Blue Angels 'Şişman Albert' Uçağının Yerine İngiltere'den C-130J Alıyor

Başlatan Merkator, Mar 26, 2018, 11:01 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

Geçtiğimiz Temmuz ayında Amerikan Deniz Piyadeleri'ne ait KC-130T tipi nakliye uçağının Mississipi eyaletinde düşmesi sonucu uçakta bulunan 16 kişi hayatını kaybetmiş, kazanın ardından tüm KC-130T uçaklarının uçuşları durdurulmuştu.

Amerikan Donanması, olayın üzerinden 8 ay geçmesine rağmen KC-130T uçuşlarına izin vermeyince Donanmanın akrobasi ekibi Blue Angels'ın 'Şişman Albert' lakaplı ünlü C-130T uçağının yenilenmesi gündeme geldi. Gösterilerin bir parçası olarak C-130 tipi dört motorlu askeri nakliye uçağı, JATO olarak adlandırılan sistemler yardımı ile kısa pistlerden dik açı ile havalanıyor.

UÇAK ARANIYOR

Yeni sezon gösterilerine hazırlanmak için nakliye uçağı arayışına giren Blue Angels ekibi donanmadan ve hava kuvvetlerinden gerekli desteği bulamadı. Amerikan Deniz Havacılığı envanterinde yer alan  53 adet C-130J'den hiçbirinin yedek uçak olarak Blue Angels'e verilemeyeceği  açıklandı. ABD Hava Kuvvetleri de yedek bir uçak tedarik edemedi.

Bunun üzerine İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleriyle temasa geçen ekip C-130J filosunu A400M uçaklarıyla yenileme kararı alan RAF yetkilileriyle görüştü. Ellerinde fazladan bir C-130J bulunduğunu öğrenen Blue Angels ekibi gerekli prosedürleri tamamlamak için çalışma başlatmış bulunuyor.

http://www.kokpit.aero/blue-angels-yeni-ucagini-ariyor Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter