Türkiye-Sudan İlişkileri

Başlatan Alkyone, Ara 26, 2017, 09:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Alkyone

Erdoğan Sevakin Adası'nın 99 yıllığına Türkiye ye tahsis edilmesini talep etti. Bu adanın askeri üs olacağı iddiaları var. bu iddia doğru mu?
http://aa.com.tr/tr/dunya/cumhurbaskani-erdogandan-sevakin-adasi-cagrisi/1014828

Adanın konumu ve Suudi Arabistan'a uzaklığı

Bu arada TSK Sudan askerlerine eğitim verecek
http://www.milscint.com/tr/turkiye-ve-sudan-askeri-egitimde-is-birligi-yapacak/

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Dolphin

Askeri olarak bir liman, istihbarat merkezi, eğitim üssü olabilir ama ben hep kafamda bir silah alımı ya da toprak elde edinilmesini savunma değilde ileri bir hamle (taarruzi, saldırı) nasıl ifade ederseniz artık, gördüğüm için bana daha çok siyasi bir hamle gibi geldi. Mesajı Paylaş

farabi

Ara 26, 2017, 12:39 ÖS Last Edit: Ara 26, 2017, 12:44 ÖS by farabi
Suakin adası 1517'den 1923 yılına kadar hukuki olarak Türk devletinin mülkü; ve Memlüklerden başlayarak , Osmanlı boyunca ve sonrasında bir süre de ingiliz idaresi altında Habeş ( Cibuti,Eritre,Sudan'ın bir kısmı , Puntland yarım adası ) eyaletinin idari merkezi ve ticari limanı olmasıyla , Afrika boynuzunun merkezi durumundaydı. Bunun sonucu olarak burada ve şehire bitişik olan ada üzerinde çok büyük bir kültür mirası var. Neredeyse bütünüyle yağmaya ve yıkıma uğramış bu adanın yeniden ayağa kaldırılması , her şeyden önce Türkiye'nin bölgedeki imajına paha biçilmez bir katkı verir. Kültürel hafızayı ve ortak tarihi canlandırır. Türkiye'nin doğu afrikada sahiplendiği barış, ülkeler arası diyalog , terörizmle ve yoksullukla mücadele gibi kavramların altını doldurma da vitrin vazifesi görür.

Son 4-5 yılda Sudan devleti ile yapılan ikili anlaşmalar sonucu başta tarım ve hayvancılık bakanlığı üzerinden olmak üzere 800.000 hektara ulaşan arazilerin 99 yıllık devirleri büyük oranda tamamlandı. Sudan'da 1 milyon hektara ulaşan büyüklükte devlet-özel sektör kullanımına tahsis proje planlanıyor. Kampanyasının israil fonları ve hollywood yıldızlarıyla yürütüldüğü ve bir garip iç savaş hikayesinin sonucu olan Güney Sudan'ın aktif çıkarılan yer altı zenginliklerinin %80'ini alarak kopması sonrası , Sudan'ın zaruri olarak sulu tarım ve hayvancılık alanlarında atılım yapması gerek. Bunu yaparken gerek deniz bağlantısız hinterlandından Port Sudan'a taşınan hammadde ve bu bölgelere dağılan mallar konusunda lojistik altyapısını güçlü tutmak bunun için de bölgede komşu ülkelerle ilişkilerini ilerletmek yahut bu anlamda bir devletin desteğini arkasına almak zorunda.

Askeri üslenmeden önce , bunun beşeri ekonomi , siyasi altyapısını güçlendirmek daha öncelikli konular. Somali-Mogadişu örneği  , afrika boynuzunda pilot uygulamamız ve ürettiği başarı elbette bir çekim gücü oluşturmakta. Mogadişu ile ilişkilerde öncelikle bir siyasi irade ortaya koyuldu ve diplomatik ilişki seviyesi yükseltildi. Bunu gösterilen önemi tarif eden bir büyükelçilik ve devletin hatta doğrudan cumhurbaşkanlığına bağlı özel kordinasyon ajanslarının sahaya inmesi izledi. Açlıkla mücadele ve sosyal yardımlar alanında Somali'nin BM ardından en büyük partneri haline gelindi. Çocuk hastahaneleri , asfalt yollar , hatta havalimanı terminali gibi altyapı-sağlık yatırımları ve diğer tüm müteahhitlik hizmetleriyle tarihi Türk algısı yeniden canlandırıldı. Haberleşme ve ulaşım alanında yakınlaşma başlatıldı. Tarihi Mogadişu limanı Türk şirket eliyle yeniden inşaa edildi. Yüzlerce Somalili öğrenci halihazırda Türk üniversitelerinde okumakta... Bu stratejik işbirliklerinin doğal bir sonucu olarak ilerleyen terörizmle mücadele, gelecekte bir Somali ordusu var olacaksa , bunu bütünüyle TSK'nın inşaa etmesini sağlayacaktır. Bu gün Türk-Somali Askeri Eğitim merkezi belki gelecekte Somali'nin astsubay okulu haline gelecek ve mevcut okulun yanında Somali'nin gelişimine paralel olarak başka sınıf ve kuvvetlerin yetiştirilmesini sağlayacak birimler izleyecek. Bu gün Somali'nin önünde, yoksulluk ve kuraklıktan öte , EşŞebab ve Puntland'ın tek taraflı bağımsızlığı gibi çok zor meseleler var. Türkiye'nin bu sorunların aşılmasında sağlayacağı her türlü katkının geri dönüşleri Somali'nın sınırlarının çok daha üzerinde gerçekleşecektir .

Sudan ile ilişkiler , temelinde Somali'den çok daha derin ve çift taraflı ekonomik hedeflere sahip olabilir. Bir kere Sudan'da daha fazla devlete benzeyen bir yapı var, 1000 yıllık habeş vilayeti idari tecrübesinin mirasçısı büyük oranda şimdiki Sudan devleti. Yaşanan gelişmeler ve atılan pek çok imza da bunun emaresini görüyoruz. Bunun sonucu olarak Somali'de olduğundan daha hızlı gelişen bir askeri işbirliği küresel konjonktürde rahatsızlık uyandırabilecek olsa da en azından TSK'nın bölgede varlığını arttırması , yaşanmakta olan yakınlaşmanın doğal sonucu olacaktır.

Fakat burada beşeri ilişkiler kadar bir başka önemli konu ; bilhassa Hava Kuvvetimizin ve Donanmamızın ne derece hazırlıklı olduğudur... Yaşanan politik genleşmeyi , askeri altyapı(doktrin-personel-araç gereç) ile desteklemek kolayca üstesinden gelinebilecek , basit bir konu olmasa gerek. Mesajı Paylaş

murattekin

Sudan Havacılık kompleksiymiş. İçerideki tezgahların amacı ne olabilir?
Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HDS

@farabi; Bir de şu anda herkesin iştahını kabartan, Afrika'nın elektrifikasyonu mevzusu var. Sanıyorum Suud bile bu işe oynayacak.

Afrika'da halen elektrifikasyon, elektriğin üretim, sürdürülebilirlik ve dağıtımı çok kötü ve elektrik çok pahalı. Özellikle güneş konusunda iyi bir yatırım ve dağıtım ağı ile hem tarım hem de yaşam kalitesi çok artabilir bölgede.

Bunların hepsi için ise orada öncelikle asayişin temini gerekir. İş yine askeri işbirliği ve politik hamleye bakıyor. Mesajı Paylaş

dum

Almanya adam olsun da şöyle birşeyler yapalim beraberce ;

Mesajı Paylaş

HDS

Bunun için Almanya'ya ihtiyacımız yok Hocam. Hatta olmasın mümkünse. Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Küçücük ada, hava üssü falan olmaz orada. En fazla küçük bir deniz üssü olur.

Nur topu gibi deniz aşırı toprağımız oldu. Süleymanşah türbesi gibi biryer olur bizim için. Gelecekte bölgede bir mevzu çıktığında vatan toprağı diyip milli meselemiz haline getirebiliriz. Mesajı Paylaş

Alkyone

Ara 26, 2017, 06:14 ÖS Last Edit: Ara 26, 2017, 06:16 ÖS by Alkyone
Sudan Dışişleri Bakanı Gandur Sudan'da Türkiye ortaklığında yapılacak projelere ilişkin, "Türkiye-Sudan ortaklığında Kızıldeniz vilayetinde sivil ve askeri gemilerin bakım ve onarımı için bir liman inşa edilecek." dedi.
https://www.yenisafak.com/dunya/sudan-turkiye-kardes-ulkedir-2939937

Bu liman inşası meselesine tersaneler kompleksi filan dahil olabilir mi acaba?
Karşılığında petrol doğalgaz alırız.(Dış işleri bakanı doğalgaz ve petrolümüz var dedi) Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

farabi

Ara 26, 2017, 06:29 ÖS Last Edit: Ara 26, 2017, 08:11 ÖS by farabi
Sudan'ın ciddi sayıda karakol botuna ihtiyacı var demek ki... Açık kaynaklara şöyle bir baktım , ellerinde neredeyse hiç bir şey yok.

Ek : Açıklamaları okuduğumuzda , hem Mısır'a hem Suudi Arabistan'a göndermeler var.

"Maalesef Mısır medyasındaki bazı tepkileri izledik. Bu türden tepkilere çok şaşırdık. Belli ki ülkeler arasında ilişkiler nasıl yönetilir bundan hiç anlamayanlar var. Bu ziyaret başarılı olmasaydı, bu kadar ilgiye mazhar olmaz ve bu kadar gündeme gelmezdi. Kıskanan ölsün kıskançlığından, sevinen de sevinsin."

"Türkiye kardeş ülkedir. Derin tarihi bağlarla birbirimize bağlıyız. İlişkilerimiz seçkin bir şekilde süregelmiştir. Erdoğan'ın ziyareti, sevgi ilişkisinden, iki ülke halklarının menfaatleri yönünde olmak üzere ilişkileri doğru bir yere oturtmuştur."  "Bizler, barışı seven dünyadaki tüm dostlarımıza açığız."
"Koalisyonların siyasetine inanmıyoruz. Afrikalı, Arap ve Müslümanlardan dünyadaki tüm kardeşlerimize açığız." Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'la ortak askeri eğitim çalışmaları yapıldığını hatırlatan Gandur, "Dolayısıyla Türkiye'yle de herhangi bir askeri düzenleme olabilir. Askeri iş birliği türlerinden herhangi birini doğuracak bir anlaşma iki ülke arasında imzalandı."

Ek 2 : İmzalanan ticari anlaşmalardan bazıları ,
* Yeni Hartum Uluslararası havalimanı inşaası
* Özel sektör eliyle Pamuk Üretim Çiftlikleri ve tahıl ambarlarının kurulması
* Türk şirketlerin Entegre Et Kesimhaneleri kurması
* Elektrik üretimi için Türk şirketlere lisans verilmesi Mesajı Paylaş

HDS

Dört maddede zaten ağacın alt dallarındaki tüm meyveleri toplayacak işlere niyet etmişler zaten. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

korat

Ada bir deniz üssü olmaktan uzak zaten canlılığını kaybedip ölmesinin nedeni 30 mil ötesine port sudan limanının yapılması. Deniz üssü için ufak ancak çevresini kapsayacak şekilde genişletilirse mümkün gözüküyor. çevresine genişleme izin verilse dahi bunun da zaman alacak bir süreç olacağını düşünüyorum. Çünkü ada içeriye doğru muhafazalı bir girinti ama bir handikabı da var bölgedeki suların ortalama derinliği 20 m. civarında ve sığ bölgeler mevcut küçük boyutlu gemileri bilemem ama büyük çaplı gemiler sık sık karaya oturur gibi geliyor. Uzun vadeli daha ayrıntılı bir üs düşünülüyorsa bölgenin su tabanı ıslah edilmesi gerekebilir.    Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

farabi

Ara 27, 2017, 08:54 ÖS Last Edit: Ara 27, 2017, 09:09 ÖS by farabi
İki kum tarama gemisi 3 ayda tüm kanalı temizler. Kızıldeniz'in karakteristik özelliği bu şekilde , en büyük problemi resif alanları bakımından çok zengin bir deniz , bu da liman giriş çıkışlarında zaten sürekli tarama gemilerinin faaliyette olmasını zorunlu hale getiriyor. Uydu resimlerine göre, aktif olarak kullanılan bir koy , bir kaç iskele ve küçük orta boy kosterler koy içerisinde . Suakin adası çok küçük ama hemen doğusunda gümrüklü bir saha ve orta ölçekte bir rıhtım alanı görünüyor(port prince osman digna) , eski tarihli uydu fotoğraflarına bakınca rıhtıma tahminen 3-5 bin tonluk küçük roro'ların yanaştığını görüyoruz. Bakım-ikmal üssünü onun hemen altında bir yere yaparlar. Hartum ve Port Sudan'a giden asfalt yollar , bu limandan başlıyor. Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

Teknokent'i de içeren geniş bir proje yapılması güzel olurdu.

Savakin'in ada dışındaki çevresindeki evler de Toki tarafından kamulaştırılıp planlı şehirciliğe geçildiği; çevresinde TeknoKent'in konumlandığı, çevresinde tersanelerin de bulunduğu bir küçük Tuzla. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter