ABD-AB-ÇİN Ekonomik İlişkileri Kapsamında Türkiye

Başlatan BETONBEY, Mar 03, 2018, 10:14 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

#15
Mar 23, 2018, 02:54 ÖS Last Edit: Mar 23, 2018, 05:53 ÖS by Alkyone
"Çünkü Türkiye, AB kapsamında değerlendiriliyor. Bu konuda AB'yi bağlayan her karar Türkiye'yi de bağlıyor. Her tavizden Türkiye de yararlanıyor."

Yazdığınızın gayri resmi karşılığı var mı bilemem ama AB ile Amerika arasında Transatlantik serbest ticaret anlaşması imzalanacağı zaman Amerika Türkiye ye gümrüksüz mal sokabiliyordu. Ama Türkiye Amerika'ya gümrüksüz mal ihraç edemiyordu. Hatta bir ara bu yüzden gümrük birliğinden çıkabileceğimiz bile konuşulmuştu hatırlarsanız...
Düşündüğüm gibi muafiyet kararının bizimle bir bağlantısı yok
https://www.dunya.com/ekonomi/trumpin-celik-vergisi-yururluge-girdi-haberi-408583 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BATTLESTARArkadaşlar dünyada Türk ırkını zor günler  bekliyor. Ekonomik ve siyasal olarak büyük bir değişim söz konusu.

Bildiğimiz gibi Amerikanın Çin'i en büyük ve tek durdurma planı sarı denizi ablukaya alıp gerektiğinde Çinin hayati ticaret limanlarını işgal etmek. Ki Çin'in dünyaya açılan kapısı bu limanlar.

Çin bu yüzden uzun bir süredir büyük bir bölümü karadan demiryolu ve denizden olacak şekilde eski ipekyolunu tekrar hayata geçirmek istiyor ve bunun için One Road One belt projesini başlattı.

Bunun için büyük yatırımlar yaptı. Ülkemizde de bir takım altyapılar kuruldu. Bunun bizim için çok olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz olabilecek yanlarıda var.


Pozitif :
--------------

+ Dünyada tekrar denizlerde olan kadim Çin Ticaret yolu tekrar karaya kayacak . Hatırlarsanız en son denize kaydığında bu coğrafi keşifler zamanında olmuştu. Bu da Osmanlı Ekonomisinin  3 ana ayağından birisi olan ipek yolundan gelen ve ona bağıl ticaret gelirlerini yok etmişti. Ve Osmanlı hazinesini yıkıma götüren yola sokmuştu. Bunu bu gelirin ne kadar ciddi bir pay olduğunu anlatmak için söyledim bunu.

+ Bu projeden sadece transit geçim gelirleri değil yan gelirler sağlar hatta ekonomik ve sanayi planlamamızda aktif kullanırsak müthiş bir gelir elde edebiliriz. Bu konuda Chp'nin Merkez Türkiye projesini devlet muhalefet felan demeden temel  alabilir . Şöyle;

https://www.youtube.com/watch?v=2kOirYVaTO0

+ Ben çin'in askeri aanda Türkiyeye bu kadar cömert davranmasınıda bu projeyle ilgili olabileceğine inanıyorum. Bazı konularda onlarla ilişkilerimiz el verdiğince bu tarz alışverişleri devam ettirebiliriz gibi.Negatif :
---------------------------

- Bu hat çok verimli olursa ve ucuz mal çinden devamlı gelir ve bu mal ülke pazarlarımıza direk girerse. Ülke sanayimizi çökertebiliriz. Ben bu konuda ülkede de üretebileceğimiz değersiz sektörleri şirketleşerek direk orada ürettirebiliriz. Stratejik olanları da ülkemizde üretebiliriz.

- Şöyle bir durum var bu hattın en önemli kısımlarından birisi Türki devletlerin bulunduğu coğrafyadan geçiyor. Stratejistler tarafından önümüzdeki dönemlerde petrole olan ihtiyacın azalması ve ortadoğu kaynaklarının tükenmeye yakın olacağı dönemlerde Amerikanın terör çemberini bu projeyi engellemek için Türki coğrafyaya kaydıracağını söylüyorlar.

Eğer bu olursa terör bu coğrafyadaki ırkdaşlarımızı talan edebilir. Ne yazıkki bölgedeki eğitim seviyesi  terörün filizlenmesini destekleyecek derecede düşük.  Gerek bu projenin  bir parçası gereksede bölge devletlerinin ırkdaşı olmamızdan dolayı bu proje bizi derinden ilgilendiriyor. Mesajı Paylaş

Alkyone

Ticaret savaşlarının bir diğer yüzü de petrol piyasası;

Amerikan petrol üretimi 10.38 milyon varil civarında seyrediyor. Üretimde Suudları geçmiş durumdalar
Seneye de Rusları üretimde geçmeleri bekleniyor. Bu durumda Amerikan petrolü arzı anormal şekilde artacağı için fiyatların ister istemez düşmesi söz konusu olacak. (Ki Amerika OPEC üyesi değil)
https://www.dunya.com/finans/haberler/abdde-petrol-sondaj-kulesi-sayisi-artti-haberi-407668
https://www.dunya.com/finans/haberler/fitch-petrol-fiyatlari-60-dolarin-altina-dusecek-haberi-407315

Rus silahlanma bütçesi petrolün fiyatlanmasıyla doğrudan bağlantılı olduğu için petro/dolar dengesini bozmak Rus/İran/Çin üçlüsüne hem siyasi hem de iktisadi bloklaşma imkanı tanıyacaktır Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

@BATTLESTAR, Çin deniz yolu hacmini karayolu ile nasıl ikame edecek yahu?

Bunu bence yanlış okuyoruz. Denizden olmadı, konteynerleri karadan yürütürüz, projesi değil bu. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@HDS

Orada yanlış anlaşılma olmuş. Karadan kasıt Okyanus'dan tekrar ipek yolu coğrafyasına karalar ve iç denizlere yaklaşması.

Tabikide deniz taşıma hacmini karada sağlamak çok zor.

Anca ilerde hyperloop'un ticari hesaplı bir versiyonu olur da öyle belki.. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çin'den ABD'ye uyarı: Sonuna kadar gideriz


Çin, ABD ile Çin arasında ticaret savaşı olması durumunda ulusal çıkarlarını korumak için sonuna kadar gidecekleri uyarısında bulundu.
Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Fıng, başkent Pekin'de yaptığı basın toplantısında ABD'nin Çin'e uygulayacağı yaklaşık 60 milyar dolarlık ek gümrük vergisine karşı çıktıklarını belirterek Washington yönetimini tek taraflılığı ve ticari korumacılığı terk etmeye çağırdı. "ABD'nin uçurumdan önce atının dizginlerini çekmesini umuyoruz." diyen Gao, aksi takdirde kendilerinin de ulusal çıkarlarını korumak için sonuna kadar gideceklerini söyledi.

Gao, ABD'nin "yanlış yöntemlerinin" Pandora'nın kutusunu açmaya benzediğine dikkati çekerek bu önlemlerin zincirleme tepkimeyi tetikleyeceğini ve "ticari korumacılık virüsü"nün dünyaya yayılmasına neden olacağını savundu. Washington yönetiminin Çin'e karşı aldığı ticari önlemleri "soğuk savaş zihniyeti ve kazananı olmayan bir oyun" olarak nitelendiren Gao, iki tarafın karşılıklı eşit şartlarda müzakere etmesi durumunda kazan-kazan ve iş birliği yöntemiyle çözüm bulabileceklerini kaydetti. Gao, tek taraflı zorlamaya dayanan müzakereleri kabul etmeyeceklerine de dikkati çekti.
https://aa.com.tr/tr/dunya/cin-den-abd-ye-uyari-sonuna-kadar-gideriz/1102540

Trump ın dayatmalarını kabul etmiyoruz demek; meselenin basit 1 2 toplantı ile çözülmeyeceğinin işareti
Bakalım kim uçurumdan aşağı daha hızlı koşacak Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

merzifonlu

Çin ikiyüzlü. Ticari korumacılığın ağababasını Çin yapıyor. Üslubu çok yanlış olsa da Trump özü itibarıyla bence haklı. Çin'in serbest ticaretten anladığı şey, serbestçe ihracat yapmaktan ibaret. Yabancı şirketlere dayattığı şartlar ve şantajlar ise işin başka bir yönü...

Kazan - kazan ilişkisiymiş! İyi şaka.  ;D Mesajı Paylaş

putty

Geçen hafta cadde üstünde kitapçıdan yani muhtemelen en kazık yerden usb wifi aldım 35 tl ye mis gibide kullanıyorum. Çin olmasa en az 150 dolar verirdim kesin o şeye. Artık Alman malımı olurdu Japon mu ABD mi kim bilir. Mesajı Paylaş

HDS

ABD de zaten 30 yıla yakın bunu söyledi. Aslında, Çin'e kayan imalat ile "mal" fiyatları sübvanse olmuş ve Amerika'nın "trailer trash" kesimi dahi temel mallara, tüketime, WallMart, Target vs gibi dev dükkanlar satacak, millete gazlayacak mala kavuştu. Alan da satan da memnundu.

Üstelik, Amerika bunu Çin'de neredeyse "hiç" yatırım yapmadan başardı. Yatırımları yapan Çin devleti, Tayvanlı, Koreli, Japon ve başlarda aslında Avrupalı sanayici, finansör ve markalar oldu. Mesajı Paylaş

supplychain

Cin'in TR ile 20 milyar dolar ticaret fazlasi var...Bu Amerika'ya dokunmaz ama bizim cari acigi mahvediyor. Mesajı Paylaş

merzifonlu

ABD - Çin arasındaki açık 350 milyar dolar. Çin lehine. Ve bu ABD'ye dokunuyor, hem de fena halde dokunuyor. En azından Trump ve seçmenleri gözünde. Mesajı Paylaş

supplychain

hersey goresel  ;)  Mesajı Paylaş

Alkyone

#27
Nis 04, 2018, 10:31 ÖÖ Last Edit: Nis 04, 2018, 10:43 ÖÖ by Alkyone
Çin'den ABD vergilerine beklenen misilleme geldi


Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin, değeri yaklaşık 50 milyar doları bulan bin 300 Çin menşeli ürüne yüzde 25 vergi uygulamasına ilişkin, ABD'den ithal edilen 50 milyar dolar tutarında ürünlere yüzde 25 vergi getirileceği belirtildi.
Açıklamada, söz konusu vergi artışının viski, puro, tütün, dana eti, plastik, buğday, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler, tütün, otomotiv, hava araçları ve soya fasulyesi gibi 106 ürünü kapsadığı bildirildi. ABD menşeli ürünlerin geçen yılki değerinin yaklaşık 50 milyar dolar olduğu aktarılan açıklamada, yüzde 25'lik verginin yürürlüğe gireceği zamanın daha sonra duyurulacağı belirtildi. ABD'nin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını ihlal ederek Çin'in ekonomik çıkarlarını ve güvenliğini tehdit ettiği vurgulanan açıklamada, Pekin yönetiminin, hem kendi dış ticaret hukuku hem de DTÖ'nün temel prensiplerine göre yasal çıkarlarını ve haklarını koruyacağı kaydedildi.
https://aa.com.tr/tr/dunya/cinden-ticaret-savasinda-abdye-50-milyar-dolarlik-misilleme/1107903

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Trump Çin'e 100 milyar dolarlık gümrük vergisi konulması için hazırlık yapılması talimatı verdi.
https://apnews.com/156992a133e840cd9dd09b7e870efa6f?utm_campaign=SocialFlow&utm_source=Twitter&utm_medium=AP

Biz arka sayfalarda bu ticaret savaşları bir başlarsa dibi olmaz. En sonunda herkes elinde ki bulgurdan olur dediğimizde ciddiye alınmıyorduk :)
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alim

Hala alınmıyorsun hocam :D Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter