İnsansız Savaş Araçlarını Doktrin Haline Getirme Gerekliliği

Başlatan BATTLESTAR, Şub 07, 2018, 01:28 ÖS

« önceki - sonraki »

BATTLESTAR

Bu konu biraz felsefik bir tartışma konusu olsun. Kafamda bir takım problemler ve görüşlerim var. Sizlede konuşup tartışalım.

Bildiğiniz gibi insansız savaş araçları dünyanın geleceği. Sivil alanda da büyük bir sektör olacağı kesin.

Günümüzde insansız hava araçları insanların dayanamadığı kadar havada kalıp daha fazla g ye dayanıp daha hasarsız ve ucuz bir şekilde görevleri icra edebiliyorlar.Anka vb. silahlı ucavlar hedefleri arayıp bulup karargahtan ateş emri bekleyebiliyorlar. Hatta reaper gibi bazılarının otonom vuruş kabiliyeti var (bazı acil durumlarda izin almadan) İnsansız bir sistemin ekonomik ve performans olarak faydaları muazzam.

Yani mesela dünya sularında yüzdürülebilecek insansız bir denizaltı diğer insanlı aip denizaltılardan daha performanslı ve ucuz olacaktır. Üretimi daha kolay olacaktır.

Veya 200 km içinde kullanabileceğimiz otonom bir tank hem normale göre daha hafif daha hızlı ve vurulması durumunda daha gözden çıkarabilir olabilir.

Bu teknolojide iyi bir ülkenin kendini koruması için otonom teknoloji geliştikce nüfus dezavantajının hiçbir önemi kalmıyor. İsrailin bu konuda neden bu kadar havesli olduğunu kaçırmamak lazım .

Bence insansız sistemlerde kötü bir yerde değiliz. Biz bu konuda ilerleme yapabiliriz . Ve ülke savunmamıza ve askeri sanayimize muazzam faydalar sağlayabiliriz. Bu yüzden bütçemizin önemli bir kısmını insansız araçların yazılım yatırımlarına, Müdahele edilemez bir milli küresel konumlandırma uydu ağına, ve veri transfer güvenliğine mekanik sistemlere ayırabiliriz.

Öyle çok karmaşık sistemlerede gerek yok .  Mesela başlangıçta insansız mini denizaltılar, insansız hücumbotlar, insansız zırhlı muharebe araçları ve radara yakalanmayan hale ucav, insansız rotorlu ucav geliştirebiliriz.

Hem sivil teknolojilerede etkisi olacaktır (otomotiv vs.). Bizimki gibi insansız araç teknolojisine sahip ve 5. nesil savaş uçağı geliştirmek için gözünü karartmış bir ülke için imkansız olmasa gerek.   

Siz ne düşünüyorsunuz ? Mesajı Paylaş

putty

Şub 07, 2018, 02:02 ÖS Last Edit: Şub 07, 2018, 02:09 ÖS by putty
Ben bu konuda kilit sorunun sadece yazılım yapay zeka görüntü işleme gibi insanlığın henüz çok yetersiz olunan noktalar olduğuna inanıyorum. Geçen İsrail in 10 milyar dolara Amerikalılar tarafından satın alınan yazılım firmasını hatırlayın. Yazıyla on milyar dolarrrrr. İşte bu işlerle ilgili çalışan bir firma bu İsrail firması. Ne kadar değerli ne kadar elzem olduğunu görüyor musunuz bu kilit noktanın. Dünyada hiç bir ülke şu anda bu alanda emekleme seviyesinin üstüne çıkmış değil bu saha çalışmaya sonuna kadar açık ve ölüyü diriltmek kafa nakli yapmak gibi uçuk zor hedeflerin olduğu bir saha. Akıl üretmeye doğru gitmeyi gerektiren bir alan şimdiki yapay zekanın  bin katına ulaşınca filan ideale yaklaşılabileceğimiz bir alan. Makine değil yani bu alandaki eksik yazılım eksiğimiz var bütün dünya olarak. Bu yüzden işi baştan sıkı tutmak çok faydalıdır. SOM füzesi yaptık gözle görüldüğü kadarı ile bildiğin seyir füzesi ama o yazılım ile amerikalının yazılım arasında ne kadar fark var. Amerikalının arazi tanıma sistemi bizimkinden ne kadar farklı. Terminal aşamada gördüğü fabrikadaki binayı hangisi daha kolay anlıyor.
Bu alanda ilerlemek için en azından 10 bin yazılımcının yapay zekacının matematikçinin filan şimdi hayatını adayarak çalışmaya başlaması gerek. Bizim gibi gelişmemiş ülkede bir ulusal oluşum bunu yönetmesi gerek. İsrail de bir düzine adam 10 milyar dolar kazandı bu alanın kıymetini anlayın bu bilginin kırıntısı bile 10 milyar dolardan başlıyor fiyatı kripton elementi gibi yani değeri. Geleceğin dünyasında yer edinmek için şimdi Aselsan gibi bir firma kurup içine 10000 yazılımcı koyalım ve çalışmaya başlasınlar. Ama Havelsan gibi onlara bilmem ne otomasyon sistemi yok karayolu ücretlendirme yok Lojistik otomasyonu gibi fuzuli işlerle uğraştırmadan sadece yapay zeka görüntü işleme algoritmaları gibi daha ziyade olaya akıl kadan şeylere odaklanmalarını sağlamak gerek. Bu bizim füzemizi de ihamızı da casusumuzu da bin kat akıllı tehlikeli yapacaktır. Bu alan daha emekleme devrinde ve yapacağım demekle de öyle olacak yapılabilecek bir şey değil zamanla olacak daha hazır değil insanlık bu başarılara o kadarda derin bir konu. Kim ne kadar ucundan tırtıklar ise o fark yaratacak gelecekte. Ancak o kadar değerli bir alanki uğraşmaya başladığın günden itibaren seni arşa çıkartır elde ettiğin kırıntılar bile. Tükiye bu yoldan kalkınabilir. Nerede bu işi yapanlar şu anda peki ben göremiyorum. Aselsan dalar birazı bölük pörçük çalışıyorlar projelerinde. Olmaz öyle sonra iha da CATS takılmadı niye der dururuz. 3 kişinin emeği ile olmaz tabi. Ulusal algoritma merkezine ihtiyacımız var bizim. Dünyada olmayan bir kavram bu henüz. Bundan sonra ulusal projelerde mühendisler bir algoritma üretecek ise bu bankadan alıp onu geliştirmeli onu mükemmelleştirmeli ve yerine son hali koyulmalı. Herkes kendi kendine algoritma sil baştan yapmamalı. 100 yıl boyunca aynı algoritmalar üzerinde insanlar çalışmalı bu bir kamu malı olmalı belki bir telif mekanizması ile gelir getirmeli filan. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, daha bizim bir "envanter"imiz bile yok. Yani nerede kim hangi konu ile uğraşıyor, bu işe girsen ilk kimi ararsın, şu test altyapısından kimde var, vs vs vs.. Hepsi tahmini, rastlantısal. Oysa baksan düdük kadar ülkeyiz.

Herkes o anda doğru bildiği ne ise, ne duydu ne kadar biliyor ise ona göre tutup kendi etki alanındaki işi oraya doğru sürüklüyor. San'lar dahil firmalar "kısa dönemli geri dönüş" ötesinde bir atılım gerçekleştiremiyorlar. Gerçekleştirmeleri de zor.

Çin senin dediğini andırır bir "kalkınma" ile bu işe soyundu ve çeşitli alt kırılımlarla saldırıyorlar konuya.

Bu biraz da kritik kütle meselesi. Hakikaten bir 10.000 adamın 10 yıl çalışması gerekiyor bu konulara ki daha ne olduğumuzu bilelim. Oysa Türkiye gerek azla çok etmeyi bilen bir ülke olması ve de nüfusu ile buna benzer şeyleri donanabilir. Ancak bunun için de "steering commitee" denebilecek, bir üst kontrolör komitenin olması gerek. Ama bizde böyle bir şey hiç olamazdı, hele ki şimdi hiç olamaz. Bir badem bıyık istihdam aracı olur o komite ve altlarına çakarlı otomobil verilir o kadar.

Ancak RTE bunu ayırt edip "yapın" derse, hemen önce camlı falan bir bina yapılır, içine fütüristik bir döşeme yapılır ve para harcanır. Yine başına bir iki badem gelir ve bu kez çakar lambalar orada çakar.

Zaten işte tam olarak "o" şey olmaman gerekiyor bu konuda kırılma yaşayabilmek için.

Biz de bunlara en başta yeni "titr"ler yaratmak ve "On bin gencimize istihdam sağlıyoruz.."dan öteye bakamayacağız. Oraya paçamızı fena kaptırdık. Mesajı Paylaş

putty

Amerika nın buna ihtiyacı olmuyor ama bizim gibi kaynaklarını seferber etmesi gereken ülkede bu bilgiyi toparlamak gerek. Framework ler var biliyorsunuz içinde bu algoritmalar var kütüphane yani yazılımlar onları kullanıyor. Java gibi mesela. Dünya bunun farkında artık bizde daha farklı boyutlarda farkında olmalıyız. Uçağımıza yazdığımız görev bilgisayarı ile frekans atlamalı telsizdeki yada termal kameradaki bir çok algoritma ortaktır bunları yeniden yeniden yazmak hem zaman hemde çok daha fecisi kalite meselesidir. Ben yazılımcıda değilim elektronikçide değilim yinede farkındayım bunun hobilerim sayesinde. Aselsan ile TAI nin ortak çok şeyi var NETAŞ ında var bu algoritmalar satın alınıyor lisans filan ödeniyor biliyorsunuzdur değer yani bu iş mal gibi bir şey. Askerin her şeyi artık yazılım ama kime güveneceksin sadece mamülü alıp düğmelerine basarak test yapıyorsun. Bu alanda çalışırsak İsrail gibi bir ülke oluruz yaptığımız füze herkezden daha iyi vurur görür filan. Yok şu anda bu şey ben göremiyorum üzülüyorum.
İnsansız sistem deyince % 99 u yazılım meselesi oluyor henüz başarılamamış olan insansız sistem hedeflerinin ise % 100 ü yazılım bence. Ve bu alan geleceğin her şeyidir sadece iha mevzu değil. Yapay zeka akıllı sistemler düşünen sistemler öğrenen sistemler karar veren sistemler sonrasında sürü algoritmaları filan hep buralarda çıkacak. Amerika da daha yapamıyor bunları kumda oynuyor. Belki ikili sayı sistemlerinin dışında kuantum filan oralara sarkacak olay şu anda belkide boşuna uğraşıyoruz Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Tam SADFOR'un var oluş amacına yönelik bir başlık. Battlestar üstadımı tebrik ederim. İşte gelişme bu tür fikir cimnastikleri ile oluşur... Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Harzemşah

Teşekkürler Üstad. Görülüyorki savaş konsepti değişiyor. Tarihtede böyledir. 200-300 senede bir savaş konseptinde devrimsel yenilikler olur ve bu yeni düzene ayak uyduramayan büyük güçler güçten düşerler.

Bir örnek Osmanlı neden askeri olarak zayıfladı devamlı yenildi 17. yy sonrası ? Çünkü Osmanlının en büyük düşmanı Habsburg 17.yy da fikri  temelleri daha öncelere dayanan ilk tecrübelerini 30 yıl savaşlarında yaptıkları ama temelinde tam bir Anti- Osmanlı Ordusu taktiği olarak gördüğüm Pike- Shot - Hussar(Reiters) üçlemesinden oluşan yeni bir konsepte geçti. Neydi bu, Osmanlının süvari akınlarına ve hücumlarına karşı piyadeyi korumak için piyadeyle iç içe konuşlandırılmış aşırı uzun mızraklar taşıyan pikemenler(pike)  Osmanlının eğitimli okçu avantajına karşı yüksek sayıda kolay eğitilmiş fitilli tüfekçiler (shot)- Osmanlı atlı okçusu ve piyadesine karşı hafif zırhlı hızlı ve birden fazla piştov tabanca taşıyan hafif hussar veya alman eşdeğeri reiters süvarileri ve Osmanlının batarya tipi ordu gerisinde konumlanan topçusunun aksine daha hafif ordu ön cephesinde konuşlu hafif toplardan oluşan yeni bir konseptti bu.  Sonuç olarak çok kolay bir şekilde macaristanı bizden kopardılar. Aynı sistemi deli petro rusyanın nüfus potansiyeli ve sadık yabancı askeri müşavirlerle birleştirince koskoca devleti aliyi savaş alanlarında ne yazıkki telef ettiler.  Biz mi ? Bizde bu konseptten 200 sene sonra bile tüfek atmayı gavurluk belirtisi sanıp reddeden orta (bugünkü ordu düzeninde tümene denk gelir.) komutanları ve ortalar vardı.

Ha biz birden otonom sürü dronelarla saldırılar yapmayacağız. Bunlarında aşamaları var.  Mesela ben ilk aşamada insanlı araçların liderliğinde görev yapan yardımcı insansız araçları daha mantıklı ve olağan görüyorum.

Örneğin : Açık deniz görev kuvvetimizde görev alacak gemilerin 100 km ilerisinde görev kuvvetindeki tf-2000lerden yönlendirilen ve filonun önünü açan güvenliğini sağlayan insansız cep denizaltıları ? Gerektiğinde ana filodan ihtiyaçlarını karşılayabilen .

Veya

1700 tonluk Sahil güvenlik gemileri tarafından kontrol edilebilen umtas veya atmaca taşıyabilen insansız hücumbotların egede estirecekleri terör fena olabilir.

Veya

Günümüzde hava - hava konsepti it dalaşlarından çok uzaktan etliye sütlüye bulaşmadan stealth uçaklarla uzun menzilli bvr radar güdümlü füzelerle hedeflere atış yapıp ortalıktan kaybolmaya evrilirken bu konseptte ucavları kullanmamak hata olur .

İlk hava-hava sihaları öyle it dalaşları yapan akrobatik ihalardan çok aslında hava yer görevi yapan ama  gövde içi amraam, meteor  taşıyan stealth uçaklardan ulaşacak.

Bu uçakları saldırı filolarını korurken insanlı uçaklara eskort edebilirler.  Nasıl örneğin 3 tfx gövde içinde maksimum 12 bozdoğan taşıyabiliyorsa tfx lerden kontrol edilebilen ve 2 bozdoğan taşıyabilen tfx başı 2 eskort stealth ucav eskortluğunda toplamda 24 bozdoğan kapasiteli uçar stealth low-cost hava savunma bataryasına sahip oluruz. Böyle wolfpacklar halinde avlanabilirler.

Veyahut bu insansız bozdoğan taşıyan ucavları sınır boyunca görevlendirip ve hatta ilerde bunlara yakıt takviyesi yapacak tanker ucavlar (tabiki stratotanker kadar büyük olmayan) ile çok uzun süreler  devriye gezebilecek  stealth uçan savunma bataryası görevi görebilecek  sistemler olabilirler.  Herhangi bir ülke size süpriz hava saldırısı yapacaksa daha önceden hava savunmalarınızı belirleyim menzil dışı silahlarla saldırabilir ama her an havada olan dolaşan stealth bir batarya böyle bir riski ortadan kaldıracaktır.

Veya

Atak-2 lerle kol uçuşunda görev yapabilecek insansız rotorlu uavlar atakları riskli irtifalara inip ateş desteği vermesi riskini ortadan kaldıracaktır.  Eğer bu rotorlu iha çok hızlı olabilip silahsızda olsa aynı anda iki flirla  2 yüksek irtifada seyreden ataklardan atılacak füzelere aydınlatma yapabilirlerse  özellikle darvadilerde vs çok etkili olacaktır.

Veya

Tankların kafa kafaya muharebeye girdiği zamanlar tankların önlerinden gidip tanklar tarafından verilen tasklarla otonom hareket edebilen ve üstlerindeki ciritlerle rakip tank müfrezesine ilk ateşi açıp dost tank müfrezesiyle karşılaşmadan rakip tankların ağarlıklı optiklerini kullanım dışına çıkarmayı hedefleyen insansız araçlar olabilir.

Veya

aslesan kara radarıyla piyadelerin dahi tespit edilebildiğini veya n modernizesiyle komutan vizörünü arama modunda döndürülebildiğini biliyoruz. Ayrıca tanka yöneltilen herhangi bir lazer tehditine ana top veya makineli topları otomatik yöneltme kabiliyeti olduğunu biliyoruz.  Piyade ve hafif hedefleri arama moduyla tespit edebilecek radar/eo optik bir arayıcıya sahip ve otonom makineli tüfeğiyle otomatik baskı altına alma kabiliyetine sahip şehir savaşlarında ana yollarda oluşturulan waypointlerle devriye atabilecek insansız bir araçta çok faydalı olurdu.

Toparlarsak bu yeni bir konsepttir benimkisi bir kaç öneri. Bunları yapabilen ilerde en az zaiyatı verecek , daha önce vuracak, daha az para harcayacak. Mesajı Paylaş

HDS

@BATTLESTAR, peki sence devriye bölgesine "sonobuoy"lar döküp bunları dinleyerek görevini yapması da en basit anlamda bir dron ya da "swarm" operasyonu değil midir? Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Hds

Tartışılır. Yeni bir alan kavramlar nitelendirmeler yeni oluşuyor. Ben derimki Sonobuoylar hedefe ateş edemediğinden sayılmaz derim . Ama biri çıkar buda verisel bir saldırı der. Bir geminin yerini belirlemekte en sonunda onun sonunu getirebilir.  Nasıl anlatayım swarm olgusuna uyuyor der. Ama drone dan çok gavurların probe olgusuna daha çok uyuyorlar. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Sonobuoy'lar denizde bu işi görür. Ama statik yapıdadır. Yani bir sektöre dökülür ve oradan veri toplarlar. (Konuyla ilgili bildiğim bundan ibaret.)

@BATTLESTAR üstadımızın hayalindeki şey, tahmin ediyorum, bundan çok daha dinamik bir yapı. Denizde, karada ve havada, küçük, tespit edilmesi zor, hatta belki de stealth yapıda, oldukça dinamik ve bağlı olduğu savaş istasyonundan kontrol edilen insansız bir görev gücünden bahsediyor.

Örneğin bir fırkateyn'e bağlı, onunla birlikte dinamik olarak hereket halinde, fırkateynin üzerindeki merkezi sensörlerin menzilinin ötesinde, öncelikle ileri bir gözetleyici gibi çalışıp fırkateynin durumsal farkındalığını artırmayı amaçlayan, ama ikincil amaç olarak da, eğer teknoloji müsade ederse, önleyici saldırı gerçekleştirebilen otonom/yarı otonom sistemlerden bahsediyor.

Benim anladığım bu. Hayali bile çok güzel. İnşallah, olsa da yesek.  ;D Mesajı Paylaş

Aybars

Ben bunları command & conquer adlı bir oyunda yapıyordum sanırım.

Şaka bir yana bizim bunları yapabilme imkanımız yok. Para yok, teknoloji yok, arge yok, girişimci yok,istikrar yok... yokların sıralaması önemli değil tabi bir de çok olanlar var onlarda;
üç kağıtçı çok, ayakbağı olan çok, çekememezlik çok, kolay para peşinde olan çok, aymaz çok, adam kayırmacılık çok en önemlisi de metrekareye düşen hain sayısı çok...

Memleketin kabaca 1/4 ü yapsatçı, 1/4 fasoncu 1/4, ucuz iş gücü 1/4 ü de memur (salla başını al maaşını) hani bunları bir araya getirince maalesef Helva olmuyor.

Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Helebidinle

Yani az çok anlamışsınız evet. Birde şu konuyu gündeme getirmek lazım . Bu insansız denizaltılar insanlı denizaltılara göre fazladan kaç metre daha derine dalabilir. Biyolojik dayanım göstermesi gereken bir canlı yok. Ve bu avantajı kullanarak düşman sonarlarından ne kadar kaçabilir ? Ayrıca bunu ne kadar süpriz saldırılarda kullanabilir ? Mesajı Paylaş

Alkyone

Bu arada Amerika insansız savaş gemisi programı (ACTUV) ile ilk savaş gemisini hizmete aldı
https://twitter.com/slmhktn/status/961172433083469824 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BATTLESTAR

Bir başka meselede ;

Şu an bizim ufukta görülen iki gelişmiş stealth ucav projemiz var.

Birisi daha basit, ekonomik ve yakında üretileceğine inandığım Baykar MİUS ;

Bu projenin geliştirilmesi 2016 gibi başladı sanırım 2016 gibi bu görseller ortaya çıktı 3 yıllık bir geliştirme takvimi söz konusu muhtemelende 2020 gibi ortaya çıkacak. Bu uçak nerdeyse Dassault neuronla aynı özelliklerde ve daha fazla taşıma kapasitesine sahip gibi.

Ben baykar'ın mevcut kabiliyetlerini düşününce ve teknik özelliklerde yazmadığından dolayı bu uçakta bir radar sistemi vs. olacağını düşünmüyorum. Muhtemelen 25m euroluk neurondanda daha ucuz bir alet olacak. Tabi tahmini herşey.

Bir diğer projede hakkında pek bilgi olmayan TAİ TİSU ;

Ben yine tahmini 2022-2023 gibi prototipini göreceğimiz bir uçak olacak diye düşünüyorum. Ve zaten Baykar Misu daha önce ortaya çıkacağından ve bir ihtiyacı karşılayacağından ondan daha gelişmiş ve ileri bir sistem olacağını muhtemelen kendi radarı olan daha manevra kabiliyetine sahip gelişmiş bir sistem olabileceğini düşünüyorum ayrıca. Tai tarafından geliştirilen tfx ile de  tamamen uyumlu çalışacak bir sistem olabilir diye düşünüyorum

Şimdi asıl meselemize gelelim ;

Ben diyorumki Embrar r-99 erieye gibi lowcost  bir Ucav kontrol uçağı yapsak, bu uçakta sadece satcom ve gelişmiş bir aselsan aesa radarı olsa yani  bir awacs olmasa bir awacs olmayacağından bazı konsol ve personelden sağlanan alan kazanımını uçağın yakıt kapasitesini arttırmaya ayırıp uçağın havada kalma süresini daha arttırsak, Baykar misunun da 1 ton silah taşıma kapasitesinin yarısını 125 kiloluk 4 amraam veya eşdeğeri bozdoğanla yükleyip 500 kiloyuda kanat altı veya varsa gövde içi yakıt tanklarıyla menzilini ve havada kalma kabiliyetini arttırabiliriz.

Böylece uzun saatler havada ve sınırlarda devriye görevi yapan görece lowcost uav kontrol uçağımız ve ona eskortluk yapan 5-10 arası baykar misuyu her an havada tutup en ufak riskte ucav kontrol uçağının radarı vasıtasıyla hedefleri aydınlatıp bu baykar misuları hedefe amraam veya bozdoğan atarak uçak saldırı kollarını dağıtmada kullanabilriz.

Yerde tespit edip karıştırma yapabileceğiniz bir radar yok. Ve muhtemelen stelth birden fazla hedeflerden ve farklı konumlardan üstlerinize amraam veya bozdoğan yağıyor.  Sadece 2 wolfpack bile geniş bir hava akınını engelleyebilir.

Bence yapılabilir bir şey . Ve fark yaratır. Parada kazandırır. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

@BATTLESTAR Üstadım, benden uzun yaşayacaksın. Ben de az önce aynı konsepti başka bir başlık altında yazmıştım. Şimdi de senin mesajı gördüm.

Benden daha hazırlıklı bir çalışma yapmışsın. Benimkisi öyle aklıma takılan şekliyle idi. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Helebidinle

Üstad normal aklın yolu birdir. Bizimkisi bir konsept ve trend fikri . Biz geleceğin trendini belirleyip şu an üretebilirsek alanda sözümüz geçer ülkecek. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter