Boeing-ODTÜ İHA Yarışması

Başlatan canıtez, Kas 09, 2017, 09:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

Öğrencilerin tasarladıkları İHA'lar ODTÜ Stadyumu'nda yarışacak

Boeing, gelecek nesillere havacılık tutkusunu aşılamak için Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile Dikey İniş-Kalkış Yapan İnsansız Hava Aracı (İHA) Yarışması için iş birliği yaptı. Üniversite öğrencilerinin İHA ve otonom sistemlere ilgilerini artırmak ve bu teknolojinin Türkiye'de gelişimini desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmada öğrenciler kendi tasarımları İnsansız Hava Araçları ile ODTÜ Stadyumu'nda yarışacak.

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın'ın katılımıyla gerçekleşecek Dikey İniş-Kalkış Yapan İnsansız Hava Aracı Yarışması'nın ödül töreni 12 Kasım günü Orta Doğu Teknik Üniversitesi- Uzay ve Havacılık Mühendisliği Fakültesi Konferans Salonu'nda saat 15.00-16.00 arasında gerçekleşecek.

http://www.kokpit.aero/boeing-odtu-iha-isbirligi Mesajı Paylaş

canıtez

Boeing-ODTÜ İHA Yarışması Sonuçlandı

Boeing ve ODTÜ'nün işbirliğiyle düzenlenen İHA yarışması tamamlandı.

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın, Boeing'in havacılık alanında en yeni teknolojilerin öncüsü olduğunu belirterek, "Bu gücümüzü, Türkiye'de yeni teknolojilerin gelişimine destek olmak için kullanıyoruz." dedi.

Üniversite öğrencilerinin insansız hava aracı ile otonom sistemlere ilgilerini artırmak ve bu teknolojinin Türkiye'de gelişimini desteklemek amacıyla Boeing Türkiye-Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) iş birliğiyle düzenlenen "Dikey İniş-Kalkış Yapan İHA Yarışması"nın ödül töreni, Uzay ve Havacılık Mühendisliği Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Sargın, burada yaptığı konuşmada, üniversiteli gençleri yarışmaya katılma cesareti gösterdikleri için tebrik ederek, "Yola çıkmak, 'ben yaparım' diyebilmek çok önemli. Ekonomiyi dinamik yapacak olan bu küçük girişimler. Kendinizi hedefleyin, 'zoomlayın' ve bizi tekrar tekrar gururlandırın." diye konuştu.

Boeing'in tarihinin havacılık tarihi kadar eski olduğunu vurgulayan Sargın, şirketin 100. yılını geçen yıl kutladıklarını anımsattı.

Sargın, İHA teknolojisinin geleceği şekillendirdiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Hepimiz güncel kalmak zorundayız. Dünyanın nereye gittiğine bakmalıyız. O yüzden bu projeyi çok önemsiyoruz. Boeing olarak, havacılık alanında en yeni teknolojilerin öncüsüyüz ve bu gücümüzü Türkiye'de yeni teknolojilerin gelişimine destek olmak için kullanıyoruz. ODTÜ ile yaptığımız bu iş birliğiyle Boeing'in teknolojideki öncülüğünü ODTÜ'nün teknik kabiliyetiyle birleştirerek gelecek nesillere havacılık tutkusunu aşılamayı ve Türkiye'nin bu alandaki yetkinliğini temelden güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu tür projelerle hem gençlerin hayatına dokunuyor ve gelecek için ışık tutuyoruz, hem de Türkiye'de havacılık sanayisinin geleceği için bugünden tohumlar atıyoruz."

ODTÜ Uzay ve Havacılık Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ozan Tekinalp ise bölümün kurulduğu günden beri havacılık ve uzay alanında gerçekleşen tüm öncü projelerde kilit rol oynadığını vurgulayarak, "Gerçekleştirdiğimiz yarışmayla öğrencilerimizle birlikte diğer üniversite öğrencilerinin de robotik uçan sistemler alanında yetişmesini amaçlıyoruz. Boeing firmasının desteğiyle ülkemizde ilk defa gerçekleşen bu yarışmayı önümüzdeki yıllarda da tekrarlayacağız." ifadelerini kullandı.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=5387 Mesajı Paylaş

meraklı

Boeing ve ODTÜ'nün Düzenlediği İHA Yarışmasında, Gençler Mücadele Etti

Boeing ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), üniversite öğrencilerinin İnsansız Hava Aracı (İHA) ve otonom sistemlere ilgilerini artırmak ve bu teknolojinin Türkiye'de gelişimini desteklemek amacıyla, 11-12 Kasım'da, Dikey İniş-Kalkış Yapan İnsansız Hava Aracı (DİK -İHA) Yarışması gerçekleştirdi.

Üniversitelerin havacılık, uçak ve uzay mühendisliği başta olmak üzere, mekatronik, elektrik, makine ve bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencilerinin katıldığı yarışmaya toplam 11 başvuru yapıldı.  Gönderilen proje tekliflerinin ön elemeden geçmesini takiben, yarışmaya hak kazanan 9 takım projeleri ile uçuşlarını gerçekleştirmek üzere ODTÜ Stadyumu'nda buluştu.

Arama kurtarma odaklı olan yarışma senaryosuna göre yarışmacılardan, tasarladıkları otonom insansız hava aracını kullanarak, ormanda kaybolan iki öğrenciyi bulmaları ve öğrencilerin ihtiyacı olan bir şişe suyu ulaştırmaları istendi. Bu görevi yerine getiren yarışmacılar, öğretim görevlilerinden oluşan hakem heyeti tarafından teknik kriterler doğrultusunda puanlandırıldılar.

Yarışmada ilk 3'e girenler şöyle gerçekleşti:

1'inci takım, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü'nden METU NCC Aerospace Society,
2'nci takım, Necmettin Erbakan Üniversitesi'nden Radikal Tasarım,
3'üncü takım ise On Dokuz Mayıs Üniversitesi'nden Atmaca oldu.

Dereceye giren takımlar, yarışma için hazırladıkları İHA çalışmalarını, 2018 yılında Amerika'da yapılacak uluslararası bir kongrede sunmak için Boeing desteğine hak kazandı.

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın, projeye ilişkin olarak şu değerlendirmede bulundu: "ODTÜ ile yaptığımız bu iş birliği ile Boeing'in teknolojideki öncülüğünü ODTÜ'nün teknik kabiliyeti ile birleştirmek suretiyle gelecek nesillere havacılık tutkusunu aşılamayı ve Türkiye'nin bu alandaki yetkinliğini temelden güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu tür projelerle hem gençlerin hayatına dokunuyor ve gelecek için ışık tutuyoruz, hem de Türkiye'de havacılık sanayisinin geleceği için bugünden tohumlar atıyoruz."

ODTÜ Uzay ve Havacılık Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ozan Tekinalp ise bölümün kurulduğu günden beri havacılık ve uzay alanında gerçekleşen tüm öncü projelerde kilit rol oynadığını, gerçekleştirilen, dikey kalkış yapan insansız hava araçları yarışması ile üniversite öğrencilerinin robotik uçan sistemler alanında yetişmesini amaçladıklarını belirtti ve şunu söyledi: "Boeing firmasının desteği ile ülkemizde ilk defa gerçekleşen bu yarışmayı önümüzdeki yıllarda da tekrarlayacağız.  Yarışmanın giderek artan bir ilgi odağı olacağına ve ihtiyaç duyulan üstün yetenekli mühendislerin yetişmesine, önemli katkılar yapacağına inanıyoruz."

http://www.milscint.com/tr/boeing-ve-odtunun-duzenledigi-iha-yarismasinda-gencler-mucadele-etti/ Mesajı Paylaş

BETONBEY

Türkiye'de ki birikimi ABD firması Boing'e aktarmak mantıklı mı ?

Tamam, adamlar bizden katbekat ileride ama bizde belirli seviyelere geldik ve bu birikimden yenilikçi fikirler çıkarabilecek kurumların yurtdışı destekli projelere katılımını pek tasvip etmiyorum.

Sonuçta ar-ge masrafını karşılayan Boing yeni keşfedilen bir fikrin mülkiyetini de tekeline katmış olacak... Mesajı Paylaş

putty

#4
Kas 15, 2017, 09:34 ÖÖ Last Edit: Kas 15, 2017, 09:36 ÖÖ by putty
Bu Boing in dünyadan para kazanıyoruz birazını da dünya insanlarına harcıyor görünmeliyiz, hepsini ABD deki sosyal alanlara harcamak doğru değil gibi yaklaşarak yaptığı bir şey. Afrikada ki açlara yardım gibi yani. O kadar kötü niyet aramamak gerek. Biz global bir şirketiz piar ı yani.  Mesajı Paylaş

HDS

@putty haklı olmakla birlikte, Scaneagle'ın üreticisi, yani ufak İHA'lar konusunda dünyadaki en yetkin firmalardan biri olan InSitu de bir Boeing şirketi. Sadece büyük uçaklarla ilgileniyor olsalar belki bu işlere merak sarmazlardı.

Boeing'in Türkiye GM'i Ayşem, iyi bir devlet kurumları iletişimcisi. @putty'nin dediği gibi harcaması gereken parası da var. Onu da gayet makul şekilde harcamış.

Özellikle bu büyük Amerikan firmalarının, Türkiye, Ortadoğu vs gibi yerlerde bir "tanıtım" bütçeleri oluyor, özellikle de Amerikan karşıtlığından endişe de ettikleri için. Ayşem bunu etkisi de olan bir şekilde kullanmış.

Benzer şekilde bütçeler tüketen GE ise mesela nedense bunu TV'ye reklam vererek tüketmişti.

Ha keza uzun süre TV'de Alman kimya devi BASF reklamları döndü. O da zaten Almanya ile aramızın gerileceğinin ilk işaret fişeği idi. BASF'in bizim üzerimizden İran ile çok ciddi ticareti var.  :) Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter