İsrail ve Filistin Sorunu

Başlatan dalamper, Eki 15, 2015, 04:40 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dalamper

İslami Cihad, İsrail-Türkiye anlaşmasını kınadı.

Sayın southwater, 6 yıldan fazladır da bilinen sorunlar bunlar. Taha Kılınç'ın o dönem ne yazdığını bilemiyorum ama ortada görüp-görülememe meselesi olduğunu sanmıyorum. Mesajı Paylaş

southwater

Haz 28, 2016, 07:10 ÖÖ Last Edit: Haz 28, 2016, 07:17 ÖÖ by southwater
Görülüp de yapılmışsa, o zaman ihanetimtrak bir olay var Dalamper Hocam.
Suriye, İsrail ile aynı zamanda papaz olmak "kasıtlı bir dizayn"ın sonucu olabilir.
Doğu Akdeniz öncelikli dış politika sorunudur bizim için ve Kürt ayrılıkçılığı.
Bunun ikisi için de Suriye rejimi ile işbirliği yapılmalıydı.
(Yapmadın, o zaman sağlam ve hızlı yıkacaktın, ona da eyvallah!)
Bölgedeki hükumetlerin yıkılması ancak de-facto aktörlere yarardı ve yaradı da!

Aynı anda hem Rusya hem de ABD ile papaz olmak da ancak kasten olabilirdi.
Hem mezhepçi dış politika yapıyor diye suçlanmak, hem de Suudi Arabistan ile papaz olmak da ilginç bir çelişkiydi.
Unutulmasın, Mursi'yi alaşağı edenlerin tasmasının ucu Riyad'a da çıkar, oradan da Washington'a uzar.

Yani, hem şii ile hem vehhabi ile, hem Ruskiyle hem de yankee ile papaz olunamaz, olunmamalıdır.

Yakında Suriye rejimi de bizle barışacak, sonra hepsi PYD'ye, ehehe. (İran izin verirse elbette)
Mesajı Paylaş

HDS

@SW, En azından Mavi Marmara olayında garip bir durum var. Halen anlayamadık o durumu.
O zamanki Tel-Aviv büyükelçimiz vardı O. Çelikkol, o mesela sıkça bu olayda Mısır istihbaratının İsrail'i yanlış yönlendirmesi olasılığından bahsederdi. Bzimkiler uçakla İsrail'i terk ederken, bizim elçilik görevlisi Mısırlı bir elemanın aniden ve son anda uçaktan indiğini falan anlatırdı.

Bir şey döndü ama ne olduğunu bilmiyoruz. Bizim "teenage" hükümet de bunu kontrol edemedi.

Hasılı, Kahire'nin yüzü Şam'a dönüktür. Dolayısı ile aslında Suriye ve İsrail ile aynı anda bozuşmak dediğin şey aslında zaten Suriye ile bozuşmak da olabilir sadece. Gerisi pastanın meyveleri gibi kalıyor belki.

İsrail'in o zamanlarda bizim devlet mekanizmasına nüfuzunun bir şekilde kırılması gerekiyordu. İlişkiler muhakkak eskisi gibi olmayacaktı, olamazdı da. Ama; Pirketleri niye kırıyorsun? O değil, Haydi biz "teenager"ız diyelim, İsrail bu gaza nasıl geldi?

___

Türkiye hakikaten madem Suriye'de bir dönüşüm olacak, bunun hızlı olması gerektiğine "müttefik(!)"lerini inandırmaya, Cengiz Çandar'ın falan "blessing"ini almaya çalışmaktansa belki de kollarını sıvamalıydı. O zaman da ne olurdu bilmiyoruz. Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS Hocam, aslinda Mavi Marmara isini, biz sonradan anladik. Gec oldu ve detaylari da henuz tam olarak bilmiyoruz. Belki de hic bir zaman ogrenemeyecegiz. Ama, Filistin'e bir yardim gemisi filosu gonderme fikrinin, ilk once, ne hukumetten, ne de IHH'dan ciktigini, bir Ingiliz aktivistten ciktigini, her uc gemide, garip bir sekilde, cok sayida Ingiliz vatandasi oldugunu, gemiden bazi milletvekillerini, guvenlik kuvvetlerimizin, yurt disindan gelen bir bilgi ile son anda indirdigini, arkasindan gelisen olaylari (Hemen 6 ay sonra baslayan Arap Bahari vb.), iyice analiz ettigimizde, Ortadogu'da, eski nufuzunu kaybeden Ingilizlerin, - Belki de Tunus'da, Misir'da, BAE'de kendi adamlarinin devrilecegini ongorerek- ABD-Israil ekurisine karsi bizi kullanarak, bir alan acma cabasi olduguna iliskin resim giderek belirginlik kazaniyor. Mesajı Paylaş

Erlenmayer

Elimizde tayyip gibi bir dahi varken biz zaten asla yanlış,hata yapmayız bunlar hep ingilizlerin başının altından çıkıyor kahrol israil yaşasın osmanlı hüloğğğ
Her neyse bu ülke İHH gibi ışid,el nusra zihniyetindeki bir oluşumun peşinden gitmemeliydi. Mesajı Paylaş

BETONBEY

ABD burnumuzun dibinde PYD'yi desteklerken, İran bütün islam coğrafyasında bir dünya şii örgütü beslerken, Suudiler vahabilik minvalinde irili ufaklı birçok gruba sponsorken, AB PKK'dan tutunda DHKPC'ye, Tikko'ya kadar bir dünya sol örgüte ve kürtlere açıktan destek verirken biz oturup seyredelim öylemi :o

Hocam biz kerizmiyiz ;D

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ülke enerjisini neden içeriye harcıyor diye geniş perspektifli bir sorgulama yaptınızmı hiç ?

"Hülooocu" bir grup yok dikkatinizi çekerim, iki üç grup var ;)

Diğer taraftan malumunuz olduğu üzere kimse 7 yaşında direk üniversiteye kaydolmaz ;D

Oyun kuruculukta acemiyiz bu bir gerçek ama sonuçta 1. sınıftan olsa da başlamak önemli olan 8)

Keriz olma konusunda ise ben değiliz diyorum ama sizi bilemem. Mesajı Paylaş

southwater

Haz 28, 2016, 12:54 ÖS Last Edit: Haz 28, 2016, 03:02 ÖS by southwater
ÜNAL'a katılmamak mümkün değil.
Biz 1. sınıf operasyonu bundan 90 yıl önce yapmışız, Hatay, 40 yıl önce yapmışız ,Kıbrıs, şimdi mi yapamayacağız?
Esas sorun amaçlardaki bulanma idi.
Suriye ile savaşmakda bir sorun yoktur ama doğru nedenler önemlidir.
Suriye ile neden savaşıldı, bana bunu anlatır mısınız? Eksileri ve artılarıyla konuşalım bunu...
Osmanlı'yı kurmak için savaşmak şart değildi halbuki, sevişmek de olurdu; Baltica'nın burada yazdığı mükemmel siyaset uygulamaları var Osmanlı'nın.
Avrupalılara mezhep siyaseti uygulaması mesela, enfes!
Nev-Osmanlar bunu nasıl ıskalarlar?
Kaba bir varoş yobazlığı ile eski tebamız olan Musevi ve Alevileri nasıl dışlarlar?
Osmanlı böyle mi yapmış?
Hayır idare etmiş, özgürlük-otonomi vermiş, vergisini toplamış, gerekince de tepesine binmiş.
Biz bu ufku anlayacak durumda değildik belki de.
Çünkü Osmanlı bu konularda bize master dersi verir, biz 1. sınıfı geçtik mi onu tartışıyoruz.
Cumhuriyeti kuran kadrolar eski Osmanlı zabitanıdır. En yıkık halindeki Osmanlı'nın yetiştirdiği kadrolardır.

not: TCsporluyumdur, Osmanlı özentiliğim yoktur efenim... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Sayın Ünal, sondan başlıyayım, doğrunun yanındayım demişsiniz de bu sizin doğrularınız ;)

Herkes sizin minvalinizde düşünmek zorunda değil, sizin doğrunuza başkası yanlış diyebiliyor. Başkasının doğrusunuda siz yanlış diyebiliyorsunuz.

SW üstatla birlikte örnekler vermişsiniz. Lakin ben oyun kurucu olmaktan, bu konuda kendimizi sürekli geliştirmekten bahsediyorum. Kurtuluş savaşı ve Hatay sorununda tüm mücadeleyi kurgulayan, uygulayan Atatürk gibi bir liderimiz vardı hatırlatırım. Tüm dünyanın dehasını kabul ettiği Atatürk'ün ölümünden sonra tek kayda değer oyun kurgumuz Kıbrıs'tır. Varmı başka bir örneği ;)

Sovyetlerin dağıldığı bir konjonktürü bile türki cumhuriyetler babında çıkarımıza kullanamadık biz, siz ne o oyun kurgusundan bahsediyorsunuz :(

40'lı yıllardan 2000'lere kadar oyun üstüne oyun yiyen 10 senede bir darbe yapılan bir ülkede yaşamıyormuyduk biz :(

Hele 90'lar, korku treni gibiydi. Oyun kurgulamada hala acemiyiz dostum, daha yememiz gereken bin fırın ekmek var :D

Oyun kurucu olmak demek istihbarat anlamında gerekli enstrumanlara sahip olmak, (yaygın istihbarat ağı, teknoloji, birikim) ekonomik ve siyasi olarak bu kurguyu destekleyebilmek ve tüm oyun boyuncada gerektiğinde kullanılabilecek güçlü bir orduya sahip olmak demektir.

Tabiki herşeyden önce bu oyunu kurgulayabilecek yeterlilikte yetişmiş, tecrübeli teknokrat taifeye ve bu konuda geçmişten gelen bir birikime sahip olmak demektir.

Biz bu saydıklarımın hangilerine sahibiz ?

Diğer taraftan aktif düzenli savaş ortamları ile istihbarat savaşları üstünden yapılan hibrid savaş birbirinden farklı yöntemleri içinde barındırmaktadır.

Ukrayna ve Suriye yeni nesil savaş yöntemlerinin ortaya koyulduğu alanlardır. Tüm ezberler bozulmakta ve doğru ile yanlışın birbirine karıştığı grift ortamlar oluşmaktadır.

Eskiden tarafları, doğru yada yanlışı iyi-kötü ayırt edebilmek mümkün iken şu anda Suriye'de kimin eli kimin cebinde, kim iyi kim kötü tespit edebiliyormusunuz ?

Geçmişte devletler arasında pislik, örtülü olarak istihbarat örgütleri vasıtasıyla yapılırken günümüzde açıktan direk devletler tarafından yapılıyor.

Hiçbir değerin kalmadığı kahpe bir çağda, oyun kurallarının tamamen değiştiği bir ortamda oyun kurgulamak demek bilinen tüm ezberlerin bozulduğu anlamına gelir ;)

Ben yaptım oldu mantığıyla gücünüz nisbetinde istediğinizi yapabilirsiniz ama sonrasında su gene yolunu bulur :)

Kıbrıs'ta yaptığımız müdahale, öncesi ve sonrasıyla ders olarak okutulabilecek bir mücadeledir. Lakin aradan geçen 42 senede mevcut durumun üzerine bir adım dahi atamadık :(

Yani son tahlilde oyunu kurgulayıp başarılı olmakta yetmiyormuş. Mesajı Paylaş

southwater

Kıbrıs'ta icra ettiğimiz özel operasyonlar hakkında ilk elden bilgi sahibiyim.
İcracılarını toprağa verdik ama yaşlılıklarında anılarını anlattılar bize.

Hava Kuvvetlerin'den pilot Z.T. bunlardan biriydi, rahmetli, hemşehrimdir.
İngilizlerin intercept ettiği silah dolu gemiyi nasıl da batırdığını anlatmıştı.
Yedikleri pusuda verdikleri şehitleri ağlayarak aktarmıştı.
Devlet için, millet için silah tüccarlığını da öğrendiğini anlatmıştı.
SF operatörüdür.

Yine devleti için çalışan bir oğlu vardı, genç yaşta toprağa verdiği arkadaşımız, ona dayanamadı 1 yıl sonra o da kervana katıldı.
Bu topraklar kolay bizim olmamıştır, dünkü İstanbul saldırısını bekliyorduk ama daha ziyade büyük bir karakol saldırısı şeklinde...
ISIS ve PKK'nın yuları aynı ellerdedir.
Israil ve Rusya açılımı sonrası momentum kesme eylemidir.
Bugün de Z.T.'ler var; attıkları gol olsun, avları bereketli olsun. Mesajı Paylaş

BETONBEY

2 seferdir "yandaş" ibaresiyle kibar kibar laf sokuşturmaya çalışıyorsunuz Sayın Ünal.

Tartışma siyaset mecrasına kaymasın diye özellikle belirli iddialarınıza cevap vermiyorum. Dış politika ekseninde konu içerisinde kalarak, bilgim görgüm çerçevesinde cevap vermeye çalışıyorum.

Yazdığınız yazıların mecrası ve adresi zaten belli ama kişisel yakıştırmalarınız devam ederse size aynı üslupla karşılık vereceğim bilginize ;)

Not: "Kimseyi özellikle kastetmiyorum, üzerine siz niye alınıyorsunuz" tarzı bir söylemle cevap verip zekamızı hakir görmeyiniz.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Suriye'ye karadan girmemiz hususundaki fikrinizle ilgili ise sizi aklı selime davet ediyorum ;)

Başkasının savaşını biz niye yapıp kayıp verecekmişiz ?

Bunun izahını halkınıza nasıl yapacaksınız ?

3 yıl boyunca bizi Daiş'le mücadele kapsamında karadan Suriye'ye sokabilmek için elinden geleni ardına koymayan ABD ve AB ile aynı dili kullandığınızın farkındamısınız :o

Mevcut iktidarın neredeyse Suriye karışmaya başladığından beri önce BM çatısı altında, sonrasında ise AB, ABD, Rusya ve bilimum pekçok ülkeye anlatmaya çalıştığı "tampon bölge" uygulamasının neresi yanlıştı ?

Bu niyet ve plan ortadayken neredeyse herkesin bu planı görmezden gelmesine yorumunuz nedir ?

Sizce mevcut Suriye politikası külli yanlışsa doğruyu sizden dinleyelim Sayın Ünal ;)

Olaylar yaşandıktan sonra uygulanan politikaya yanlış demek her halukarda kolaydır ama siz olanlar üzerinden doğru neydi bir anlatında kulağımızın pası silinsin üstadım ;D Mesajı Paylaş

anafor2016

Giderken Başbakan'a mı sordunuz

"Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir yardım götürmek için günün Başbakanı'na mı sordunuz. Biz zaten bunları yapıyorduk."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Saray'da verdiği iftar yemeğinde Mavi Marmara gemisinin İsrail'e yardım götürmesini eleştirerek

"Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir yardım götürmek için günün Başbakanı'na mı sordunuz. Biz zaten bunları yapıyorduk."

dedi.

http://odatv.com/giderken-basbakana-mi-sordunuz-2906161200.html

artık mavi marmara hadisesi Türkiye ve israil arasında bir mesele olmaktan çıkmıştır.

Mesajı Paylaş

HDS

Hah ben de bunu yazıyordum.  :)

İlginç.

Öte yandan, neden bu kadar sahiplendin? Mesajı Paylaş

BETONBEY

İran niye sahiplendiyse yıllar yılı ondandır üstad ;) Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter