TUSAŞ Milli Muharip Savaş Uçağı Programı (TF-X)

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:48 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dum

Üstündeki haberle beraber okuyunca bir tutam tuzla alıyorum.

Biz şimdiden tf-x'in yanına tk.bomb. görevli ucav çalışmaya başlayalım f35 yerine.

Tek derdim bizim 100 şimşek-2'yi yunan'a vermesinler. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Bu konuda uzman bir üyemiz f-35'in varyasyonları, radarı, dahili eots podu, ecmsi, stealth özelliği dışında bu uçağın eş değerlerinden ona üstünlük sağlayacak bir özelliği varmıdır açıklayabilir mi ?

Çünkü ben dahil bazı arkadaşlara sanki bu uçağın bilinmeyen özel bir yazılımsal veya donanımsal özelliği var ki bu onu her muharebede zafere taşıyacak ve biz bunu almazsak bundan geri kalacağız gibi bir intiba bir his geliyor.

Mesela şu an tam bir kara saldırı konfigürasyonlu tf-x imiz olsa ve f-35 almasak  ne kaybederdik ? Mesajı Paylaş

sadalone

TFX olsa yanına F-35 gelmemesini dert etmeyiz bile ama TFX'e her şey yolunda giderse en iyi ihtimalle 15 yıl var.F-35 hem TFX gelene kadar ki ve hem de daha sonra ki bu ihtiyacı çok iyi karşılayacaktı olayın birde F-35B kısmı var tabi.

Umarım F-35 mevzusu çözülür F-35'nin gelmeme ihtimalini başından beri çok düşük görüyordum çünkü çok büyük bir olay bu sadece F-35 meselesi değil, ABD ile ilgili diğer tüm askeri projeleri ve ilişkileri de bitirme ihtimali var.Bir nevi Türkiye'yi NATO'dan kovmak bu o yüzden eninde sonunda bu uçakların geleceğine inanıyorum.

Kötü senaryo gerçekleşirse F-16'ları modernize etmek AESA radarı filan takmak en iyi çözüm gibi duruyor ama nasıl. Mesajı Paylaş

tuğrulbey

TF-X imiz olsa F-35 olmasa ne kaybederiz? Kara hedeflerine taarruz yeteneğimizi kaybederiz. TF-X en başından beri hava-hava ağırlıklı olarak düşünüldü. Mevcut tasarım değişmez ise o incecik gövdeye kara hedefleri için bir şey sığdıramayız. Şu ana kadar söylenen de kara hedefleri için SDB taşıyacağı yönünde, de ki 500lb taşısın. F-35A ile gövde içinde 2000lb lik bomba yada SOM-J taşıyabileceğiz. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Tuğrulbey

Ben eğer tfx yapılırsa teber ve kgk serisini alamayacak bir iç gövde tasarlamanın çok büyük bir hata olacağını düşünüyorum. Kaldı ki Tf-x burun tarafında eots benzeri dahili e/o sensörü taşıyan geniş gövdeye ve çift motoru ve yüksek menzili olan bir uçak o yüzden bu uçağa sadece hava hava ağırlıklı uçak demek biraz zor. Bu uçak multirole'ün daha hava havaya kırılan bir versiyonu.

O yüzden baz versiyonu veya ufak modifikasyon geçirmiş bir versiyonunun kara saldırı görevlerinde kulanılacağını düşünüyorum. Zaten yerine geleceği uçak f-16 yani kara saldırı yönüde olan bir uçak.

Ha gövde içini'de o kadar dert etmeyin o zamana kadar kanat altı stealth silah taşıma podlar çoktan yaygın olur. Mesajı Paylaş

petibor

BATTLESTAR sen TFX i hiç anlamamışsın. Yer görevide yapacak ne demek tabiki yapacak günümüzde sadece hava görevi yapan bir uçak yapılıyormu. Bütün muharip uçaklar artık çok rollü tasarlanıyor. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Petibör

İyide bende aynısından bahsediyorum işte hocam. Yanlışmı anlatmışım kendi mi ? Mesajı Paylaş

petibor

Sanki lütfenlik kara görevi de yapacakmış gibi değinmişsin de ondan dedim. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Petibor

Yok hocam bildiğiniz multirole fighter işte. Mesajı Paylaş

petibor

o zaman olur Mesajı Paylaş

Destiny

Zaten bir uçağı her türlü görevi yapabilecek sensörlerle donatıp, silah yükünü sadece A-A üzerine yoğunlaşmak mantıklı olmasa gerek. Devir J-20, F-35 gibi uçakların devri. F-22 kendi çapında iyi ama kullanışsız bir uçak bana göre... Mesajı Paylaş

farabi

TFX ilüstrasyonlarında burun altında kıyamet kadar entegre hedefleme sistemi çizilmiş. Sizce bu uçak için yalnızca SDB düşünülüyor olabilir mi ?

Hatta bir başka açıdan Hurjet , 35 inçlik bir motor ile ilk uçuşunu yapacak uçak için ilelebet f404 muadili bir motor üzerinden mi plan yapılıyordur ?

Ben zannetmiyorum ki bu projeler tek amaca tabi ve süreksiz işler olsun. Mesajı Paylaş

sunguroğlu

BAE systems ile olan ilişkilerin nasıl gittiğini sordum. Herhangi bir sorun olmadığını tasarım faaliyetlerinin devam ettiğini 2026'ya kadar da uçacağını söylediler. Daha fazla teknik bilgi alamadım zira kendileri de haiz değilmişler. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter