Borsa İstanbul'da İşlem Gören Savunma Sanayi Firmaları

Başlatan Sabri Ünal, Kas 16, 2017, 01:05 ÖS

« önceki - sonraki »

Sabri Ünal

Kas 16, 2017, 01:05 ÖS Last Edit: Kas 16, 2017, 02:21 ÖS by Sabri Ünal
Aselsan'ın Borsa İstanbul'un en değerli şirketi haline gelmesi dikkatleri Türk Savunma Sanayi şirketlerine çevirdi.

Borsa İstanbul'da işlem gören Türk Savunma Sanayi firmalarına kısaca göz atalım

ASELSAN
OTOKAR

Not: Tamamen bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

Dolphin

Güzel bir başlık olmuş belki de yerinde ve zamanında olmuş. Çünkü son üç gündür Borsa İstanbul tarihinin en rezil günlerini yaşıyoruz. Piyasa değeri en yüksek firmamız Aselsan iki günde hissselerinde % 30 üzeri değer kaybetti. Göz göre göre speküle ettiler hisseyi bir çok  insanın parası buharlaştı eridi ve hala erimeye devam ediyor. Küçük yatırımcının Milli firmamız Devlet destekli firmamız biraz duygusal biraz ticari amaç güderek topladığı başladığı hisseleri, yabancılar göz göre göre speküle ettiler hisseler eridi. Özellikle Deutch Bank. Yazık oldu bizim Borsa İstanbul'a güven olmaz, bunu yarın Halkbank'a da yapacaklar Borsada. Mesajı Paylaş

ocay

TAI borsaya açılacaktı. Hoş yönetim TAI'nin kasasını boşalttıktan sonra halka açsan ne olacak açmasan ne olacak, çarçur edilecek nakitler.. Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

Yönetim TAI'nin kasasını mı boşaltacak? Siz nasıl vakıf olduğunuz ki bu bilgiye? Mesajı Paylaş

sadalone

ASELSAN,TAİ gibi şirketlerin devletle bağı tamamen kesilmeli.

Liyakattan çok hükümetin ideolojisine sadakat bekleniyor sonucunda ise savunma sanayi geriye gidiyor,yıllarca uğraşdığımız didindiğimiz az buçuk kazananımlarımızı da kaybediyoruz.Bence bu yapılanlar apaçık vatan hainliğidir başka bir şey değil. Mesajı Paylaş

Dolphin

An itibari ile son üç günde ASELSAN hisselerindeki kayıp %68... Daha da düşer, yazık oldu milletin parasına. Mesajı Paylaş

ocay

Büyük spekülasyon yapıldı Mesajı Paylaş

matmat26

Kas 17, 2017, 01:14 ÖS Last Edit: Kas 17, 2017, 01:16 ÖS by matmat26
Aselsanin Borsada islem gören payı %15.
2016 yilinda 795 milyon kar elde etti.

Garanti Bankasının ise %50.1 borsada işlem görmekte.

Garanti nin 2016 yilinda elde ettiği Kar 5.5 milyar lira. 30 bin çalışan muazzam bir ozkaynaga sahip. Türkiyenin en iyi IT sahip. En iyi teknolojik alt yapısına sahip.

Simdi bu veriler ışığında hangi sirketin daha değerli olmasi gerekiyor? ASELSAN in , bu verilere göre Garanti Bankasından daha değerli şirket olması mümkün mü?

Spekülasyon varsa ASELSAN lehine vardı.
Aselsan hisseleri şişirilmiş. Şimdi olması gerektiği yere geldi. Hatta dahada dusmeli.

Bu harekete keriz silkindirme denir. Büyükler şişirilmiş hisselerden çıkarak, kar satışı yaptı .

Borsanin kuralları bu. Adi üstünde borsa
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Buna "keriz silkindirme" değil borsa manüplasyonu denir ve suçtur. SPK'nın birilerine hanyayı, konyayı göstermesi lazım... Mesajı Paylaş

putty

Asil Nadir bu yüzden sürüm sürüm sürünmüştü her şeyi elinden alındı hapislerde yattı Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

Ya ben başlığı açmamla şirketlerin tepetaklak olması aynı güne geldi :(

Daha borsada işlem gören teknoloji ağırlıklı başka firma var mı diye bile bakamadım :( Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

≾10TΩ≿

Hisseler ağırlıklı yabancı banka ve fonlarda olduğunda bu yabancı banka ve fonlar hisseleri hızlıca pirimlendirme gücüne sahip oluyor. Hisse aşırı primlendiğinde Türk yatırımcısı hisseden çıkmayı bil-mi-yor. RSI uzun zamandır %80'in üstündeydi açık işaretti. 46 olduğunda ben yeter sat dedim. Yabancı fonlar hisseden çıkmaya ve hisse düşmeye başladığında da yine yerli yatırımcılar panik ile hareket ediyor ve şelale oluşuyor. Yabancılar hisseyi primlendirerek yüksek fiyattan satmış oldu. Panik sonrası uygun fiyatlardan geri alırlar. Borsaya alışkın bir çok kişi sağlam para kazandı.

Bu tür durumlar için devre kesiciler, izleme tedbirleri vb var.
Aselsan'ın daha yavaş düzende ve daha öncede örneklerini yaşadığımız gibi tekrar 50'yi bulacağını düşünüyorum. 

Sonuçta acemiler ve şansızlar kaybetti.
Yabancılar, tecrübeliler ve şanslılar kazandı.
Aselsan'a giren çıkan yok hisse alıp satmadığı müddette.

Aselsan devletten alınsın da, savunma sanayi geri gitti de vs diye yorumlar yapılmış. Kağıt değeri düşüp indi diye hiçbir şirket ileri geri gitmez. Hisse arzı ile sermaye arttırmayı planlıyorduk da hesap mı patladı sanki. Savunma sanayimizde geri gitmek diye bir şey söz konusu değildir.  2005'de neleri konuşuyorduk bugün neleri konuşuyoruz. Savunma sanayimiz geri gidiyor diye bilmek için bam başka bir şey kastediyor olmak lazım. Mesajı Paylaş

sadalone

Aselsan devletten alınsın da, savunma sanayi geri gitti de vs diye yorumlar yapılmış. Kağıt değeri düşüp indi diye hiçbir şirket ileri geri gitmez. Hisse arzı ile sermaye arttırmayı planlıyorduk da hesap mı patladı sanki. Savunma sanayimizde geri gitmek diye bir şey söz konusu değildir.  2005'de neleri konuşuyorduk bugün neleri konuşuyoruz. Savunma sanayimiz geri gidiyor diye bilmek için bam başka bir şey kastediyor olmak lazım.  Mesajı Paylaş
..................................................................................

Bana cevap yazdınız sanırım.

Benim yazdığım borsayla,hisseyle ilgili değildi.Arkadaşın koyduğu haberle ve devlete bağlantısı olan şirketlerdeki atamalarla ilgiliydi.Eğer daha fazlasını yapabilecekken yapamıyorsak bu bence geriye gitmektir.

Aselsan,TAI,MKEK..vb. şirketlerim özelleştirilmesinin devletle bağının kesilmesinin savunma sanayimiz için daha iyi olacağını düşünüyorum.Devletin olduğu yerde verim,liyakat olmaz helede bizim ülkemizde. Mesajı Paylaş

HDS

Her firmayı devletten kurtardığımızı düşünerek ilerleyemeyiz. Bir çok savunma sanayi firmamız devlet kanatları altında olduklarından var olabiliyorlar.

Yarı bağımsız THY gibi teşekkülerde bile atamalar tamamen ama tamamen siyasi iken bizim artık liyakati de hesaplarımıza katmayı öğrenmemiz gerek.

Zaten özel sektör de son derece "siyasi" görevlendirmeler ile işin kolay yolunu buldu galiba... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter