ABD, MQ-1 Predator'ları 2018'de Emekli Ediyor

Başlatan Merkator, Ara 31, 2017, 12:24 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

ABD, MQ-1 Predator İHA'larını 2018'de emekli edecek

MQ-Reaper tipi İHA'lara geçiş yapan Amerikan Hava Kuvvetleri'nin MQ-1 Predator tipi insansız hava araçlarını 2018 yılında emekliye ayıracağı bildirildi.

Reaper'ların, 22 yıldır hizmet veren MQ-1 Predator'dan daha hızlı olduğu ve daha fazla mühimmat taşıdığı belirtildi. 1990'larda sadece gözlem ve ileri keşif için kullanılması planlanan MQ-1 Predator daha sonra yeni kameralar ve füzeler ile modifiye edilmiş, 1995'den bu döneme kadar Afganistan, Pakistan, Bosna, Sırbistan, Irak ve Yemen'de kullanılmıştı.

Geçmişte İHA'ların çoğunlukla istihbarat toplama ve keşif amaçlı kullanıldığı ancak mevcut tehditlerin daha yakın hava desteği gerektirdiğine vurgu yapıldı. Predator'lar başlangıçta silah taşımak için tasarlanmamıştı o yüzden yükü sınırlıydı. Ancak Reaper'lar 1.8 ton ağırlığında mühimmat taşıma kapasitesine sahip.

20 saat havada kalabilen Reaper'lardan bugüne kadar 100'den fazla üretildi. Başlıca kullanıcıları arasında ABD'nin dışında İngiltere, İtalya, Fransa ve Hollanda gibi ülkeler bulunuyor.

http://www.kokpit.aero/abd-ilk-ihalari-emekli-ediyor Mesajı Paylaş

saladin

Hizmetten cikanlardan Yunanistan'a  100 tane verirler  herhalde. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter