Kubilay Yıldırım Bey'in Askeri ve Teknik Eğitim İnovasyonu

Başlatan ayibarishi, Ara 09, 2017, 12:08 ÖS

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Kaynak: @aybarsmeric (Twitter)

Tüm üyelerimizin desteğini hassaten rica ediyorum.


Sayın @kokpitaero @SavunmaSanayii @THY_Teknik @MSU_iletisim @Dr_Faruk_Ozlu  ve değerli takipçilerim.

Sizlere en az ekteki haberde yer alan Engin Turgut Pişkin Bey kadar gurur duyacağınız ve gerçekten şu anda ihtiyaç duyduğumuz bir Türkiye Sevdalısını ve Çözümünü aktarmayı vatan borcu olarak görüyorum.

http://www.kokpit.aero/turk-yazilimci-havacilik-egitimi

Bu güne kadar hiçbir zaman sizden tanıtım desteği istemedim. Fakat bu seriyi okudukça göreceksiniz / hak vereceksiniz. Kamu oyu oluşturmak adına (şahsi bir çıkarım olmadan) aktif desteğinizi rica ediyorum.

Bildiğiniz üzere teknik uzmanlık isteyen alanlarda insan yetiştirmek gerçekten uzun bir süreçtir. Uçak hat bakım teknisyenleri, branş teknisyenleri, bunların her uçak için alması gereken tip sertifikaları, tank ve zırhlı araç bakım teknisyenleri vb. birçok teknik alan insana açtır. Eğitim süresi oldukça uzun sürdüğü gibi, teknisyenlerin işin püf noktalarını öğrenerek iş başında pişerek uzmanlaşması, on yıllar almaktadır. Yurt dışında yaşayan bir başka Türk insanı Kubilay Yıldırım vizyon ve öncülüğünde geliştirilen ve Hollanda Ordusunda kullanıma giren yepyeni bir sistemi anlatmak istiyorum.http://kokpit.aero  videosunda yer alan ve ticari dolaşımda olan HTV Vive çözümü üzerine şekillendirilmiş Engin Beyin VR (sanal gerçeklik) sisteminden farklı olarak, Kubilay Beyin geliştirdiği sistem daha ötesini yani AR'yi (Augmented Reality) kullanmaktadır.Bu sayede envai çeşit video, resim ve ses dosyası dışında, üç boyutlu nesneler ile de çalışmak söz konusu olabilmektedir. Ne kadar etkin bir sistem olduğunu ilişikteki videoyu izleyerek bizzat algılayabilirsiniz.

https://twitter.com/aybarsmeric/status/939426971666264065

Gördüğünüz gibi artık en karmaşık sistemleri bile öğrenmek, hatta bilmediğiniz yanlarını da işin başında öğrenmek mümkün hale geliyor. Bu durum da son FETÖ girişimlerinde yıpranan ve personel ihtiyacı artan ve zamanı dar olan ordumuz için büyük bir nimet haline geliyor...

Türk Hava Yolları son derece genç bir filoya sahip ama bu filoyu besleyebilecek yetişmiş teknik eleman sayısı yetersiz. Uçaklar genç olduğu için az arıza yapsalar bile sürekli onarıma, bakıma, kontrole ihtiyaç duyuyorlar. Bu sistem sayesinde elinizdeki bir değerli ustanın yetenek ve bilgi birikimini, farklı işler üzerinde mesai harcayan on genç teknisyene aktarmak mümkün hale geliyor. Havacılık en hassas ve iş güvenlği açısından en sıkı alanlardan biri olduğu için örneklerimi buradan veriyorum. Yoksa bu sistem yeni evlendiğiniz eşinize, annenizin usülüyle börek açmayı öğretebileceğiniz kadar geniş kabiliyetli.Biliyorsunuz öğrenmenin ilk adımı öğretmeni taklit etmektir. Öğrenmenin etkinliği kaç duyu organınızı işe karıştırır iseniz o kadar artar. İş başında bizzat uygulayarak öğrenmek ise en güçlü ve akılda kalan bir yöntemdir. İşte bu nedenle Hollanda Ordusu da ilk uygulamalarını hava kuvvetlerinde başlattı ve sistemin verimliliğinden son derece memnun kaldı. Şimdi olgunlaşma ve özel sektöre de açılma aşamasında ve bizim bugünümüz şartları için de hayati öneme haiz durumda.

Video linki: https://twitter.com/aybarsmeric/status/939429267737333761Konuyu derinlemesine araştırır iken kendisinin LinkedIn sayfasında açık bir makaleye ulaştım. Çok çok etkilendiğim ve ardından kişisel iletişime de geçtiğim bu şahsı ve geliştirdiği sistemi sizin de tanımanız gerekiyor.

https://www.linkedin.com/pulse/augmented-virtual-reality-todays-battle-space-kubilay-yildirim

Hollanda Savunma Bakanlığı Ar-Ge dairesinde görevli bulunan Sn. Kubilay Yıldırım'ın Beyin suyu akıtarak geliştirdiği ve  olgunlaşma aşamasındaki bu sistem, çok çok hesaplı bir şekilde Türk Askeri ve Sivil sektörünün hizmetine girebilir ve hem bu vatansever arkadaşımızı göreve çağırmak hemde potansiyele sahip ve yeterince tanınmamış bu sisteme henüz başlangıç aşamasındayken sahip çıkarak, milli bir katma değer yaratmanın tam zamanı. Sayın @kokpitaero @SavunmaSanayii @THY_Teknik @MSU_iletisim @Dr_Faruk_Ozlu ve değerli takipçilerim. Gelin birlikte kamuoyu yaratalım. Gelin birlikte bu hususu ulusal haberlere konu haline getirelim. FETÖ ihaneti ve takip eden süreçler nedeniyle yıpranan ordumuzun, uzmanlık isteyen tüm askeri ve sivil teknik kadroların, gerçek vatanseverler tarafından hızla doldurulmasının önünü açalım.Bakınız ülkemizin Hollanda ve NATO görevlerindeki askeri personeli vasıtasıyla ordumuzda bu sistemi tanıdı ve çok çok beğendi. Fakat gündem o kadar yoğun ki eğer bizler kamu oyu yaratmaz isek ağır işleyen bürokrasi çarkları arasında bu zaman hassasiyeti yüksek imkan kaybolacak.İnterneti inceleyip VR ve AR imkanlarını buna benzer maksatla kullanmayı hedefleyen başka girişimler de bulabilirsiniz. Fakat bu sistemin eşsiz ve benzersiz bir özelliği mevcut. Diğer bütün çözümler SAP sistemine entegrasyonu mümkün olan tüm 3B objeler için bu iş üzerine eğitimli bir yazılımcı müdahalesini gerektiriyor. Bu dışarıdan bir yazılımcı yada teknisyen gerektirmeden, bizzat işi bilen ustanın / öğretmenin, başına geçip yükleme yapabileceği, bilgisini ve tecrübesini kendi tarzıyla paylaşabileceği ilk ve tek sistem.

Dünyadaki büyün diğer uygulamalar statik yükleme ile Unity3D motoruna çevrim yapabiliyor. Bunda ise usta teknisyen işi bilmeyen bir 3D operatörüne saatlerce laf anlatmak zorunda kalmıyor, anlması ve doğrusunu yapması için taklalar atması gerekmiyor, kendi işini kendisi son derece basit biçimde görebiliyor.

Bu sayede bakım elemanının kabiliyet ve farkındalığını en yüksek seviyede tutarken, arıza tespit süresini kısaltmak, onarımı ilk seferde ve doğru yaparak rötar ve bekleme süresini minimize etmek mümkün oluyor. Bu tip bir sistemin sağlayacağı katma değer o kadar yüksek ki...

Bakınız bu işin en mühim noktası hassas teknik alanlarda, son derece kaliteli bir kurumsal hafıza oluşturması. Bu sefer deniz kuvvetlerinden bir örnek verelim. Bir fırkateyn, denizaltı yada başka platformda bazı sistemler vardır ki, ancak 5-10 yılda bir arıza yapar veya bakımı gelir. Dolayısıyla böyle bir durum hele ki seferde vaki olduğunda o işi daha önce yapmış hiçbir personel bulman mümkün olmuyor elinin altında. Kimi emekli, kimi başka bir yerde görevde... Uğraşıp orasını burasını karıştırmak, yazılı ama kısır talimatları okumak yeterli olmuyor...

Video linki: https://twitter.com/aybarsmeric/status/939432426778124288

Defalarca kurumsal hafızanın önemine dair twit serileri yaptım biliyorsunuz. Şimdi LinkedIn vasıtasıyla tanışmış olduğum Kubilay Yıldırım Bey'in geliştirdiği bu sistemi gördüm ya, ne büyük bir gurur ve sevinç duydum tarifi mümkün değil. Sizde tanıyınız:

Ordumuzun da aktif kullandığı ERP ve SAP sistemlerine entegrasyon sorunu olmayan ve dünyada ilk defa "işin erbaplığı" hususunda kurumsal hafıza sağlayan bu sistem için hep birlikte sesinizi yükseltiniz. Hiçbir çıkar gözetmeyen vatandaşlar zinciri oluşturarak bu işi başarabiliriz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar ulusal basında çalışan tüm akraba ve arkadaşlarınıza lütfen bu hususu haber yapmalarını öneriniz. TSK ve emniyet teşkilatı mensubu üyelerimiz. Emir komuta zinciri dahilinde erişebileceğiniz tüm kurumlara bilgiyi iletiniz. Arazideki her bir uçuş ve sürüşün akasında ne kadar ciddi bir teknik emek ve masrafın olduğunu sizden iyi kimse bilemez. Saygılarımla Savtera ailesi...

Mesajı Paylaş


putty

#2
Ara 12, 2017, 12:53 ÖS Last Edit: Ara 12, 2017, 01:04 ÖS by putty
Şu yerli ürün ona benziyor teknoloji olarak

Kimlik, fotograf plaka filan kontrol ediyor

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-jandarmada-yeni-donem-ozellikleri-inanilmaz-40675949

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Kaynak: @aybarsmeric

Yahu Gökhan Bey fena dokunuyorsunuz yine zülfü yare. Susayım diyorum ama gönül razı gelmiyor işte. Sağolsun takipçilerimiz ve savunma basınımız. Bir konuyu gündeme getirdik. Hatta birkaç ulusal gazete de haber yaptı. Lakin ne basılı versiyonlarda çıktı nede ana akım medyada. Eeee Ertesi gün @Hurriyet sitesinde bir haber. Jandarma Bakbul sistemi. Malum retwit yaptım ama içim içimi yiyor. Aşağıda bizzat siteden aldığım üç görsel.

Peki bilin bakalım bu cihaz ne? ODG's R-7 serisi akıllı gözlüklerden biri. Helali hoş olsun kullansınlar kullansınlar amma velakin Bir araştır be kardeşim bunu kullanan insanların ne gibi sorunları varmış? Uzun süreli kullanabiliyorlar mıymış? Vertigo sorunları oluyor muymuş?.. Sadece teknik veri paketi ve kolaylığı nedeniyle, ürün seçilir mi? Resmi sitesi:

Bir GSM operatöründen veri hatları alıp, bunu JAMUS, TASMUS, vs.vs. bağlayıp sorgulama işini birçok yazılım firması yapabilir. Öyle benim bahsettiğim işin ucundan kıyısından geçen bir teknik ağırlığı yoktur? Kimlerden teklif alınmış? Alınmış mı?.. En önemlisi bu haberin veriliş biçimi ve servis edilme zamanı. Acaba akıllı gözlük üzerine bir çalışma bizde de var diyerek, nasılsa bizde de çalışmalar var, içeriğe halkımız aldırmaz, önemli olan şov'dur elmayı armut diye yuttururuz kaygısı mı güdülmektedir? Endişeliyim...

Amannn be. Derdim ne bir şey satmak nede şahsi çıkar elde etmek. Ben zaten vatandaşlık görevimi yapmışım. Boşver... Battı balık yan gider, alışmadık kafada gözlük durmaz zaten diyip geçeyim istiyorum. Ben kendi çabamdan geçerim de okuyucularımızın heyecanı ve desteğinden vazgeçme hakkına sahip miyim? Hani teknolojiden çakmasam, hani google amcada arama yapmayı bilmesem, hani işlerin iç yüzünü göremeyecek kadar saf olsam, neyse. Kusuruma bakmayın kafanızı ağrıttım bu saatte. Mesajı Paylaş

putty

Bu projenin teknik olarak hollandalıdan fazlası var eksiği yok. Bizimkisi yüz tanıma plaka okuma metin okuma gibi görüntü işleme algoritmaları içeriyor. Bizimki Hollandalınınkinden daha şahane bir çalışma. Donanım ise zaten aynı sayılır Mesajı Paylaş

ozbey

faydalı bir ürün olacaktır tabiki. ama şöyle bir  durum da var.  galiba zaten olan bir gözlüğe  3d  modellemeli  eğitim içeriği yüklenmiş.
bildiğim kadarıyla bu çok zor bir iş değil. yani  örneğin atak helisinin  bakım onarım  dökümanları zaten  evrak çantasında  var.  teknisyen kağatlara bakarak ne yapıp ne yapmayacağını  o evraktan rahatlıkla anlıyor.
bahsedilen ürün ise kağada basılı evrağı  3d  formatına çevirip  sanal gerçeklik modellemelerinde kullanılan  bir  yazılımla gözlüğe  aktarıyor.  atağın yanına gelen teknisyen  gözlükten   önce  şu kapağı aç sonra şunu yap sonrada resimde gördüğün parçayı şu şekilde sök gibi  bir yönerge  görüyor.

dolayısıyla felanca parça helinin neresindeydi?   önce hangi vidayı gevşeteceğim?  gibi soruları baştan  gözlüğünde görecek ve olası hataların önüne geçilecek.
eğitim olayı da aynı  mantıkla mevcut basılı  dökümanın  3d modelleri aynen gözlüğe aktarılacak  çok kabaca.

hepsi güzel.  hassasiyetinizi de taktir ettim;  ama "Türk"  mühendis vurgunuza bir türlü anlam veremedim doğrusu.
Hollanda  savunma bakanlığında resmi görevli olan birisi için "Türk" mühendisin  ürünü şeklinde bir tanıtım niyeki?
keşke  o vurguyu hiç yapmasaydınız.

bir diğer  nokta belki gözlükle değil ama  biz 3d  materyalleri de çok daha gelişmiş olan similasyonlarımızı da hem kendimiz üretiyor,  hem ihracat bile yapıyoruz zaten.
savaş uçağından tut  helikopter ve gemilere  çok sayıda milli similasyonumuz var.  bunlar hem  gerçeğine eş değer eğitim  belgelerine sahip,  hem  ülkenin  farklı yerlerinden aynı anda  gerçekmiş gibi   tatbikat bile yapıyorlar ki bu yetenekler o gözlükten çok daha ileride yetenekler.

bir çok  hava aracımızın bakımı da yıllardır  3d içerikler  yüklenmiş olan tabletler aracılığıyla yapılmakta.  eğitimlerde  gene  sanal gerçekliğe aktarılmış bilgisayarlarla yapılıyor diye biliyorum.

http://www.havelsan.com.tr/A/mobile/icerik/612/sanal-bakim-egitim-sistemleri


Bu Görev Eğitim Merkezi ile Hv.K.K.lığı bünyesindeki pilot adaylarının başlangıç, temel ve jet tekamül eğitimleri eksiksiz olarak yüksek sadakatli simülatör sistemleri ile verilebilmektedir.

http://www.havelsan.com.tr/A/mobile/icerik/916/egitim-ucaklari-gorev-egitim-merkezi

http://www.havelsan.com.tr/A/mobile/icerik/612/sanal-bakim-egitim-sistemleri

https://www.youtube.com/watch?v=EawX6aLgWGQ

https://www.youtube.com/watch?v=Y3_dho6LhiU

https://www.youtube.com/watch?v=VaS7_2s5zFU

bu linkte  bakım eğitim  similasyonları

http://www.havelsan.com.tr/A/Main/urun/677/bakim-egitim-hizmetleri


Bakan Işık Sanal Gözlük Takıp Lazerli Atış Yaptı
https://www.sondakika.com/haber/haber-bakan-isik-sanal-gozluk-takip-lazerli-atis-yapti-8952980/


neyse uzatmayayım.  yani  biz  yıllardır zaten  çok daha gelişmiş sistemleri kullanıyoru ve üretiyoruz.  gözlük zaten  marketten alınan bir ürün.
istersen oturup oyun geliştirip yüklersin, istersen  bakım onarım materyallerini  3d ye çevirip yüklersin.  çok ahım şahım bir iş değil gibi geldi bana yani.
ikincisi gene belirteyim "Türk" mühendis  vurgusunun sebebini  anlayamadım ve ilk günden beri tuhaf geliyor.

not:  bunların hiçbiri  ürünün  kötü olduğu anlamına  gelmemektedir.  hassasiyetinize de saygı duyuyorum.
başarılar dilerim.

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter