F-16 Modernizasyonu (Özgür) Projesi

Başlatan 7Skies, Eki 17, 2015, 08:36 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Kabardey

Üstatlar, söz gelimi 50-60 adet GripenNG siparişimiz olduğu taktirde, bu uçakların elimize ulaşması ve minimum olsa da operasyonel olmaları ne kadar vakit alır? Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Elimizde toplam 37 tane F-16 Block 30 olması lazım. Bu rakam, elimizdeki toplam F-16 miktarının %15'ine denk düşüyor.

Madem TAI özgür projesini teknik olarak hazır hale getirdi... Kuvvet neyin tereddüdünü yaşıyor, anlayamadım.

O nedenle, kafamı kurcalayan bazı sorular var, ve izninizle sormak istiyorum.

- Toplam F-16 sayısının %15'i ciddi bir oran değil mi?.. Hele ki anlık olarak yaşadığımız uçak sıkıntısı gözönüne alınırsa?..
- Block 30 uçaklar, modernize edilmeden, şu haliyle bir işe yarar mı? (Irak ve Suriye gibi devletleri geç zaten... Asıl güneyden ve kuzeyden ciddi bir tehdit haline gelen Rusya ve onun yanına katılması muhtemel bir İran ve bunların yanında da diğer dişli İsrail ve Yunanistan gibi hava kuvvetlerini düşünerek soruyorum.) Block 40 ve 50'leri bile modernize etmek durumunda kaldığımıza göre ben bu sorunun cevabının olumsuz olduğunu varsayıyorum.
- Modernize edilmeden pek fazla işe yaramayacaksa biz bu Block 30'ları ne yapacağız? %15 lik bir oranı gözden çıkartıp, ıskartaya ayırabilir miyiz?
- Block 30 uçaklar eldeki haliyle çok işe yaramıyorsa ve ıskartaya da ayrılamayacak durumdaysa, geriye modernize etmekten başka bir seçenek kalmıyor demektir... Kuvvet bu modernizasyonu yapıp yapmamaktan daha ziyade, bu modernizasyonun zamanlaması konusunda mı bir tereddüt yaşıyor?.. Yani, bu 37 uçağı modernize etmeye zaman ve bütçe ayırmaktansa, derhal 5-10 tane block 50+ alınması yönünde bir düşünce mi ağır basıyor?
- Bu 37 uçağın modernizasyonu başka bir bahara ertelenirse, o zaman elimizde 203 adet civarında modern F-16 kalıyor demektir. Buna 10 kadar da yeni alım eklense 213 adet civarında modern F-16 eder. Peki bu sayı bize yetecek mi?
- Lockheed Martin'in ikinci el Block 40 teklifi neden kafa karıştırdı, anlayamadım. Block 40'lar yeni uçak değil ve onların da modernizasyon ihtiyacı var. Var ki biz kendi elimizdeki Block 40'ları modernize etmek durumunda kaldık, değil mi?
- Konjoktürel gelişmelerden dolayı her halükarda ek uçak alımına ihtiyacımız varsa, bu durumda Block 30 modernizasyonu için tek engel bütçe kısıtı olabilir. Ama zaten konjoktürel gelişmeler bu denli ciddi bir boyuta ulaşmışsa, o zaman bütçe kısıtını aşmanın da bir yolunun bulunması gerekmez mi?

Yukarıdaki soruların muhtemel cevaplarını düşündüğümde,
İster ikinci el olsun, isterse de yeni üretim... Yeni uçak alımıyla, eldeki Block 30'ların modernizasyonu arasında bağımlı bir ilişki (korelasyon) kurmakta zorlanıyorum.

Eğer yeni uçak üretimine karar verilirse TAI'deki üretim hattının Block 30 modernizasyonuyla meşgul edilmek istenmemesi, olası tek sıkıntı olabilir. TAI'nin üretim kapasitesinin esnekliği konusunda hiçbir bilgim yok; bir taraftan yeni F-16 montajı yaparken, aynı anda diğer bir taraftan da eldeki Block 30'ların modernizasyonunu yapabilir mi, bilemiyorum.

Onun ötesinde, ister F-16, isterse da başka bir uçak, alınacaksa alınsın... Ama bir yandan da paralel olarak Block 30 uçakların modernizasyonuna başlansın. Başlansın ki her ay birkaç tane modernize edilip, modern uçak envanterimize birer birer katılmaya başlasın.

Mantığım böyle söylüyor. Mesajı Paylaş

mhm

Eki 19, 2015, 05:59 ÖS Last Edit: Eki 19, 2015, 06:14 ÖS by mhm
Sn. HeleBiDinle,

Gözden kaçırdığınız bir konu var. Sanırım bu konu bütün sorularınızı cevaplayacaktır. CCIP modernizasyonunu bilindiği Block40 ve Block50 modeller geçirdi. Ancak pek haberi çıkmamış olsada elde ki Block30'ların da bir kısmı CCIP dışında bir modernzasyona tabii tutuldu. Bu modernizasyonla muharip olarak kullanılacak uçaklar CCIP'e yakın bir konfigürasyona sahip oldu. Sahip olunan özelliklerden birine HMD(Helmet Mounted Display). Yani aslında Block30'ların zaafiyet yarattığı gibi bir durum yok. Şu an elde ki Block 30'larda birçok farklı filoya dağılmış durumda. Yani bu uçakar uzun süreden beri hem Suriye sınırında ki devriyelerde hem de terör harekatlarında kullanılıyor.

Kuvvet'de bu gelişmelerden sonra Özgür projesine biraz soğuk bakmaya başladı. Çünkü elinde ki sorun yaratabilecek kısımlar çözüldü. Sn. HARZEMŞAH'ın belirttiği üzere Lockheed'in mali durumu nedeniyle Lockheed şu an çok daha ileri bir modernizasyona da hazır. Bu durumda kuvvetin aklını çelen bir diğer neden.

Saygı ve sevgilerimle.
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Mhm üstadıma ek olarak belirtmekte yarar var. "Özgür" projesi asla boşa gitmedi. Eğer bugün TF-X programına soyunmuşsak ve mevcut "hazır gövde tasarımı" + "milli aviyonik" + "milli mühimat" gibi bir modeli seçmişsek bu cesaretin arkasında "Özgür" projesinden gelen deneyim ve alınan dersler var... Mesajı Paylaş

süper çavuş

Bende hatırlıyorum ,
CCIP kapsamında Blok-30 ların 20 adedi sanırım belli seviyede modernize edilmişti  ,, 
Birde millet hala daha F-16 A/B leri kullanırken hatta daha uzun zaman kullanacakken bizim Blok-30 ları beğenmemezlik yapmamamız beklenmemeli , Mesajı Paylaş

ayibarishi

Yeri geldiği için bilenlere sormak lazım:

Malum CCIP modernizasyonundan birçok Block-40 ve 50 tayyareler geçti. Benim merak ettiğim modernize edilen tayyarelerden çıkan elektronik parçalar ne yapılıyor?
ABD'ye iade mi ediliyor?
Türkiye de mi kalıyor? Bir yerlerde depolanıyor mu?
Yedek parça olarak kullanımı oluyor mu?
Yada kontrollü biçimde imha mı ediliyor?

Bunu şu yüzden merak ediyorum. Bildiğim kadarı ile Block-40 tayyarenin kaynak kodlarına sahibiz. Henüz Block-50 ve 50+ kaynak kodlarına ise sahip değiliz. Bu nedenle yerli mühimmat testlerinin başarıyla yapılması amacıyla 132. Hançer Silah ve Taktikler Filosu'nun F-16'ları CCIP modernizasyonuna tabi tutulmadı. Çıkan Block-40 uçuş kotrol bilgisayarları ve bazı diğer komponentler Block-30 kısmi modernizasyonunda kullanılmış olabilir mi?

Mümkünse Block-30 F-16'larımız üzerindeki kısmi iyileştirme hakkında biraz daha detaylı bilgi paylaşabilir misiniz? Sonuçta bu iyileştirme yeterli bir seviyede olmalı ki "Özgür" projesi bir nevi uykuya yatırıldı. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

süper çavuş

Modifiye Şahin peçini hatırlarsınız hocam , Blok-40 lardan çıkan bazı sistemler bir kısım Blok-30 lara yüklenmiş , sanırım DB-110 podlu uçan Blok-30 'lara yapıldı bu modifiye onlarada BLOK-30TM deniyor sanırım ?? Mesajı Paylaş

Tolga

Ayibarishi yazdı:
Yeri geldiği için bilenlere sormak lazım:
Malum CCIP modernizasyonundan birçok Block-40 ve 50 tayyareler geçti. Benim merak ettiğim modernize edilen tayyarelerden çıkan elektronik parçalar ne yapılıyor?
ABD'ye iade mi ediliyor?
Türkiye de mi kalıyor? Bir yerlerde depolanıyor mu?
Yedek parça olarak kullanımı oluyor mu?
Yada kontrollü biçimde imha mı ediliyor?
                                             ---------------------------
Konu konuyu açıyor:
Bizde yıllarca bunca F-104 ve F-4'den sökülen yüzlerce (20mm M61 Gatling) akibeti ne oluyor diye çok araştırdık ama hiç bir somut bilgi elde edemedik. Büyük ihtimalle anlaşmalar sayesinde) ABD.nin Türkiye üzerine öğle bir ağır baskısı var ki, onun izni olmadan farklı bir amaç için kullanılamıyor ve imha edilene kadar takip edilip ona bilgi veriliyor olmalı.

Yunanlılar bile böyle denemeler yaparken biz bunca M61'i büyük ihtimal ile ya imha ettik yada bir gün NATO'ya karşı bir saldırı olursa diye depolaladık ama maalesef Teröre karşı kullanmadık-kullanamadık.
Eskiden Tayyerelerden çıkan topları hep değerlendirmişiz ama sonraları ne olduysa bunca F-5/F-4/F-104 yüzlerce top bir şekilde taca çıkmış. Yazık

ÖZGÜR projeleri gibi çalışmalar ile bu ülke yeniden özgürlüğüne kavuşur diye umut ermekten başka çaremiz yok.

Mesajı Paylaş

swat

Özgür projesi bildiğiniz üzere çok üzerine titrenmiş bir proje. Başardık ama meyvesini ABD silah politikaları yedirtmek istemiyor.
HvKK'lerimiz F-16'lara bağlı olduğu için gelecektede F-35'e niyetimiz olduğundan ABD ve LM bize baskı yapmaya devam edecektir.
TF-X Aslında Özgür projesinin devamı. Bu açıdan bakarsak ikinci ek makul F-16 alımı olayına biraz daha soğuk bakmak gerekir.

Şu an ki durumumuz;

-Bir yandan ikinci el F-16 alımı belli risklere sahip (GE motorlu olması veya gövde metal yorgunluğu v.b riskler)
-Gripen Almak envanterde çeşitlilik yaratmak ve milli mühimmat entegrasyonu için daha avantajlı
-Gripen ikinci el F-16 risklerine sahip olmayacaktır.
-Envantere farklı kaynaktan uçak eklemek ABD'yi ister istemez daha cömert hale getirebilir( Block50 ve 50+ milli mühimmat entegrasyonu gibi)
-Motor tedarikçimizin EJ konsorsiyumu olarak düşünürseniz Treanche 3 EF-2000'de Gripen yerine tedarik edilebilir.(bu da seçenek)

Mesajı Paylaş

murattekin

Murat Tekin

süper çavuş

LM Tarafından bizede teklif edilme olsalığı nedir ??

http://www.lockheedmartin.com/us/products/f16.html  Mesajı Paylaş

murattekin

Ben pek ihtimal vermiyorum. En azindan bir sure. Verimli bulunursa once kendi filolarinda uygulanir herhalde. Akabinde muttefiklere sunulur. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

ayibarishi

İlk F-16 üzerine aesa uygulaması BAE için F-16 Block 60 uçaklarında uygulandı. Ayrıca dış satım uçaklar üretim zamanına göre ABD envanterindeki uçaklardan genelde daha modern ve güçlüdür. ABD zaman zaman aynı bizlerin yaptığı gibi modernizasyona tabi tutarak uçaklarını güncellemektedir.

Ayrıca F-16 tayyarelerinin tüm versiyonlarının tüm özelliklerine ve kaynak kodlarına hakim olan bu ülke için dışarıya hangi versiyon sattığı fazlaca önem taşımamaktadır.

Bu nedenle kanaatinize katılmıyorum. Ayrıca zaten dizayn olarak limitlerini aşırı zorlayan bu tayyarenin aesa radar ile donatılması da, F-35 gibi modern bir sistemin füzyonu ile kıyaslanamaz. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

mhm

Sn. süperçavuş'un sorusuna istinaden, LM Türkiye'yi müşteri olarak görüyor. Bu durumu farklı çeşitlerde dile getirdiler. Ancak işin resmi kısmında herhanagi bir teklif veya bir arzu var mı orasını bilmiyorum. Mesajı Paylaş

swat

Sanıyorum daha fazla F-16'yı herşeye rağmen envantere sokmamak gerek. LM tekeline karşı bir şeyler yapmak gerek. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter