüyorum" diyor. Sen burada ne edeceksin?

Ben daha çok aslında çok güçlü olduğumuz Karadeniz'de bir şey düşünürdüm. Tamponları Romanya ve Balkanlar ve dahi arka bahçesi Hazar ve dolayısı ile Türkmenistan'dan Af-Pak hattına kadar olan. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

May 28, 2018, 09:08 ÖÖ Last Edit: May 28, 2018, 09:13 ÖÖ by delenda_est_carthago
@HDS

Almanya'da da ilk defa  ABDnin guvenilmez bir muttefik oldugu konusuluyor.

Almanya'ya F35 alinmasi konusulurken birden karar degistirilmesi bosuna olmasa gerek.

ABD Almanya'nin askeri harcamalarini %2 ye cikarmasini zorlayarak buyuk bir hata yapmis olabilir uzun vadede. Almanya'yi uyandirmanin iyi bir fikir olmadigi tarihi olarak sabittir.

Tam da ABDnin etrafi kirip dokmeye baslamasi dolayisiyla Turkiye ile Almanya ile cikarlarin kismen de olsa ortusmeye baslayacagi bir doneme girilirken Almanya ile  kanli bicakli bir durumda olunmasi gayet ironik olsa gerek.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

factoraptor

Almanların kendi salaklığı. Türkiye'den gördükleri ne var? Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS Hocam, aslinda son iletimde, ben ABD'yi sersemletip, yildizlari saydiracak bir oneride -Tabii sahsi dusuncem olarak- bulunmustum ama artik ya inetnet baglantisinin azizligine ugradi, ya da yonetimin hosuna gitmedi silindi. Tekrar edeyim;

Mesela, Kuzey Suriye'de biz, Ruslarla anlasip, SDG/YPG/PKK'ya rakip, bunlarin baskisindan bunalip, otorite ve ekonomik erozyan yasayan Kurt asiretlerinden, bir orgut kursak, bu orgutu askeri-lojistik olarak desteklesek, bu orgut aniden bizim sinirimiza yakin yerlerde, belli adacik ve ceplerde alan hakimiyeti kursa ne olur ?

Ilk sonucu su olur :

Dunya kamuoyu nazarinda ki, hem Esad zulmune, hem ISID zorbaligina direnen kahraman Kurt halkinin, laik-ozgurlukcu-demokratik TEK TEMSILCISI (!!!) SDG" imaji yerle bir olur. ABD'nin kendine atfettigi, Kurtlerin TEK HAMISI ve "Kurt kaderinin yol gosterici melegi Gabriel (Cebrail)" pozisyonunu erozyona ugratir.  

Burada detaylari yazmaya gerek yok ama, taktik hamle inisiyatifinin Turkiye'ye gecmesinden dolayi, elimizi guclendiren bir cok kazanimimiz olur.

Bu Ruslarin ve Iran'in da isine gelir cunki, SDG asil etno-sosyolojik tabanini olusturan Kuzey Suriye'de mesgul ve dikkatini yonlendirmis olacagindan, SDG, Kurt bulunmayan, Guney-dogu ve Guney sektorlerine sarkamaz, bu sektorlerde, merkezi yonetimin eli rahatlar. Mesajı Paylaş

HDS

@delenda, @factoraptor, Hoca gibi olacağım: "Sen de haklısın", "E sen de haklısın!"..
Bu da bizim büyük çaresizliğimiz..

Ama Almanya biraz ileri gittiğini sanıyorum anladı. Lakin, komik olacağım ama; "Hangi Almanya?" diyeceğim. Bu saatten sonra yapılanı geri almak çok zor. Çok küstah ve çok hoyrat bir tavır oluştu orada, ve @factoraptor, haklısın, bunu kendileri yaptılar. Biz de "şapşik" bir ülke olarak buna benzin döktük.

________

@Baltica, Hocam ben Kuzey Irak'taki ilerleyişimize biraz da o gözle bakıyorum. Suriye'deki "topraklarımız"da da artık "Suriyeli" tankçı taburları, obüsler falan görmek de istiyorum. Arkadaşlar da bir zahmet o sakalları kesecekler artık.

Sonra da ver elini "El Bab Organize Sanayi" Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

@HDS

O benzin dokulmeyecekti iste.

Cok acayip bir doneme giriyoruz, avrupanin da jeostratejisi acisindan da.

Almanya'da Sol cenah bile "ulan denizde aktif bir denizalti bile yok,  2 tabur Leo2 yi anca harbe hazir tutabiliyoruz, su Bundeswehr'i  bir adam etmek lazim" diyor.

Bu arada Almanya'da irkci parti ana muhalefet.

Mesela Almanya'da bir anket yapiliyor, halk Trump'u ezici cogunlukla Putin'den daha tehlikeli goruyor. Almanya Rusya ile yakinlastikca yakinlasiyor.

Bu arada ne hikmetse Rusya ile Almanya arasinda sandvic olan Polonya hem demokrasiden uzaklasiyor, hem de bu ulkede acayip bir anti-Alman ve isin ironigi  anti-musluman bir diskur ana akim  haline gelmeye basliyor. Macaristan cekya vs ayni sekilde, hatta Romanya'ya dogru uzaniyor bu blok . Ve butun bu blok ABD ile can ciger kuzu sarmasi ve Rusya'dan odleri kopuyor. Buna ister Visegrad deyin ister eski adiyla Intermarium deyin, ne derseniz deyin. AB icinde anti-alman anti-rusya anti- gocmen  pro ABD  ve anca yari demokratik olan cok ciddi bir blok olusuyor.

Bu arada almanya'ya F35 laflari dolasirken birden bicak gibi kesiliyor....

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

delenda_est_carthago

May 29, 2018, 07:41 ÖS Last Edit: May 29, 2018, 07:44 ÖS by delenda_est_carthago
Ne demiştik?" Tam da ABDnin etrafi kirip dokmeye baslamasi dolayisiyla Turkiye ile Almanyanın çıkarlarının kismen de olsa ortusmeye baslayacagi bir doneme girilirken Almanya ile  kanli bicakli bir durumda olunmasi gayet ironik olsa gerek."

Reuters'in haberine göre Muhammed bin Salman Alman şirketlerini  Suudi devlet ihalelerine sokmama kararı aldı.

https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKCN1IQ2GF?__twitter_impression=true
Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter