F-16 Modernizasyonu (Özgür) Projesi

Başlatan 7Skies, Eki 17, 2015, 08:36 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Bu projeye ölü muamelesi yapılıyor ama hakkında kuvvetli hissiyatlarım var. Aselsan Faz 1 AESA radarın beklendiğini düşünüyorum bu projenin F16 larda hayat bulması için. Blok 30 diyoruz ama bence Blok 40 larıda içine alan bir modernizasyon ile TFX e kadar geçecek uzun yıllarda milli platform sorunumuz ortadan kalkacak. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Putty, gözünden kaçmış olabilir?

Şu anda TURAF da Blok 30 yok. CCIP modernizasyonu sırasında elde kalan Blok 40 parçaları kullanılarak büyük ölçüde modernize edildiler. Şu andaki F-16'larımızı kabaca Blok-40 ve CCIP olarak değerlendirebiliriz...

Öte yandan TURAF Özgür projesine hiç ilgi göstermedi. Muhtemelen malum yapılanmadan ötürü. Sonrada acil ihtiyaç kalmadı. Ama oradan elde edilen birikim TF-X projesine olan inancı pekiştirdi... Mesajı Paylaş

putty

Mar 23, 2018, 01:08 ÖS Last Edit: Mar 23, 2018, 01:49 ÖS by putty
Hep böyle konuşuyoruz biliyorum bunu ama benim hissiyatım çok kuvvetli buradan bir sürpriz yumurta gizli bir hazırlık umuyorum. Çünkü TFX e daha çok var biz milli platform olmadan yola devam edemeyiz başkada çare bulamadım 15 yıl nasıl bekleyelim TFX i. Tek çare var oda Özgür projesi. AESA radar bekliyorlar bence

Özgür Programı altında modernize edilen F-16C Blok 30 Uçağı ile ilk uçuş başarı ile gerçekleştirilmiş olup uçuş testlerine devam edilmektedir  Modernizasyon ile F-16C Blok 30 Uçağı prototipi renkli MFD'lere sahip özgün sayısal görev ve uçuş kontrol bilgisayarları ile kontrol edilen milli aviyonik süit çözümü ile donatılmaktadır. Aselsan ürünü Aktif Faz Dizinli Çok Fonksiyonlu Hava Radarı'nın ise 2o21'de hazır olması bekleniyor.

S&H 175

Bu görüntüleri tekrar hatırlatmak isterim 2016 S&H

Mesajı Paylaş

murattekin

Mar 23, 2018, 01:48 ÖS Last Edit: Mar 23, 2018, 01:50 ÖS by murattekin
Harzemşah hocam B40 parçalarıyla nasıl bir modernizasyon yapıldı? Ne değişti B30'larda?
Ayrıca TAİ Özgür projesiyle ilgili bir foto paylaşmıştı yakın zamanda? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

dmc

@putty, yazılım Özgür olabilir ama donanım yine İsrail/Amerikan mesela o elemanın dokunduğu Elbit'in CPD'si yanılmıyorsam.  Bence Hürjet --bir an önce- mümkün mertebe Kore T-50 ayarında hatta bir adım daha ötede olmalı veya geliştirilmeye uygun tanıyacak şekilde dizayn edilmeli.

İleride TF-X gecikir, F-35 çıkmaza girer ise F-16'ların yanına Hürjet koyarız belki bir müddet. Forumda hep konuşulduğu gibi ağ merkezli muharebe ve gelişmiş AAM'lar sayesinde görevlerin üstesinden gelebiliriz.  Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Hürjette ram boya kullanılacak mı ? Mesajı Paylaş

putty

Amerikayı ikna için Amerikan radarı avioniği ve Türk görev bilgisayarı yazılımı olabilir. Mesajı Paylaş

cemdogut

F-16C/D Block 30 TM'lerde değişen aviyonikler.

Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

Eray

Türkiye'nin elindeki F 16'ların ömrü tam olarak ne kadar acaba?

Bir yerde ömrü 35 yıl olan F16ların Türkiye için sadece 4 sene ömürleri kaldığından bahsediliyor da bilgi sahibi değilim sizlere sormak istedim. Mesajı Paylaş

factoraptor

Uçaklar sonsuz ömür prensibine göre imal edilirler. Ancak gerçekte sonsuz ömür diye bir şey olmadığı için istatistiksel olarak ~40 senenin bir savaş uçağı için gerek ekonomik gerekse güncel bütünlük açısından sınır olduğu kabul edilir.

Eğer bakımlarını ve çatlak testlerini aksatmazsanız 75 sene de gider 100 sene de. Ancak parça bulamayabilirsiniz. Maliyetler fırlayabilir vs. Mesajı Paylaş

S_S

Bugün Ankara'daki patlama olarak algılanan ses TAI'den modernizasyonu yapılan F-16'nin test uçuşu sırasında gelmiş. Özgür projesi kapsamında mı oluyor bu?? Mesajı Paylaş

395V

Bu sonik patlama ne kadar uzaklardan duyulabiliyor. Hayret ettim. Patlama Kazan'da olmuş. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Konya'ya eğitim ve test amaçlı devasa bir tesis kurarsın. Her yerine telemetriler ve sensörler yerleştirip çok hassas veriler elde etme olanağına kavuşursun. Avrupa ve Orta Doğu'dan çok sayıda ülke o alanda tatbikat yapmaya can atar. Bazılarını kabul edip mutlu eder, bazılarını reddedip siyasi mesajlar verirsin. Tüm bunlar için milyonlarca TL. harcarsın...

Sonra bir pilot gelir, şu veya bu nedenle, bu işler için hazırlanmış gözlerden uzak bu test sahası yerine, ülkenin başkenti üzerinde ses duvarını aşar ve senin, herkesin durdurulduğunu sandığı, sessiz ve derinden yürüttüğün en önemli projelerinden biri afişe olur...

Bu ülkenin mühendisi ne yapsın, istihbaratı ne yapsın, projeyi yürüten kurumu ne yapsın? Mesajı Paylaş

S_S

@Harzemşah

Ustad Valilikten başka bir açıklama gelse bu durum değişir miydi? Mesajı Paylaş

dum

Pilottan ziyade, valiye bilgi veren boşboğaz , veya valilikte yapılacak açıklamaya bilgiyi süzmeden "modernizasyon testi" lafzını geçiren editörler..

Valilikten sorduklarında Eğitim uçuşu de geç... sana ne , ne bahsediyorsun modernizasyondan testten dingil.. gafil muhbir bunlar.  Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter