Exoskeleton Sistemleri Tüfek Geri Tepmesini Engeller Mi ?

Başlatan BATTLESTAR, Şub 23, 2018, 08:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

BATTLESTAR

Şub 23, 2018, 08:58 ÖÖ Last Edit: Şub 23, 2018, 09:00 ÖÖ by BATTLESTAR

Soru gayet açık . Bildiğimiz gibi exoskeleton sistemleri elektrik motoru vasıtasıyla askerlerin bacaklarına ve iskelet sistemlerine verdiği destekle uzun mesafeleri yürüme ve fazla yükleri daha kolay taşıma imkanı vermektedir.

Benim burda merak ettiğim bir durum var. Kol bölgesine yapılacak bir ekleme ile elektrik motoru sayesinde tepme yönünün tam aksine elektrikli motor destekli uygulanacak bir kuvvetle tepme etkisi engellenebilir mi ?

Neden ? Eğer bu mümkün olursa şöyle bir tasarı uygulanabilir gibi .

Bir m-4 dipçiksiz (içinde buffer olmadığından), tetik mekanizması çıkarılmış (ateşleme başka ufak bir aksamla yapılacak), şarjör kısımsız, el tutamaksız halini skeletonun kol aksamına yanlamasına veya kolun üstüne gelecek şekilde ekleyip bunun ateşlemesini avuç içindeki bir tuşla yapılıp üstünede gözdeki vizörle kablosuz iletişimde olacak bir termal vizör sistemide silahın üstündeki piccanitye eklenebilir.

Silahın mermi beslemesi içinde pkmlerdeki gibi yandan şeritle sağlanacak şekilde silahı modifiyede etmek lazım bu konuda vickers tacticalin bazı çalışmaları var şöyle. Ama bu sistemde şarjör çantası askerin belinde veya çantasının yan tarafında durabilir diğer ucuda silahın beslemesinde.

Peki böylece ne sağlanacak ?

1-) Asker sütre arkasında altından ve her yerden hiçbir kritik parçasını çıkarmadan kolunu uzatarak atış yapacak.

2-) silah ağırlığını hafifletip askeri ağırlıktan kurtarıcaz.

3-) Sutreden çıkmama etkisi + level 3 bir zırh kuşanımıyla (yelek kask vs ) askerin ölüm oranı aşırı düşecek.

4-)

Modifikasyon aselsan askeri yürüyüş asistanına yapılıp, aselsan cenkerle kombine edilirse en optimum platformu sağlayabiliriz gibi .

Kısaca yapılması biraz zor olabilir. Ama koskoca tankların geliştirildiği bir çağda yapılabilir. Ve yapılırsa yeni bir konsepti ve çağı başlatır gibi.

Tabi benimkisi sadece bir fikir ve iddia.

Mesajı Paylaş

putty

Şub 23, 2018, 09:06 ÖÖ Last Edit: Şub 23, 2018, 09:14 ÖÖ by putty
Dipçiğin nişan almayı kolaylaştıran bir faktörüde var. Silahı omzuna dayayarak bütün mesafeleri standart hale otomatik getiriyorsun. Gez göz arpacıktaki göz otomatik olarak tam yerine çok süratle yerleşiyor dipçip ile. Dipçiksiz tüfeği hiç bir asker istemez hayal bile edemiyorum doğrusu dipçiksiz tüfeği.

Bunun geri tepmesimi varda dipçiği konmuş mesela

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Pilot kaskı misali namlunun baktığı yerdeki hedefin kırmızı bir kare yada yuvarlakla işaretlenmesi bence son derece mantıklı...

War Robots diye bir oyun var. Bu sistem aynen şu an sahip olduğunuz robotlarla yaptığınız işin aynısı :)

Namlulu silahların baktığı hedefi sağa, sola, yukarı aşağı vücut ve kol hareketleri ile karenin içine alıp basıyorsunuz mermiyi...

Güdümsüz füzelerde aynı mantıkla çalışırken otomatik hedefe kilitlenen füzelerde sadece tetiğe basmak kalıyor.

Bu savaş cinsinin ben yakın zamanda karşımıza çıkmaya başlayacağı kanaatindeyim. Boston Dynamics'in bu konuda çok ciddi arge faaliyetleri var. Uydu bağlantılı bu tarz robotların aynı İha mantığı ile sahada kullanılacağı zamanlar yakın diye düşünüyorum.

Önce insanlı karışık kullanılırlar, sonrasında İha mantığında olduğu ve benim oyunda robot kullandığım gibi uzaktan komuta ile kullanılırlar, en son yapay zeka taşıyan insansı robotlar ve savaş araçlarını görürüz.

Son tahlilde ben bu teknolojinin sahada kullanımını orta yaşıma rağmen rahatlıkla görebileceğimi düşünüyorum.

İHA konsepti babında yaptığımız her çalışmayı ileride çok farklı bir şekilde ama aynı mantıkla sahada uygulama imkanı bulacağız ve bu alanda çağı yakalamış olduğumuz için gerçekten mutluyum. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter