Güney Kore KF-X Projesi

Başlatan nokta, Mar 28, 2018, 01:47 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

KF-X Programında Kazanan Martin-Baker

Kore Havacılık ve Uzay Sanayi (Korea Aerospace Industries/KAI), Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri'nin yeni savaş uçağı KF-X'in fırlatma koltuğu için Martin-Baker'ı seçti.

Martin-Baker, 23 Mart'ta yaptığı açıklamada, KF-X programı için Mk18 fırlatma koltuğunun seçildiğini açıkladı. Martin-Baker'in Mk18 fırlatma koltuğu, ABD Hava Kuvvetleri'nin yeni eğitim uçağı T-X için de yarışıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/kfx-programinda-kazanan-martinbaker/5974/1 Mesajı Paylaş

Merkator

G. Kore'nin savaş uçağı GE motorlarıyla uçacak

Askeri savunma sanayiine yaptığı yatırımlar ve bu alandaki teknolojik yetenekleriyle dikkat çeken Güney Kore, yerli savaş uçağınının motoru için General Electric şirketini tercih etti.

Reuters'da yer alan habere göre Seul hükümeti, yerli savaş uçağı KF-X motorları için GE şirketi ile 3.5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Güney Koreli savunma devi Kore Havacılık Endüstrisi şirketince (KAI) geliştirilen savaş uçağı KF-X, GE'nin F414-GE-400 motorlarıyla uçacak. İhalede Avrupalı Rolls-Royce ve MTU Aero Engines imalatı Eurojet EJ200 de yarışıyordu. GE Aviation motorunun, teknoloji, maliyetler, lokalizasyon ve yönetim olmak üzere dört kriterde Eurojet'ten daha iyi sonuçlar verdiği bildirildi.

Güney Kore havacılık endüstrisinin en büyük oyuncusu olan KAI tarafından geçen Perşembe günü duyurulan karar,  savaş uçaklarında Kore'nin ABD'ye olan bağımlılığını azaltmayı ve ve ülkenin kendi savaş uçaklarını geliştirmeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Geçen yıl Güney Kore Savunma Edinme Programı Yönetimi, Lockheed Martin ile ortaklaşa 7.4 milyar dolarlık KF-X savaş uçağı programına start vermişti. KAI, başlangıçta Kore Hava Kuvvetleri için çift motorlu KF-X'ten 170 adet üretmeyi, 50 adet de Endonezya'ya ihraç etmeyi planlıyor.

KF-X'in, ABD tarafından tedarik edilen jetlere oranla nispeten daha ucuz olduğu için diğer ülkelere de ihraç edilebileceği, bu yüzden daha fazla motor satın alınabileceği belirtiliyor.

http://www.kokpit.aero/kf-x-motor-tercihini-yapti Mesajı Paylaş

nokta

KF-X'e Fren Sistemi Meggitt'ten

Birleşik Krallık merkezli havacılık ve savunma sanayii parça ve alt sistem üreticisi Meggitt PLC, Korea Aerospace Industries'in (KAI) KF-X savaş uçağı projesine gelişmiş tekerlek ve dijital fren sistemi tedarik edecek.

Meggitt, KF-X'in burun ve ana tekerlekleri ile yüksek performanslı karbon fren sistemi ve fren kontrol sistemini üretecek. Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri, F-4D/E Phantom II ve F-5E/F Tiger II uçaklarının yerini almak üzere yaklaşık 100 adet KF-X jeti almayı planlıyor. Uçağın üretiminin 2020'li yılların ortalarında başlaması bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/kfx-e-fren-sistemi-meggitt-ten/6159/1 Mesajı Paylaş

Pusat

yani 2025 desek tahmini olarak bayağı erken sayılır  Üretim takvimi bizim MMU ye fark atacak 5-8 yıl kadar
onlarda bizim gibi F4-F5lerini  yenileyecekler acaba
şu ibare ilgimi çekti

'''KF-X'in, ABD tarafından tedarik edilen jetlere oranla nispeten daha ucuz olduğu için diğer ülkelere de ihraç edilebileceği, bu yüzden daha fazla motor satın alınabileceği belirtiliyor.'''

acaba bizde ABD den pahalıya  kısıtlanmış güvenilmez uçak almak yerine bu şekilde piyasaya yeni giren ülkelerle  mi uçak alışverişi yapsak belki Kore ile ortak üretim falan da mümkün olurdu Mesajı Paylaş

radar

İki uçak çok farklı olacak hocam. Biz F-4 ve F-5'lerimizi F-35'ler ile değiştiriyoruz. TF-X ile F-16'larımızı değiştireceğiz. Onlar Hava-Yer ağırlıklı biz ise Hava-Hava ağırlıklı uçak talep ediyoruz. Mesajı Paylaş

Pusat

#5
Nis 25, 2018, 02:26 ÖS Last Edit: Nis 25, 2018, 02:32 ÖS by Pusat
 :)  biliyorum tıpkı Kore nin yaptığı gibi  kastım bizim de Trump'i bile isyan ettiren pahalı F-35 yerine bu uçaklarla F-4/5 leri 2025 den itibaren değiştirmek  şeklinde 
Kore uçağı hazır gibi Motor seçilmiş  gerekir ise diğer motor adayı ile çalışacak şekilde de   ihracat  veya ortak üretim versiyonu yapabilirler  Fren mekanizması gibi alt sistemlerde belli olmuş büyük ihtimal fırlatma koltuğu vs'de bellidir .Üretime hızlı bir şekilde başlayabileceğini düşünüyorum.
Bu şekilde bir ortaklık olsa keşke  MMU dan sonra 2 ci bir uçak modeli üzerinde de milli çalışma imkanımız olurdu 
Kaçıncı nesil olması planlanıyor belli mi ? Mesajı Paylaş

Topgun

Bu ne perhiz, ne lahana turşusu? Hem 'Ülke olarak savaş uçaklarında Kore'nin ABD'ye olan bağımlılığını azaltmayı ve ve ülkenin kendi savaş uçaklarını geliştirmeye yönelik önemli bir adım' olarak niteleyip, Amerikan motorunun seçilmesi nasıl bir absürdlüktür, anlayamadım doğrusu... Keza EJ-200 motor teknolojisinin, GE F414-400 teknolojisinden geri olduğunu iddia etmekte ayrı bir absürdlük daha oluşturuyor. Hadi maliyetler, lokalizasyon ve yönetim kriterlerini, ülkede mevcut Amerikan motor/sistem altyapı, yatırımlarına istinaden anlamak gayet mümkünde, buna teknolojiyi eklemeleri ayıp olmuş.

Aslında, bizim baştan ortaklık yapmamız gereken bir proje idi ama görünen o ki, Koreliler için yerlilik minvalinde F-35 partner tedariğiyle çok bir farkı olmayacak korkunç maliyeti dışında... Mesajı Paylaş

Energy

Buradaki üstadlar yukarıda bir yerlere yazmışlardı. Rolles Royce'un EJ200 motorunun teknolojisi ve bakım aralığı daha yüksek diye. Mesajı Paylaş

nokta

DAPA Kore'nin KF-X tasarımını Meteor füzesiyle tanıttı

Kore Cumhuriyeti'nin silah tedarik makamı KF-X uçağının başlangıç tasarımına ilişkin çizim paylaştı. Paylaşım Savunma Tedarik Program İdaresi'nin (Defence Acquisition Program Administration /DAPA) ön tasarım değerlendirme (preliminary design review /PDR) toplantısından sonra gerçekleşti. Toplantıda kritik tasarım değerlendirme (critical design review /CDR) aşamasına geçilip geçilmeyeceğinin kararı ele alındı.

Toplantı sonrasında paylaşılan bilgisayar çizimi görselde gövde altında dört adet MBDA üretimi havadan havaya uzun menzilli Meteor Füzesi yer aldı. Uçağın kanat uçlarında ise iki adet IRIS-T kısa menzilli güdümlü havadan havaya füze yerleştiği görüldü.

DAPA'nın KF-X uçağının hava-hava füzelerinde ABD'nin AIM-120 ve AIM-9 Sidewinder füzelerini tercih ettiği biliniyor. Ancak ABD'nin bu füzelerin ihracatına izin verdiğine dair herhangi bir bilgi yok.

Kore Cumhuriyeti yaşlanan F-4 ve F-5 uçaklarının yerine 120 adet K-FX uçağı tedarik etmeyi planlıyor. Uçağın ilk uçuşunu 2022 yılında gerçekleştirmesi ve testlerin 2026 yılına kadar sürmesi planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/dapa-korenin-kfx-tasarimini-meteor-fuzesiyle-tanitti/6601/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Endonezya ödemeyi yaptı, K-FX'te Korelilerin eli rahatladı

Güney Kore ile Endonezya'nın ortak geliştirdiği gelecek nesil savaş uçağı projesinde 'ödeme çatlağı', Endonezya'nın üzerine düşen 117 milyon dolarlık ödemeyi gerçekleştirmesiyle aşıldı.

Flight Global'ın haberine göre, K-FX/I-FX olarak adlandırılan projede Endonezya 2017'den bu yana her hangi bir ödeme gerçekleştirmemişti. Endonezya proje boyunca araştırma geliştirme ve tasarım için Güney Koreli KAI şirketine toplam 1,9 milyar dolar ödeyecek.

2014'TE BAŞLADI

KAI'nin ana yükleniciliğinde başlayan projede çift motorlu uçaktan toplam 200 adet imal edilmesi hedefleniyor. Bu uçakların 120'si Güney Kore, kalan 80'i de Endonezya için üretilecek.

İKİ AŞAMALI İMALAT

Geçen yıl bazı kritik teknolojilerin Endonezya'ya verilmesine ABD karşı çıkmıştı. Lockheed Martin'in de desteklediği projede bu sorun, iki aşamalı imalat ile aşıldı.

İlk aşamada Endonezya'ya verilecek 80 uçakta radara yakalanmama yani stealth özellik bulunmayacak. Güney Kore için imal edilecek 120 uçak ise 'stealth' özelliğe sahip olacak.

Güney Koreliler, motor konusunda ise General Electric ile iş birliği yapacak. Radar konusunda ise Güney Koreli Hanwha Systems  şirketi tarafından tasarlanan AESA radarında teknolojik destek İsrail'den Elta Systems'den alınıyor.

İLK UÇUŞ HEDEFİ 2022

Plana göre uçakla ilgili detay tasarımların 2019'da tamamlanması hedefleniyor. İlk uçuş için tarih 2022.

http://www.kokpit.aero/kore-endonezya-kfx-odeme Mesajı Paylaş

BETONBEY

Radara yakalanmama özelliği yoksa ne halt etmeye Endonezya 2 milyar dolar para veriyor bu işe, enayilik değil mi bu ?

Niye bizim TF-X'e ortak olmayı düşünmediler ki... Mesajı Paylaş

Terra

KF-X için üretim zamanı

Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI), yeni nesil savaş uçağı KF-X'in ilk prototipinin üretimine başladı.

KAI, 14 Şubat'ta KF-X'in ön gövdesinin ana parçası olan ilk bölmenin imalat /kesimi münasebetiyle bir tören düzenledi.

Toplam 8,5 milyar dolara mal olması planlanan KF-X programı, Kore Hava Kuvvetleri envanterinde uzun yıllardır hizmet veren F-4 ve F-5 savaş uçaklarının yerini alacak 120 uçağın üretimini kapsıyor. Projede, ilk prototip uçağın 2021 yılında hazır olması hedefleniyor. General Electric imalatı F414-GE-400 motorları ile donatılacak uçaklarda kullanılacak aviyonik ve alt sistemler için ABD ve Avrupalı firmalar ile işbirliği anlaşmaları da imzalandı.

KF-X projesinde şu anda 16 üniversite, 11 araştırma kurumu ve 85 şirket olmak üzere toplam 112 kurum görev alıyor. Buna ilaveten ileriki dönemde projeye 35 kurum daha katılacak.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/16/kf-x-icin-uretim-zamani/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter