TUSAŞ Milli Muharip Savaş Uçağı Programı (TF-X)

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:48 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Bizim uçak mı yani bu resim. Mesajı Paylaş

swat

Putty hocam;

Çizim J-14 zaten burun kısmına dikkat edersen Sukoi uçaklarında olan aşşağı doğru eğim var. Herkes internetten bulduğu bir 3D çalışmayı F-X diye haber yapıp bunun üzerinden beyin fırtınasına gitme derdinde.

Seçim var haftaya malum... Mesajı Paylaş

Nutuk

Yapma Harzemsah ustadim, bari sen yapma. Goz var nizam var

Sozde milli ucak:

Orjinal J-14 resmi:
Mesajı Paylaş

putty

Alttaki daha büyük Mesajı Paylaş

1nsane

Ben onu bunu bilmem de Türk Savunma Sanayii başta TAI olmak üzere inanılmaz hızla prestij kaybediyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Sunum sırasında şematik olarak kullanılan görselden bahsetmiyorum. TF-X'den söz ediyorum. Kısa bir süre sonra resmi açıklama yapıldığında TF-X'in şeklini şemalini görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız... Mesajı Paylaş

argunbek

Yani HARZEMŞAH üstadım uçak slaytta kullanılan uçak değil ama ona benzer çift motorlu, delta kanatlı ve kanardlı bir uçak mı olacak? Mesajı Paylaş

orko_8

Bugün SETA'daki sunumda TRT muhabiri, Vatan gazetesindeki habere atıfla İsmail Demir'e bu konuyu sordu. Demir'in de teyit ettiği üzere henüz projede üç alternatif arasında bir seçim yapılmış değil. Halen yabancı teknik destek sağlayıcı firmanın seçimi çalışmaları devam ediyor. 2019 yılına kadar sürecek olan ön ve detay tasarım çalışmaları sonunda motor konusu dahil, uçağın konfigürasyonu netleşecek.

Öte yandan SSM tarafından bu tasarım sürecinin ana yüklenicisi olan STM halen, tasarım ekibini kurmaya çalışıyor. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Sayın Arda hocam;

Size bir sorum olacak. Şimdi biz Saab ile bir ufak başlangıç, biraz muhabbet, ufacık danışmanlık hizmeti satın alımı konusunu biliyoruz. Amma bu ihale daha doğrusu bu iş büyük iş.  Destekli bir şekilde ciddi bir savaş uçağı projesi yürüyeceğiz sonuçta. Bu nedenle yalnızca Saab değil birçok endüstri devinin ağzı sulanıyor olmalı. Netice itibariyle Lockheed martin dışında geleceği garantiye almış firma da yok.

Bu hususta bilgi,  fikir ve analizlerini bizimle paylaşabilir misiniz? Başka kimlerin ilgisini çekiyor, başka kimlerin girişimleri lobileri var,  başka kimler bu işi bizimle yapmak istiyor?.. Şimdiden teşekkürler... Mesajı Paylaş

1nsane

Konsepti kim geliştirdi orko_8 Bey? TAI sunumuna bakınca 2013 yılında konsept geliştirilmiş deniyor, siz tasarım ekibi henüz toplanmadı diyorsunuz. Konsept tasarımları TAI'mi yaptı? Mesajı Paylaş

orko_8

Yabancı teknik destek sağlayıcı olarak üç firma tekliflerini sundular: Airbus, BAE Systems ve SAAB. Motor konusu haricinde tepedeki danışman / teknik destek kaynağı olarak ağzı sulananlar bunlar. Bunların dışında en sıcak konu malum motor. Onda da olağan şüpheliler Ankara'nın yolunu aşındırıyor.

Bunların haricinde benim konuştuğum yabancıların çoğunda temkinli bir bekleyiş var. Kullanıcı neye ve neden ihtiyacı olduğunu tanımlayamıyor, tedarik makamı neden ve nasıl yapacağını kestiremiyor, sektör ise her şeyi istenen her an yapabileceğini iddia ediyor.

Manzara bu şekilde. Mesajı Paylaş

orko_8

Konsepti kim geliştirdi orko_8 Bey? TAI sunumuna bakınca 2013 yılında konsept geliştirilmiş deniyor, siz tasarım ekibi henüz toplanmadı diyorsunuz. Konsept tasarımları TAI'mi yaptı?

Ben ne diyorum? Kavramsal ve detay tasarım ekibi oluşturuluyor diyorum. TAI ne demiş, 2011 - 2013 arasında konsept geliştirildi demiş. Bu hangi çalışma? 20milyon USD bütçeli ve SAAB'ın destek vermiş olduğu çalışma. SAAB - SSM - HvKK - TAI bir araya gelip 2 sene Balgat'taki TX/FX binasında bir konsept(ler bütünü) ve meşhur üç alternatifi ortaya çıkardılar. Şimdiden sonra da bu konsept üzerinden kavramsal tasarım yapılacak. Uçağın radarı, motoru, gövdesi vs vs tasarlanacak, hesap kitap edilecek.

O hesabı kitabı yapacak ekipler oluşturulmaya çalışılıyor. Bu nedenle de uçağın tasarımına dair hiç bir detay ortada yok. Motor sayısı ve tipi de dahil. Mesajı Paylaş

orko_8

P çizimler çalışmanın sonucu dahi değil. 2 yıllık çalışma sonucunda ciltler dolusu analiz ve hesap yapıldı. Mesajı Paylaş

orko_8

Hayır. Onlar ön ve detay tasarımın işleri. Kavramsal tasarımda ne, ne için nasıl sorularının yanıtı kağıt üstünde verilmeye çalışılır. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Arda hocam;

Şunu anlarım. Kuvvetten tecrübeli ve genç 100 kişiyi bir odaya koyup hadi ister oluşturalım dediğinde ortaya ancak bir karışık çıkar. Kimi eskiler derler ki ben çift motor gibisini tanımam.  Kimi teknisyenler derler ki tek motor ki hele bizim F-16 dan daha modern olduğu için her zaman yeğdir.   Az uğraştırır, kolay idare edilir, masrafı da düşük olur. Derken pilotlardan biri atılır güç ağırlık çok önemli, tek olsun ama F-35 motorundan bile güçlü olsun. Yani ister oluşturdu mu ki bu kuvvet daha önce şimdi farklı sesler çıkmasın? Biz bile forumlarda deli gibi aynı şeyleri tartışıp duruyoruz. Hemde nice zamandır...

Fakat ben şunu anlayamadım. Bu işi ciddi mi alıyoruz, yoksa bir hikayeden proje mi yürütüyoruz? Ne olacağı üç aşağı beş yukarı belli oldu mu, yoksa hala ne olacağına dair bir fikir bile yok mu? Hadi politik karar alındı ve ağzı sulananlardan biri yabancı ortak olarak seçildi diyelim, bizdeki çabalar bir tecrübeli yabancı ortağımız olsa bile bu projeyi sonuca ulaştıracak gibi mi?

Arda hocam ciddi ciddi aydınlanmaya ihtiyacım var. Siz sektörün içini dışını biliyorsunuz. Biraz detaylı yazıp kanaatinizi paylaşabilir misiniz? Çünkü sizin gördüklerinizi  biz görmüyoruz. Ve dahi kısa yazılarınızdan anlam çıkarmaya başladığımızda hep pesimizme düşüyoruz. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter