PTTMessenger

Başlatan Alkyone, Şub 05, 2018, 04:31 ÖS

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Sevgili Memocan üstadım.

Elindeki Vestel Venüs'ü kimlerin tasarladığını biliyor musun? :)
Bence yanlış kişi ile yanlış bir konuyu tartışıyorsun? :) Mesajı Paylaş

commandos

Daha geçenlerde Google ve Apple dan FBI kullanıcı bilgileri istiyor diye bir sürü yaygara kopmuştu. Sanırım FBI ın istedikleri olmamıştı. Hal böyle iken bunun bir de Türkiye versiyonunu düşünün ve olabilecekleri hayal edin... Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

Teknisyen

Whatsap'ın izlenemez olduğu neye dayanıyor ki? Snowden zamanında CIA'in bunu yaptığını söylemişti.Snowden dosyası kitabına bakarsanız zaten akside mümkün değil. NSA,CIA,FBI gibi kurumlar istediği zaman istediği istediği trafiği izliyor.

İşin güvenlik boyutunu herkes konuşuyor ama ben verilerle elde edilen bilgiler sonucu (Big Data) toplumların rahatlıkla masumane (reklam) veya ABD çıkarı lehine manipüle edilebileceğini düşünüyorum.

Mesajı Paylaş

Alkyone

Şub 05, 2018, 07:10 ÖS Last Edit: Şub 05, 2018, 07:57 ÖS by Alkyone
@HARZEMŞAH

Siz karşılaştığınız örnek özelinden kurumsallaşamayan ekosistemlerden dert yanıyorsunuz. Ama o elin gavurunun elindeki I-pad Iphone daha fabrikadan çıkmadan CIA in casus yazılımlarının istilasına uğruyor.
https://theintercept.com/2015/03/10/ispy-cia-campaign-steal-apples-secrets/

CIA ve onun siber saldırı araçları meraklısı için  ::)
https://wikileaks.org/ciav7p1/

Günümüz dijital Dünyasında kuantum ağları henüz kullanıma girmediği için güvenilir bir sistem yok
Hele ki Whatsapp lar filan bunları çökertmek için uğraşan bunların üzerinden savaş veren devasa bir Dünya var. (hacker grupları vesaire)
O yüzden biz önce kendi evimizi kendi geliştirdiğimiz araçlarla savunmak koruyup kollamak mecburiyetindeyiz Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

"Daha geçenlerde Google ve Apple dan FBI kullanıcı bilgileri istiyor diye bir sürü yaygara kopmuştu. Sanırım FBI ın istedikleri olmamıştı"

Aynı FBI kanun emrediyor deyip hacker tutmuş ve Iphone u hackletmişti. Hatta bunun için 5 milyon dolar bütçe ayırmışlardı... Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Search and rescue

Meselenin burada WhatsApp'ın güvenli olması ise güvenli değil. Zarrab davasında bu görüldü. WhatsApp mesajları kayıt olarak dosyada yer aldı.

Mesajı Paylaş

commandos

"Aynı FBI kanun emrediyor deyip hacker tutmuş ve Iphone u hackletmişti. Hatta bunun için 5 milyon dolar bütçe ayırmışlardı... "

Hocam, bu apayrı bir konu. Bu işin illegal boyutu. Legal tarafında bu olur almamıştı. İşin özü farklı yani. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

HARZEMŞAH

FBI'ın WhatsAp bilgilerini ele geçirmesi ile, bizim otoparkçının polis hemşehrisi aracılığı ile benim bilgilerime ulaşması arasında bazı farklar olduğunu düşünüyorum. Bilmem yanılıyor muyum? Mesajı Paylaş

saladin

Şub 05, 2018, 07:38 ÖS Last Edit: Şub 07, 2018, 02:24 ÖÖ by saladin
Whatsapp 2016 Nisan ayı itibarıyla bütün mesajlasmalarda end-to-end (Türkçe teknik karşılığını bilmiyorum bastan-sona olabilir) şifreleme kullaniyor.

Bu her kullanıcının anahtar kullanmasıyla oluyor.  Anahtarun bir gizli ve bir açık kısmı var. Gizli kısmı sadece kullanıcıda, açık kısmı karsidakinde. Açık anahtarla şifrelenen mesaj ancak gizli anahtarla açılabilir.

Dikkat edildiyse, WhatsApp daha zordur dedim.imkansiz demedim. Nasıl çözülebilir:
1. Kullanıcının cep telefonu kirilip gizli anahtar alınır.
2. WhatsApp kafa kola alınıp ilk mesajlaşmada alıcıya giden açık anahtar yolda  değiştirilir, bütün mesajlasmalarda yeni anahtarlı mesaj okunur, eski anahtarla tekrar gönderilir. Bunu engellemek için kullanıcılar ilk mesajlaşmadan sonra açık anahtarları başka yollarla  kontrol etmelidir.

3. Google/apple ve WhatsApp kafaya alınıp kullanıcıya özel WhatsApp koydurulur. Bunu Apple yapmaz, daha önce kabul etmedi. Google ve WhatsApp yapar mı? Bence onlarda yapmaz.
4. Yeni çıkan bir tehlike, WhatsApp gruplara gizli bir üye ekleyebilir, onu yapar mı bilmiyorum.
5. Bunlar kul işidir elbette daha bulunmamış/açıklanmamış açıklar vardır. Farkedilirse ve teknik olarak mümkünse  büyük olasılıkla düzeltilir.

Not olarak diğer mesaj programları da WhatsApp'ın kullandığı open whisper'a geçiyorlar yavaş yavaş.

ek: end-to-end'in turkcesi "uctan uca" imis. Heruamarth'a tesekkurler. Mesajı Paylaş

Alkyone

Size kısmen hak veriyorum. Sistem ulusal güvenlik meseleleri haricinde sizi korumalı kollamalı sizin bilgilerinizi 3. kişilerin eline geçmesine mani olmalı. Ama burada asıl mesele o değil.
Bu Dünya profesyonel hackerların Pentagonu bile rahatça hackledikleri(kendilerine göre rahatça tabi) bir Dünya
Ve siz sıradan programlardan bu insanlara karşı dik durmasını istiyorsunuz.
FBI ın 5 milyon dolara Iphone hackletmesi buz dağının görünen yüzü sadece
Biz burada Anonymous gibi binlerce hacker öbeklenmesinin sürekli av peşinde koşmasından bahsediyoruz.
Ki bu sadece sivil girişimler
Bazılarımız unutmuş olabilirler ama Amerika'nın en büyük istihbarat ifşaatlarından bir tanesi Prizma programıydı
http://www.dunyabulteni.net/amerika/262840/abdnin-dunyayi-izledigi-program-prizma

Prizma programı ile Amerika Facebook Google Apple gibi şirketlerin veritabanlarına doğrudan erişim elde ediyordu.
Ve bu program Arap baharı, Suriye iç savaşı gibi pek çok kaotik olayda "combat proven" oldu

Biz şimdi bilerek veya bilmeyerek isteyerek veya istemeyerek Amerikan istihbaratına kendi kişisel bilgilerimizi bu şirketler vasıtasıyla teslim etmiş oluyoruz.
Şimdi bazı arkadaşlar çıkıp şöyle diyebilirler
"Ama o program Obama döneminde pasifize edildi" Bende onlara Trump ın ne kadar agresif olduğunu hatırlatıyorum.
Adam aleni olarak işkenceyi bile savunurken böyle programları herhalde daha iyileriyle değiştirmekten geri kalmayacaktır.
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Yirmiden fazla Apple çalışanının, Çin otoriteleri tarafından, kullanıcı verilerini satarken suç üstü yakalandığı iddia ediliyor. 7 Haziran 2017'de gerçekleşen olayda, ele geçirilen verilerin yaklaşık 7.4 milyon usd olduğu belirtiliyor. Önemli veriler arasında kullanıcı isimleri, telefon numaraları, Apple ID'leri ve daha fazlası bulunuyor. Şimdilik müşterilerin sadece Çin'deki Apple kullanıcıları mı yoksa uluslararası kullanıcılar mı olduğu bilinmiyor.
https://h4cktimes.com/siber-istihbarat-ve-espiyonaj/cindeki-apple-calisanlari-musteri-bilgilerini-satarken-yakalandi.html

Bahane aramaya kalkarsak bu işin içinden bence çıkamayız  :o Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HARZEMŞAH

Üstadım iyi de tüm bunların bizim Sivaslı trafik polisinin sistemdeki tüm bilgilere erişebilmesi ile ne ilgisi var? Mesajı Paylaş

theavengers

Hayatta Türk malı bir iletişim yazılımı kullanmam.

Putty doğru söylüyor. ABD hükümeti içki içtiğimi, hangi kadınla beraber olduğumu, hangi dine inandığımı bilse nolur bilmese nolur ? Ama bizim devlet bilse ayvayı yedin.

ABD'de Trump otelinin önündeki polislere gidip Trump'ın 7 sülalesini an gülüp geçerler. Burda arkadaş arasında bile birilerine küfür ederken sağımıza solumuza bakmak zorunda kalıyoruz. Manyak mıyım bu bilgileri devlete vereyim.
Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

matmat26

Şub 05, 2018, 09:05 ÖS Last Edit: Şub 05, 2018, 09:12 ÖS by matmat26
2014 yılında 50 milyon Seçmenin tüm bilgileri Internette yayınlanmadı mı? Adresleri, Kişisel Bilgileri vs.
Hastalarımızın da bilgileri de çalındı diye biliyorum.

Şundan kesinlikle eminim.  Yarın , bir gün arada yazışmalarınızın tamamını karşınıza çıkartırlar.
KiŞisel ve Dünya görüşlerinizi.. Kimi sevip sevmediğinizi.. Girdiğiniz siteleri, aile yapınızı.. Karakterinizi, arkadaş ve sosyal çevrenizi.. Fişlenirsiniz. Ve yüz yıl boyunca bu etiket ailenizden sülalenizden silinmez.

Ki bir çok IK birimi istediği kişinin verilerine istediği şekilde ulaşabiliyor. Buna kilitli zannettiğiniz sosyal medya paylaşımları da dahil.

Ben Katılım Bankasında çalışan ancak bu bankaya girmeden 2 yıl önce bir tatil beldesinde bir içkili barda eğlenirken arkadaşı ile resim çekip paylaşan kişinin işten atıldığını biliyorum.
Mesajı Paylaş

Alkyone

Şöyle var. Bütün mesele iş ahlakında bitiyor. Ahlaksızlık ise sadece bize özgü bir musibet değil
Hele ki bizimkilerin Amerikalılarla ahlaksızlıkta yarışabileceğini hiç zannetmiyorum...

Şirketlerden şirketlere seviyeler değişebilir. Ama bir şirketin marka olması onun elemanlarının temiz olmasını gerektirmiyor.
Ki bu işin şirketler yönü; birde bu işin toplumsal yönü var. Amerika da yaşayan arkadaşlara sormak lazım. Sistem zafiyetlerini sömürme konusunda Amerikalılar neredeler diye...
Alışkanlıklar nasıl filan Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter