TAIS Tersaneler Grubu

Başlatan Alkyone, Ara 15, 2017, 06:52 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Ara 15, 2017, 06:52 ÖS Last Edit: Ara 15, 2017, 07:05 ÖS by Alkyone
TAIS Yönetim Kurulu Üyesi Demir Koloğlu da motor fabrikası kurma konusundaki girişimleri hakkında bilgiler verdi.

Bütün savaş gemilerine hizmet edebilecek, daha sonrasında ticari gemilerde da görev yapabilecek motorların üretileceği fabrika için girişimleri resmi olarak başlattıklarını bildiren Koloğlu, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımızdan i̇lgili bütün kurum ve kuruluşlardaki i̇nsanlara kadar bunu duyurduk. Bu bir süreç. Bir yola çıktık. Başlangıç olarak bir dizayn süreci var, ardından fabrikanın yapılış süreci var, daha sonra seri üretim sürecine geçilecek. Bunlar hemen olacak işler değil, biraz zaman alacak. Nihayetinde ise gemi inşa sektörü açısından hem maddi hem de manevi anlamda en önemli parçalardan biri olan ana makineyi artık bu ülkede de üretilebilir hale getireceğiz.

Bu, ülkemiz, gemi sanayimiz açısından ve dışa bağımlılığın ciddi anlamda azaltılması bakımından çok önemli bir adım olacak. Öncelikle kendi ihtiyacımızı gidermeyi, nihayetinde ise bunu satmayı amaçlıyoruz."

http://www.ekonometri.com/tais-in-hedefi-uluslararasi-pazarlar/

Böylece İdealab tan sonra 2. bir firma daha gemi motorlarına niyetlenmiş oldu. İdealab şimdilik önde görünüyor. 2018 de mini prototip yapıp gösterime çıkacaklardı en son Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Gaz türbin işini İdealab hallediyor zaten ekstradan kaynak israfına ne gerek var Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Hocam TEİ ile filan klasik gaz türbin projesine başlasalar 5 yıldan önce üretime geçemezler belkide daha fazla
Sence İdealab 5 yıla kadar tumturaklı dikkate değer bir şey çıkaramaz mı?

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

Bir yerlerden marin dizel motor lisans haklarını alıp üretecekler herhalde.

Kötü bir başlangıç değil. Pendik Süzler de böyle başladı ama devamı gel(e)medi Mesajı Paylaş

HDS

5 yıl ne ki? :) Mesajı Paylaş

Alkyone

Sonuçta adamların kullanacakları teknik konusunda genel olarak kafaları net. Sadece ölçeklendirme ve detay tasarım meselesi var.  Ondan sonrası testlerden ibaret 5 yıl bana makul göründü Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Ne teknik net ne de o iş o kadar kolay.

Bunun böyle olmadığı görülecek zaten.

Ben yine fark ettim ki, bizim oğlanı daha minicikten tüm teknik müzelere götüreyim de hayata böyle bakmasın.  :) Mesajı Paylaş

BETONBEY

Pendik Sülzer Motor Fabrikasının akıbetini, imal ettiği motorların bilgileri, fabrika hakkında genel bilgiler için bir link veriyorum. O dönemde devam edilseydi muhtemelen bugün gemi motoru yada tank motoru üretmek gibi bir sorunumuz olmazdı :(

http://www.denizhaber.com.tr/pendik-sulzer-motor-fabrikasinin-hikayesi-haber-20931.htm Mesajı Paylaş

putty

Ara 16, 2017, 08:42 ÖÖ Last Edit: Ara 16, 2017, 08:45 ÖÖ by putty
Gemi üretiminde Türkiye patlamaya hazır bomba gibi hep iki arada kalmış gidiyor. Aslında bu patlamayı yapmak için savunma sanayindeki nin küçük benzeri bir planlı gayret gerekiyor. Buradan rahatlıkla on yıl la varmadan 15-30 milyar dolarları bulan üretim ihracat rakamları yakalanabilir. Gemi üretiminde Kore Çin Japonya gibi bir marka olmalıyız gerekirdi bizim. Bu tam bizim işimiz neden bu alanda bu kadar oyalandık işi kendi doğal gelişimine terk ettik çok yazık yani. Bizim şimdi dev tankerler, Cruise gemileri yapıyor olmamız gerekirdi. Böyle olunca motor üretmeye çalışmak o zaman çok daha anlamlı ve kolay olacaktı.
Bu sektör gelir geçer bir sektör de değil geç demeden ilgilenmek gerek. Zaten başarılı gemi üreticisiyiz ama küçük gemiler üretiyoruz. Yap deyince koca LPD yi yapıyor işte tersanemiz dev gemi potansiyelimiz ortada biraz itelemek gerek bu sektörü. 1 milyar dolar filan kazanmak çok ayıp yani takı sektörü filan kazanıyor o paraları bu ülkede. En az 15 olmalı 30 ları zorlamalıki motor üretmenin bir anlamı olsun. O zaman apartman boyunda motorlar üretilecek ülkede Mesajı Paylaş

Atılgan

TAIS, Katar'da DIMDEX 2018 Fuarı'na katılıyor

5 özel sektör tersanesinin bir araya gelerek oluşturduğu TAIS, geniş ürün yelpazesiyle 12-14 Mart'ta Katar'daki DIMDEX 2018 Fuarı'na katılacak.
Türk gemi inşa sanayisi, askeri deniz platformlarında sahip olduğu kabiliyetler ve geniş ürün yelpazesiyle yeni pazarlar arıyor.

Savunma sanayisinde üretim lisansına ve önemli bir ürün çeşitliliğine sahip 5 özel sektör tersanesinin oluşturduğu TAIS (Turkish Associated International Shipyards), yurt dışındaki tanıtım atağını sürdürüyor.

Aralık ayında Kuveyt'te düzenlenen Körfez Savunma ve Havacılık Fuarı'na katılan TAIS, bir başka Körfez ülkesinin yolunu tutacak.

TAIS, 12-14 Mart'ta Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirilecek "Doha Uluslararası Denizcilik Savunma Fuarı ve Konferansı"na (DIMDEX 2018) katılacak. Yaklaşık 500 metrekarelik alanda kurulacak standında ürünlerinden örnekler sergileyecek TAIS, Katar ve Körfez bölgesi ülkelerinin deniz platformu ihtiyaçlarına çözümler sunacak. TAIS, özellikle Katar'daki tüm deniz projelerine talip olma gibi iddialı bir hedefle fuarda yerini alacak.

"Yabancı ihalelerde elimiz güçlendi"

TAIS Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, TAIS'i, Türkiye'nin deniz platformları üreticisi olarak özellikle uluslararası savunma sanayisinde bir dünya markası haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

TAIS'i oluşturan 5 tersanenin münferit olarak Türk Deniz Kuvvetlerine gerçekleştirdikleri askeri projelerde çok önemli başarılara imza attığını vurgulayan Kalkavan, şunları kaydetti; "Bu başarıları TAIS ile uluslararası pazarda tek elden yürütmeyi hedefliyoruz. Yurt dışı ihalelerde de TAIS olarak birlikte, ortak hareket edeceğiz. Özellikle yurt dışında ülkemize güçlü bir marka yaratmak istiyoruz. Yabancı bir ihalede elimizi güçlendiren çok zengin çeşitliliğe sahip bir kataloğumuz oluştu. Hepsi üretilmiş, kanıtlı işler olduğundan projeleri kazanma şansı da arttı."

TAIS bünyesindeki tersaneler bugüne kadar Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, Amfibi Tank Çıkarma Gemisi, Sismik Araştırma Gemisi, Akaryakıt İkmal Gemisi, Lojistik Destek Gemisi, Kurtarma ve Yedekleme Gemisi, Hızlı Devriye Botu gibi projelerde sorumluluk üstlendi.

Uluslararası pazarlara açılma hedefi doğrultusunda geçen yıl Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, İngiltere ve Kuveyt'te fuarlara katılan TAIS, uluslararası iş bağlantıları kurmak için çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.

http://www.denizhaber.com.tr/tais-katarda-dimdex-2018-fuarina-katiliyor-haber-79979.htm Mesajı Paylaş

farabi

TAIS grubu elini taşın altına koymaya hazırlanıyor. Kulislerde konuşulduğu kadarıyla TAIS grubu ana ve yardımcı makina gruplarında yatırım kararı almış. Yerli dizayn mı yoksa geçmişte Sulzer-Wartsila örneğinde olduğu gibi lisans altı/tasarım desteği ile mi gelişecek , göreceğiz... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter