TUSAŞ Milli Muharip Savaş Uçağı Programı (TF-X)

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:48 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Eki 17, 2015, 04:52 ÖÖ Last Edit: Eki 17, 2015, 05:14 ÖÖ by putty
Maden KFX resmi kondu bunları da koymakta fayda var mukayese açısından.

Şekline bakınca Kore nin KFX sini F22 ile aynı sınıfta sanıyoruz bir an  ama aslında F 35 boyutlarında LOW bir uçak. Hatta F35 den bile daha LOW. Tabi bu geleceğin F22 F35 arasındaki alt üst ilişkisine göre low yoksa F35 de bu günün F15 nerede ise

Benim buradan merak ettiğim nokta şu

Bizim uçağımız F35 den dahamı low olacak dahamı high olacak
ABD için F35 F22 ikilisinde low olan f16 nın devamı olan uçak F35 ama bize yansımasında F35 acaba high uçak mı olacak ve bizim yapacağımız uçak ise bununda altı low bir uçakmı olacak
Çünkü F35 bu günün uçakları na göre low değil high bir uçak nerede ise ve biz hava kuvvetlerimizi böyle kurguladık F4 ler high f16 lar low. F35 de F4 gibi bir uçak kapasitesi ile.
KFX e bakınca bizim projeye uysa bu dediğime gelir sonuç. F35 den az daha küçük bir uçak ortaya çıkar. Acaba bizim hedefimizde bumu.
Gönül F22 gibi bir uçak istiyor ama sınırlarımızı bilmek açısından KFX gibi bir uçak mı beklemek gerek. Böyle olursa bugün F15 kullanmayan ülke problemlerini gelecek yüz yılda da devam ettireceğiz demektir.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bizim TF-X yukarıdaki çizimdeki gibi değil... Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

Eki 17, 2015, 06:57 ÖÖ Last Edit: Eki 17, 2015, 07:13 ÖÖ by Çınar Çakmak
Zannedersem yanlış anlaşılmış olabilirim.

KFX-C103 resmini adamlar mini F-22 yapmışlar demek için koydum. Lakin açıklama yapmadığım için kusura bakmayınız.

Adamlar F-22 'ye doğru KFX'i evirmişler gibi geliyor. Konunun uzmanları bu tespit doğru ise eğer, TFX  için benzer bir yönelime ihtiyaç olabilir mi ? daha iyi yorumlarlar.

Şahsi fikrim KFX-C103 küçük ve az yakıt taşıyacağı yönünde. Sn Putty'ye katılıyorum. Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

HARZEMŞAH

Üstatlar,

Mesajlarınızda özne kullanmadığınız ve de konuyu TF-X başlığında paylaştığınız için, okuyucular yanlışlıkla sizlerin TF-X konusundan bahsettiğinizi düşünebilirler. Oysa son iki mesaj C-103 ile yani  Kore'nin yeni uçak programı konusu ile ilgili. Mesajı Paylaş

orko_8

TF-X'te ön tasarım aşamasında birlikte çalışılacak yabancı partner seçimine ilişkin teklife çağrı dosyası yayınlanmıştı daha önceden. Bu teklife üç yabancı firma (Saab, BAE, Airbus) yanıtlarını verdiler. Teklifleri yazın  (Ağustos - Eylül gibi) açıldı. Şu sıralarda SSM ve HvKK tarafından değerlendiriliyor.

Beri yandan bu süreçte SSM tarafından ana yüklenici olarak STM seçildi, sözleşmesi geçen ay imzalandı. STM tasarım ekibini kurmak için bir yıldır çok kapsamlı bir "headhunting" faaliyeti yürütmekteydi. Sözleşme imzalandığı için artık kısa süre içinde işe almalar başlayacaktır.

Projede motor sayısı dahil, kullanılacak alt sistemlerin detayları vb henüz belli değil. Hepsi, yabancı partnerin belirlenmesinden sonra başlayacak çalışmalarla netleşecek. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Eki 18, 2015, 08:13 ÖS Last Edit: Eki 18, 2015, 08:20 ÖS by HAZERFEN
Yabancı partner seçiminde organizasyon ve yönetim kabiliyeti de önemli derecede göz önüne alınır diye ümit ediyorum. Zira bu konuyla alakalı olarak sektörel tecrübeli bir mühendis arkaşımdan dinlediklerim yönetim bilimci olarak bana tam bir fiyasko durumunu çağrıştırıyor.
Karşı tarafın bize proje yönetim becerisini aktarabilme kabiliyetini her şeyden çok önemsiyorum desem yeri var. Mesajı Paylaş

HDS

Belki bu vesile ile bir de yeni rüzgar tünelinin hangi şehre yapılacağına karar verilebilir. Mesajı Paylaş

putty

Milliyette milli uçak haberi

İşte ilk milli savaş uçağı!
Milli otomobilden sonra milli savaş uçağında da konsept belli oldu. İki yıl önce üç farklı konsept üzerinde çalışmalarını sürdüren TAİ ve Hava Kuvvetleri sonunda çift motorlu uçakta karar kıldı. FX-1'in seri üretimi 2015'te başlıyor.

'Milli Muharip Uçak' üretimi kapsamında TAİ ve Türk Hava Kuvvetleri arasında ilk olarak 2011 yılında başlatılan çalışmalarda yeni bir aşamaya gelindi. Uçağın tek motorlu mu yoksa çift motorlu mu olacağı tartışma konusuydu. Daha uzun menzilli uçuş ve daha fazla silah yükü ile uçabilmesi açısından sonunda çift moturlu FX-1 modeli konsept üzerinde uzlaşmaya varıldığı ortaya çıktı. TAİ'nin yaptığı bir sunumda hedefleri ile birlikte anlatılan Milli Muharip Uçağı'nın son konsepti hizmete özel belgeler üzerinde de şekli ile belirtildi.

2023'te ilk uçuş

TAİ'nin Milli Savaş Uçağı'nın ilk uçuşu ve projenin sonraki hedef safhalarını belirlediği sunumda FX-1 uçağı için 2013 ile 2023 yılları arası sistem geliştirme ve gösterim hedeflerinde tamamlanacağı belirtiliyor. Bu yıllar arasında konsept kararının verileceği ve 2023'ye kadar da teknolojik gelişimin sağlanacağı vurgulanıyor. Uçağın 2023'te ilk kez Türkiye semalarında uçması hedefleniyor.

Testler iki yıl sürecek

TAİ'nin gelişim safhalarına göre yaptığı planlamalara göre, FX-1 ilk kez uçtuktan sonra iki yıllık süreçte, yani 2025 yılına kadar test aşamalarından geçirilecek. Uçağın bu süre içerisinde manevra kalibiliyetlerine ve o günki füze ve hedef ve radar sistemlerine göre donanımları güncellenecek. Uçağın radar ve silah hedef sistemlerinin de tamamen milli olması planlanıyor.

Milli Muharip uçağın test aşamasını geçmesinin ardından 2025 ile 2035 yılları arasında üretim bandına alınarak seri üretime geçilmesi planlanıyor. On yıllık süreç TAİ'nin planlamalarında üretim ve envantere giriş olarak planlandı. Seri üretime geçilen uçağın sonraki yıllarda 30 yıllık bir süreçte harekat ve destek açısından güçlendirilmesi bekleniyor.

F-16'ların yerini alacak

İnsansız Hava Aracı ANKA, eğitim uçağı Hürkuş derken Türkiye'nin gelecek 10 yıldaki en önemli havacılık projesi 'Milli Muharip Uçak' olacak. Bu uçağın, Hava Kuvvetleri'nde 1988'den bu yana kullanılan F-16'ların yerini alması planlanıyor. Radara yakalanmayacak olan uçağın tasarımında bu nedenle silahların gövde içinde taşınması tercih edildi.

Çin'in J-14'üne benziyor

Teknoloji ve tasarım alanında SaaB firmasından da destek alınan Milli Savaş Uçağı'nın çizf motorlu konseptinin Çin'in ürettiği J-14 uçağı ile benzerliği dikkat çekti. TAİ'nin ana konsept üzerinde belirlenen FX-1 modeli üzerinde bazı eklemeler ve çıkartmalar yapacağı ve milli savaş uçağının konseptinin son halinin verileceği belirtildi. Çitf motorlu uçağın üretim aşamasında da motor üretimi alanında Çin'den de destek alınmasının gündemde olduğu belirtildi.

http://www.milliyet.com.tr/iste-ilk-milli-savas-ucagi--gundem-2137857/ Mesajı Paylaş

putty

Şunu da altına koyalım ne seçilmiş ne kadar benziyor farkları ne tartışırız

Mesajı Paylaş

putty

Altı Boing in F35 yarışındaki X32 uçağına benzemiş.
Mesajı Paylaş

putty

Eki 26, 2015, 05:48 ÖÖ Last Edit: Eki 26, 2015, 06:09 ÖÖ by putty
İlk günden bir deli kuyuya taşı attı artık 10 yıl bunu çıkartmaya çalışırız.
Haberin sonundaki yorumda SAAB ile işbirliği yapılmış ve Çin'in ürettiği J-14 uçağına benziyormuş deniyor

Şimdi bu yayınlanan resim ciddiye alınabilecek bize ölçüsel referanslar verebilecek bir çizim
Buradan uçağın boyutlarını tahmin etmemiz gerekir. Perspektifte olsa kokpit i referans alarak bunu yapabilecek maharetli birileri vardır forumda kesin. Bu izometrik bir perspektif bu yüzden ölçüleri 1:1 alabilirsiniz boyu eni yüksekliği yönünde mukayese ederken
Bu F22 boyutlarında bir uçakmı KFX kadar bir uçakmı tespit etmemiz lazım bu ilk ve en kritik tespit bizim için
Uçağın şeklinin çok dikkat çekici ve özgün olduğunu kabul etmek gerek. Bütün uçaklar birbirine benzerken bu garip geometrisi ile dikkat çekecektir Mesajı Paylaş

Nutuk

Resim zaten J-14'un resmi, Irani bile gecti bizimkiler Mesajı Paylaş

putty

Eki 26, 2015, 06:57 ÖÖ Last Edit: Eki 26, 2015, 07:31 ÖÖ by putty
Hay Allah tufaya geldik
Ben yutmazdım onu aslında ama sabahın 5 inde uyku sersemi yakaladılar. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Basında çıkan tüm bu safsata dolu haberlerin kaynağı Savunmatürk forumunda paylaşılan bir slayt.. Kamuya açık olduğunu unutup her şeyi paylaşmanın acı sonucu bu işte. Eğer Lordiman89 adlı o kullanıcı, T/F-X programı ile ilgili bir sunumdaki "Projenin yol haritası" konulu slaytı paylaşmamış olsaydı tüm bu safsata yazılar oluşmayacaktı. Yukarıda kullanılan ve Çin'in J-14'üne benzetilen görsel işte o slayttan alınma.

O resimdeki uçak J-14'e çok benzemekle birlikte J-14 değil... Mesajı Paylaş

putty

Bizim uçak mı yani bu resim. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter