ABD’nin Railgun Projesi Suya mı Düştü?

Başlatan nokta, Ara 07, 2017, 09:25 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

ABD Donanmasının 10 yıldır üzerinde çalıştığı elektromanyetik top "Railgun" projesi suya mı düştü? Bugüne kadar yaklaşık 500 milyon Dolar harcanan proje için ABD'li emekli askerlerin dergisi Task & Purpose'da Railgun cephesinde kara bulutlar tasvir eden bir yazı kaleme alındı. Jared Keller imzasını taşıyan yazıda geliştirme projesinin çatışma alanına inmeden sona ermesi ihtimali ele alındı.  ABD'nin stratejik yetenekler bürosu (The Strategic Capabilities Office /SCO) elektromanyetik topun operasyonel olması üzerinde çalıştı. Konvansiyonel barutlu top namlusunun elektromanyetik top için kullanılması maliyet açısından en büyük avantaj olarak görülse de durum şimdi tam tersi. Topu hızla cephede kullanıma sokacak olan proje namluların ilk atışta dağılması ile sekteye uğradı. ABD Donanma Araştırma Bürosu (Office of Naval Research/ONR) denetiminde başlayan uyum çalışmaları 400 atışa kadar dayanan namluları ortaya çıkardı ancak ONR her atışın tam güçle gerçekleşmediğine vurgu yaptı.

Öte yandan elektromanyetik top başarılı bir atış için 25 megawatt güce ihtiyaç duyuyor. Bu enerji yalnız Zumwalt sınıfı muhriplerde bulunuyor. Başlangıçta bu sınıf muhriplerden 32 adet inşa edilmesi planlansa da bütçe kısıtları nedeniyle yalnız miktar üç gemi ile sınırlı kaldı.

Hali hazırda elektromanyetik top mermisi konvansiyonel toplardan atılıyor. Top mermisi konvansiyonel mermilerden iki kat daha hızlı uçuyor ancak gerekenden daha düşük güç kullanıldığı için mermi istenen 6 Mach hıza ve 160 km menzile ulaşılamıyor.

Dünyada ABD'nin yanı sıra Hindistan, Rusya, Çin ve Türkiye de bu teknoloji üzerinde prototip çalıştırdı.

http://www.c4defence.com/Gundem/abdnin-railgun-projesi-suya-mi-dustu/5245/1 Mesajı Paylaş

BETONBEY

#1
Oca 10, 2018, 10:06 ÖÖ Last Edit: Oca 10, 2018, 10:08 ÖÖ by BETONBEY
Yusuf Akbaba paylaşmış görüntüleri...

"Amerikan deniz kuvvetleri için İngiliz BAE firması tarafından üretilen RAİLGUN (elektromanyetik fırlatıcı) Bu testlerde 180-200 km arası bir menzile ulaştılar."

https://twitter.com/ssysfakb/status/950661293706530817

"Amerikan Ordusu için ABD merkezli General Atomics firması tarafından üretilen RAİLGUN. Boyut olarak İngilizlerin fırlatıcısından daha küçük. KAra platformuna konumlandırılmış. GA'nın bu RAİLGUN'la 400 km menzile ulaştığı tahmin ediliyor."

https://twitter.com/ssysfakb/status/950662911977979904

Bu silah gemilerden önce yaygın anlamda sanki kara konuşlu kullanılacak gibi... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter