Taksiciler

Başlatan hergeleci, Şub 24, 2018, 08:13 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

hergeleci

Şub 24, 2018, 08:13 ÖS Last Edit: Şub 24, 2018, 11:29 ÖS by hergeleci
Bugun Eksi'de Iran'li turistlerin kendilerini dolandirmaya calisan taksiciyi dovmeleri ile ilgili bir konu cikti. Konu ile alakali olarak daha dun ise bir milletvekili utanmadan taksicileri yanina alip Uber bir ic guvenlik tehdididir dedi. Acaba neden? Yanlis olsa bile dovulen taksici olayin oldugu yer de boyle yoneticilerin memleketi oldugu icin pek acidigimi soyleyemeyecegim.

Bir suredir her tarafta dillendirilen bir konu bu. Hatta Cuneyt Ozdemir yaptigi homurdanmalar vidyolarinda deginip duruyordu. Her seferinde de benim basima gelen bir olay. Kendi ulkemde Ataturk havalimanindan taksiye binemiyorum. Ya Turk oldugum icin cunku dolandiramayacagini biliyor, ya da kisa mesafeye gidecegim icin. Baska hic bir ulkede basima gelmiyor bu olay. Neden? Pardon duzelteyim, geliyor. Hollanda'da bir Turk'un taksisine bindigimde basima gelmisti...

Edinburgh'da bir gece vakti bindigim Uber aracinin orta dogu kilikli soforu benim Turk oldugumu ogrenip yolu uzatmaya baslayinca (telefondan gectigi istikameti gorebiliyorsunuz) hic istifimi bozmadim. Iner inmez Uber'in sitesine gidip son seyahat ile ilgili sikayet formunu actim, "sofor en uygun rotadan gitmedi" opsiyonunu sectim, ve aradaki fark aninda kredi kartima iade edildi. Kim bilir o sofore ne olmustur... O milletvekilinin arkasina dizilmis tiplerin aglamaya baslamasi bu yuzden iste...

Yahu onu gectim, gecen yabanci bir forumda bu Zeytin Dali operasyonu ile yorumlar yapan bir yabanci sirf Istanbul'da bir taksici tarafindan dolandirildigi icin PKK'yi destekliyordu. Uc bir ornek gibi gelebilir ama kesinlikle degil. Adam yabanci bir ulkeye geliyor ilk intibasi bir serefsizle. Kacinci kez okuyorum/duyuyorum. Inanilmaz ama gercek.

Musteri bulacagim veya alacagim diye bu taksicilerin yaptigi trafik magandaliklarindan bahsetmiyorum bile.

Memlekette her seye yasa cikarip duzenlemeye calisan bu devlet uygulamaya (enforcement) gelince yapamiyor. Ya-pa-mi-yor-su-nuz... Bu konuda ise ulkenin imajini zedeliyorsunuz ve hatta yaptiklariniz (ya da yapamadiklariniz diyelim) guvenlik tehdidi haline gelmis durumda.

Artik butun havalimanlarinin Uber ve Lyft gibi firmalar icin ozel indirme bindirme sektorleri var. Ve artik bu taksici olayinin aynen minibusculere yapildigi gibi yavas yavas ortadan kaldirilmasi gerek. Bu dolandirici guruh ve uzerinden beslenen plaka/hat parasi somuruculerinin tepelenmesi gerekiyor. Birak su ulkenin gencligi okurken para kazansin yabanci dilini ilerletsin Uber'e Lyft'e falan calisirken.

Mesajı Paylaş

minigitav

Geçen gün içlerinden biri de turistleri aynı yakadaki kadıköyden sabiha gökçene 3 köprüden de geçirerek 140 km yol gittikten sonra götürmüş.2.500 tl mi ne bir para istemiş.turistler uçaklarını kaçırmış.şöför 10 yıl hapisle yargılanıyormuş Mesajı Paylaş

kara mehmet

Ülkede genel olarak kuralsızlık var. Trafiğe her çıkışımda kendimi mad max gibi hissediyorum. Bu kuralsızlıklar ülkemizdeki genel yaşam kalitesini aşağı çekiyor. İnsanlarımızı asabileştirip yüzüne bakılmaz tipler haline getiriyor. Başka bazılarında nefret uyandırıyor. Kuralsızlık aslında ülkenin işleyişini bozan esas şey.
Modern ülkelerde insanlara farklı gelen aslında ülkenin genel ahengi. Bizimde bunu yakalamamız gerek.

Taksici birini dolandırırsa cezalandırılacağını biliyor, genede yapıyor. En başından dolandırıcılığa teşvik edilmiş. Bu işi yapanlar genelde yaptıklarından utanmaz, gururla anlatır. En başından kuralsızlık ortamı sağlanmasaydı, kuralsızlığa göz yumulmasaydı işler bu noktaya gelmezdi. Artık sorun belli bir sektör değil sorun insanlar. Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

murattekin

İş için İstanbul'a gittiğimde mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmaya çalışır, mesafe kısa ise (2-2,5 km) yürürdüm. Zira ne zaman binsem sinir hastası olmamak için kendimi zorlardım. Çok net söylüyorum hayatımda bu kadar ahlaksız ve rezil bir esnaf tanımadım. İyi şöför oranı max.%2 'yi geçmez.
Taksim Palace önünden taksi ile Eyüp'e gideceğim. Yolu biliyorum (Ankaralıyım). Adam yolu bilmediğini söyledi (Taş çatlasa 5km).  Meğerse turist bekliyorlarmış. Şişli'ye götürmek için! Yolda kazığı ikram ediyorlarmış. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

matmat26

Siz bi de Esenler otogarindakileri gorun....

Bahsettiklerinize rahmet okutur. Mesajı Paylaş

putty

Makas atma trafikte drift yapma taksicı dolandırıcılığı sellektör yapma motorcuları bisikletçileri taciz etme bunları kafadan hapse atacaksın. Sellektör belki biraz ağır olur onlara trafikten bir ay men yeter. Bana yolda çok sinir bozucu şekilde dibime kadar gelip biri sellektör yaparsa frene yavaşça basıp arabayı durma noktasına kadar yavaşlatıp adamın hayatını tehlikeye atıyorum biri arkadan geçiririse ona geçirir nasılsa bana da o geçirir.Nasıl şerit değiştireceklerini şaşırıyorlar bu manyak deyip oradan da uzaklaşıyorlar. Bana da hapis gerekebilir tabi bu durumda Mesajı Paylaş

Alim

Ne yazık ki taksi şoförlüğü işi gücü olmayan it kopuğun mesleği haline geldi. Bunun baş sorumlusu öz denetim yapmayan Şoförler Odası ve Belediyedir. Mesajı Paylaş

HDS

Ülke milyarlar harcayıp bir havaalanı yapacak. Yine milyarlar harcayıp THY gibi bir "marka" ortaya çıkacak. Bir grup çapulcu da bunun içine edecek.

Üstelik de bunu kapısı açılmayan kapanmayan, on yaşında Linea'ları ile yapacak. Mesajı Paylaş

putty

Şub 25, 2018, 05:50 ÖS Last Edit: Şub 25, 2018, 05:57 ÖS by putty
Son olay şöyle olmuş. Taksici karaköyden alıyor bir yerine 2. köprüden karşıya geçiyor ordanda 3. köprüden tekrar avrupa yakasına geçiyor ordan tekrar ikden anadoluya geçip hava alanına gidiyor. Vallahi ben adama inandım kimse bu kadarını yapmaz bu adam bencede trafiği bilmeyen bir acemi. Karşıyı bilmiyorsan gerçektende kendini döner dolanır ya kadıköyde stadın orada bulur ya köprüde. Kim 2 den girer 3 den döner ikiden tekrar girip hava alanına gider boğaz bu geri zekalılar bile anlar dolandırılacağını

10 yıl hapsi istenen taksici: Bir baktım köprünün iki ayağı karşımda, rengim attı

İstanbul'da bir turisti, yol uzatarak havalimanına götürdüğü için 10 yıla kadar hapsi istenen taksi şoförü E.C. "Bir baktım, köprünün iki ayağı karşımda. Rengim attı, boncuk boncuk terlemeye başladım" dedi.
Suudi Arabistanlı bir turist, Karaköy'den Sabiha Gökçen Havalimanı'na gitmek üzere taksiye binmiş, taksici, 2'nci köprüden Anadolu yakasına geçmişti.
Daha sonra 3'üncü köprüden Avrupa yakasına geçen taksici, müşterisini Sabiha Gökçen'den 21.15'te havalanacak uçağının kalkmasına 25 dakika kala 20.50'de havalimanına bırakmış, uçağı kaçıran ve taksimetrenin yazdığı fahiş ücreti ödeyen müşteri şikayetçi olmuştu.

İfadesinde yolu bilmediği için yanlışlıkla 3'üncü köprüden geçtiğini söyleyen taksici E.C. hakkında, 'serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık' suçundan üç ila 10 yıl hapis cezası isteniyor.

'Köprüye girmek zorundaydım'

Habertürk'ten Uzay Kesmen'e konuşan taksici, o gün saat 17.00 sıralarında Karaköy'den iki müşteri aldığını anlattı: "Taksim'de müşterilerden biri indi. Türkçe biliyordu. Bana, 'Sabiha Gökçen Havalimanı'na ne kadar hızlı gidebilirsin?' diye sordu. Adama 2'nci köprüyü geçtikten sonra yolda trafik olduğunu söyledim. Köprüyü geçtikten sonra Sabiha Gökçen'e 16 dakika olduğunu gösteren bir tabela olduğunu belirttim. Adam o yoldan gitmemi söyledi. 2'nci köprüyü geçince o tabeladan içeri girdik. Otoyola saptıktan bir kilometre sonra müşteriler telefonla birilerini aramaya başladı. Telefonla Taksim'de inen adamla görüştürmek istediler. O karmaşada yolun Sabiha Gökçen çıkışını kaçırdım. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne gittiğimizin farkında değildim. Bir baktım, köprünün iki ayağı karşımda. Rengim attı, boncuk boncuk terlemeye başladım. Müşteriler köprüyü görünce kıyameti koparttı. Köprüye girmek zorundaydım. Yolları bilmediğim için en sonunda İkitelli'den çıktım. 2'nci köprü üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na gittim."

'Ben de Arap müşterilerden davacı oldum
Kimseyi dolandırmaya kalkmadığını söyleyen E.C., aracı Sabiha Gökçen Dış Hatlar'a çektikten sonra müşterisiyle arasında geçenleri şöyle aktardı: "Taksim'de indirdiğim adam telefonda 'Arkadaşlarım uçağı kaçırdı, 8 bin lira para vereceksin' dedi. Bizi havalimanı karakoluna götürdüler. Taksimetre 380 lira para yazmış. Otoban ve köprü ücretleri de var. O gece bana 450 liraya patladı. Müşterilerden bir kuruş bile almadım. Ben de Arap müşterilerden davacı oldum." Mesajı Paylaş

murattekin

Acemiymiş hah! Bunlar eğitimi de reddediyor. Ingiltere'de, Almanya'da şöföre gideceğin yeri söylediğimde bina numarası sormuşlardı. Hele İngiltere'de otelde taksi isterken hep saat sorarlardı. O saatte de gelirlerdi. Bi gün sırf kıllık oldun diye resepsiyona "taksi 9:08'de gelsin" dedim. Taksi o saatte geldi. Bu çok abartı tabi ki ama bizimkilerin de hiç olmazsa biraz iş ahlakına sahip olmaları gerekir. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

putty

Şub 25, 2018, 06:30 ÖS Last Edit: Şub 25, 2018, 06:32 ÖS by putty
Taksicilerin ne olduğu belli onları savunmuyorum ama bu örnek gerçekten bana kafası karışan acemi taksici gibi geldi. En fazla bir yerine ikinci köprüden geçme kötü niyeti olabilir ama kimse 2 den geçip 3 den geri dönüp ikiden tekrar geçip hava alanına yönelmez. Boğazdan bir yerine üç kere geçmeyi hiç bir turist yutmaz dimi. Çok sahtekar olan çevre yoluna girer temden döner o kavşak bu kavşak dedimmi adamın yönü döner zaten dağı yokki bu şehrin iki kere döndümmü doğu batı karışıyor öyle dolandırırsın ama kimse köprüden üç kere geçmez. Böyle taksici çok var bir kere yarıdan çoğunda ben bu yakanın taksicisiyim olayı var ama daha fecisi kendi yakasını bilmeyende çok taksici var. Taksim meydan da dolapdereye ben tarif ettim bir keresinde. Mesajı Paylaş

dum

İstanbulda taksici uygulamasından navigasyon kullanmayan taksici mi kalmış.. birak acemiyi, 30 yıllık taksiciler kullanıyor.. yolu bilse de yol boş mu dolu mu kontrol için şart.

Külahıma anlatsın.
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Defalarca şahit olmuşumdur. Bilmedikleri yerleri telsiz ile sorup öğrenirler...

Katılıyorum. İstanbul taksicileri hem Türk Turizmi hem de Türk İmajı için çok olumsuz ve tehlikeliler... Mesajı Paylaş

putty

Şub 25, 2018, 08:03 ÖS Last Edit: Şub 25, 2018, 08:11 ÖS by putty
Acemilik nedir bilmiyorsunuz emekli adamdır taksici olmuştur bir aydır taksiye çıkıyordur karşıya hiç geçmemiştir hayatında arabası hiç olmamıştır sadece ehliyeti vardır böyle çok insan var. Bir tabela bir kavşak kafası karıştım mı haydi köprü yolundasın çıkış da geçer. 2. köprüden geçse karşıda tur atsa asla inanmam ama bu adam en gözü kara üç kağıtçının yapmayacağı kadar komik şeyler yapmış 3 kere boğadan geçmiş bunu hayatında ilk defa İstanbul'a gelen adamı gece karanlığında dolaştırsan bile yutmaz boğaz bu bir kere geçileceğini 3 kere geçilmeyeceğini herkes bilir hangi taksici dolandıracağı adamı 3 kere köprüden geçirir. Onun için ben adama inandım diyorum bu adam şaşkın bence dolandırıcı değil.
Demek istediğim 10 yıl ibreti alem hapse atmak için günah keçisi seçilecek adam bu değil bence. Ben hakim olsam defol git sen dolandırıcı olamayacak kadar geri zekalısın bir daha taksicilik yapmayacaksın başka iş yap derdim Mesajı Paylaş

kara mehmet

Sayın putty 3. köprü yolunu gördünüz mü! Ortada bi yanlışlık olması mümkün değil. Adam kasıtlı olarak yolu uzatmış. Birde utanmadan yanlışlık oldu diye yalan söylüyor. Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter