PTTMessenger

Başlatan Alkyone, Şub 05, 2018, 04:31 ÖS

« önceki - sonraki »

Revolver

Şub 05, 2018, 09:09 ÖS Last Edit: Şub 05, 2018, 09:35 ÖS by Yönetim
Hocam sana Sivaslı trafik polisinin kişisel bilgilerini hemşerisine aktarmasını nasıl engelleyeceksin diye soruyorlar? Sana ne elin Amerikalısının ahlakından, Amerikan iş dünyasının etik değerlerinden? Mesajı Paylaş

muhendus

2 yıl önce Türkmenistan'da bir proje sebebiyle çalışırken orada anlık mesajlaşma uygulaması olarak sadece Viber uygulamasının çalıştığını farkettim. İnternet ve tüm iletişim altyapısı sansürlü ve kontrol altında olan bir ülkede sadece Viber'in çalışması ve onun da gayet güzel çalışması çok ilginç gelmişti bana. :) Hükümetle anlaşmalı olduklarına ciddi bir kanaat getirmiştim.

Sanırım Whatsapp yasaklanır ve farklı bir uygulamaya geçilirse yine benzer şüpheler duyarım.

Kaldı ki temel güvenlik prensibi bellidir, gizli olduğunu düşündüğün şeyi konuşma, yazma ve paylaşma. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Herkes kendi açısından haklı.

Elin Amerikalısı benim kişisel iletişimimi ne yapsın diyen ve "Sivaslı trafik polisi, hemşerisine bizim kişisel verileri ulaştırmış" diye yerli uygulamalara mesafeli duranlar da...

Sosyal medya ve arama motorlarının altında Amerikan istihbarat organizasyonunun bulunduğunu düşünenler de... (Rusya ve Fransa da milli bir arama motoru için kolları sıvadılar ve bu olay tamamıyla devlet destekli. Yandex'i zaten duymayanımız yoktur. "Google tamamıyla bir garaj projesi olarak doğdu" masalını da bebelere yuttursunlar; zira Fransızlar ve Rusların garajları bu işe yetmedi.)

Her iki sorun da birbiriyle paralel fakat farklı kulvarlarda koşan sorunlardır. Her iki sorun da malesef gerçektir. Kişinin hangisini tercih edeceği ise tamamen kim olduğuyla alakalıdır.

FETÖ (CIA) eliyle çalışma ofislerine ve konutuna dinleme cihazları yerleştirilecek kadar önemli birisi, "Amerika benim kişisel iletişimimi ne yapacak?" diye düşünemez, herhalde.

Öte yandan, kişisel verilerin güvenliği, bilişim güvenliği hatta her türlü aksayan işimizde zincirleme denetim ve buna bağlı yaptırım eksikliğini görüyorum. O nedenle, trafik güvenliğinden tut, bilişim güvenliğine kadar, çözümü imkansız gibi görünen sorunlarımız var.

Denetlemiyoruz... Denetleyenleri de denetlemiyoruz... Onların hepsini denetlemesi gerekenleri hiç denetlemiyoruz...

Konu uzun ama uzatmak istemem: Galiba 657'yi ele almadan bu sorunları aşabilmemiz de mümkün görünmüyor. Mesajı Paylaş

Alkyone

Şub 05, 2018, 10:20 ÖS Last Edit: Şub 05, 2018, 10:24 ÖS by Alkyone
Arka sayfada sistem zafiyetlerini Amerikalılar ne kadar yoğun kullanıyorlar diye yazmıştım ama aslında karşılaştırma yapmak için uzman olmaya gerek yok.

"Üstadım iyi de tüm bunların bizim Sivaslı trafik polisinin sistemdeki tüm bilgilere erişebilmesi ile ne ilgisi var?"

Sorunuzu daha genel bir tanımlama ile şöyle yanıtlayayım.
Sosyolojik olarak bütün bunların kaynağı toplumun yozlaşması, yoldan çıkmasından ibarettir. Amma velakin ahlaksızlık, toplumsal yozlaşma konusunda biz Amerikaya aşık atamayız.

Çünkü bütün çıktılarda adamlar açık ara öndeler
Mesela bu konuda en bariz örnek Amerikan Özel Kuvvetler başlığı altında paylaştığım "Türk askerinin Amerikan askeri ile karşılaştırılması Mete Yarar ın anıları" linkte anlatılmış
Bir toplum yoldan çıkmışsa onu kanunlarla sistemlerle ve ceza ile yola getiremezsiniz. Mutlaka bir yerde falso verir sistemin kör noktasını bulur ve kullanırlar
Şirketlerden bir örnek daha verelim
"Apple sattığı telefonları bilerek yavaşlattığını kabul etti."
https://www.log.com.tr/apple-in-iphone-yavaslatma-davalari-cok-buyuk-bir-hal-aldi/
Böylece yeni modeller çıktığında eskisini bırakıp yenisini almak daha teşvik edici oluyor

Bir başka çıktı ise toplumsal olaylardır. Bizde mesela seri katiller abartılacak kadar çok değildir.
Amerika'da ise efsanevi bir korku kaynağıdır.

------------------------------------------------------------------------

Aslında bu mesele global bir mesele
Benzeri mevzular Çin de de mevcut Rusya da da
Ama biz hep kendi ülkemize şahit olduğumuz için kendi kabahatimizi büyük zannediyoruz.
Adamlar Çin de bankanın sahtesini yapıp milleti dolandırıyorken bizimkilerin telefon dolandırıcılığı devede kulak kalıyor
Ana konuya dönersek
Bu meseleyi kanunlar çözmez. Çünkü bütün kanunların bir açığı bulunur. Bir şekilde sistem çökertilir.
Ahlaklı nesiller yetişmedikçe bu işin içinden çıkılmaz. Yoksa siz o uyuşturucuyu istediğiniz kadar sıkı denetleyin o gençler o zıkkıma bir şekilde ulaşırlar. Sorunu doğru şekilde tanımlamadıkça problemi çözmekten o kadar uzak olacaksınız demektir...

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BETONBEY

Mesajlaşma uygulamalarını belirli bir profilde olan  insanlar kullanmıyor, her yaştan, her meslek grubundan, her türlü eğitime sahip, her görüşten, her türlü sosyal statüden olan insanlar tarafından bu uygulamalar kullanılıyor.

Kişisel eğilimlerini, siyasi fikirlerini, işini gücünü, her türlü mahrem bilgisini, sahip oldukları her türlü bilgi birikimini insanlar eşleri, dostları, aile fertleri, sevgilileri, arkadaşları, iş arkadaşları, patronları yada çalışanları ile bu mecralar üzerinden nedense güvenerek cayır cayır paylaşıyorlar.

İstihbarat örgütlerinin bilgiyi elde etmek için yapacakları teknik takip tarafını zaten bu meyanda direk es geçiyorum. Zira telli yada telsiz her ortam güvensizdir. İnternetin güvensizliğinden ise hiç bahsetmiyorum bile...

İhtiyaç duyulan bilgiye sahip olan insanlardan bu uygulamalar sayesinde epey bir bilgi edinildiğini düşünüyorum. Açıkçası kişisel güvenlikle ilgili şirket politikasına yada etik değerlerine falan inanmıyorum. Adamlarda ulusal güvenlik denilen tamamen serbest bir alan var. Devletin bu alanı bilinçli bir şekilde etik anlamda kullanmayacağına falan inanmıyorum. Belki kendi vatandaşları için bir nebze geçerlidir ama yabancılar anlamında devlet güvenliği ve bekası anlamında bu adamların her yolu mübah gördüğünü sanırım anlatmamıza gerek yok.

İnsan hayatına saygı duymayanın kişisel alana saygısı mı olur ?

ABD yada başka bir emperyal devletin bu bilgileri elde etmesini kendi devletinin elde etmesine yeğ tutan anlayışı ise anlamakta gerçekten zorlanıyorum.

Bir istihbarat örgütünün eleman devşirmek için pekçok yöntemi vardır. Kişinin profiline göre para, kadın, şantaj gibi bilindik yöntemler başta gelir. Bu tip uygulamalar, sosyal mecralar, velhasıl artık internetin ta kendisi direk sizin kişisel her türlü eğiliminizin profilini çıkarmak için kullanılıyor.

Bu meyanda kime ulaşmak istiyorlarsa, bu kişinin her türlü eğilimini ve zayıflığını bu imkanlar sayesinde eksiksiz bir şekilde biliyorlar. Kimi ne şekilde sıkıştıracaklarını biliyorlar. Akıllı telefonlar sayesinde yapılan selfi çekimleri ile retina bilgisini, parmak izi okuyucular vasıtası ile parmak izini, konum bilgisi üzerinden gittiğiniz her yeri, mesajlaşma uygulamaları üzerinden her türlü yazışmanızı, telefon üzerinden her türlü konuşmanızı takip edebiliyorlar. Bunu kişiye özel yada rastgele otomatik arama programları vasıtasıyla yapabiliyorlar.

Yani bir falsonuz varsa söz meclisten dışarı, şantaj yoluyla da olsa "potansiyel hain" yada boşboğazlık yoluyla "gafil muhbir" olabilme durumunuz var.

İşte tam olarak buna evet diyorsunuz.

Ben yazdığıma, konuştuğuma, kullandığım uygulamalara, teknolojiye hakimim diyorsanız FK ve şu anda Afrin Harekatında neden bu kadar istihbarat zafiyeti yaşanıyor ?

Bu işi bildiğimizi düşünmüyorum. Şahsen devlet içi kavgada içeriye alınmayı yeğlerim. Öbür türlüsü hasbelkader gerçekleşirse işin ucunda çok sıkıntılı şeyler var... Mesajı Paylaş

Kartalbey

Alkyone. Siz forum üyelerinin sabrını deneyen sosyal bir deney mi yapıyorsunuz? Eğer öyle değilse her fırsatta conilere saldırmak yerine size sorulan sorulara cevap verin. Size diyorlarki ben yerli bir yazılım kullanırsam, benim bir hasmım ya da rakibimin benim şahsi bilgilerimi bir ahbabı yardımıyla öğrenmesini nasıl engelleyeceksiniz? Konu conilerin ahlakı değil, bizim ahlakımız? Mesajı Paylaş

sadalone

Şub 05, 2018, 11:07 ÖS Last Edit: Şub 05, 2018, 11:09 ÖS by sadalone
ABD yada başka bir emperyal devletin bu bilgileri elde etmesini kendi devletimin elde etmesine yeğ tutarım.Ben devletime zerre güvenmiyorum, mesele güvenlik olsa istediklerine baksınlar ama bilgilerimi koruyabileceklerine,fişlemeyeceklerine...v.b inancım yok.

Bana normal bir vatandaş olarak uygulamalardaki bilgilerim yüzünden zarar gelirse kendi ülkemdekilerden kendi devletimden gelir, gavur her şeyimi bilse ne olacak.Bu iş bu kadar basit bunda anlamayacak ne var bu kadar mesaj yazdırmak zorunda kalıyorsunuz insanlara. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Sizin fikrinizi kabul etmek gibi bir zorunluluğumuz yok. Keza sizinde bizim fikrimizi...

Bence her şekilde bu mecralar ister yerli ister yabancı menşeili olsun siz siz olun, en ufak bir anlam ve önemi olan bir bilgi kırıntısını dahi buralarda paylaşmayın.

İster şahsa münhasır olsun, ister özel yada devlet kademesine ait bir bilgi olsun, ister az ister çok değeri olsun paylaşmayın.

Her şekilde kaybeder ve kaybettirirsiniz...

Mesajı Paylaş

Alim

Sayın betonbey. Burada hiçkimsenin şahsi bilgilerini MİTten Emniyetten Jandarmadan çekindiği için eleştirdiği yok. Şahsi bilgiler önüne gelen tarafından ulaşılabilir ve kişisel amaçlarla kullanılırsa ne olacak sorusuna aradığı cevap var. Yukarıdaki gibi eğer sivaslı trafik polisi her türlü bilgiye ulaşıyor ise bunları başkalarına vermeyeceğine emin misiniz? Mesajı Paylaş

hergeleci

Şub 06, 2018, 06:48 ÖÖ Last Edit: Şub 06, 2018, 08:01 ÖÖ by hergeleci
Amerika'da hukuk vardir ve hukumet mandasinda degildir. Devlet, burokrasi, ve memurlar hukuki sinirlar icindedir. SInirlari asanlar NSA'in Amerikalilari dinlemeye baslamasi hadisesinde oldugu gibi (bir Amerikali kadin burokratin agzindan cikani soyleyemiyorum ama idare edin) "otturulurler". Amerikan toplumu bilinclidir. Devlete yetki verir ama guvenmez, her zaman sorgular. Bir kismi daha da ileri gidip olur da devlet zivanadan cikarsa kendini korumak icin kisisel silahlanma yasalarini destekler. Amerikan sirketleri de bu ekosistem icinde yer aldigindan oyle kafasina estigi gibi kisisel bilgileri paylasamaz. Hatta, devletten gelen istekleri red etmis olan sirketler vardir, bkz Google. NSA'nin Google'i falan hacklemesi bu yuzden. Zaten olay ortaya cikar cikmaz sirketler aciklari teker teker kapatmaya basladi.

Yukaridaki yazilan hic bir sey bizde gecerli olmadigindan ve yakin donemde olamayacagindan, yerli ve milli PTT"Messenger" populer olacagini dusunmuyorum. En azindan kisisel veri guvenligi hakkinda tereddutleri olanlarin uzak duracagini dusunuyorum. Bunu akil eden arkadaslarin aslinda yapmasi gereken sey memlekette incubator dedikleri ufak ve dinamik yazilim sirketlerinin kurulacagi ve gelisip buyuyecegi ekosistemler yaratmak, bunlari buyutup bir dunya sirketi haline getirmek, ve hizmetlerini dunyaya pazarlayip katma deger yaratmak. Tabii onlar da olmayacagini biliyorlar. Hangi yabanci ulke vatandasi kullanir PTTMessenger'i su kosullarda? Yoksa ortaya bir whatsapp klonu cikarmakta ne var? Geciniz...

Mesajı Paylaş

anafor2016

Geçen sene kullandığım Internet servis sağlayıcısı firmanın müşteri hizmetlerinden aradığını söyleyen biri beni aradı. Adımı soyadımı biliyordu, her ay  ne kadar internet kullanımı yaptığımı ve kota aşımı yaptığımı bana söyledi,  ödediğim faturanın ne kadar olduğunu biliyordu, evimin adresini biliyordu. İşin ilginci bunları söyledikten sonra eğer şimdi paket değişikliği yaparsam farklı bir şirketin sattığı TV paketini ücretsiz vereceğini söyledi. Ben ilgilenmediğimi söyleyince tehdit etmeye başladı, işte faturanı arttırırım vs dedi. Bende elinden geleni ardına koyma dedim. Telefonu kapattıktan sonra internet servis sağlayıcının müşteri hizmetlerini aradım, onlar biz aramadık dedi. Yaptığım araştırma sonucu beni arayanın TV paketini satan o farklı şirket olduğunu keşfettim. Aslında ortada paket falan yokmuş, bildiğin bana TV hizmeti satmaya çalışmışlar. Farklı şirket oldukları halde her türlü bilgim ellerinde idi.

Bu ortamda kime nasıl neden güvenelim ?

Mesajı Paylaş

putty

PTT mesenger ı anlamsız bulmuyorum biraz düşününce altındaki maksadı anlıyorum. Devlet kendi kadrolarının bu tür mesajlaşma ihtiyacını gördü onlara bu sistemi kullanın talimatı verecek. Müdür arazideki elemanı ile bununla haberleşsin öbürü ile değil diyor. Maaş alan kamu görevlisi bu eline telsiz veriyorsun bunu kullan diyorsun kullanıyor onun gibi bir şey buda. Polis mesela bunu kullanır DSİ kara yolları bunu kullansın istiyor. Orada mantıklı bir istek var aslında. Bizimde illa kullanmamızı istediğini farzediyoruz ama daha bizim kullanımımıza açılmış bile değil devlet kendisi için bunu yapmış. Mantıklı o anlamda. Polis de bu teknolojiyi kullanmak istiyordur arasında haberleşirken. Yoksa whatsap kullanıyor elbette. SMS mi atsın bu devirde adamlar birbirlerine böyle kolay kolay şunu yapa bunu yap resim yolla mutlaka kullanırlar aklın yolu bir. Bu anlamda kamusal ihtiyaç çerçevesinde zaruri sayılabilir. Ama dediğim gibi bana bulaşmasınlar kullanmam. Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

Şub 06, 2018, 09:31 ÖÖ Last Edit: Şub 06, 2018, 10:06 ÖÖ by ≾10TΩ≿
Ahbabına sistemden çektiği bilgileri söyleyen sivaslı trafik polisiyle PTTMessenger'in ne kadar alakası varsa, ABD'de menşeili örneklerin güvensizliğinin PTT yazılımı ile o kadar ilgisi var.

Basit bir gıda firmasında bile sistemlere hangi kullanıcıların hangi seviyelerde giriş yapacağı, yetkileri düzenlenir. Elbette PTTMesenger yazılımında da her önüne gelen her veriyi göremeyecektir. Aksi akla, hayatın doğal akışına aykırı.

Bilgilere erişim imkanına sahip kullanıcıların bu bilgileri ahbaplarına veya para karşılığında art niyetli kişilere verip vermeyeceği o kişilere kalmış. Bu bir suç faaliyeti ihtiva eder. Twitter'da sistem mühendislerinden bazılarının kişisel fotoğraf ve mesaj içeriklerini okudukları ve cinsel içerikli olanları sattıkları ortaya çıktı. Bu tihniyette birilerinin PTTMessenger uygulamasında kişisel verilere erişebilecek bir konuma gelmesi ve bu suçu işlemesi muhtemeldir, her şirkette olabileceği gibi.

Bu ihtimalin olması bu tür yerli iletişim yazılımlarının yapılmaması, kullanılmaması gerektiğini göstermez. Kişilerin menşei ne olursa olsun bu iletişim yazılımlarını bilinçli kullanmasını gerektirir, hassas foto ve mesajları atmamasını gerektirir.

Mesajı Paylaş

saladin

Pttmessenger, yukarida WhatsApp 'da bahsettiğim şirketin açık kaynak kodu signal kullanılarak yapılmış.

Devlet içi konuşmalarda, iyi kurulursa su andakinden  daha iyi bir güvenlik sağlayabilir. Putty'nin dediği gibi WhatsApp kullanmalarindan daha iyi... Mesajı Paylaş

putty

whatsap yazdığım için alay ettiğini biliyorum WhatsApp demek istedim Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter