Türkiye-Cibuti İlişkileri

Başlatan farabi, Ara 30, 2017, 03:48 ÖS

« önceki - sonraki »

farabi

Ara 30, 2017, 03:48 ÖS Last Edit: Ara 30, 2017, 03:52 ÖS by farabi
Cibuti Ankara Büyükelçisi Aden H. Abdullahi , DailySabah muhabiri Özgenur Sevinc'e verdiği mülakattan satırbaşları :

- "Kızıldeniz dünyadaki en yoğun ikinci deniz yolu . Bu uluslararası deniz yolu güvence altına alınmalı ve uluslararası toplum bu bölgenin her türlü tehdide karşı güvenliğini sağlamalıdır."

- "Bu bölgenin güvenliği konusunda aktif sorumluluk alan Türkiye'nin , ülkemizde de askeri bir üs talebi , memnuniyetle karşılanacaktır. "

(NOT: Bölgede halihazırda Fransız ve ABD üsleri bulunuyor. Çin'in ilk denizaşırı üssü ise aynı zamanda Cibuti toprakları içerisindeki en büyük askeri üs durumunda. Bunun dışında Japonya'nın tek denizaşırı askeri üssü burada. Aynrıca aktif 300 personeli bulunan İtalyan Donanmasına ait bir ikmal limanı bulunuyor. Suudi Arabistan da burada bir askeri üs kurma konusunda hazırlıklarına devam ediyor. )

- "2005 yılı Türk Afrika Yılı , ardından 2008'de Türk Afrika Zirvesinden sonra;  2012'de Cibuti'de Türk diplomatik misyonunun başlatılmasıyla birlikte ilişkilerimiz hızla 16.yy'daki dostluk seviyesine geri döndü. Bu yeni yaklaşım ilişkileri daha da güçlendirebilir."

- Cibuti Cumurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh'in Türkiye ziyareti , iki ülke arasındaki ilişkileri çok başka bir noktaya taşıyacaktır. Eğitim ve Sağlık başta olmak üzere önemli işbirlikleri öngörülüyor.

- Daha önce anlaşması tamamlanan , Cibuti Türk Özel Ekonomik Bölgesi'ni hatırlatan büyükelçi, Doğu Afrikadaki en iyi liman ve lojistik imkanlarına sahip Cibuti'nin, Türk Ekonomisinin bölgede oluşturacağı hedefler konusunda , büyük olanaklar yaratabileceğinin altını çizdi. Liman , lojistik imkanlar, karayolu ve demiryolu konusunda var olanın üzerine ciddi yatırımlar da planlanıyor .

- Filistin konusunda Türkiye'nin pozisyonunu destekleyerek , Abd'nın tutumunu kınadı .

https://www.dailysabah.com/diplomacy/2017/12/30/djibouti-would-welcome-turkish-military-base-djiboutian-ambassador-says

Mesajı Paylaş

Baltica

Cibuti zaten parayi bastiran herkese askeri us yeri tahsis ediyor. Dukkani oyle ceviriyorlar. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter