İsrail ve Filistin Sorunu

Başlatan dalamper, Eki 15, 2015, 04:40 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HeleBiDinle

Sayın @kara mehmet,

Benim anlattıklarım belgeli tarih, kafamdan bir şey uydurmuyorum. Hiçbirisi de kendi varsayımım değil. Ben size Bizans ve Anadolu tarihi ile ilgili, muhtemelen bilmediğiniz, şeyleri, hem de özetin özeti olarak hap formunda, anlatıyorum. Anlattıklarım hoşunuza gitmeyince, veya muhtemelen size pompalanan popüler medya algısıyla uyuşmayınca, "hayal ürünü uydurmalar" olduğunu söylüyorsunuz. Bu şekilde bir yere varamazsınız.

Mesela ben size "Bizans ismi tamamıyla uydurmadır" desem bunun da hayal ürünü, kendi uydurduğum bir şey olduğunu düşünürsünüz. Bakın Bizans tarihini bilmeden Anadolu'nun demografik ve sosyo-politik durumunu anlayamazsınız. Bunu anlayamazsanız da Türkler'in Anadolu'daki halkları kırıp geçirip yerlerine, yurtların konduğunu zannedersiniz.

Siz nasıl zannetmek istiyorsanız, öyle zannetmeye devam edin, ben orasına karışmam. Ama tarih konusunda "gerçek" bilgiye ilgi duyarsanız konuyla ilgili olarak buradan başlayabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=KglY9Y73Mpg
https://www.youtube.com/watch?v=bQ57OjJkklk

Ama aslında o kadar uzağa da gitmeye gerek yok...
Günümüzde Suriye'de PKK, İŞİD ve Esad zulmünden inleyen bir halk var ve biz FK ve Afrin olmak üzere 2 harekat yaptık, belli bir bölgeyi hakimiyetimiz altına aldık.

Biz, Esad'ın, PKK'nın veya İşid'in yaptığı gibi ele geçirdiğimiz bölgelerdeki halkı katledip, zulmedip, sürüp başka yerlere mi attık?.. Yoksa herkesi kendi yerinde yurdunda tutmaya devam mı ediyoruz?..

Bu haliyle buradaki yerli halk bizi istemekte midir, yoksa istememekte midir?

Bölgedeki diğer aktörlerin hepsi de ele geçirdikleri bölgelerde yaşayan insanlara zulmedip, katledip, sürüp mallarına ve yurtlarına konuyor diye bizim de benzeri bir zulme taraf ve ortak olmamız beklenmeli midir?

Güncel konjoktürde, imkanlar elverse de tüm dış tehditleri bertaraf ederek, Türk Askeri, Filistinlilerin yaşadığı toprakları, Gazzeyi, Batı Şeria'yı kontrol altına almış olsa... Filistinliler böyle bir gelişmeye üzülür mü, sevinir mi?

Eğer Suriye ve Filistin ile ilgili sorulara "yerel halk sevinir" cevabını verebiliyorsanız, benzeri olayların tarihte yaşanmış olması ihtimalini neden gözardı ederek, bu yöndeki tarihi gerçekleri, "hayal ürünü" ilan ediyorsunuz?

Hadi tarihi olaylar benim "hayal ürünüm" diyelim, günümüzde, gözümüzün önünde olan olaylar da mı benim hayal ürünüm? Mesajı Paylaş

kara mehmet

SAVAŞMA SEVİŞ

putty

Bence Helebidinle haklı Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Sizi "Zanlarınız" ile başbaşa bırakıyorum, o zaman. Mesajı Paylaş

kara mehmet

Hangi bölüme katılıyorsunuz sayın putty. Osmanlı döneminde doğu Avrupalıların ve Arapların Türk tebaası olma aşkı konusuna mı? Yoksa, olduğu gibi pkk sempatizanı Afrinin zeytin dalı sevdasına mı?

Kaldı ki neden pkknın rızasını alalım? Neden çıkarlarımız söz konusuyken birilerinin memnun olması gibi bir derdimiz olsun? Bu düşüncenin ne kadar saçma olduğunun farkında değil misiniz? Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

putty

HeleBiDinle

Yine söylenen ve söylenmeyeni birbirine karıştırıyorsunuz sayın @kara mehmet.

Arapların veya Doğu Avrupalıların aşkından bahseden oldu mu?

Konu neydi?.. Hatırlayın, veya dönüp mesajları bir daha okuyun...

Siz, İsrail'in Filistinlileri kırıp, katledip, sürüp topraklarına yerleşmesi olayını sanki haklarıymış gibi görüp, Filistinlilerin yenildikleri için kaderlerine razı gelmesini, hatta mümkünse Suriye tarafların göç etmeleri gerektiğini yazmadınız mı?

Ben bu fikre itiraz edince de savınızı desteklemek üzere 143 numaralı mesajınızda şu şekilde yazarak, bir yerde, İsrail Filistin çekişmesiyle bizim Anadoluya yerleşmemiz arasında bir benzerlik kurmaya çalışmıştınız:
"Sayın HeleBiDinle olaya çok yanlış bir biçimde yaklaşıyorsunuz... Kısaca olaya şu şekilde bakalım; Biz anadoluya 1000 yıl önce girdik ve bu zamana kadar ancak asli unsur olduk. Şimdi bir avuç Rum ve Ermeninin burayı bizden alma şansı var mı? İşte bu yüzden bu insanlar ellerinde kalanla yetindiler."

Ben bu fikrinize de itiraz ettim; bizim Anadolu'ya girişimiz ile İsrail zulmü arasında bir benzerlik kurulamayacağını, bizim Anadolu'ya girişimizin buranın yerel halklarını yenip, ezip, kırıp, katlederek olmadığını, Anadolu'yu bizim yerleşmemize uygun hale getirenin Bizans devletinin, kendi halkına yıllar boyu yapmış olduğu zulmün bir neticesi olduğunu anlatmaya çalıştım.

Bu konunun uzun olduğunu belirtip, bazı kısa örnekler verdim (Mesela Bizans ordusunun sadece Antakya şehir merkezinde 100bin kelle kestiğini, ki gerisini siz hesap edin), ve düşünmeye sevk eden bazı sorular sordum (mesela bir tek Malazgirt muharebesiyle, Anadolu gibi geniş bir coğrafyanın zaptu-rapt altına alınmasının normal şartlarda mümkün olup olmadığını sordum).

Siz tüm bunlara "benim uydurduğum, gerçeklikten uzak şeyler" dediniz.

Peki o kadar yazışmanın içinde hiç Doğu Avrupa veya Arabistan diyen oldu mu? Biz ne zaman Doğu Avrupa veya Arabistan halklarını yerlerinden sürüp oralara yerleştik? Onu da geç, biz bahsettiğiniz bu bölgeye hiç yerleştik mi ki?..

Doğu Avrupa veya Arapların bize aşık olup olmadıkları (sizin uydurmanız haricinde) başka bir konu olmak üzere, baştan beri ileri sürdüğüm tez o bölgeler için de geçerlidir: Doğu Avrupa veya Arap halklarını, katledip, kırıp, yerlerinden sürdük mü? Hatta konuyu dağıtmak istediğiniz başka coğrafyalar varsa, soruyu o coğrafyayı da kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz.

Tekrar ediyorum... İster gelip yerleştiğimiz coğrafya olsun (ki oralarda yaşayan yerel unsurları katledip sürmedik; sadece onlara komşu geldik. Zira buraların o dönemdeki demografisi de sosyo-politik yapısı da bu iskana müsait durumdaydı)... İsterse de sadece egemenlik altına aldığımız topraklar olsun, hiç bir yerel halkı, kırıp, katledip, yerinden yurdundan sürüp atmadık.

Siz bu gerçekleri "hayal ürünü" zannediyorsanız, siz bilirsiniz. Ben bu konuyu artık daha fazla dağıtmak istemiyorum. Mesajı Paylaş

kara mehmet

Sayın helebidinle size gereken cevabı verdim, zaten kimsenin hayal dünyasıyla tartışmaya girmeyi istemem. İnsanların kendi kendilerine kurduğu veya dışarıdan alıp kabul ettiği gerçekliği yıkmak benim işim değil, bir psikologun profesyonel uğraşı olabilir. Esasen tartışma sizle ilgili de değil. Sayın putty i tartıyordum. Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

HeleBiDinle

Bil mukabele, aynen katılıyorum, sayın @kara mehmet. Mesajı Paylaş

şirpençe

İsrail Suriye de Iran ve hizbullah hedeflerini vurdu sesi Gazze den geldi.
Israil 'in konsantrasyonu nu ve önceliğini Suriye den Gazze ye çektiler.
Iran herzaman olduğu gibi dikkatini Filistin e çekti israil 'in ve Dünya gündemini meşgul edip kendisine uygulanan presi hafifletecek. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İsrail'den Gazze Şeridi'ne hava saldırısı

İsrail ve Hamas arasında Gazze'de gerginlik tırmanıyor. İsrail Gazze Şeridi'ne hava saldırısı düzenledi.

İsrail Ordusu radikal Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'ne hava saldırısı düzenledi. İsrail Ordusu'ndan yapılan açıklamada, cumartesi gecesi Hamas'a ait çok sayıda noktanın hedef alındığı belirtildi. Uçakların bombaladığı yerler arasında Gazze Şeridi Milli Kütüphanesi'nin de bulunduğu, Hamas'ın bu binayı aynı zamanda eğitim merkezi olarak kullandığı bildirildi.

İsrail Ordusu Gazze Şeridi'ne operasyon düzenlenmesine gerekçe olarak, öncesinde Gazze Şeridi'nden İsrail'e füze saldırısı düzenlenmesini gösterdi. Saldırıda iki füzeden birinin İsrail hava savunması tarafından bertaraf edildiği ifade edildi.

İsrail ve Hamas arasındaki gerginlik aylar sonrasında yeniden tırmanmış oldu. İsrail Gazze Şeridi'nden kendisine yüzden fazla füze ve bomba atıldığını, üç İsraillinin saldırılarda yaralandığını açıklayarak, Gazze'ye dün operasyon başlatmıştı. Söz konusu operasyonun 2014 yılındaki Gazze Savaşı'dan bu yana en ağır operasyon olduğu belirtiliyor Filistinliler operasyonda iki Filistinlinin öldüğünü açıkladı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Barhun İsrail'e düzenlenen saldırılardan Hamas'ın sorumlu olduğunu teslim etti. Barhum İsrail'in hava saldırısına misilleme amacıyla Hamas'ın İsrail'e füze fırlattığını belirtti.

Hamas dün yaptığı açıklamada Mısır'ın arabuluculuğunda yapılan görüşmeler sonucunda İsrail'le ateşkes konusunda uzlaşma sağlandığını açıklamıştı. İsrail Ordusu'ndan bir sözcü ordunun bundan sonraki tavrının Gazze'deki gelişmelerin gidişatına bağlı olduğunu belirtti.

https://www.dw.com/tr/israilden-gazze-%C5%9Feridine-hava-sald%C4%B1r%C4%B1s%C4%B1/a-44680108 Mesajı Paylaş

Energy

Hamas biraz önce, Mısırın arabuluculuğu ile İsrail ile ateşkes anlaşmasının imzalandığını duyurdu. Anlaşılan Filistinde de devre dışı bırakıldık. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Biz İsrail ile arayı bulmadan İsrail'e arabuluculuk yapmamız pek mümkün değil. O sebeple Mısır devreye girmiş anlaşılan.

Eskiden durum farklıydı fakat şu konjonktür içerisinde bölge ülkelerinin İsrail ile olan ihtilaflarında sürece olumlu bir katkı verme şansımız pek olmaz. Mesajı Paylaş

Bozok

Uğrunda çok şey feda ettiğimiz ve pek çok fedakarlık yaptığımız Hamas'ı da Mısıra kapatırdık. Filistinde Türkiye etkisi bitti. Biz olsa olsa gösterilerde tek tük Türk Bayrağı açıldı diye avunurken, tüm parsayı ve alkışları Sisi yönetimi alacak. Bu kaçıncı ihanet. Tarih boyunca sırtımızdan vurulduğumuz bölgede hala ders almamış olmamız ilginç. Mesajı Paylaş

putty

Maksat Filistin de mesele çözülsün kimin tarafı olduğunun önemi yok. Mısır çözecek ise Mısır çözsün bizim çözemeyeceğimiz ortada. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter