TUSAŞ T129 ATAK Saldırı Helikopteri Programı

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:39 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

swat

Arkadaşlar motor konusunda benim takıldığım bir konu var.

- Motor Teslimatları bildiğim kadarı ile hala devam ediyor bir sıkıntı şu an yok.
-ABD ile aramız limoni ileride yaşanacak bir çok problem var, Pakistanlı arkadaş yazısını bu riske dayandırıyor.
- Fakat LHTEC Abd menşeili bir motor değil internetten arattığınızda Rolls Royce sayfasında ürünler kısmında bulabiliyorsunuz. Yani ABD bu motora ingileteyi dikkate almadan ambargo koyabilir mi?

Bunun yanında;

-TEI-TS-1400 adında bir motor var artık telaffuz edilen, bu motorun ilk ateşlemesi başarılı oldu ve süre gelen test süreci devam etmekte.
- Bu motorla ilgili iç pazarımızında ihtiyacı yüksek olcaktır. Mevcutta T-625 ve T129 helikopterilerinin ihtayacına uygun bir motor.
- ATAK Faz II'ye yetişme ihtimali çok güçlü değil ama olabilir mi? Süpriz olur.

ABD bunların farkında pazarı kaybeder ise tamamen kaybeder, Türkiyenin bu noktada ATAK2 için 2.200 hp sınıfında RTM-322'ye yönelebilir ya da ABD bu konuda inatçı olmazsa GE-T700 motorunu seçer. (Beenim kişilsel fikrim ne olursa olsun RTM-322 seçilmesi)

-Ayrıca TEI-TS-1400 motoru başarı ile tamamlandıktan sonra T625 notoru olacağını düşünürsek, ATAKI'lere entegre edilmesi çok zor değil. Ve bu adım 2.200 hp sınıfı bir çalışmanında başlaması demek olacaktır kanaatimce.

Mesajı Paylaş

HDS

Eki 02, 2018, 04:28 ÖS Last Edit: Eki 02, 2018, 04:30 ÖS by HDS
@swat LHTEC konsorsiyumunda Amerikalı firma da var. Amerikalı ITAR'a tabi civata olsa lisans koyuyor. "Ben bunu denetlerim" diyor. Ürünü kimin sattığının bir önemi yok.

Bak, Avrupa'nın öz be öz Airbus'ına posta koydu, üzerinde Amerikan komponent var diye.  Boşuna Airbus, Fransızlar, İngilizler fellik fellik ITAR Free komponent peşine düşmedi. Uzun süredir de bu böyle.

Arada, "dual use" olan, olabilecek şeyler için bir EAR99 sınıflandırması var. Sivil son kullanım için sorun yok. Ama o da çözüm değil. İngilizler Tempest için de "ITAR Free olmalı" diyor baştan mesela. Mesajı Paylaş

S_S

Benim de kafama takılan TEI'de GE payı. ABD Hükümeti buraya da karışabilir mı Mesajı Paylaş

HDS

Hisselerini ellerine tutuştururuz.

Akşit, TEI'ye geçtikten sonra epeyce akıllıca bir insan yetiştirme ve proje/teknoloji kovalama politikası güttü.

Az konuşan, son yıllarda ayyuka çıkan aşırı kendine güvenli, çok gaz kouşmalar yapan, atar-gider üsluplu savunma sanayi yöneticisi ve bürokrasisinden epey farklı biri Akşit.

Orası bence kendi yağında tıkır tıkır kaynasın. Mesajı Paylaş

hergeleci

"Orası bence kendi yağında tıkır tıkır kaynasın."

Son zamanlarda "gri turuncu infografikler" TEI icin de yapilmaya baslandi. Rahat birakmazlar bu adami da... Mesajı Paylaş

HDS

Arkası sağlamdır da.. Mesajı Paylaş

FeÇe

Biraz teknik bilgi soracağım.Helikopterlerin ana rotoru çizgisel hızın korunumu ile mi helikopterin havada kalmasını sağlar?Yani aynı jet motorda yakıtın çok yüksek hızlarda atılarak momentumun korunumu ile uçağın hızlanması gibi  helikopterde de hava moleküllerinin yüksek hızlarda aşağı doğru ittirilmesi ile oluşan kuvvetten dolayı mı helikopter yükselir yoksa hızlanan havanın rotorun üstünde alçak basınç oluşturması ve bernoulli prensibi gereği yüksek basınçtan alçak basınca kuvvet uygulanması mı helikopteri havada tutar?Aslında sormak istediğim hızlanan hava yukarı mı aşağı mı yönlenir?Bir de arka rotor.Görevi açısal momentumun korunumu gereği helikopterde oluşturulacak dönmeyi ters yönde tork uygulayarak durdurmak mıdır ayrıca rotor kesitine hava sürtünmesinin oluşturacağı zıt torkun helikopteri döndürmesini engellemek midir?Kusura bakmayın.Gördüğümüz müfredat bu sorulara basitce cvp veriyor.Ancak biraz düşününce bir yerde biz de hocalarımız da tıkanıyoruz.Bilgisi olanlar cevap verebilir mi? Mesajı Paylaş

Eray

Savunma Sanayii Başkanlığı resmi twitter hesabından TUSAŞ üretimi üç adet T129 helikopterinin envantere girdiğini duyurdu.

http://www.c4defence.com/Gundem/t129-da-uclu-teslimat/7186/1

Toplamda 40. teslim edildi galiba. Mesajı Paylaş

karaca23

Ataklarda bu ay benimde merak ettiğim sevindirici haber geldi ve 3 adet atak daha envantere girdi ssm başkanlığı ve tusaşın tivitır hesaplarından duyurduğu haberlerde ilk defea aynı anda 3 helikopterin teslim edildiği vurgulandı.büyük bir ihtimalle son
teslim edilen en az 2 atak faz 2 seviyesinde olduğu söyleniyor. Toplamda 40 adet kara kuvvetlerine 3 adette jandarmaya teslim edilmiş bulunuyor Mesajı Paylaş

putty

Eki 11, 2018, 09:40 ÖÖ Last Edit: Eki 11, 2018, 09:43 ÖÖ by putty
Bir ayda 3 teslim çok büyük ihtimal ile aslında gecikmedir yani geçmiş ayların helikopteri onlar gelecek ayların değil. Mesajı Paylaş

TULGA

SSIK toplantısında geliştirilmiş Atak helikopter projesine başlanması kararı çıkmış. Mesajı Paylaş

swat

ATAK Projesinde Opsiyon olarak belirlenen üretim adedi (sanıyorum şu an 39 adet) ATAK II olarak mı değerlendirilecek? Mesajı Paylaş

putty

Vay be nereden nereye daha düne kadar 5 tane Süper Cobra ile terör ile mücadele ediliyordu. Bu ülkeyi 5 helikopterle pkk ile baş başa bırakanlara buna rağmen hava kuvvetini şimdiki etkinlikte kullanmayanlara ne desek acep. Zoru neydi acaba bunu yapanların. Bu ülkenin en masum hainleri dağdaki teröristlerdir. Mesajı Paylaş

Mootun

O günler gerçekten zor zamanlarmış sn. Putty F4 ve F 16lar makinalı toplarıyla yakın hava desteğine katılırlarmış. Atak helikopteri ihtiyacımız bu denli çok fazlayken neden bir 10 tane Ah 1z veya İtalyanlarla işi bitirdiğimiz dönem de neden A 129 almadık. Belki A 129lar bizim istediğimiz özelliklere sahip değildi ama gene de iş yapardı. Mesajı Paylaş

TULGA

Bana göre bu karar sonrası KKK için belirlenen 59 adet sonrası opsiyon kullanılmaz. Lakin JnKK ve EGM için üretilecek miktarlar devam eder. Zaten üretim sonlanana kadar yeni model test kailfikasyon ve seri üretim süreçlerine gelinmiş olur.

Ayrıca yeni Atak-2'nin 40 adette kalacağını da sanmam. 20-30 yıllık bir süreçte yeterli envanter adedine ulaştıktan sonra eldeki Atak 1'ler peyderpey JnKK- SGK-EGM envanterlerine alınarak yerine ilave üretimler de devam edebilir. Böylece kuvvetlerin ihtiyaci olan havadan hafif ateş destek ve keşif helikopter ihtiyaçları karşılanırken KKK envanteri saldırı helikopter envanteri de 8tonluk yeni model ile yenilenmis olur. Diğer kuvvetler de envanterlerini Atak ve T-625 ile saflayabilirler. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter