Türkiye-Sudan İlişkileri

Başlatan Alkyone, Ara 26, 2017, 09:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »

hergeleci

Ileride adam gibi bir hava savunma semsiyesi altinda ve yeterli bir donanma ile Kizildeniz'in kontrol altina alinmasi icin atilan adimlar gibi gozukuyor. Somali ussu ile guney girisini, Sudan ussu ile butun ic trafigini kontrol edebiliriz. Bunun benzerini bati Akdeniz taraflarinda Tunus veya bati Libya kiyilarinda bir baska us takip eder gibime geliyor. Su an icin sadece sembolik hareketler.

Bir de cilgin procemi ilk defa acikliyorum. Gurcistan uzerinden ve Azerbeycan'daki Kura nehri ve gol sistemi baglantisiyla Kanal Hazar procesi. Orasi da eksik kalmasin. Mesajı Paylaş

murattekin

O adaya deniz üssü olur mu yahu? Yapmayın. Acil bir durumda gemiler oradan çıkamaz. Çeşme Deniz Savaşı'nı Navarin'i hatırlayın. Gemilerimiz limandan çıkamamıştı. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

BETONBEY

Donanma Gölcük'te... Mesajı Paylaş

Teknisyen

Marmaris'te büyük ağırlığı. Mesajı Paylaş

putty

Mısır ın Yunanistan ile İsrail ile Fransa ile fingirdeşerek bize poz atmasına bir yanıt yanıda var belkide bunun.
Mısır Sudan olayı o adamların genlerine kadar işlemiş bir hal. Sudan eskiden Mısır a bağlıymış sonra ayrı devlet olmuş Mısır ın yüreğindekleri bir düşünün. Brde Nil in yataklarına nil güzergahındaki nil sularını kontrole yönelik Mısır ın hiç bitmeyecek olan endişeleri de var. Fırat a kuruan bizim barajlar sulama projeleri gibi. Sudan o suyu ben kendi çöllerimde tarım yapıcam dese ne olacak Mısır ın hal. Bugün yapmasa yarın yapar Mısır için Sudan korkusu hiç bir zaman bitmeyecek ona karşı hep eli sopalı görünmek istiyor olmalı. Bizim adaları 12 mil i savaş sebebi saymamız gibi restleri var Nil sularının kontrolü üzerine nil ülkelerine yönelik. birde bunlar dandik ülkeler her karışıklıkta parçalanıyorlar Güney sudan kocaman bir ülke olarak ayrıldı mesela.
Çok değil Rusya nın hava desteği gibi bir güç Sudan ı Somaliyi ayakta tutmaya yeter. 10 tane uçak  bu ülkeleri bu sancılı dönemde güvende tutmaya yeter. Fransa nasıl iki uçak gönderip bombalayıp iktidarları kurtarıyor onun gibi. Tabi bizi ne kadar ırgalar oda tartışılır. Sonuçta banane Sıdan dan Somaliden orasınıda çok çözemedim aslında. Sadece hoşuma gidiyor bu işler ama altındaki menfaatide tam anlayamıyorum. Mısır ın bize nisbetlerine karşı iyi bir yanıt sadece o aklıma yatıyor. Yunanistan ile ortak tatbikatlar filan ne oluyoruz yani. Al sana tatbikat hadi bakalım hop otur hop kalk artık. Mesajı Paylaş

farabi

Ara 28, 2017, 11:10 ÖÖ Last Edit: Ara 28, 2017, 11:58 ÖÖ by farabi
Kanalı tarama gemileri hızlıca uygun hale getirir zaten , toprak alanda rıhtım inşaası ve belki iki küçük iskele yapılır, tersanesi olacaksa belki yarı ıslak havuz , Sudan botları havuzlanacaksa bir de yüzer havuz . Çevre birimleri ile birlikte belki en fazla 150-200 dönüm alana yayılı , Gölcük'le , Aksaz ile kıyaslanamayacak , basit bir ikmal-onarım üssü olacaktır. Bundan fazlası için , daha farklı bir donanma ve doktrin gerekli...

Zaten bizim fırkateynlerin Kızıldeniz'de kesintisiz biçimde bayrak göstermesine gerek yok. Sudan ile askeri işbirliği ve ikmal üssü dahi yeterli bir mesaj. Bu üsse bir tane , Doha Al-Rayyan üssüne de bir tane TEIRS koydun mu zaten  Suudi Arabistan'ın ve BAE'nin tüm hava sahası bbg evi olacak. :)

Gazimağusa , Suakin , Cibuti , Mogadişu , Doha... BAE'nin, Mısır'ın rahatsızlıkları ve provakasyonları , oldukça insani bir refleks gibi geliyor...

Türkiye'nin deniz ikmal ya da askeri eğitim/koordinasyon konularında özel ilgi gösterdiği ülkeler Arnavutluk, Azerbaycan , Katar , Somali . Şimdi Sudan ile benzer yapı tesis ediliyor . Daha farklı bir kapsamda ancak son derece derin ve tarihsel bir başka ilişki ağı da Pakistan ile mevcut. Küçük bir liman ülkesi Cibuti büyük oranda Fransız nüfuzu altında , bölgede artık 10.000 askeri bulunan Çin'in karma üssü de faaliyette , SA baskısı had safhada , ABD varlığı da öyle... Oradaki ilişki nereye evrilecek bilemiyorum ama bu belli başlı ülkelerin üzerinden pergelle 500-600 kilometre yarıçaplı daireler çizildiğinde ortaya bir resim ve bir politika çıkıyor.   Mesajı Paylaş

BETONBEY

Sayın Teknisyen, büyük ağırlık Gölcük'te... Mesajı Paylaş

Alkyone

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Sevakin Adası ile ilgili fizibilite çalışmaları yapılacak. Niyetimiz adanın tamamını rehabilite etmek ve bir turizm alanı haline getirmek." dedi.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-niyetimiz-adanin-tamamini-rehabilite-etmek/1017856

Sevakin adasına askeri bir rol biçilmemiş
Deniz üssü farklı bir noktada inşa edilecek Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

farabi

Ara 30, 2017, 02:54 ÖS Last Edit: Ara 30, 2017, 06:10 ÖS by farabi
Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan medyası; Türkiye'nin Sevakin Adası'nı imar için Sudan'la anlaşmasına "Güvenliğimiz tehdit ediliyor" yorumunda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan'a yaptığı resmî ziyarette Sevakin Adası'nın imarı için anlaşmayı sağlaması Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan'da rahatsızlığa yol açtı. Türkiye'nin bu adımla Mısır'ın millî güvenliğini tehdit ettiğini yazan gazeteler, Kahire yönetimine siyasi tuzak kurulduğunu öne sürdü. Ülkede yayın yapan El-Vatan gazetesinden yer alan analizlerde, Türkiye'nin Osmanlı günlerini arayarak bu adımları attığı vurgulandı. Söz konusu haberin başlığında "Erdoğan ateşle oynuyor" ifadesi kullanıldı.

"Hartum, Sevakin'i Ankara'ya veriyor. Sudan, Türkiye'ye sarılıyor" başlığıyla haberi veren Suudi Arabistan'ın yarı resmî medya organlarından Ukkaz gazetesi "Türkiye'nin Afrika'ya tamah ettiği, deniz yoluyla genişlemek istediği" yönünde ifadeler kullandı. Türkiye'nin Sevakin hamlesinden rahatsız olduğunu açkılayan ilk ülke ise BAE olmuştu. BAE Dışişlerinden Sorumlu Bakan Enver Gargaş önceki gün Suudi Arabistan ve Mısır'a acil birleşme çağrısı yapmıştı. Gargaş "Arap dünyası bir çıkmaza girdi ve çözüm çevredeki bölgesel hırslar karşısında iş birliğinde. Mezhepsel ve partizan yaklaşımı kabul edilebilir bir alternatif değildir. Arap dünyası Tahran ve Ankara tarafından yönetilmeyecektir" diyerek korkusunun sebebini açıkça beyan etmişti.

Türkiye'nin Somali ve Katar'daki üslerinin ardından Sevakin hamlesi; söz konusu üç ülke tarafından Suud-BAE-Bahreyn-Mısır blokunun tasarladığı Afrika Boynuzu-Yemen Projesi'ne (Etiyopya- Ogedan petrol sahası üzerinden Afrika boynuzunun birleştirilmesi, Cibuti ve Yemen arası Nur hattı) tehdit olarak görülüyor.

Mısır medyasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinden dolayı Sudan'a saldırmasını garip karşıladığını belirten Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Yusuf el-Kordofani, bunun acınası bir durum olduğunu kaydetti. Büyükelçi "Hartum'un Kahire ilişkilerini gerginleştirmek yerine güçlendirmeye çalışma" çağrısında bulundu.

http://akademikperspektif.com/haber/2017/12/29/turkiye-sudan-is-birligi-3-ulkeyi-rahatsiz-etti/

Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter