İsrail ve Filistin Sorunu

Başlatan dalamper, Eki 15, 2015, 04:40 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

ABD: Hamas, Filistin hükümetinde yer almak istiyorsa silah bırakmalı

Amerika Birleşik Devletleri, Hamas'tan Filistin'de yeni kurulacak hükümete katılmadan önce silah bırakmasını istedi.

Bu çağrıyı yapan ABD Başkanı Donald Trump'ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, Filistin'de kurulacak ulusal birlik hükümetinin de İsrail'i tanıması gerektiğini söyledi. Greenblatt, "Filistin hükümeti açık bir şekilde şiddete bulaşmadığını kanıtlamalı, İsrail'i tanımalı, taraflar arasında önceden varılan anlaşmaları ve yükümlülüklerini kabul etmeli, teröristler silahsızlandırılmalı ve barışçıl müzakerelerde yer almalı. Hamas yeni hükümette yer almak istiyorsa, bu temel gereklilikleri kabul etmeli" dedi.

Açıklama, rakip Filistinli gruplar Hamas ve El Fetih'in geçen hafta Mısır'da vardıkları anlaşma sonrası Washington'dan gelen ilk yorum.
2007'den bu yana Gazze Şeridi'nin yönetimini elinde tutan Hamas ile Batı Şeria'daki El Fetih hükümeti, 12 Ekim'de Gazze'nin kontrolü konusunda uzlaşmıştı. Mısır'da yapılan görüşmeler sonucu imzalanan anlaşmaya göre, Gazze'nin kontrolünün en geç 1 Aralık'ta, Filistin'de kurulacak ulusal birlik hükümetine geçmesi öngörülüyor.

Washington'dan yapılan son açıklama; ABD, Avrupa Birliği, Rusya ve Birleşmiş Milletler'den oluşan "Orta Doğu Dörtlüsü"nün daha önce belirlediği prensiplerle büyük oranda örtüşüyor.

Hamas: Küstah bir müdahale

Hamas'ın, Amerikalı temsilci Greenblatt'ın açıklamaları ile ilgili yorumu "küstah bir müdahale" oldu.

Üst düzey Hamas yetkilisi Bassem Naim, ABD'li temsilcinin açıklamalarını kınayarak, Washington'ı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla aynı çizgiyi izlemekle suçladı. Naim "Yüksek stratejik çıkarlarıyla uyuşacak hükümeti seçmek halkımızın hakkı" dedi ve ABD'nin, İsrail baskısı nedeniyle böyle bir açıklama yaptığını savundu. Hamas, ABD'nin taleplerine uyup uymayacakları konusunda ise bir açıklama yapmadı.

İsrail: Hamaslı hükümetle barış görüşmesi yapmayız

İsrail, Hamas'ın taleplerini yerine getirmemesi halinde, içinde yer alacağı bir Filistin birlik hükümeti ile barış görüşmeleri yapmayacağını vurguluyor. İsrail hükümetinin Hamas'tan talepleri arasında, Gazze'de öldürülmüş olan iki İsrail askerinin cenazelerinin geri verilmesi de var.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-41678217
Mesajı Paylaş

Trilogy

Lübnan ve İsrail askerleri arasında 'hakaret' gerginliği

Lübnan-İsrail sınırında, İsrail askerlerinin Lübnan tarafında sis bombası attığı ve Lübnanlı askerlere hakaret ettiği, bu nedenle de taraflar arasında gerginlik yaşandığı bildirildi.

Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamada, bugün öğle saatlerinde sınırdaki İsrail askerlerinin silahlarını, Lübnan askerlerine doğru yönelttikleri, hakaret ettikleri ve sınırın Lübnan tarafına üç adet sis bombası attıkları belirtildi.
Lübnan ordusunun savunma pozisyonu aldığı bölgede, Lübnan istihbaratından yetkililerin inceleme yaptıkları ifade edildi.

Lübnanlı yetkililer, yaşanan gerginlik sonrası Birleşmiş Milletler Lübnan Barış Gücü (UNIFIL) ile koordinasyonlu hareket ettiklerini vurguladı.

Lübnan yerel basınında olayla ilgili çıkan haberlerde ise İsrail askerlerinin attığı sis bombası nedeniyle bazı Lübnan askerlerinin hastaneye kaldırıldığı iddia edildi.

İSRAİL-LÜBNAN SINIRINDA ÜST DÜZEY ÖNLEMLER

İsrail ile Lübnan arasında mayınlı bir bölge bulunuyor. Mayınlı bölgenin İsrail tarafında elektrikli telleri ile çeşitli gözetleme ve istihbarat sistemleri bulunurken Lübnan tarafında ise sınır hattını sadece eski dikenli teller koruyor. Sınırın Lübnan tarafında, güvenliği Lübnan ordusuyla birlikte Hizbullah militanları sağlarken, İsrail tarafında orduya ait gözetleme merkezleri sınır güvenliğini için kullanılıyor. 'Mavi Hat' olarak isimlendirilen ara bölgede ise UNIFIL'e ait üsler ve devriye araçları bulunuyor.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711121030963319-lubnan-israil-askerleri-arasinda-hakaret-gerginligi/ Mesajı Paylaş

turkdefence

bizim de lübnan da kuvvetimiz var mı? barış gücü vs olarak. Mesajı Paylaş

Donanma

Bizden bir gemi izinsiz silah sokulmasını denetlemek için orada. Yakın zamana dek bu görevi bir hucumbot ile yapıyorduk. Şu anda TCG Bafra korveti devriye geziyor. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trump'ın biraz önce ilan ettiği Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı ile bir süre önce fiilen başlayan soğuk savaşın resmi hale geldiğini varsayabiliriz. Mesajı Paylaş

putty

#80
Ara 07, 2017, 01:58 ÖÖ Last Edit: Ara 07, 2017, 02:03 ÖÖ by putty
Kudüs e sahip olmak her Müslüman Hristiyan ve Yahudi devletinin gizli gündemidir. Kudüs garip bir şehirdir sadece en güçlünün sahip olabildiği bu anlamı ile de geçici bir sahiplenme olan şehirdir. Romalılar Araplar Haçlılar Osmanlılar İngilizler ve Yahudiler. Kudüs kimsenin kadim malı olamaz kim o dönem güçlü ise onda kalır şehir. Bir gün Müslümanlar bu aradaki farkı kapatır ise şehri hiç kuşkusuz geri alacaklardır bu kural gibi bir şey. Bu tabloda Flistin lilerin bu şehrin sahibi olamayacağı bellidir. Çalışmak lazım bu şehir kesinlikle geri alınabilir. Gittimi gider diye bir şey yok kim güçlü ise şehirde o dönem onundur bu kadar basit. Şehir Filistinlilerin dir diye bir şeyde kesinlikle doğru değil. Bu şehir başka şehirlerde normal olduğu gibi üstünde yaşayan yerleşiklerin şehri değildir işgal şehridir hep öyle olmuştur. Bu yüzden Türklerinde bu şehri almayı planlaması gerekir Araplar gibi. Mesajı Paylaş

saladin

Bir de ABD'de asiri sagcilarin inandigi, Kudus'de ucuncu tapinagin yapilmasinin kiyameti baslatacagi inanci vardir ki, onlar acisindan Kudus'un baskent olmasi bu yonde ilk adimdir.
Mesajı Paylaş

putty

Gazze ve Batı Şeria ya asker çıkartmanın analizlini yapmak gerek artık.  Ürdün de askeri üs ile başlanabilir orada bir yığınak yapıp baskı oluşturmalıyız. Gazze ye asker çıkartmak da düşünülebilir. Çok uçuk ama bence savaşmadan bu zorlanabilir. Mesajı Paylaş

murattekin

Niye sadece biz? İsrail'e verip veriştiren klavye delikanlısı Araplar ne yapacak? Hepsi bana dokunmayan yılan bin yaşasın derdinde. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Teknisyen

Araplar bir yana Sağa sola Kudüs ismini koyan İran'dan da ses seda çıkmıyor. Mesajı Paylaş

putty

#85
Ara 08, 2017, 04:07 ÖS Last Edit: Ara 08, 2017, 04:11 ÖS by putty
Kudüs gündemimizin olması bu coğrafyada yaşamanın bir zaruriyetidir. Müslümanlıkla alakalı değil bu iki kıtadaki her devletin Kudüs e karşı bir değişmez taraflılığı var. Haçlıar bunun için ordu topladı sadece Kudüs ü kurtarmak için unutmayın. Kudüs elden gitti denemez hep el değiştirmiştir yine peşine düşmek asla vaz geçmemek mecburiyeti var. Yunanlıların İstanbul u istemesi gibi romantik bir şeyde değil gerçek olarak Kudüs ü ele geçirmek için hazırlanmak gerek. Hadi toplanıp saldıralım değil tabi ama gerçek anlamda üstünde hep çalışılması gereken bir konu bu. Ürdün de bir askeri üs kurulmalı bu çok ciddi psikolojik bir baskı yaratır İsrail üstünde. Bir üs ile orayı kurtaracak halimiz yok tabi ama ilk defa karşılarında ürkütücü bir güç görecekler bu sayede. Ürdün tabi buna razı gelmez ama belkide gelir. Bizim bundan sonra ordumuzu Yunanistan a göre değil İsrail e göre yarışa sokmamız gerek. Bu bizi çok motive eder. Akla hep nükleer tehdit geliyor ama Türkiye bir yerden sonra mutlaka nükleer programını da başlatacak. Biz şu dönemdeki krizde nükleer şemsiyeden mahrum olma hali yaşıyor durumuna düşmek üzereyiz. Bunu telafi edeceğiz mutlaka ilerleyen on yıllarda.  İsrail in bu at koşturmasına bir dur demek gerek. Bizden başka kimsenin buna gücü yok. Bizimde yok doğrusu ama gölgemiz bile yeter onları korkutmaya çünkü varoluş mücadelesi veriyorlar elli yıl sonrasını bugün gibi hesaplıyor bu adamlar. Türkiye nin nereye gittiğini biliyorlar böyle bir düşmanı sınırda görmek kabus olur onlar için. Oraya bir tabur asker koysak bile çok şeyi değiştirir Filistin meselesinde. Buda bize çok sükse getirir. Bu bizim soğuk savaşımız olabilir her süper gücün bir soğuk savaşı olmalı.  Bu bizi zinde tutar ve anlamlı kılar. Mesajı Paylaş

putty

#86
Ara 13, 2017, 12:18 ÖS Last Edit: Ara 13, 2017, 12:21 ÖS by putty
Bizim kendi kendimize konuşmamız adamları muhtemelen güldürüyordur. Kendilerine gelmeleri için bir şey daha öneriyorum
Reis hani diyor ya saklanacak ağaç bulamayacaklar filan. İşte bu lafların arasına şunu da sıkıştırmak gerek

"İsrail in bu küstahlığının altında nükleer gücü olduğunun farkındayız. Bu dengesizlik mutlaka düzeltmelidir aksi halde bölgeye adil bir barış asla gelmeyecektir. İsrail in bu güce sırtını dayıyarak kuralsız ahlaksız politikalarına tahammülümüz kalmadı"

Bir cümle sadece bunu deyip susacaksın bakalım bunu deyince öfkemize kıçları ile gülmeye devam edebilecekler mi yoksa sorunun önünü almak için erkenden çabaya mı girişecekler
Mesajı Paylaş

saladin

Putty güzel demişsin, ama saklanacak ağacın kalmaması ne demek onu da aciklasaydin  Erdoğan'ın  olaya bakış açısını gosterebilir ve beklentilerini kapasitesi içersine alırdin bence. Mesajı Paylaş

putty

#88
Ara 13, 2017, 03:10 ÖS Last Edit: Ara 13, 2017, 03:13 ÖS by putty

BETONBEY

Zirveye katılan 48 üye ülke Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıdı.

Filistin'i tanımamış devletlere tanıma çağrısı yapıldı.

BMGK konu ile ilgili göreve çağrıldı. Şayet gündeme alınmazsa BM'e konunun taşınacağı belirtildi.

İsrail arabuluculuk için Salman ile görüşme ayarlamaya çalışıyormuş. İsrail ile bu konuda görüşecek ülkeyi topa tutarlar diye düşünüyorum.

Son tahlilde bu olay ilginç bir hal almaya başladı. Bakalım neler olacak, Filistin zirvede yapılan çağrı üzerinden destek bulabilecek mi ?

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter