Türkiye-Sudan İlişkileri

Başlatan Alkyone, Ara 26, 2017, 09:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »

murattekin

O adaya deniz üssü olur mu yahu? Yapmayın. Acil bir durumda gemiler oradan çıkamaz. Çeşme Deniz Savaşı'nı Navarin'i hatırlayın. Gemilerimiz limandan çıkamamıştı. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

BETONBEY

Donanma Gölcük'te... Mesajı Paylaş

Teknisyen

Marmaris'te büyük ağırlığı. Mesajı Paylaş

putty

Mısır ın Yunanistan ile İsrail ile Fransa ile fingirdeşerek bize poz atmasına bir yanıt yanıda var belkide bunun.
Mısır Sudan olayı o adamların genlerine kadar işlemiş bir hal. Sudan eskiden Mısır a bağlıymış sonra ayrı devlet olmuş Mısır ın yüreğindekleri bir düşünün. Brde Nil in yataklarına nil güzergahındaki nil sularını kontrole yönelik Mısır ın hiç bitmeyecek olan endişeleri de var. Fırat a kuruan bizim barajlar sulama projeleri gibi. Sudan o suyu ben kendi çöllerimde tarım yapıcam dese ne olacak Mısır ın hal. Bugün yapmasa yarın yapar Mısır için Sudan korkusu hiç bir zaman bitmeyecek ona karşı hep eli sopalı görünmek istiyor olmalı. Bizim adaları 12 mil i savaş sebebi saymamız gibi restleri var Nil sularının kontrolü üzerine nil ülkelerine yönelik. birde bunlar dandik ülkeler her karışıklıkta parçalanıyorlar Güney sudan kocaman bir ülke olarak ayrıldı mesela.
Çok değil Rusya nın hava desteği gibi bir güç Sudan ı Somaliyi ayakta tutmaya yeter. 10 tane uçak  bu ülkeleri bu sancılı dönemde güvende tutmaya yeter. Fransa nasıl iki uçak gönderip bombalayıp iktidarları kurtarıyor onun gibi. Tabi bizi ne kadar ırgalar oda tartışılır. Sonuçta banane Sıdan dan Somaliden orasınıda çok çözemedim aslında. Sadece hoşuma gidiyor bu işler ama altındaki menfaatide tam anlayamıyorum. Mısır ın bize nisbetlerine karşı iyi bir yanıt sadece o aklıma yatıyor. Yunanistan ile ortak tatbikatlar filan ne oluyoruz yani. Al sana tatbikat hadi bakalım hop otur hop kalk artık. Mesajı Paylaş

farabi

#19
Ara 28, 2017, 11:10 ÖÖ Last Edit: Ara 28, 2017, 11:58 ÖÖ by farabi
Kanalı tarama gemileri hızlıca uygun hale getirir zaten , toprak alanda rıhtım inşaası ve belki iki küçük iskele yapılır, tersanesi olacaksa belki yarı ıslak havuz , Sudan botları havuzlanacaksa bir de yüzer havuz . Çevre birimleri ile birlikte belki en fazla 150-200 dönüm alana yayılı , Gölcük'le , Aksaz ile kıyaslanamayacak , basit bir ikmal-onarım üssü olacaktır. Bundan fazlası için , daha farklı bir donanma ve doktrin gerekli...

Zaten bizim fırkateynlerin Kızıldeniz'de kesintisiz biçimde bayrak göstermesine gerek yok. Sudan ile askeri işbirliği ve ikmal üssü dahi yeterli bir mesaj. Bu üsse bir tane , Doha Al-Rayyan üssüne de bir tane TEIRS koydun mu zaten  Suudi Arabistan'ın ve BAE'nin tüm hava sahası bbg evi olacak. :)

Gazimağusa , Suakin , Cibuti , Mogadişu , Doha... BAE'nin, Mısır'ın rahatsızlıkları ve provakasyonları , oldukça insani bir refleks gibi geliyor...

Türkiye'nin deniz ikmal ya da askeri eğitim/koordinasyon konularında özel ilgi gösterdiği ülkeler Arnavutluk, Azerbaycan , Katar , Somali . Şimdi Sudan ile benzer yapı tesis ediliyor . Daha farklı bir kapsamda ancak son derece derin ve tarihsel bir başka ilişki ağı da Pakistan ile mevcut. Küçük bir liman ülkesi Cibuti büyük oranda Fransız nüfuzu altında , bölgede artık 10.000 askeri bulunan Çin'in karma üssü de faaliyette , SA baskısı had safhada , ABD varlığı da öyle... Oradaki ilişki nereye evrilecek bilemiyorum ama bu belli başlı ülkelerin üzerinden pergelle 500-600 kilometre yarıçaplı daireler çizildiğinde ortaya bir resim ve bir politika çıkıyor.   Mesajı Paylaş

BETONBEY

Sayın Teknisyen, büyük ağırlık Gölcük'te... Mesajı Paylaş

Alkyone

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Sevakin Adası ile ilgili fizibilite çalışmaları yapılacak. Niyetimiz adanın tamamını rehabilite etmek ve bir turizm alanı haline getirmek." dedi.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-niyetimiz-adanin-tamamini-rehabilite-etmek/1017856

Sevakin adasına askeri bir rol biçilmemiş
Deniz üssü farklı bir noktada inşa edilecek Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

farabi

#22
Ara 30, 2017, 02:54 ÖS Last Edit: Ara 30, 2017, 06:10 ÖS by farabi
Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan medyası; Türkiye'nin Sevakin Adası'nı imar için Sudan'la anlaşmasına "Güvenliğimiz tehdit ediliyor" yorumunda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan'a yaptığı resmî ziyarette Sevakin Adası'nın imarı için anlaşmayı sağlaması Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan'da rahatsızlığa yol açtı. Türkiye'nin bu adımla Mısır'ın millî güvenliğini tehdit ettiğini yazan gazeteler, Kahire yönetimine siyasi tuzak kurulduğunu öne sürdü. Ülkede yayın yapan El-Vatan gazetesinden yer alan analizlerde, Türkiye'nin Osmanlı günlerini arayarak bu adımları attığı vurgulandı. Söz konusu haberin başlığında "Erdoğan ateşle oynuyor" ifadesi kullanıldı.

"Hartum, Sevakin'i Ankara'ya veriyor. Sudan, Türkiye'ye sarılıyor" başlığıyla haberi veren Suudi Arabistan'ın yarı resmî medya organlarından Ukkaz gazetesi "Türkiye'nin Afrika'ya tamah ettiği, deniz yoluyla genişlemek istediği" yönünde ifadeler kullandı. Türkiye'nin Sevakin hamlesinden rahatsız olduğunu açkılayan ilk ülke ise BAE olmuştu. BAE Dışişlerinden Sorumlu Bakan Enver Gargaş önceki gün Suudi Arabistan ve Mısır'a acil birleşme çağrısı yapmıştı. Gargaş "Arap dünyası bir çıkmaza girdi ve çözüm çevredeki bölgesel hırslar karşısında iş birliğinde. Mezhepsel ve partizan yaklaşımı kabul edilebilir bir alternatif değildir. Arap dünyası Tahran ve Ankara tarafından yönetilmeyecektir" diyerek korkusunun sebebini açıkça beyan etmişti.

Türkiye'nin Somali ve Katar'daki üslerinin ardından Sevakin hamlesi; söz konusu üç ülke tarafından Suud-BAE-Bahreyn-Mısır blokunun tasarladığı Afrika Boynuzu-Yemen Projesi'ne (Etiyopya- Ogedan petrol sahası üzerinden Afrika boynuzunun birleştirilmesi, Cibuti ve Yemen arası Nur hattı) tehdit olarak görülüyor.

Mısır medyasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinden dolayı Sudan'a saldırmasını garip karşıladığını belirten Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Yusuf el-Kordofani, bunun acınası bir durum olduğunu kaydetti. Büyükelçi "Hartum'un Kahire ilişkilerini gerginleştirmek yerine güçlendirmeye çalışma" çağrısında bulundu.

http://akademikperspektif.com/haber/2017/12/29/turkiye-sudan-is-birligi-3-ulkeyi-rahatsiz-etti/

Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

canıtez

Başkent Hartum'da kurulacak yeni havaalanının ihalesini kazanan Türk şirketi ile Sudan arasında sözleşme imzalandı

Sudan'ın başkenti Hartum'da kurulacak yeni havaalanı ihalesini kazanan Türk şirketi ile Sudan arasında sözleşme imzalandı.

Sudan Maliye Bakanlığındaki imza törenine, Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, Türk şirketinin yetkilileri ve Sudanlı bakanlar katıldı.

Tören öncesinde Sudan ve Türk heyetlerinin katıldığı toplantıda konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, havaalanının tamamlanmasıyla Hartum'un Afrika'da uçuş merkezi haline geleceğini söyledi.

Sudan'ın Türkiye için özel bir ülke olduğunu dile getiren Metin, "Sudan, Türkiye için Afrika'ya açılan kapıdır. Biz buraya her türlü yatırımı yapmak için çaba harcıyoruz. Bütün alanlardaki tecrübemizi Sudanlı kardeşlerimize aktarmak istiyoruz. İnanıyorum ki yeni Hartum havaalanı da Afrika'nın en güzel havalimanlarından biri olacak." dedi.

Metin, havaalanı ihalesini kazanan Türk şirketi Summa Yönetim Kurulu Başkanı Selim Bora'dan inşaatın, sözleşmedeki tarihten 6 ay önce tamamlanacağı sözünü aldı.

Metin, Türkiye'nin Sudan ile ticaret hacmini en yakın zamanda 10 milyar dolara çıkarmak istediğini kaydetti.

Sudan ile Türkiye hedeflerine ulaşacak
Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı Muhammed Osman ise Türkiye ile ilişkilerinin gelişmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Tarihi bir projenin anlaşmasının yapıldığını kaydeden Osman, "Türkiye ve Sudan ekonomik alanlarda ortak hareket etmeye devam ediyor. Havaalanı projesi de büyük bir yatırım olacak. İnşaatı yapacak şirketin Afrika'da güzel işler başardığını yakından biliyoruz. Hartum havaalanını da söyledikleri tarihte tamamlayacaklarından şüphemiz yok." diye konuştu.

Osman, Türk yatırımcılara çok güvendiğini, Türkiye ve Sudan'ın ekonomik anlamda hedeflerine ulaşacağının altını çizdi.

Konuşmaların ardından, Summa Yönetim Kurulu Başkanı Selim Bora ve Sudan Maliye ve Ekonomik Bakanı yaklaşık 1 milyar 100 milyon dolara tamamlanacak havaalanı inşaatının sözleşmesini imzaladı.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/turk-sirket-sudanda-havalimani-yapacak.html Mesajı Paylaş

Terra

Duyduğuma göre projeyi Eximbank aracılığı ile biz finanse ediyormuşuz. Bu gidişle TR-Sudan ilişkileri çok hızlı gelişecek. Mesajı Paylaş

Atılgan

Katar, Sevakin Limanı Rehabilitasyon Projesi'ni finanse edecek

Katar'ın, 4 milyar dolara mal olacak Sudan'ın Sevakin Limanı rehabilitasyon projesini finanse edeceği bildirildi.
Katar'ın, 4 milyar dolara mal olacak Sudan'ın Sevakin Limanı rehabilitasyon projesini finanse edeceği bildirildi.

Sudan Ulaştırma, Yol ve Köprüler Bakanı Mekkavi Muhammed Avad, resmi temaslarsa bulunmak üzere ülkeyi ziyaret eden Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Jassim bin Seif Ahmed Al Sulaiti ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, iki ülkenin, Sevakin Limanı rehabilitasyon projesinde ortaklık kurma konusunda anlaştığını söyledi.

Katar ile Sudan'ın 2020'de tamamlanması beklenen projeyle ilgili anlaşmayı bugün imzalayacağını dile getiren Avad, 4 milyar dolara mal olacak projenin finansmanını Katar'ın karşılayacağını, buna karşılık da limanda yüzde 49 pay sahibi olacağını ifade etti.

Avad, söz konusu projeyle, bir zamanlar canlı ekonomik bir merkez olan Sevakin Limanı'nın bu rolünün yeniden işlevsel hale geleceğini belirtti.

Öte yandan Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir de Sulaiti ile başkent Hartum'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Sevakin Limanı rehabilitasyon projesini görüştü.

Sudan haber ajansı SUNA'ya göre, Sulaiti, Beşir ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, söz konusu projeyle ilgili bazı konularda mutabakata varıldığını aktardı.

Sevakin Limanı, Port Sudan'dan sonra ülkenin en büyük ikinci limanı olma özelliğini taşıyor.

http://www.denizhaber.com.tr/katar-sevakin-limani-rehabilitasyon-projesini-finanse-edecek-haber-80382.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Tika'nın Sevakin Adası'nda 2. etap saha çalışmaları sona erdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aralık ayındaki Sudan ziyaretinde restore edilmesini istediği Sevakin Adası'nda 2. etap saha çalışmalarını tamamladı.
TİKA teknik uzmanları, Ocak 2018'deki 1. etap çalışmalarında jeoloji, jeofizik, zemin sondajı, harita alımı, mimari, restorasyon ve şehir bölge planlama çalışmalarının tamamlandığını anımsatarak 12 ve 20 Mart arasındaki ikinci etap çalışmalarında da yıkıntı haldeki binaların rölöve ve mimari projelerine esas lazerle tarama ölçüm çalışmalarının bitirildiğini belirtti.

Teknik ekibin çalışmalarından elde edilecek sonuçlar doğrultusunda, adanın tarihi, kültürel geçmişine ait bilgilerle aslına uygun olarak restorasyonunun tamamlanması ve Sudan ile Türkiye'nin ortak projeleriyle Sevakin'in, kültür ve turizm merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Kızıldeniz ve Hicaz'ın güvenliğinin sağlandığı stratejik bir konuma sahip olan adanın, restorasyon saha etüdü çalışmaları devam ediyor.

Sudan'ın kuzeydoğusunda yer alan Sevakin Adası, geçmişte Nubye bölgesinin en önemli limanıydı. Osmanlı döneminde ise denizden gelebilecek tehlikelere karşı Kızıldeniz ve Hicaz'ın güvenliği Sevakin Adası üzerinden sağlanıyordu.

Afrika'nın dünyaya açılan kapısı konumundaki adada, tarihi Osmanlı limanı ile gümrük binası, Hanefi ve Şafi camileri ve muhafaza binası gibi önemli eserler bulunuyor.

Sudan'ın turizm sektörünün gelişmesine katkı sağlanması amacıyla 2011'de başlayan çalışmalarla Osmanlı dönemine ait Hanefi ve Şafi camileri ile gümrük binası TİKA tarafından restore edildi. Muhafaza binasının restorasyonu ise devam ediyor.

19. yüzyıla kadar Osmanlı'nın toprağı olan Sevakin Adası'nın tarihi önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sevakin Adası'nı bize belli bir süre tahsis etseniz de biz bu adayı aslına uygun olarak yeniden inşa ve ihya etsek. Ömer El-Beşir kardeşim 'tamam' dedi. Burayı inşa ve ihya ne demek biliyor musunuz? Burayı yerle bir edenlere şu cevabı vermiş olacağız. Siz geldiniz buraları yerle bir ettiniz. Sizin buraları yerle bir etmeniz, bizim sakalımızı tıraş etmeye benzer." ifadelerini kullanmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/tikanin-sevakin-adasinda-2-etap-saha-calismalari-sona-erdi-haber-80420.htm Mesajı Paylaş

matmat26

Sevakin adasina Katarin milyar dolarlık desteği olacağı yaziliyor..

Ne kadar doğru tartışılır.. Mesajı Paylaş

farabi

Ada üzerinde milyar dolarlık bir iş yok ki ...
Muhtemelen tüm kenti ele alan bir yatırım planı söz konusu. Adanın doğusunda orta büyüklükte bir liman ve gümrüklü saha var.

Katar'ın Sudan'a nüfuzunda Türkiye'ye yardımcı olması, muhtemelen adanın ihyasından çok daha öte ; BAE-SUUD finansmanı ile yürüyen Ogedan petrol sahası üzerinden Afrika boynuzunun birleştirilmesi, Cibuti ve Yemen arası Nur hattı gibi bölgesel çalışmalara dönük bozucu bir etki yaratabilmek ile ilgili. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter