Kordsa, Amerika’da İki Büyük Satın Alma Yapmaya Hazırlanıyor

Başlatan Merkator, Ara 06, 2017, 08:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

Ara 06, 2017, 08:05 ÖÖ Last Edit: Ara 06, 2017, 08:14 ÖÖ by Merkator
Sabancı Holding iştiraklerinden Kordsa, güçlendirme teknolojilerindeki güçlü global liderliğini kompozit teknolojileri alanında yapacağı iki büyük satın alma ile perçinleyecek. 2016 yılında devreye aldığı Türkiye'nin ilk sanayi-üniversite işbirliği modeli olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi yatırımı ardından ticari havacılık sektörüne ileri kompozit malzemeler sağlayan Fabric Development Inc. (FDI) ve Textile Products Inc. (TPI) şirketlerini yaklaşık 100 Milyon ABD doları yatırım ile satın alma kararı aldı. Kordsa, bu satın almayla havacılık alanında önümüzdeki 5 yılda yıllık ortalama %10'un üzerinde büyümesi öngörülen kompozit teknolojileri pazarının öncü firmalarını bünyesine katarak, hem Amerika'daki konumunu kuvvetlendirmeyi, hem de ticari havacılık tedarik zincirinde güçlü bir oyuncu olmayı hedefliyor. Söz konusu satın almanın, önümüzdeki aylar içerisinde Amerika'da rekabet hukuku ve yabancı yatırımlar komitesi tarafından verilecek onaylara ilişkin kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olarak 2018 yılının ilk çeyreğinde sonuçlandırılması bekleniyor.

Sabancı Holding CEO'su Mehmet Göçmen satın almayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bu satın alma tamamlandığında Kordsa, ticari havacılık sektörünün önemli tedarikçilerinden biri haline gelmiş olacak. Bu yeni adım, Kordsa'nın başta Boeing ve Toray Composites Materials America Inc. olmak üzere uzay ve sivil havacılık sektörünün önemli oyuncularının stratejik tedarikçisi olmasını sağlayacak. Sabancı Topluluğu olarak inovasyon odaklı büyüme stratejimize büyük katkı sağlayacağına inandığımız bu yatırım; teknolojiye ulaşmak ve bu teknolojiyi ülkemize kazandırmak için önemli bir fırsat olacak, sanayi şirketlerimizi açık inovasyon anlayışımız çerçevesinde teknoloji ihraç eder konuma getirecektir" dedi.

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cenk Alper de, "Ulaşımın kabuk değiştirdiği bu dönemde bu satın alma ile elde edeceğimiz konum ve teknolojiler, Topluluk şirketlerimizin farklılaşmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. 2013 yılında duyurduğumuz kompozit teknolojilerine giriş stratejimizin ilk adımını 2016 yılında Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi ile atmıştık. Bu ikinci adım ile havacılık değer zincirinde önemli bir pozisyon almayı hedefliyoruz. Yaklaşık 100 Milyon ABD dolarlık bedelle yapılması planlanan bu yatırımla; kompozit teknolojileri pazarının öncü firmalarını bünyemize katarak, hem Amerika'daki konumumuzu kuvvetlendirecek, hem de ticari havacılık tedarik zincirinde güçlü bir oyuncu haline geleceğiz. Kompozit teknolojilerinde de global oyuncu olma hedefiyle bir yandan Türkiye'de yeni teknolojiler geliştirip dünyaya ihraç ederken, yeni satın alma fırsatlarını takip edeceğiz" diye konuştu.

Kordsa CEO'su Ali Çalışkan ise FDI ve TPI şirketlerinin satın alınması ile ilgili şunları dile getirdi: "Kompozit teknolojilerinde al ve büyüt stratejimiz ile gerçekleştirdiğimiz bu yatırım ile lastiklerini güçlendirdiğimiz uçakların artık kanat ve gövdelerini de güçlendireceğiz. Satın alma sürecinin tamamlanmasını takiben Philadelphia ve Los Angeles'ta yer alan FDI ve TPI şirketlerinin bünyemize katılmasıyla Kordsa, dört kıtada 10 tesiste operasyonlarını sürdürecek. Kordsa olarak tüm gücümüzle hayatı güçlendirmeye ve emin adımlarla büyümeye devam edeceğiz."

http://www.kokpit.aero/kordsa-havacilik-sektorunde-onemli-alim Mesajı Paylaş

HDS

Sabancı bu konuyu çok iyi gördü. Çok da iyi yapıyor, geleceğe oynuyor.

Bu konuda şu anda iki tip çalışma ile meşgul dünya:
- Kompozitlerin üretimi, malzemesi osu busu, analiz ve tasarım metodları. Yeni fiberler, yeni reçineler, tipik işler.
- Bir de bu kompozitlerin daha seri imalata kazandırlılabilmesi için tıpkı metaller ve plastikler gibi kesilmesi, delinmesi, pürüzlendirilmesi, kaynağı, boyanması, osu busu.

Kordsa'nın Teknopark İstanbul'da kurduğu yeni kompozit araştırma merkezinde de bu konuların ikisi ile de ilgileniyorlar. Gayet ayağı yere basan ve geleceği hedefleyen konu başlıkları var. Mesajı Paylaş

HDS

İthalatçıyız. Ama Aksa çalışıyor ve üretime başladı. Mesajı Paylaş

Alkyone

Kordsa, ABD'de uzay ve havacılık endüstrisinin yanı sıra gelecek nesil ulaşım araçlarına da ileri kompozit materyaller sağlayan bir şirketin yüzde 95.83'ünü yaklaşık 174.83 milyon dolara satın aldı.
https://www.dunya.com/sirketler/kordsa-abdli-sirketi-satin-aldi-haberi-439704
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Bakalım SFIUS'dan geçecek mi? Axiom kritik firma. Mesajı Paylaş

ehtiyar

Problem çıkarmazlar, en az onlar kadar amerikalılar. Amerika sermaye girişi sağlamış.!    Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter