TUSAŞ T129 ATAK Saldırı Helikopteri Programı

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:39 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Eki 25, 2015, 09:06 ÖS Last Edit: Eki 25, 2015, 09:13 ÖS by putty
Paylon da değilde kanadın üstünde taşısa olmuyormu çokmu ağır acaba.
İsrail in Aphace lerinde kanat üstünde Satcom anteni var.
Kanat üstüne de bu tür yükler için paylon gibi bir şey yapmak lazım çünkü platformda hiç yer kalmamıştır
illa paylondan sarkarakmı gitmesi gerek yüklerin. 

Gerçi bizim helikopter dış pylon da UMTAS değil Cirit taşıyabiliyor. Bu resimdede Cirit in olduğu pylon a radar takılmış. Bu yüzden pek bir kayıp olmaz görev şeklide düşünülünce bu şekilde
Kanat üstünü geri alıyorum karışıklığa gerek yok böyle daha mantıklı

Mesajı Paylaş

swat

Arkadaşlar ufka bir hatırlatma.

Apache helikopteri Longbow radarı ile alınıyor alınmasınada her operasyonda aktif olarak kullanılıyor mu? Bir çok operasyon fotoğrafında kullanıulmadığı zamanlar için söküldüğüne şahit olmadık mı?

Bu nedenle Mildar'ın modüler olarak geliştirilmesinden daha doğal bir şey yok.

Fakat silah istasyonlarının yerine değil kanat üstü daha mantıklı olur. En azından silah istasyonundan feragat etmeyiz tabi kanat ikisini bir den taşırsa... Mesajı Paylaş

süper çavuş

Kanat üstüne koymak demek aslında entegrasyon demek aynı rotor üstüne koymak gibi ( rotor üstü'nün karmaşıklığı bir kenara ) ,,
ama silah paylonuna koymak çok farklı cirit yada mızrak lançeri yerleştirir gibi farkı yok tak-çalıştır  ,,  birkaç dk içinde paylona tak paylondan çıkar , bu kadar pratiklik kanat üstünde sağlanamaz bence birinde radarı helikoptere entegre ediyorsunuz diğerinde içinde radar olan podu tak-çıkar yapıyorsunuz  ..    Mesajı Paylaş

putty

Aphace nin radarı çok büyük eski tip bir radar bizimki ise faz dizin bir radar. Daha küçük derli toplu bu yüzdende istediğimiz yere koyabiliyoruz. Sanki Aphace nin radarı pylon da koyma şansı vardıra seçmemiş gibi yorumluyoruz. Resimlere bakın o koca radom pylon a sığarmı bizimki gibi.
Şuna baksanıza
Mesajı Paylaş

Tolga

MİLDAR ATAK için oldukça küçültülmeye-sığdırılmaya çalışılmış bir proje olmalı.
Bu kazanılan yetenek daha uzun menziller içinde üretilip kullanılabilir.

Özellikle Cougar helikopteri üzerinde taşınacak bir MİLDAR ATAK Hücüm kollarına (kötü havalarda) önemli destek verebilir.
Yine Aselsan SAR vb. radarların helikopter üzerinde taşınması sınır ve kara sularımızın korunmasına katkı yapabilir.
http://manmonster.m.a.pic.centerblog.net/1gv2axov.jpg
http://manmonster.m.a.pic.centerblog.net/0ao31b46.jpg
http://defense-update.com/images_lr/aw101_asac.jpg Mesajı Paylaş

süper çavuş

Ana konuda sapıyoruz gibi ama Tolga'nın girdiği yol bencede önemli helikopter konuşlu Orkide vb havadan erken uyarı ve kara gözetleme sistemleri bizim için önemli bir kuvvet çarpanı olabilir ,,
Ayrıca ileride Donanmanın kuvvet aktarımı konusundaki hedefleri düşüldüğünde bu tip çözümlere ihtiyaç elzem olacak  ..  Mesajı Paylaş

swat

Eki 26, 2015, 10:45 ÖÖ Last Edit: Eki 26, 2015, 02:59 ÖS by swat
Modülerlik konusunda kastım şu;

Mevcut kanatların tekrar dizaynı yani yukarı bir tane istasyon ekleme ama Mildar için. Çok zor olmamalı...

Ayrca Cougar helikopterlerine radar konuşlandırma mevzusu daha önce fransızlar tarafından yapıldı  bizim kuvvet'in ihtiyacı olacak mı?

Mesajı Paylaş

7Skies

2014 Eylül Ekim

Mesajı Paylaş
.

sntrk34

İlk kısmi B1 teslimatları yapılmaya başlanmış.

http://www.c4defence.com/daha-cok-atak/

Mesajı Paylaş

HAZERFEN

İyi de kaç tane ? Mesajı Paylaş

warrior

Bir adet(1) Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Aynı anda kaç helikopter üretimde bilen var mı?
Mesajı Paylaş

ÜNAL

Geçen sene SH sayısında 2016 için 12 B teslim edilecek diyordu sonra yazın 2si test 4'ü üretim hattında denildi .
Bu aylarda diğeri teslim edilir herhalde.
Benim merak ettiğim ayda kaç üretime çıkabilir sayı ?
Nijerya be Bahreyn malum.. Mesajı Paylaş

Heruamarth

@ünal, kokpit.aero'ya bakılırsa 2016 boyunca 35 helikopter teslim edilecekmiş, ayda üç adet üretim/teslimat demek aşağı yukarı. Mesajı Paylaş

ÜNAL

Gördüm üstadım .
Başka bir foruma da yazdım Tai Edh için yaptığımı eleştirilere güzel cevap vermiş olacak bu hızdaki üretimle..
Şaka maka Awacs,Taarruz helikopteri derken kanayan yaralar bir bir kapanıyor.
Darısı uzun menzil hava savunmaya. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter