Dynamic Manta-18 Tatbikatı

Başlatan Observer, Mar 09, 2018, 08:27 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Observer

NATO'nun fiili denizaltı ve denizaltı savunma harbi tatbikatlarından biri olan DYNAMIC MANTA-18, 05-16 Mart 2018 tarihleri arasında Orta Akdeniz'de NATO üyesi Türkiye, İspanya, Fransa, Yunanistan, İtalya, ABD, Belçika, İngiltere, Almanya, Norveç ve Kanada'dan toplam dokuz firkateyn/muhrip, altı denizaltı, 13 deniz karakol uçağı/karaya konuşlu helikopter ile icra edilmektedir.

Tatbikata Türk Deniz Kuvvetlerinden TCG PREVEZE denizaltısı, bir deniz karakol uçağı, hâlihazırda NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) görevinde bulunan TCG GAZİANTEP firkateyni ile iştirak edilmektedir.

TCG PREVEZE, tatbikat kapsamında 01-05 Mart 2018 tarihleri arasında Augusta/İtalya liman ziyareti icra etmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

BASIN DUYURULARI
TARİH   :   13 Mart 2018
SAAT   :   12:40

Dynamic Manta-2018 NATO Fiilî Deniz Tatbikatı; İtalya ev sahipliğinde, ABD, Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere, İtalya, Kanada, Norveç, Yunanistan ve NATO Daimi Deniz Görev Grubu'ndan unsurlar ile karargâh personelinin iştirakiyle 05-16 Mart 2018 tarihleri arasında Orta Akdeniz'de icra edilmektedir.
Tatbikatın maksadı; intikaldeki/karakoldaki denizaltı tehdidine karşı hava, suüstü ve denizaltı iş birliği usullerinin uygulanması ve karmaşık senaryolara istinaden ileri seviyede koordineli Denizaltı Savunma Harbi eğitimleriyle ilgili NATO usullerinin denenmesidir.
Tatbikata, TCG PREVEZE denizaltısı, 1 deniz karakol uçağı, 6 karargâh personeli ve halihazırda NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 görevine iştirak eden TCG GAZİANTEP fırkateyni ile katılım sağlanmaktadır.
Saygı ile duyurulur. Mesajı Paylaş

Atılgan

TSK ve Yunan Ordusu'ndan 6. Filo'da ortak tatbikat

Sicilya'daki NATO tatbikatına TCG Preveze denizaltısı ve Gelibolu firkateyniyle katılan TSK, ABD'nin 6. Filo'suna konuk oldu.
NATO'nun her yıl planlı olarak düzenlediği 'Dynamic Manta Tatbikatı'na TSK'nın yanı sıra İspanya, Fransa, Yunanistan, İtalya, ABD, Belçika, İngiltere, Almanya, Norveç ve Kanada orduları katıldı. Tatbikatın ana karargâhı, ABD'nin 6. Filo'sunun Sicilya Adası'ndaki NAS Sigonella Hava Üssü'nde oluşturuldu.

6. Filo'nun hava üssünde konuşlanan unsurlar arasında Türk Hava Kuvvetleri'ne ait CN-235 tipi deniz karakol uçağı ve personeli de yer aldı. 8 ülkeden 11 karakol uçağının NAS Sigonella Hava Üssü'nde konuşlandırıldığı belirtildi. 10 gün süren tatbikata NATO müttefiki ülkelerden 9 firkateyn ve muhrip, 6 denizaltı, 13 deniz karakol uçağı ve helikopter katıldı. NAS Sigonella Hava Üssü'nden toplam 91 sorti uçuş gerçekleştirildi. Tatbikata katılan TCG Gaziantep fırkateyni, halihazırda NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) görevinde bulunuyor. TCG Preveze denizaltısı ise tatbikata katılımının yanı sıra İtalya'nın Augusta Limanı'nı da ziyaret etti.

Yunan Ordusu katıldı

6. Filo'ya bağlı gemilerin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ABD firması ExxonMobil ile birlikte yürüteceği sondaj çalışmasını Türkiye'nin olası saldırılarından korumak üzere Akdeniz'e açıldığı iddia edilmiş, ABD'li yetkililer bunu yalanlamıştı. 6. Filo'ya bağlı gemilerin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Limasol Limanı ile Yunanistan'ın Ege'deki Siros Adası'nı ziyaret etmesinin "ikili askeri ilişkileri geliştirme" çerçevesinde olduğu açıklanmıştı. Bu tartışmaların devam ettiği günlerde TSK ile Yunan ordusunun 6. Filo'ya ait hava üssünün ev sahipliğindeki tatbikata birlikte iştirak etmeleri dikkat çekti.

http://www.denizhaber.com.tr/tsk-ve-yunan-ordusundan-6-filoda-ortak-tatbikat-haber-80407.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter