Tüm Gpsleri Ortak Kullanabilmek ve Yerli Konumlandırma Sistemi Mümkün mü ?

Başlatan BATTLESTAR, Oca 14, 2018, 01:55 ÖS

« önceki - sonraki »

BATTLESTAR

Merak ettiğim bir konu.

1_) Biliyorsunuz 3 tane farklı gps altyaısı var. Glonass, Gps, Galileo . Silahlarımızda ve askeriyemizde kullanabildiğimiz gps ve satcom altyapısı sadece amerikan Gps'e göremi özelleştirilmiş yani istenildiğinde aynı ekipmanla Glonassa ve Gallileoyada bağlanmak mümkünmü yazılımsal geliştirmeyle ? Eğer hayırsa bu üç sistemede bağlanabilecek bir konumlandırma ve satcom altyapısını kurmak ve vericileri üretmek mümkünmü teknik bir imkanı var mı ?

2_) Galileo'nun toplam maliyeti 3 milyar euro imiş. Tamam çok aşırı bir maliyet yaklaşık 300 altay birim fiyatı felan birde bunu atıl tutmak var mesela. Ancak o kadar kritik bir kabiliyetki yani engellenildiğinde tüm ordunuzun altyapısını ve kabiliyetini aşırı sınırlar bir sistem. Bizim böyle bir sistemi kuracak teknik altyapımız varmı ? Gps uydusunun yapımı tai yi aşarmı ?

Mesela bu sistem kullanacak bir kaç ortak bulup spacex'in ekonomik roketlerini kullansak mümkünmü ? Mesajı Paylaş

dum

Bizim öyle global bir ağa ihtiyacımız yok.. sınırlarımızdan itibaren 2500 km mesafede her an en az 3 uydu görecek bir yapılanma yeterli.. o da sanırım 7 uydu gerektiriyor..  galile kadar pahalıya çıkmaz ama önce bunları atacak roketi çıkarmamız lazım.. her uydu için para öde, elin oğlu yükün herşeyini görsün bana ters..

Sadece gps değil de ; Radyo vericisi, ins, tv , arazi tanıma, lazer işaretleme sivil/askeri gps..  bunların bitleşimi de iş görüyor elbet.

Adam gps'i kapattı diye ölmeyiz ama zorlaşır.. kapatır mı? Kapatır veya aksatır.. ilaveten jamming yapar ki bana göre daha kötü..  o bakımdan harekat alanına ed/et sistemi mutlaka konulmalı ve kullanılmalı.

Yaklaşan yabancı iha ve keşif uçaklarına eger isteğimiz dışı bir şey yaparlarsa bizim de müdahale edebilmemiz lazım. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@dum

Peki bir soru daha ekleyeyim. Bu konumlandırma uydularının bulunduğu uzay katmanı düşünülünce anti-uydu füzelerine karşı mukavemet ve vurulma şartları ne kadar ? Mesajı Paylaş

cagribey

Bu soruya bildiğim kadarıyla ben cevap vereyim. Uzaydaki uzayaraçlarını vurmak, imkansız değil ama, hem öncesiyle hem sonrasıyla çok zor bir konu. Nedenleri sıralarsak:

- Öncelikle vurmak istediğiniz hedefin bulunduğu veya bulunacağı konumu, yörüngeyi belki de yönelimi hassas bir şekilde kestirmek,

- Hedefe gidecek takipçiyi, füzeyi veya herhangi bir nesneyi hedefle yine hassas bir şekilde buluşturmak,

- Ve son olarak da vurulan hedeften dağılan yüksek hızlı parçaların, aynı yörünge ortamında veya başka yerlerdeki uzayaraçlarına hasar verip, askeri, istihbari, politik vs bir soruna yol açmamasını garantilemek gerekiyor.

Tüm bu adımları başarıyla sağlayabiliyorsanız istediğiniz şeyi vurabilirsiniz. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

putty

Ayrıca şuda var. Vurduğunuz şey büyük ihtimal süper güclerden birine ait olacak ama savaştığınız ülke çok büyük ihtimal ile dişinize göre başka bir ülke olacak. Yunanistan ile savaşırken ABD nin Rusya nın sistemini vurmak ne kadar mümkün. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Üstelik kendi uydunu bile vuracak olsan kıyameti koparıyorlar.

http://www.gazetevatan.com/cin-fuzeyle-uydu-vurdu--104518-dunya/

Ama uydu vurabiliyor olmak, parmağını süper gücün gözüne sokabiliyor olmakla eş anlamlı. Önemli bir kabiliyet, keşke biz de yapabilsek. Mesajı Paylaş

putty

Uyduyu vurup moleküllerine ayırmak değilde onu ittirerek yörüngesinden çıkartmak gerekiyor. ABD nin teknolojisi böyle ama Çin gitti hedef uyduyu paramparça etti uzay çöpü yarattı. Uydu vurabilmek mutlaka zamanı gelince kazanılması gereken bir yetenek. Buna mantıken uzaya kendi uydumuzu gönderdiğimizde zaten ulaşmış gibi olacağız. Ama uyduyu vurmak paralamak değil onu ya çalışmaz kılmak yada yöründesinden uzay boşluğuna filan savurmak. Bunu yapınca öfkede makul olur. Mesajı Paylaş

merzifonlu

Uydu vurup uzay çöpü yaratmak çok sorumsuzca bir davranış. Çin bunu yaparak tıynetini de belli etti... Mesajı Paylaş

putty

Uzay çöpleri hakkında bir şey merak ediyorum. Bu insan sebepli uzay çöpleri ne oluyor eninde sonunda makul sürelerde mesela 10 yıl içinde hepsi dünyaya düşer mi hatta 50 yıl olsun oda makul süre ona da razıyız ama bazı uzay çöpleri kararlı durumda iseler sonsuza kadar orada dönme ihtimalleri de var mıdır. Her uzay çöpü dünyaya düşer mi yani Mesajı Paylaş

cagribey

Her uzay çöpü illa ki düşer diye bir genelleme yapılabilir mi bilmiyorum. Çok farklı irtifalarda, çok farklı hız ve boyutlarda olabilirler. Ama genellikle düşerler. Aerodinamik sürüklenme, radyasyon, kütleçekim vs etkilerle. Süresini kestirmek için ne gibi modeller var bilmiyorum. Ufak olanlar atmosfere girerken yanar, büyük olanlarsa sıkıntı yaratabilirler. Küçüklerin ne zaman düşeceği, nerede olacağı vs kestirmek çok güç. Büyüklerse bir nebze daha kolay. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

putty

Oca 14, 2018, 09:56 ÖS Last Edit: Oca 14, 2018, 10:01 ÖS by putty
Saturn un halkalarıda uzay çöpü ama düşmüyorlar milyar yıldır orada dönüp duran toz paraları
Düşmüyorlarsa çok kötü çünkü daha uzay maceramızın ilk saniyeindeyiz uzayı çöp doldurduk.
Gerçi ben çöpe dönüştükten sonra banane uzayın çöpünden niye dünyanın geleceğini düşündüysem Mesajı Paylaş

HAL-9000

Çin'in vurduğu uydu alçak yörünge miydi yoksa jeostatik miydi bilmiyorum ama jeostatik olanlar çok daha yüksekte olduğu için vurulmaları zor olabilir.

ESA (Avrupa Uzay Ajansı) nın uzay çöplerini temizlemek için bir fikri vardı yanlış hatırlamıyorsam ama çok masraflı demişlerdi.

Aslında Kyoto protokolü gibi bir protokol gerek uzay için. Var mı öyle bir anlaşma? Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter