Aselsan Hassas Güdüm Kiti-HGK

Başlatan nokta, Mar 26, 2018, 08:37 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

ASELSAN'dan HGK Sözleşmesi

ASELSAN, Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'nda yeni bir sözleşme bilgisini paylaştı. Duyuruya göre ASELSAN ile Milli Savunma Bakanlığı arasında Hassas Güdüm Kiti Projesi ile ilgili olarak 23 Mart 2018 tarihinde, 264 milyon 183 bin Türk Lirası tutarında bir sözleşme imzalandı. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2019-2020 yıllarında gerçekleştirilecek.

HGK güdüm kiti mevcut 2,000lb MK-84 ve NEB bombalarını akıllı silaha çeviren teknoloji için kullanılıyor. Orta irtifadan bırakılan HGK 12 deniz mili, yüksek irtifadan bırakıldığında 15 deniz mili mesafedeki hedefleri vurabiliyor. HGK'nın isabet edeceği hedef yine ASELSAN üretimi Engerek Lazer Hedef İşaretleme Cihazı ile aydınlatılıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsan-dan-hgk-sozlesmesi/5955/1 Mesajı Paylaş

meraklı

Hava Kuvvetlerine Hassas Güdüm Kiti teslimatı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları doğrultusunda üretimi tamamlanan 40+ adet HGK-84 mühimmatın teslimatı gerçekleştirildi.

Modern mühimmat tedarik projesi kapsamında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ASELSAN tarafından üretilen Hassas Güdüm Kiti (HGK) 2.000 libre ağırlığındaki Mk-84 ve Nüfuz Edici Bombaları (NEB) akıllı mühimmatlara dönüştürüyor.

HGK, entegre Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) sistemi ve hızlı başlatma yeteneği ile hedefini tüm hava koşullarında yüksek hassasiyetle vurabiliyor. Burun kısmına takılan lazer güdüm sistemi ile de hareketli hedeflere karşı da kullanılabiliyor. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlıyor.

Orta irtifadan bırakıldığında 12 deniz mili, yüksek irtifadan bırakıldığında ise 15 deniz mili menzile ulaşabilen HGK'nin F-35 uçağına entegre edilmesi hedefleniyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/08/23/hava-kuvvetlerine-hassas-gudum-kiti-teslimati/ Mesajı Paylaş

Moon&Star

5 ayda gibi bir sürede 40 küsür kit üretimi normal mi? Bana az gibi geldi sanki. Mesajı Paylaş

müstafi

Lrip fazı gibi duruyor. Anlaşmaya göre teslimatlar 19-20 yıllatında. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Seri üretim 2019 da. Bunlar acil ihtiyaç kaleminden ilk kafile üretimi...

Pardon. @Mustafi yazmış zaten... Mesajı Paylaş

Moon&Star

Teşekkür ederim Sayın @Müstafi ve @Harzemşah.

Peki Harzemşah üstadım, sakıncası yoksa eğer, özel değilse yani toplam teslimat adeti kaç olacak bir bilginiz var mı? Mesajı Paylaş

musti

2000lb.MK-84 ağır ve 500lb   Mk-82 de herhalde hafif kaldığı için HKK bir miktar  MKE'de şuan üretilmeyen 1000lb Mk-83 tipi 

bomba temin etmiş. Sanırım F-16 taşıma kapasitesi düşünülerek çoklu güdümlü bomba atış imkanını artırmak için  böyle bir yola

başvurulmuş  olmalı. Hem çok hemde daha büyük bomba. KGK için KGK-83 modelindem sonra  sanırım LGB ve HGK-83

bombasınıda görürüz. Henüz medyaya yansıyan bir resim olmadı . 

Mesajı Paylaş

sadalone

Eki 25, 2018, 04:42 ÖS Last Edit: Eki 25, 2018, 04:45 ÖS by sadalone
Zaten F-4'ler de MKE'nin üretmediği MK-83'leri kullanılıyordu.

Mesajı Paylaş

musti

Eki 25, 2018, 05:17 ÖS Last Edit: Eki 25, 2018, 05:19 ÖS by musti
Bu resim Cem  Dogut beye ait. Eski tarihli bir resim değil. Sanırım Mk-83 HKK'nın isterlerine daha uygun daha vasat bir mühimmat.

Mesela bir F-16 B30- B40 3. 7. yükleme noktaları bunlardan 2'şerden 4 tane alabiliyor.   

HKK'da gördüğüm ilk MK-83 resmidir. Galiba envanteride yeni. Özellikle GNH harbinde  Mk-82'den bir hafiflik hissedildiyse faydalı

bir yaklaşım gibi görünüyor. Sanırım MKE'de üretmeye başlar. Son zamanlarda resimlerini daha çok görmeye başladık Mk-81 ve Mk-83'lerin.  Mesajı Paylaş

sadalone

CFT'li F-16'ların uçağın boyutu düşünüldüğünde hakikaten hayret verici silah ve yakıt kapasitesi var, sınırları zorluyor. 

Mesajı Paylaş

putty

Dünya SDB leri anlamlandırmaya çalışırken artık küçük ama etkili çok sayıda mühimmat diye akılcı gelen bir yaklaşımla mini güdümlü bombaların çağı geliyor derken biz sahadaki tecrübemiz ile bir boy büyük bombaya ihtiyaç duyuyoruz. 5.56 ya karşın 7.62 seçimimiz gibi tabu yıkıcı buda. Mesajı Paylaş

musti

B-50 lerde CFT olduğu için 4-6 numaralı  istasyonlara  yakıt tankı yerine mühimmat eklenebiliyor . Merak ediyorum F-16'dan daha neler çıkacak diye.

Sanırım en başta tasarlayanlar bile bugünlere ulaşıp kendini u kadar  aşacak bir hava platformunu   hayal bile etmemiştir.

Belki bir F-105 , F-100 gibi  ara bir proje umuyorlardı  ama şahin bayağı yırtıcı çıktı. Hindistan'ın tek motorlu uçak ihalesinin yıldızı

durumunda.

Gerçi Grippen de ihalede var ama Hintliler Pakistan f16'ları ile  aşık atacak en azından denk bir sistem isterler.    Mesajı Paylaş

Terra

Hava Kuvvetlerine "Hassas Güdüm Kiti" teslimatı

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kitleri ASELSAN tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya hesabından, "Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 günlük İcraat Programı kapsamında, çeşitli tiplerde 60'dan fazla hassas güdüm kiti güvenlik birimlerimize teslim edildi." bilgisini paylaştı.

Modern mühimmat tedarik projesi kapsamında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ASELSAN tarafından üretilen Hassas Güdüm Kiti (HGK) 2.000 libre ağırlığındaki Mk-84 ve Nüfuz Edici Bombaları (NEB) akıllı mühimmatlara dönüştürüyor.

HGK, entegre Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) ve hızlı başlatma yeteneği ile hedefini tüm hava koşullarında yüksek hassasiyetle vurabiliyor. Burun kısmına takılan lazer güdüm sistemi ile de hareketli hedeflere karşı da kullanılabiliyor. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlıyor.

Orta irtifadan bırakıldığında 12 deniz mili, yüksek irtifadan bırakıldığında ise 15 deniz mili menzile ulaşabilen HGK'nin F-35 uçağına entegre edilecek.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/03/04/hava-kuvvetlerine-hassas-gudum-kiti-teslimati-2/ Mesajı Paylaş

bnb

Günlük 3 kit imalatı gibi bir hız var. Mesajı Paylaş

petibor

Mar 04, 2019, 08:49 ÖÖ Last Edit: Mar 04, 2019, 08:51 ÖÖ by petibor
Günde 50 tane olması gerek. Mühimmat üretim hatları savaş zamanı ihtiyaçlar için planlanmalı. Günde 2 tane de üretsen 50 tane üretecek gibi üretim hattı tasarlanmalı. Ben bunu Fransızlar Eryx üretimi işinde üretim hattını kurduklarını gördüğümde anladım. Zannedersin kutu kola üretim hattı. Altı üstü bir kaç bin ürün üretilecek bu kadar robotiğe otomasyona ne gerek var. Ama sonra fikren aydınlanınca o olayı anladım. Fransız kendine hazırladığı hattı getirmiş kolay olsun diye oda hızlı üretime uygun bir hattı. Mühimmatlar savaş zamanı ihtiyaçlara göre planlanmalı mantıklı olan budur. Hem barışta üç beş tane stokluyor hemde savaşta üç beş tane ancak üretecek durumda olursan mantıksız bu. Ya barışta stoğu savaş stoğu boyutunda yap o zaman az üretebilirsin ama barışta üretmeyeceksen savaşta çok üretebilecek hazırlığın otomasyonun olmalı. En azından kritik kısımların üretiminde sıkışmamak gerek yoksa montajı on tane işçi alır yine yaparsın. Bu HGK acaba nasıl üretim kapasitesi. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter