TUSAŞ T129 ATAK Saldırı Helikopteri Programı

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:39 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

malpsoy

ocay

TAI Faz-2'yi becerebilecek mi merak ediyorum. Zaten bir 2 sene geciktirdiler, herhalde Jandarma-EGM siparişleri bahanesi ile bir 2 sene daha geciktirirler. Mesajı Paylaş

putty

Ben her pisliği FETO cuların yaptığına inanıyorum. Hatta hayal edilemeyek kadar çok kötülük yapmış olabilirler. Zamanında silahlı helikopter vermedi diye kızdığımız ABd ninde bence suçu yok helikopter almak istemeyn bu feto culardı. Aphace al şartmı SuperCobra işi yokuşa sürdüler. Helikopter projesinide işi yokuşa sürende bunlar bence yerlilik filan ikna edici sebepler ürettiler iki tane on yıl kaybettik. İHA ları AF300 inadı ile İsrail den isteyende bence bunlar. Hep forumda biz aslında iha işine en erken girişen ülkeyiz ama sonra savsakladık eldekileri kullanamadık çürüttük falan diyordukya aslında bence onuda yapan Feto cular.
Feto cu olupta adamları pkk lı yaptınız sizde demeyin Feto pkk lıdır gerçektende. Nurculuk kürtçülüktür Feto kürt tarikatıdır o denenler hep yalan feto kürt tandanslı bir tarikattır.
Oradaki kurmay vatansever türk oğlu türk olabilir ama feto daki üst akıl onu ikna eder bir şekilde. Neyse bu mevzu derin ve başka. Mesajı Paylaş

saladin

T129 2018 teslim takvimini hatırlayamadım, ama 2017'de hedeflenen rakamın çok gerisinde kalındı. 2018'de ise sadece 11 helikopter planlanıyor.  Eğer üçüncü bir ülkeye satıştan dolayı TSK'ye düşük teslimse tamam, ama değilse bu sıkıntının kaynağını incelemek lazım bence. Mesajı Paylaş

farabi

Oca 09, 2018, 01:09 ÖÖ Last Edit: Oca 09, 2018, 01:17 ÖÖ by farabi
ABD'nin SBS programını ve low-cost-autonomous-attack-system projesini hatırlayan var mı ?

30 lbf mini turbojet kullanan toplam 1 metre uzunluğunda ve yaklaşık 8kg efp harp başlığı taşıyan uçan mini seyir füzesiydi. Güdüm sistemi ,  INS+GPS terminal safhada laser radar kullanan azami 150 km menzili ve havada 30 dakika dolanabilme özelliği olan , birim maliyet ( hedef ) 30.000$ bir mühimmattı. Sözüm ona Sikorsky RAH-66 bunları 4'lü gruplar olarak aynı anda fırlatabilecek ve helikopter içerisinden eş zamanlı veri iletimi ve kontrolü mümkün olacaktı. Tabi iki projede yalan oldu .

T129b2'de bu derece elektronik harp unsurları öne çıkmış , ve muhtemel düşmanın ileri hatta komuta kontrol haberleşme unsurlarına karşı bir tehdit yaratacakken , şöyle 20 dakika havada dolanabilen mini-seyir füzesi ; öte yanda veri link terminali geliştirilmesi olan Kement projesi de sürerken aslında aklıma yatıyor.

Tek er tarafından taşınabilen , otonom keşif/vurucu iha üzerine çalışıyoruz. Peki , helikopterden yukarıda olduğu gibi bir mühimmat atabilmek ya da benzeri bir vurucu iha bırakabilmek , bu platforma taktik üstünlük sağlamaz mı ? Mesajı Paylaş

HDS

Sağlar tabi. Kargu gibi bir şeyle gizlenmiş bir sniper'ı bile bulunduğu evinin odasında vurursun. Mesajı Paylaş

putty

Oca 09, 2018, 11:21 ÖÖ Last Edit: Oca 09, 2018, 11:25 ÖÖ by putty
Bazı projelerin gizliliği olurya buda bana doğası gereği gizli kalması gereken proje hissi uyandırdı. Ahım şahım bir şey değil ama geleceğin savaşlarına etkisi gereği çok potansiyeli olan daha büyük düşünmeyi gerektiren bir alete benziyor bu minik tasarım. Sürü algoritmaları filan diyoruzya o futuristik geleceğe ait ürünlerin karakteristiğinde bir şey bu resimdeki silah. Bunlar gizliliği sağlanmış geliştirrme projelerinden olabilir mamüle dönmez uzun bir süre sürekli üzerinde çalışılır algoritmalar taktik uygulamalar filan. SR71 i gizleyen adamlar bunlar sonuçta bunu da gizlerler. Bizimde deneysel projelerimiz olmalı tüm projeler envanter için olmamalı bazı projeler mamüle dönüşme takvimi belirsiz yürümeli. Bu mini dolanan ihalar mühimmatlar ile ilgili böyle bir çalışma gurubu sürekli çalışmalı. Bu resimdeki şey vardır yoktur bilememem ama geleceğin dünyası da böyle dolanan şeylerle savaşılacağı kesin. 1 saat dolanan taşınan gören akıllı konum bilgisini paylaşan aralarında haberleşen işlemcili bilgisayarlı bir deneysel platform hazırlayıp onunla çalışmak gerek. Süper güçlerin bunla çok çalıştıklarına eminim.
Şu silah ile bir tank taaruzunu A10 lara Aphace lere ihtiyaç duymadan durdurulabileceği aşikar yada adaya çıkacak bir çıkartma filosunu denizde kolayca durdurablirsiniz. Her şey algoritmaya bakar sony nin top oynayan robotları ile maç yapan dünya üniversite takımları gibi her şey yazılım algoritma ya bakar Mesajı Paylaş

farabi

Aslında , bu SBS programı sonrasında,  ortaya pek çok küçük boyutlu akıllı mühimmat çıktı. ( loitering attack munitions diye grupladığımızda sürüyle devam projesi oldu , LM PAM/LAM gibi ) Yani LOCAAS belki üretilmedi ama basamak oldu. Her şeyden öte ABD'nin küçük harp başlıklarını ve cost-effective düşünmeye başlamasında kilometre taşlarından biri olabilir.

LOCAAS , yanlış hatırlamıyorsam doğrudan helikopterden taaruz ya da yerden fırlatıcı araç ile kara birlikleri temelli düşünülmüştü , ikincil olarak CAS uçaklarında kullanılması gibi bir plan vardı. https://www.motorshow.me/GalleryPics/45000/B49455.jpg

RAH-66 Comanche projesi zırhı araçlara karşı olduğu kadar, özünde tasarım felsefesi bir bakıma doğrudan düşmanın ön hatta C4SIR kabiliyetini , nokta ve bölge hava savunma sistemine karşı bir taaruz helikopteri kullanmayı öneriyordu. Bu bağlamda bu sürü olarak saldıran ve veri link terminali ile tüm resimi gerçek zamanlı helikoptere aktaran mini seyir füzeleri de bu helikopterin ana stratejik silahı olarak düşünülmüştü. Milimetre dalga radarlı ve at unut tipi mühimmat taşıyan anti tank helikopterleri gibi Rah-66 programında da farklı bir görev kabiliyeti için özelleşmiş taşıyıcı platform-aviyonik-mühimmat grubu vardı. Bunun 1 saatlik belgeselini yapmıştı Discovery-Channel , yıllar yıllar önce...

Zaten bu ilüstrasyonda RAH-66 konsepti gayet iyi gösterilmiş. Mesajı Paylaş

putty

Oca 09, 2018, 12:58 ÖS Last Edit: Oca 09, 2018, 01:01 ÖS by putty
Aracın arkasında bizim TEI nin küçük jet motoru var. Bazı şeylerdeki ataletsizliği şu çağda anlayamıyorum bu küçük jet motoru da onlardan birisi. Niye bu motor ile uygun boyda mühimmatlar yapılmıyor bir tek Sırplar yaptı şahanede oldu bence. Youtube da bakıyorum uçan adamlar var ama manyaklık gibi uçuyorlar oysa Honda BMW Yamaha filan bunları çoktan ürüne dönüştürüp itfaiyelere ordulara sivillere satması gerekir çoktan ticari yerini alması gerekirdi. İnsanlar bunlarla uçması küçük ulaşımları göze alıyorlarsa bunla yapması gerekirdi. Her halde ömür sorunu var bu motorların youtube da gördüğümüz şeyler on kere kullanılıp çöpe atılan motorlar filan olmalı bir teknolojik mani olmalı yoksa çok baştan çıkartıcı aletler var bu mini motorlar ile yapılmış ama hiç ticarileşme göremiyoruz. Bizimde motorumuz var iha mız var IIR  teknolojisi kement filan Meteksan da haberleşme her şey var ama füzemiz yok Sırpların var oysa. ABD'nin İsrail inde yok Fransa'nın da yok garip yani oysa Amerikalılar RC uçakta kullanıyor garajda üretiyorlar bu motorları da kendileri. Mesajı Paylaş

ÜNAL

Geçen sene başında 18 helikopter vardı, 17 helikopterin teslim edileceği söylendi ama 27 de kaldı.
Yine yıl içerisinde TAİ yetkililerinden biri bu sene için Hürkuş,Anka ve T129u ayda 2 tane üreteceklerini açıkladı ama son açıklamalara göre 13 tane teslim edilecek.
TAİ içerisini bilmeyen ve tedarik noktasında sıkıntıları bilmeyen biri olarak sadece yapılan açıklamanın karşılığının bu olmaması gerektiğini düşünüyorum.
86 helikopter planlanıyor diyorlar ama bu gidişle anca 2022 yılında bütün ihtiyaç karşılanmış olacak.
Neden bu kadar az üretim yapılıyor ?
Yada ihracat yapıldı da o yüzden mi TSK 13 helikopter alacak ?
Anka'da sorunlar vardı içeride  şimdi takır takır teslim ediliyor acaba T129 için yine sıkıntılar mı var bizim bilmediğimiz ? Yoksa gerçekten biz mi çok uçuk düşünüyoruz adet noktasında ? Mesajı Paylaş

swat

@ÜNAL bu tamamen tahmin direkt olarak bir ambargo olmasada dolaylı açıdan temat yavaşlatma gibi bir şey söz konusu olabilir dış tedarikçiler tarafında.

Ya da TAI içerisinde FETÖ'den sonra yetişmiş personel sıkıntısı mevcut, özellikle üretim hattında personel açığı ciddi boyutlarda olabilir. Mesajı Paylaş

murattekin

Ya da TAI içerisinde FETÖ'den sonra yetişmiş personel sıkıntısı mevcut, özellikle üretim hattında personel açığı ciddi boyutlarda olabilir

Peki Hürkuş kadrosu dağıtıldı diye yazılmıştı. T129'da da aynı şey olmuştur herhalde. Bu kadar hızlı çıkan ürünün ekiplerine neden bunu yapmış olabilirler? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

putty

Amerika mıyız biz yılda 17 helikopter yapalım. Senede 9 tane çok daha mantıklı Mesajı Paylaş

malpsoy

Hatırlıyorsanız aylar önce çıkan fotolarda 39. gövdenin toplanma resimleri vardı.

Ne kadar hızlı montaj yaparsanız yapın sonuçta motor geliş sayısı kadar ürün ortaya koyabilirsiniz. Ve bu da  bir anlaşma ile sürece bağlanmış durumda. Yıllara göre verilen sayılar büyük olasılıkla motor teslimatına göre belirlenmiştir. Mesajı Paylaş

dum

:)   Mühimmat kilometrelerce uçuyor.. uçuş yolu boyunca yediği rüzgarla veya yoğun havanın direnciyle( yağmurda veya siste hatta havadaki nem oranı değişimiyle bile)  mermi sapar. Yani rüzgarın etkilediği silah değil "mermi yolu".

Piyade tüfeğinde bile sapar . Hem de çok sapar. O yüzden rüzgar ve ısı düzeltme cetveli her nişancının cebindedir.

Havanda ve topta da öyledir ilk mermiyi tek namlu atar, sapma görülür ve tanzim edilir. Ondan sonra diğer namlular atışa başlar. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter