Türkiye Hollanda Arasında Büyükelçilik Krizi

Başlatan putty, Şub 05, 2018, 11:41 ÖÖ

« önceki - sonraki »

putty

Şub 05, 2018, 11:41 ÖÖ Last Edit: Şub 05, 2018, 01:26 ÖS by Yönetim
Hollanda Türkiye'deki büyükelçisini geri çektiğini açıkladı. Mart ayında, Türk bakanların Hollanda'da yapacağı toplantıların engellenmesi üzerine Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi'nin Türkiye'ye alınmayacağı açıklanmıştı. Kriz böyle başladı

Bu durumda yarın çok önemli hatta bu gece

Bir ihtimal bütün AB ülkeleri Türkiye deki büyük elçiliklerini prensip gereği AB dayanışması icabı kapatarak Hollandaya destek sağlayabilirler. Bunu Almanya İran arasındaki rejim muhaliflerine Almanya da suikast olayında Almanya nın İran daki büyük elçisini çekmesi ile görmüştük. Ertesi gün bütün diğer AB ülkeleri aynısını yaptılar. Tabi burada Hollanda nın biraz kabahatli görünmesi bizim haklı görülebileceğimiz durumu biraz lehimizde görüntüye sokuyor ama prensip prensiptir derlerse işimiz fena. Yarını bekleyelim bakalım AB ülkelerinden ses çıkacakmı yoksa Hollanda Türkiye arasında bir kriz olarakmı kalacak bu olay göreceğiz. Küçük bir ihtimal ama çok büyük tehlike bu yüzden önemli. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Kriz yeni değil ki.

Aile bakanımızı kendi büyükelçiliğimize sokmayıp sınırdışı ettiklerinden beridir diplomatik ilişkilerimiz zaten yok denecek seviyedeydi.

Hollanda aklı sıra krizi başka seviyeye eskale edip bizi sıkıştıracak... Görelim bakalım, prensipler mi öncelikli yoksa çıkarlar mı?!? Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Ben olsam mütekabiliyet ilkesini çalıştırır, Hollanda'daki Türk büyükelçisini, derhal çekerdim. Mesajı Paylaş

putty

İran örneği tabi aşırı sert bir durum her iki taraf içinde çok daha farklı bir durumdu. İran sonuçta otelde belkide Alman vatandaşlığına geçmiş eski İran lı rejim muhalifine suikast yapmıştı. Bizim durum ile hiç bir anlamda benzerliği yok bu yüzden sanmıyorum hadi Türklere birlikte dersini verelim diyeceklerini. Ancak AB de böyle bir işbirliği kültürü var bu sonucu itibarı ile ciddi bir risk. Tabi mülteciler meselesi sınırları gevşetme filan kimse Türkiye yide küstütmek istemez hurra çullanıp ders verelim diyerek. Hollanda ile Türkiye nin ikili sorunu olarak kalır bu konu. Ama yinede daha düşün düzeyli olarak bir destekte olabilir. Vize leri bariz şekilde yavaşlatmak gibi
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Hollanda'da büyükelçimiz yok. Kriz sonrası göndermedik, Kriz sırasında izinli olan Hollanda'nın büyükelçisini de kabul etmedik. Adamlar bu mantık çerçevesinde, "Madem bize ihtiyacınız yok, o halde karşılıklı büyükelçilere de gerek yok" diyor... Mesajı Paylaş

putty

O kadar kolayda diyemedikleri pişman oldukları bunca ay beklemelerinden belli.
İyi yapmışız zavallı Hollanda ya boyun eğecek halimiz yok Mesajı Paylaş

Revolver

Sayın Sihirbaz. Saygıdeğer uluslararası ilişkiler hocamız. Siz burada yenisiniz. Bizi pek tanımazsınız. Biz Dış İşleri mensuplarına da siyasetbilimci akademisyenlere de işlerini öğretiriz. Lütfen üzerinize alınmayınız? :) Mesajı Paylaş

putty

İnternette herkes eşittir. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Kimsenin rumuzunda mesleği yazmıyor. Madem birileri hoca ve benim yazdığım anlamsız, sildim gitti. Bileydim boşa zahmet edip yazmazdım.

Demek Hollanda bize az bile yapmış. Öyle diyorsanız öyle olsun. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter