UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi

Başlatan minigitav, Eyl 27, 2015, 09:22 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

WAFF da bunu koymuşlar

Mizrak-U (AT missile, range 10km)

Mesajı Paylaş

murattekin

Hedefin arkasına benzin varili falan mı koyuyorlar yahu? Ne biçim patlıyor. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

ocay

HE harp başlığı işte.. patlama yerinde blast etkisi kuvvetli olsun diye kompozisyon içeriyor. Fark ettiyseniz blast etkisi geniş ama pek fragmantasyon yok. Yine de patlma etrafında 10m lik bir alan baya riskli olsa gerek.

Thermobaric başlıklar ihmal edilebilir bir frag etkisine sahip o yüzden daha güvenli bir şekilde kullanılabilir istenmeyen yaralanmaları önlemek için. Tabii ki belirtmek lazım thermobaric başlıkların öldürücü yarı çapı aynı ağırlıktaki HE başlıklara göre daha fazla. Mesajı Paylaş

HDS

Sağa mı çekiyor biraz?..   :P Mesajı Paylaş

putty

Asıl patlamayı birde Cirit de görün. Tanksavar ile parça tesirli arasındaki fark anlaşılıyor.  Bu paralanmada cirit in parça tesirli etkisi çok belirgin görünüyor.

Mesajı Paylaş

Postulat

Ara 24, 2015, 10:49 ÖÖ Last Edit: Ara 24, 2015, 11:11 ÖÖ by Postulat

Bu görüntüler de OMTAS'a (Mızrak-o?) ait.

Burada hedefi pek tutturamıyor? Bi zırhlı aracın üzerinden kayıp gidebilecek kadar bir mesafe var gibi gözüküyor. 

Bu da UMTAS'a ait, 10 kat yavaşlatılmış gif. Belki temel olarak aynı denebilecek iki füze arasında neden böyle bir farklılık oluşmuş? Umtas'ın sapması belki ancak milimetreler ile ifade edilebilecek kadar düşük.

UMTAS'ın motorunun halen yanması da ilginç. Mesajı Paylaş

HDS

Iskalamayı falan teşhis etmek için "repeatability" de görmek gerek. Bir sonraki 12'den vurmuş olabilir. Tek bir deneme ile ir şey diyemeyiz. Aynı menfi yönde UMTAS için de geçerli.

UMTAS hedefe burnu yukarıda gidiyor. Yani kinetik enerjisini epey yitirmiş görünüyor. Katı yakıt silgi gibi falan bir şeydir. Yanarken bazı noktalarda sıvanmış, parçalanmış falan yakıt kalmış olabilir. O belki yanıyor ya da belirli yerler tütüyordur. Alev çıkıyor olması "itki" olduğu anlamına gelmez.

Öte yandan, menzile de bağlı tabi. Mesajı Paylaş

putty

Nutuk bu hedefin 10 km olduğunu yazmış. Yunanlıları rahatsız etmek için mi abarttı bildiği bir şey mi var bilmiyorum.
Video daki şu meşhur volkanik tepe atış alanına 12,7 km mesafede tepenin eteğindeki çapı 1,2 km
Video ya bakınca 10 km olabilirmiş gibi de geliyor. Yani o vuruş anındaki kareye bakın o tepenin eteği 1.5 km uzakta olması gerekir ama bence bundanda daha yakın gibi hatta. Yani ben 10 km menzili video yu yorumlayarak çok mantıklı buluyorum. Üstelik bu karadan karaya atış. Havadan atınca sanırım biraz daha menzil uzayacaktır. Yani bize söylenen 8 km nin üzerinde bir menzil var gibi geliyor bana. 
Mesajı Paylaş

ocay

http://gfycat.com/WatchfulEllipticalImpala

Javeline ilk uçuş paterni OMTAS ile oldukça benzer Mesajı Paylaş

Nutuk

Abartma demiyelim  ;)

Deniz uzerinde Umtas denendiginde 5nm uzeri basari saglandi ve 5nm = 9,2km.  Ben yuvarlayip 10km dedim.

Tabiki menzil atildigi yukseklikle az biraz degisiyor Mesajı Paylaş

7Skies

Umtas Omtas Teber in TSK ya Teslimatları 2016 da başlıyor

! No longer available Mesajı Paylaş
.

HDS

Teber'i kuvvet alacak galiba. Kalifikasyon için desteğini veriyor. Senelerin HGK'sını Aselsan değerlendiremedi. Oysa ki leblebi gibi satılabilirdi.

Şimdi bu işi Roketsan devralır ve hatta şu anda sürmekte olan KGK geliştirmelerinin seri üretimi de hakları ile Roketsan'a verilir. SOM sofistikasyonundan, Teber, KGK ve SDB, daha alt kademede U/OMTAS ve HİSAR'lar falan derken çok çok zengin bir ürün gamı olur.

E tabi bunu da akara dönüştürür Roketsan. Hayırlı olur. Mesajı Paylaş

süper çavuş

SDB şuan somut durumda mı ?
Bununda sanırım 9-10 senelik bir geçmişi var planlama dahil Mesajı Paylaş

putty

OMTAS ın 2016 da teslimatına inanmıyorum.
OMTAS ucube bir silah ve asla ülkenin standart ana tanksavarı olamaz
Tahmini takvimim şöyle
2018 e kadar uğraşırlar sonra isterleri karşılamaktan uzak bulunup şekil değiştirir

Mesajı Paylaş

murattekin

Omtas Tow muadili degil mi? Neden ucube olsun? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter