Afrin Operasyonu

Başlatan augustine, Oca 20, 2018, 12:31 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Oca 22, 2018, 02:00 ÖÖ Last Edit: Oca 22, 2018, 02:31 ÖÖ by putty
Harekatı başarısız değil ama çok vasat buluyorum ben
3 günde 3 köy alırsak Afrin i yaza kadar anca alırız
3 tank oradan giriyor 4 tak öbür taraftan giriyor böyle işgal olmazki
Kıbrısa yakın bir coğrafya burası ve Rumlardan daha hazırlıklı adamlar var karşımızda bunlara ordu gibi saldırmak lazım.
Suudi lerin yemen operasyonuna benziyor bol bol uçak kullanıyoruz aşağısı vasat.
ÖSO nun gayrinizami güçleri ile savaşılmazki

Sırtında silahı olamayan dımbır dımbır üçüyen asker görüntüleride hiç hoşuma gitmiyor bu askere uygun kıyafet verilmedimi simitçi taksimde bütün gün simit satarken bu kadar üşümüyor herkez bir ateş yakmış silahsız toplanmışlar ısınıyorlar filan. İşin yoksa çevre emniyeti al silahınla dur bari duracaksanda cephede silahsız asker dolaşırmı.

Şimdiye Afrin kırsalına hava indirmesi yapılıp militanların yerleşim yerlerine çekilmesi ikmal yapması engellenmeliydi.
Bütün Afrine şu anda dalmış hava desteği ile çatışıyor olmamız gerekirdi.
Piyadede yok bakıyorum bütün muharip piyadenin işini yapacak askerlerin bellerinde tabancaları var. bu profesyonel kadrolar ile piyadenin işi yapılmazki. Bize tabur tabur mekanize birliklerle ilerleyen piyade lazım. 
Bu forumlarda yıllarca pkk ile askeri mücadeleyi eleştirdim şöyle şöyle yapmak lazım dedim anca iki yıldır dediklerimi yapıyorlar tablo ne kadar değişti. Şimdide ordunun kalanını mı düzelticem bıktım vallahi.
20 000 piyade askeri operasyona katılmalı en az 10 tane yere hava indirmesi ile tabur indirilmeli sınırlardan son sürat girilmeli tepelere asker indirilmeli alan hakimiyeti sağlanmalı böyle sınırdan marşa bas gir ala la düşman geri çekile çekile cepheyi ilerlet bu iyi değil kurtuluş savaşındamıyız. 74 deki harekatın ilk dakikasında koca Rum ordusunun ortasına paraşütle helikopterle piyade indirdik bilmediğimiz yapmadığımız şeyde değil biraz cesur olmak lazım.
Ortada silahlı helikopter yok genel maksat helikopteri yok hava indirme yok nasıl savaş bu.
Sadece kuzeyden girdik oyda dört tarafı çevrili niye girmiyoruz çünkü piyademiz yok asker yetmiyor tek cephelik askerimiz var. Piyadeye güvenmiyoruz 12 aylık askeri askerden saymıyoruz oysa iki ay sıkı çalış onlarla da gayet iyi savaşılırdı elimizde 40 bin şahane piyade olurdu mis gibi de olurdu. Her erkek bir kaplandır azıcık üstüne çalış her erkek özel timdir abartacak bir şey yok amerikan deniz piyadeleri de 6 ayda asker oluyor 3 senede değil.

Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ehuseyin

Oo sn.kurmay baskanimiz begenmemis operasyonu. 3 koy degil 11 koy alindi ve ilk savunma hatlari buyuk olcude kirildi... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

"AKKOR" ve "Aktif Koruma" konusunda bir kavram kargaşası var. Tankın öz korunmasına Aktif Koruma deniyor. Kısaltma olarak da AKKOR kullanılıyor...

Öte yandan Aselsan tarafından geliştirilen özgün aktif koruma sisteminin adı da "AKKOR". Karmaşanın nedenine gelince: Operasyona katılan tankların bir kısmında aktif koruma var. Ama Aselsan üretimi AKKOR değil, Ukrayna'dan acil olarak tedarik edilen aktif koruma... Mesajı Paylaş

putty

Operasyonu çok aheste aheste olmasından endişe ediyorum çünkü bu tedbir li gitmek olmuyor aslında işi uzattıkça düşmana saldırı şansı veriyoruz ve kayıplarımız oluyor
Sonuçta fareyle filin kavgası bu illaki her şekilde hallederiz biz bu işi polisi getirsek onlar bile Afrin i er geç halleder ama ne kadar uzun olursa o kadar çok şehit veriyoruz.

Fırat kalkanındaki şehit sayımız 67 şehidimiz ve 600 ÖSO şehididir. ABD nin körfez savaşında Irak ı işgal ederken Kuveytten çıkartırken bağdatı ve tüm öbür şehirleri ele geçirirken toplam muharip asker kaybı ise 140 asker.

Bir şeyleri çok yanlış yaptık bu çok belli çünkü ABD nin bütün ateş gücü bizdede var Fırat kalkanı boyutu ile olaya bakarsak

Ben her şeyi Feto ya bağladığım için bir fark bekliyorum bu sefer ama bakıyorum yine aynı aheste ahestelik ile başladık.
ABD bir ay bombaladı sonra ilk hedefiniz bağdat deyip son sürat gitti hatta yolu üstündeki kasabaların etrafına bir takım asker bırakıp sonra hallederim dedi hiç oyalanmadı direk Bağdat a gitti tankları ile
Biz köy köy alarak şehre gidiyoruz. Köylerle zaman harcanırmı onlar zaten düşer şehir düşünce her şekilde.
Bakın bu gün hiç hareket yok Fırat kalkanındada böyle haftalarımız geçmişti hatırlarsanız.
Ben forumlarda militarist uzmanı oldum tv deki o gazlara gelemem kusura bakmasın kimse gördüğümü derim bu görüntü iyi görüntü değil.
Daha atik bir savaş istiyorum ben böyle savaşmamızı istemiyorum bu çok zaiyata sebep oluyor.

Gözünün içine baka baka bile saldırsan her süratli saldırı bir bozguna dönüşür zayıf taraf için bunu kullanmak lazım.

Mesajı Paylaş

kara mehmet

Sayın putty. Çok fazla piyadeyi, az sayıda "gayrinizami harp yapan" teröristin üzerine salarak, daha fazla kayıp vermekten başka bir şey elde edemeyeceğimiz kanatindeyim. Bu işi planlayanlar bir takım hesaplamalar yapmışlardır. Artık savaşlar eskisi gibi de değil. Çok adamla değil, çok teknoloji ile savaşlar kazanılıyor. Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

augustine

Adamların yıllardır uğraşıp hazırlandığı sura benzer kulelerin tünel gibi yapıların olduğu Berseya dağını 2-3 saatte düşürdük. Daha ne kadar hızlanabiliriz Sn.Putty

https://twitter.com/Acemal71/status/955421027969978368

Mesajı Paylaş

putty

Şimdilik iyi gidiyor maşallah böyle gidersek iyi.
Zaiyat vermeyelim geç olması değil derdim. Mesajı Paylaş

Alkyone

Oca 22, 2018, 04:14 ÖS Last Edit: Oca 22, 2018, 05:29 ÖS by Alkyone

Rpg lere karşı tel kafesle donatılan Kirpiler

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın 21 ocak tarihli Hatay Bölgesi İnceleme ve Denetlemeleri
https://www.youtube.com/watch?time_continue=51&v=gOOkUdDivIo Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Bu arada bir düzeltme yapmak gerek. Fransa BM Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırmadı, rutin düzenli toplantıda bizim "Afrin Operasyonu"nun da görüşülmesini istedi. Bugün saat 18 de başlayan toplantı özel ve olağanüstü değil, BMGK'nin rutin toplantılarından biri. Bu yüzden bizim Dış İşleri bu kadar sakin. Mesajı Paylaş

ocay

M-48 galiba? Belki statik savunma için kullaılacak Mesajı Paylaş

cursedc

Yeni alınan bölgeleri doldurmak lazım elbette. Mesajı Paylaş

farabi

M48'ler bir yere taşındığı zaman , genelde orada ebedi kalıyorlar. Mesajı Paylaş

Defence

SAKFOR'da yazmıştım ama buraya da eklense faydalı olacak:

Suriye'nin operasyon öncesi asasız, keseriz türü çıkışlarının bıçak gibi kesilmesinin nedeni Rusya'nın baskısı. Rusya Savunma Bakanlığının ilk geceki bir demeci gözden kaçtı. Bu demeç Suriye Hükümetinin sessizliğinin nedenini açığa çıkarıyor. Rus Savunma Bakanlığı diyor ki: "Bu müdahale Türkiye ve Suriye arasında sıcak bir çatışmaya dönüşebilir. Her iki taraf da bundan kaçınmaya özen göstermelidir. Rusya'nın Suriye de, Suriye ve Türkiye arasındaki bir çatışmaya mani olmak gibi bir misyonu yoktur. Suriye Hükümetine bu konuda herhangi bir söz verilmemiştir"

Yani diyor ki: "Ey Suriye. Aklını başına al. Ben Türkiye ile anlaştım. Rahat dur. Eğer bir çılgınlık yapıp da Türkiye ile savaşa girersen bana güvenme"

Suriye'nin asarız, keseriz tehdidinin ardından sessizliğini sürdürmesinin nedeni büyük ihtimalle bu açıklama olmalı. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Beklendiği gibi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden bir şey çıkmadı...

Çok ilginç bir konumdayız. Uluslararası Hukuka göre resmen Suriye Arap Cumhuriyetinin topraklarını işgal ediyoruz. Ama Suriye, Rusya'nın baskısı yüzünden BMGK'ne konuyu götürmüyor, bizi şikayet etmiyor. Afrin'de fiilen ABD'nin çıkarları ile savaşıyoruz ama ABD, bir NATO müttefiki olduğumuz için bizi şikayet etmiyor. BMGK'nin diğer daimi üyeleri olan İngiltere, Fransa ve Çin ile aramız çok iyi. Özetle ilk kez uluslararası konjonktür bizden yana bu kadar iyi.

Tadını çıkaralım... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter