ABD'nin Kısıtlamaları Çin İHA'larına Yaradı

Başlatan Merkator, Kas 14, 2017, 05:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

ABD'nin güvenlik endişesi nedeniyle silahlı insansız hava aracı (İHA) satışına getirdiği kısıtlamalar, Ortadoğu ve Körfez bölgesi ülkelerinin Çin yapımı İHA'lara yönelmesine neden oldu. Trump yönetiminin satış konusunda kuralları gevşetme isteğine karşılık Çin'in artık bu pazardaki ağırlığını kıramayacağı yorumları yapılıyor.

ÇİN İHA'LARI YOĞUN RAĞBET GÖRÜYOR

Çinli İHA üreticileri, Ortadoğu ve Orta Asya'daki birçok ülkeden önemli ölçüde sipariş almayı başardı. Çin'in bu coğrafi alanlardaki başarısı, diğer pazarları da keşfetmesine yol açtı.

Geçtiğimiz Nisan ayında Çinli Avic şirketi, ABD'nin arka bahçesi Meksika'da MQ-9 Reaper boyutunda bir İHA olan Wing Loong II modelini sergilemişti. Haziran ayında da aynı İHA, bir dizi Çin imalatı silahı ile Paris Airshow'da tanıtılmıştı.

BİRÇOK ÜLKE TARAFINDAN KULLANILIYOR

Şu anda Ortadoğu ülkelerinde hizmet veren Çinli silahlı İHA'ların gerçek sayısını belirlemek zor ancak Irak, Kazakistan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin bu İHA'lardan satın aldığı biliniyor  Mısır ve Ürdün'ün de Çin İHA'larını satın almak için görüşmeler yaptığı biliniyor.

Bu ülkelerin Çin İHA'larını savaşta kullandığı örneğin Suudi Arabistan'ın Yemen'deki saldırılarda, aynı şekilde Irak hükümetinin de DEAŞ'a karşı yapılan operasyonlarda Çin yapımı İHA'ları kullandığı belirtiliyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin ise Libya Ulusal Ordusu'nu ayrılıkçı gruplara karşı desteklemek için çok sayıda İHA'yı Marj Bölgesi'ne konuşlandırdığı kaydediliyor.

OBAMA YÖNETİMİ SATIŞA İZİN VERMEDİ

Tüm bu ülkeler Amerikan General Atomics imalatı MQ-1 Predator ve MQ-9 Reaper'ın silahlı versiyonlarını satın almak istemiş ancak Obama yönetimi bölgeye yapılacak satışların Uluslararası Füze Teknolojileri Kontrol Rejimi (MTCR) kurallarını bozacağına dair endişeler nedeniyle bu talepleri reddetmişti. MTCR, füze, roket sistemleri, insansız hava araçları ve diğer bazı teknoloji sistemlerinin yanı sıra kitle imha silahlarının üretimini kısıtlayan gönüllü üyelerden oluşuyor. MTCR, üye ülkelerin füze üretiminde kullanılan materyelleri, silahlı İHA teknolojilerinin ihraç ve ithal usullerini kontrol altında tutmayı amaçlıyor. Rejim 1987'de G7 ülkeleri tarafından kurulmuştu. En son Hindistan, bu rejime tabi olan 35.ülke olmuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri, Predator XP olarak bilinen Predator'ın silahsız ihraç edilebilir sürümlerini satın almak için izin almıştı.

ÇİN İHA'LARI ÇOK DAHA UCUZ

Bu boşluğu iyi değerlendiren Çin, MQ-1'e çok benzeyen iki İHA ile bölgede önemli satış başarısı yakaladı. Bu İHA'lar Çin Havacılık ve Uzay Bilimi ve Teknolojisi A.Ş.'nin (CASC) ürettiği CH-4 ve bir başka Çinli şirket Avic'in geliştirdiği Wing Loon I. CH-4'ün  fiyatının MQ-1'in beşte bir oranında olması da onu daha cazip hale getiriyor.

Geçtiğimiz Mart ayında, CASC, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri için önümüzdeki yıllarda 300 adet CH-4 İHA'sı üretmek için yeni bir fabrika açacağını duyurmuştu.

TRUMP KURALLARI ESNETTİ AMA...

Ekim ayında, ABD tarafından imal edilen İHA'ların ihracatını kolaylaştırmak için Trump hükümetinin MTCR ve diğer silah protokollerini gevşetmek istediği ortaya çıktı. Ancak bu konuda bir ilerleme sağlansa da Amerika'nın Çin'in bölgedeki etkinliğini kırmasının zor olacağı dile getiriliyor.

http://www.kokpit.aero/cin-ihalari-yogun-ragbet-goruyor Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter