UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi

Başlatan minigitav, Eyl 27, 2015, 09:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

minigitav

Merhaba. UMTAS ın sal modelinin üretimi başlamıştı.IIR modelinde durum nedir?Üretim başladı mı?
Saygılar. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Tabi füzenin deniz kuvvetleri için düşünülen versiyonu ve diğer türevleri de merak konusu.  Detay bilgi verebilecek bir arkadaş var ise bende dinlemek ten büyük zevk alırım...
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

UMTAS projesi kapsamında hem laser hem de IIR başlıklı geliştirme işleri bitti. Pilot üretim sürüyor. Kısa süre sonra OMTAS projesi de  benzer bir noktaya gelecek. Ayrıca UMTAS-UM dediğimiz artırılmış menzilli UMTAS da özellikle Deniz Kuvvetleri platformları için gelişim sürecinde. Bu sayede Sahil Güvenlik, YTKB gibi platformlar, daha hasım helikopterlerin Hellfire menziline girmeden kendilerini savunma olanağına kavuşmuş olacaklar... Mesajı Paylaş

sailordream

Gönderen HARZEMŞAH
 - Bugün, 03:47:43 ÖS
UMTAS projesi kapsamında hem laser hem de IIR başlıklı geliştirme işleri bitti. Pilot üretim sürüyor. Kısa süre sonra OMTAS projesi de  benzer bir noktaya gelecek. Ayrıca UMTAS-UM dediğimiz artırılmış menzilli UMTAS da özellikle Deniz Kuvvetleri platformları için gelişim sürecinde. Bu sayede Sahil Güvenlik, YTKB gibi platformlar, daha hasım helikopterlerin Hellfire menziline girmeden kendilerini savunma olanağına kavuşmuş olacaklar...

UMTAS'ı daha çok uzun süre Sahil güvenlik(Kaan 33 ve 80 sınıfı gemilere sığar) teknelerinde göreceğimizi zannetmiyorum. Keşke olsa. Ancak sahil güvenlik yaklaşımlarımızda böyle bir sistemi kullanacaklarına doktrinleri gereği pek hatta hiç ihtimal vermiyorum. Hatta yakın gelecekte ödeneği bulunursa ihaleye çıkılacak 600 tonluk yeni Sahil Güvenlik gemisi sınıfında dahi olacağından çok ciddi şüpheliyim. Mesajı Paylaş

süper çavuş

UMTAS-UM Versiyonunda menzil uzatımı haricinde savaş başlığının büyümesi söz konusumu yoksa aynen kalacak mı ,, birde bu versiyonun havadan T129 dan ve Hürkuş'tan atılmasıda mümkün olacak mı ? Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

Alıntı:
"Jet hücumbot, menzili 8 km'den 16'ya çıkarıldığı söylenen ve dünyada 'delemeyeceği zırh bulunmayan' ROKETSAN üretimi tanksavar füzesi Mızrak-U'lardan en az 4'er tane taşıyacak."
http://www.denizhaber.com.tr/oglunun-projesini-tamamladi-dunyanin-en-hizli-hucumbotunu-yapti-haber-64365.htm Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

dum

Seahawk'lardan da atılabileceğini düşünüyorum. 16 km menzil , hellfire'dan üstün, penguin mk1'den hallice.

Hoş o iş daha uzun menzillere erişen  IIR maverick G ile de halledilebilir de, hava kuvvetleri verir mi bilmem.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Doğrudur. UMTAS-UM da hedef, deniz kuvvetlerinin küçük platformları (YTKB vs.) ve (gerektiğinde) SGK'nin platformları. Ayrıca başta T129 ve Super Cobra'lar olmak üzere Seahawk'lardan da atılması... Mesajı Paylaş

putty

Eki 13, 2015, 08:16 ÖÖ Last Edit: Eki 13, 2015, 08:18 ÖÖ by putty
Spike ailesine benzer UMTAS geliştirme programımız var. UMTAS U yu Spike NLOS gibi ailenin en büyüğü olarak kabul edeceğiz demek ki. Tercihimiz Spike NLOS gibi 30 km ye yaklaşan 70 kg lık bir model yerine 16 km menzilli yaklaşık 50 kg kadar ağırlığı olan bir füze demek ki. Niye 16 Km yerine İsrail gibi 25 km yapmıyoruz diye üzülebiliriz ama 16 km de çok ciddi bir menzil demek ki tercihimiz bu. Sonuçta koca ABD hellfireyi 8 km den yukarı çıkartmadı. Yinede içimden küçük bir ses bu bahsi geçen 16 nın km değilde mil olabileceği ni de söylemiyor değil. Karada olunca Spike NLOS 30 bizimki 16 çok önemi yok ikiside çok etkileyici kafi menziller ama deniz deyince 16 - 30 ayrımı çok anlam kazanıyor. Biz deniz için bir model üretiyor isek 30 olmasını Spike NLOS dan bile daha fazla isteyebiliriz aslında. Bu yüzden diyorum acaba birileri yazarken 16 yı mil yerine km mi yazdı. Acaba Spike NLOS gibi koca kanatlı bir füze çıkabilirmi. Spike NLOS u o enteresan şeklinede çok aşinayız Yugoslovya ile benzer bir füzede işbirliği ve ortada dolaşan ama doğru ama yalan bir Atmacada var aynı kanatlara sahip.
Netice de ben 16 km lik maksimum UMTAS menzilini gayet yeterli buluyorum ama belkide bir sürpriz de olabilir.
Acaba şöyle bir şey mi çıkar yoksa iki karış daha uzun bir bilindik UMTAS şeklimi çıkar. Alttaki gibi olur ise 70 kg kadar olur 30 km olur değilse 50 kg olur 16 km olur iki karış daha uzun bilindik UMTAS şeklinde olur 

SPIKE-NLOS

Mesajı Paylaş

süper çavuş

UMTAS-UM ile özellikle hücumbotlara karşı RAM menzilinin dışına çıkılmış oluyor buda önemli bir kabiliyet bence ,,
peki Donanma Hellfire-UMTAS-UM değişimi yaparken ileridede Penguin yerine daha hızlı büyük ve ağır bir füze düşünüyor mu ? Mesajı Paylaş

ayibarishi

Aslında putty hocam gayet yeterli bir menzil. Sonuçta 30 km. menzile ulaşmak için şahsi kanaatim minimum 50 km. ve ötesine ulaşan keskin bir sensör ve kapsama kabiliyeti gerekiyor. Buda iki önemli fark ister: Platform bazında farklılık gerektirir, füze gövdesi bazında farklılık gerektirir.

Benim asıl merak ettiğim hani İngilizler Hellfire alt yapısını kullanarak havadan yere Brimstone füzelerini yaptılar ya, bizim de kısa yada orta vadede Umtas ile ilintili bu tip bir projemiz olabilir mi? Ki işte böyle bir durumda yeni gövde yapısı ve kinematikleriyle bahsettiğiniz 25-30 km. ve ötesine uzanan yeni bir mühimmat türevi, çok daha kolay ortaya çıkacaktır. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

süper çavuş

UMTAS-UM 'nin T129 da kullanımı nasıl olacak ,, hedef tespit teşhis bakımından özellikle ,,
hedefi teşhis ve tanımlama menzilinin 20km civarı olması gerekli sanırım , mevcut ASF-300T ve ileride CATS bunu karşılayabilir mi ?
Mildarında 8km menzilli olduğu bilgisi verilmişti ,, Mesajı Paylaş

putty

Eki 13, 2015, 08:43 ÖÖ Last Edit: Eki 13, 2015, 08:56 ÖÖ by putty
Ben 16 km menzili karada çok yeterli buluyorum ama deniz araçlarında bu yetmeyebilir.
Karşımıza bu Spike NLOS hep çıkacak çünkü biz küçük su üstü platformlarda marka olmaya soyunmuş bir ülkeyiz. Yaptığımız teknelere füze koymaya çalışıyoruz  ama elimizde ürün yok. Ne koyacağız ilerde peki. Azerbaycan bile İsrail den üzerinde Spike NLOS olan gemi aldı haklı olarak. Bu Spike bizim karşımıza hep çıkar ve bizi illallah ettirir iki katı menzil ile. bu yüzden bizim bir başka ürün ortaya çıkartmamız lazım madem UMTAS ailesi böyle seçildi. Doğrusu ben doğru olanı yaptığımız düşüncesindeyim 30 km yerine 16 seçmek ile. 30 km ye ise başka bir şey yapmak gerek. Bizim ikinci bir füze programı başlatmak ve bunu 30 km menzilden 100 km menzile kadar bir aile şeklinde yapmamız gerekir. Yugoslavların ALAS füzesi dibimi düşürüyor bu anlamda benim gördükçe. bu füze o kadar güzelki ya çalalım kopyalayalım ya ortak üretelim yada olmadı satın alalım. O zaman işte Spike NLOS karşısındaki ezikliğimiz 30 km den 100 km ye kadar bir yanıta döner. Zaten bir boşluk var neyle vuracağız biz 100 km ye kadar olan hedefleri taktik anlamda. güdümlü topçu roketleri ilemi bu yetermi. 

UMTAS ailesi anladık 8 KM ve 16 km ve değişik harp ve güdüm seçeneklerinden oluşan küçük kardeşleri de OMTAS ve daha minileri şeklinde olan bir aile olacak.
Ama bunun üstünde başka isimde bir taktik füze ailesi üretmemiz gerek oda ALAS gibi olmalı katı yakıtla çalışmamalı. İsrail in Spike NLOS u ile mukayese ediyorum ama atlamamak gereken bir konu var oda İsrail in bu füzeyi üretmeye 1980 lede karar vermiş olması. Yani katı yakıtla ne yapabilirim i çok düşünmüş. Şimdi ise jet motorlu füze seçenekleri var. Bizim tercihimiz bu yüzden doğru. Katı yakıtlı füze en fazla bu kadar olur ondan sonrası aşağıdaki füze gibi seçenekler düşünülür. Buradan masadakileri de görmek mümkün aslında biraz akıl yürütünce. aklın yolu bir. Taktik ihtiyaç belli seçenekler belli yetenekler belli aşağıdakine benzer bir şeyden başka ne çıkar ortaya sizce. 
Şunun güzelliğine bakar mısınız 50 kg ve 60 km menzil jet motor. Bizde bu yeteneğin çok daha fazlası var eksiği yok.

Mesajı Paylaş

putty

Eki 13, 2015, 09:14 ÖÖ Last Edit: Eki 13, 2015, 09:29 ÖÖ by putty
Sayın ayibarishi ben Brimstone gibi bir füze nin UMTAS dan ortaya doğal süreç olarak çıkacağını pek düşünmüyorum. Brimstone zamanında soğuk savaşın rus tank tehdidine karşı seçeneksizken ortaya çıkmış ama şimdi onun işini Small Diameter Bomb SDB ler üstlenecek gibi görünüyor. MMW güdümlü bir SDB olabilir ama katı yakıtlı UMTAS türevi olmaz gibi geliyor bana. Havadan yere trend şimdilik itkisiz modern mühimmatlar üzerine.  Bizimde milli SDB projemiz var sessiz sedasız biliyorsunuz. Bu modern mühimmat ortaya çıkınca ucuna MMW güdümde takılır bu çok olası ve o zaman bir çeşit Brimstone umuz bizimde olur.

Buna benzer bir taksavar mühimmatımız milli SDB nin olduğu göz önüne alınır ise çok büyük olasılık ile bir şekilde olacak yakın dönemde. Ucunda milimetrik radarı olur yada IIR olur artık ne uygunsa. Brimstone u kim arar ondan sonra

PDF e bakınız milli SDB projesi masada iken uçaktan tanksavar füzemizin ne olacağı çok belli.

http://www.airforcemag.com/SiteCollectionDocuments/Reports/2010/August%202010/Day25/SDBII_factsheet_0810.pdf

Mesajı Paylaş

sntrk34

UMTAS (Uzun Menzilli TanksavarFüze Sistemi/MIZRAK-U) ve OMTAS (Orta Menzilli TanksavarSilah Sistemi/MIZRAK-O)
Kızılötesi Arayıcı Başlık (KÖAB) Geliştirilmesi Projesi'nde, KÖAB Tasarım Doğrulama ile Ürün ve Üretim Hattı Kalifikasyonu
faaliyetleri tamamlandı. Kalifiye üretim hattında üretilen ilk kafile Kızılötesi Arayıcı Başlık ana yüklenici ROKETSAN'a teslim edildi.
Kaynak:Aselsan dergi

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter