Türk Ekonomisi

Başlatan kimlikci, May 12, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

farabi

2014 yılından bu yana , merkez bankası külçe altın rezervini geri çağırıyor. 2015 yılı itibariyle TCMB altın rezervinin yüzde 76'sı İngiltere Merkez Bankası'nın kasalarında, yüzde 11'i Borsa İstanbul emanetinde, yüzde 7'si kendi kasasında, yüzde 6'sı da ABD'de FED'in deposunda saklanıyordu. Dünyada birçok merkez bankasının bir süredir altın topluyor . Doların rezerv para sistemindeki ağırlığı dünya genelinde azalma eğiliminde olmasının Abd'nin para politikalarıyla doğrudan bir ilişkisi olmalı. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Kendi fikirlerime göre Türk Ekonomisi en baştan yanlış bir ekolle yönetiliyor. LİBERALİZM. Liberallik ne yazıkki bizim milletimizin ve tüccarımızın karakterine uymuyor.

Çünkü bizim insanımız beklemeyi yatırım yapmayı parasını riske atmayı ileri düşünmeyi pek sevmeyen bir tipte. Garanticidir. Parasını riske atmaz. Düzenli bir gelir sağlayınca dahası için uğraşmaz o parayı altında bmw pavyonda yer.

Bize en çok uyacak sistem Karma Ekonomik Model , Veya Hafifletilmiş Devletçi Model bizim için en uygunu. Ve acil bir şeyler yapılması gerekiyor. Bir Tarım ülkesiyiz ama Dıştan ithalimiz aşırı arttı.

Ne yazıkki ciddi bakan gözlerde ülkemizin bir vergi ülkesine döndüğünü görmesi kaçınılmaz.


Bence devletin acilen 5 yıllık ekonomik planlarla ve sanayi planlarıyla belirlenen alanlarda hakim hisse devlette olmak üzere özel ortaklı şirketler yaratıp bunları belirli noktalara getirip gerekiyorsa hakim hisseyi özel şirketlere devrederek belirli sektörlerde önemli şirketlerin yaratılmasına ön ayak olması lazım . Çok riskli ve sert alanlara sınırsız sübvansiyon sağlanmalı. Yoksa sen liberalist sistemde istediğin kadar adama imkan ve destek tanı yine o riske girmiyor.

Mesela Tekstil sanayisi ülkemizin çok üst noktalarda olduğu bir sanayiydi. Ama Çin'in kitlesel olarak bu işe girdiği için Dokuma sanayisinde bayağı geriledik. Diyebilirsinizki çinle mücadele edilmez bu biraz hangi alandan baktığımıza bağlı . Çin hızlı ucuz ve seri üretim yapıyor. Bizde dokuma kalitemizi arttırmaya yatırım yapmalı ve dünyaca ünlü tasarımcıları şirketlerimizin bünyesine çekip bu kaliteli malları dokutturmalıyız. Çin ucuzsa bizde Kaliteli Tekstil satarız.

Veya Tarım. Ülkemiz sözde bir tarım ülkesi ama çiftcimiz cahil donanımsız ve ekip biçmeyi ve planlamayı bilmiyor. Ayrıca ülkemizde şehirleşme arttıkça büyük bir göç var insanlar şeir imkanlarını bırakıpta köyde çiftcilik yapmak istemiyorlar. Şehirlerimiz onları çekecek sosyo-ekonomik altyapıya sahip değil.  Bu konuda bence daha devletçi davranılmalı. DEVLET TARIM VE HAYVANCILIK OFİSİ açılmalı.

Bu Ofis Devletin birleştirip kiraladığı tarım alanlarında tüm türkiyede nereye ne dikileceği nasıl yüksek verim alınacağını tespit edip planlayıp hizmet içi eğitim alıp sertifikalı çiftcibaşılar, tarım mühendisleri ve asgari ücretli çiftcilerle devlet bünyesine alınacak yerli döverbiçer, traktör ve modern tarım aletleriyle ve bunu satacak şirket üretilerek veya seçilerek modern tarım ve yine modern hayvancılık ahırlarında hayvancılık yapılması elde edilecek yüksek verimle ülkenin tarım alanında kendini amorti etmesi ve çevresini beslemesine ve ayrıca aradaki aracıları kaldırarak halka ucuz tarım ürünü ve et, süt sağlaması lazım.

Bir milletin et ve süt tüketebilme fazlalığının o ülkenin geleceğinde nasıl etkisi olduğuna inanamazsınız. Evet çok devletçi ama bu gidişle bir ambargoda aç kalacağız. Ve emin olun çiftcilerimiz hasat kaygısı olmadan sabit devlette düzenli maaşla çalışmayı daha tercih edeceklerdir. Bir nevi Sözleşmeli Tarımcı.Şimdi şunu asla unutmayalım. Bugün hangi sanayiide gelişmiş ülke varsa tarım konusunda çok ilerdedir. Zaten sanayilerinin temellerinide tarım aletlerini geliştirerek atmıştır.


Devletin bu Devletleştirme operasyonunu yönetecek oluşumun Konvansiyonel sektörler (Tarım, Tekstil, Ulaşım, Elektronik, Otomotiv) vb. alanlarda çalışan bir kısmı birde Eksperimental yani kodlama, Uzay Madenciliği, Füzyon Enerjisi, Bio Medikal Beyin Dalgalarıyla İnsan Kontrol gibi geleceğin alanlarında şirketler kurmayı amaçlayan bir bölüm ve departman olmalı.


Devlet için ikiside önemli. Hindistan gibi halk açlıktan ölürken eğitime yatırım yapmayalım.


Özellikle bu uzay madenciliği olayı çok önemli. Ben ikinci bir Amerikanın keşfi olarak görüyorum. Bu adamlar çoktan uzayı paylaşmış şirketleri kurmuş ve artık ilk madenci mekik ve robotları göndermek için gün sayıyorlar. Marsın arkasındaki milyarlarca astroidden oluşan kuşaktaki her birinde dünyamız için çok önemli ve nadir veya hiç olmamış madenlerin olduğu bu astroidlere giden robotlar belki ilk zamanlar yanlarında 1 kutu madenle dönecek ama getirdikleri bir avuç maden bile o operasyonn maliyetini karşılayacak madenlerden oluşuyor.

Bu bir kere başladığında dünyadaki bütün sermaye bir anda bu işi yapan ülkelere toplanmaya başlayacak.

Coğrafi keşifleri kaçırdık bari bunu kaçırmayalım. Mesajı Paylaş

putty

Altı rezervlerini geri çağırmasının sebebi savaş ekonomisine geçmek olabilirmi. Altınlar zaten büyük savaş ta lazım asıl şimdide sıfırı tükettik rezervleri mi kullanacağız acaba Mesajı Paylaş

farabi

Putty üstadım, Türkiye'ye has bir durum değil bu, Almanya'da aynısını yapıyor. ABD karşı güvensizliğe yol açan krizler ve abd'nin gösterdiği reaksiyon biçimleri bunu tetiklemiş halde. İkinci dünya savaşında yaşanan tecrübeler nedeniyle soğuk savaş süresince başta Avrupa olmak üzere neredeyse bütün ülkeler fiziki altın varlıklarını Abd ve İngiltere'nin emanetçiliğinde saklıyordu. Ancak şartlar değişiyor, ve değişimini tetikleyen konu çok merkezli dünyaya doğru giderken başkalaşan güvenlik şartları ve stratejik çıkarlar. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Yok gibi bir şey 7 milyar dolar Türkiye ye ilgi hiç yok demektir. Bu rakamın 30 milyar dolarlar civarı olması gerekirdi Mesajı Paylaş

matmat26

İspanya da Garanti bankasinda ki Şahenk ailesinin son hissesini satin aldi.

Sifirdan yatirim flan yok yani Mesajı Paylaş

putty

Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre, Şubat ayında ihracat yüzde 14.8 artışla 12.9 milyar dolar oldu.

http://www.haberturk.com/subat-ayi-ihracat-rakamlari-aciklandi-1858038-ekonomi


2018 de Türkiye uçuşa geçecek % 15 artış çok etkileyici bir rakam. 157 den % 15 artsa 180 milyar dolar eder ama ben bu % 15 in bir artan seyrin başlangıcı olarak görüyorum % 30 bile olur bu rakam ilerleyen aylarda. 200 milyar dolar psikolajik eşiklerinden birini aşmaya az kaldı inşallah.


Mesajı Paylaş

Atılgan

Türkiye, dört ülkeye damping soruşturması başlattı

Tükiye, Almanya, Güney Kore, Çin ve Tayland menşeli akrilik veya modakrilik ithalatına yönelik damping soruşturması başlattı.
Ekonomi Bakanlığı, Almanya, Güney Kore, Çin ve Tayland menşeli akrilik veya modakrilik ürünü ithalatına yönelik damping soruşturması başlatıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yerli üreticilerin ilgili ülkelerden yapılan akrilik veya modakrilik ithalatının "dampingli fiyatlarla yapıldığı ve bu ithalatın firmalarında zarar tehdidine neden olduğu" iddiasıyla soruşturma açılması başvurusunda bulunulduğu belirtilerek şöyle denildi:

"Yapılan inceleme neticesinde, bir damping soruşturmasının başlatılmasına yetecek bilgi ve belgenin mevcudiyetine kanaat getirilmiştir."

http://www.denizhaber.com.tr/turkiye-dort-ulkeye-damping-sorusturmasi-baslatti-haber-80300.htm Mesajı Paylaş

matmat26

Doğan Medya grubu , Demirören gruba satılmış.
Finansman'a kamu bankaları da dahil ..


Aydın Doğan " Dayanacak gücüm kalmadı" demiş.

Hürriyet, Posta, Fanatik, CNN , Kanal D vs vs ... el değiştiriyor.

-----------

Ancak, yanlış hatırlamıyor isem.. Doğan Medya da almanların ortaklığı da vardı..
Onlar da mı satıp çıkıyor.. ?

Mesajı Paylaş

anafor2016

DHA da satılmış Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter