ABD Donanması'na ait P-8A Poseidon Dalaman'a İndi

Başlatan Merkator, Kas 08, 2017, 11:44 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

Dün Dalaman Havalimanı'nın ilginç bir misafiri vardı. Amerikan donanması'na ait 168438 kuyruk numaralı Boeing P-8A Poseidon (737-8FV) tipi uçak Dalaman Havalimanı'na iniş yaptı.

Dinlenme ve yakıt ikmali için uğradığı tahmin edilen uçağın anti denizaltı, anti yüzey savaş uçağı özelliği bulunuyor. P-8A, potansiyel düşman denizaltılarını aramak için alçak irtifa ve geniş alan için yüksek irtifa aramalarını başarı ile yapmasının yanı sıra okyanus üzerinde son derece düşük irtifalarda çalışacak şekilde tasarlandı. Su üstü ve altı hedefler için kullandığı en önemli silah sistemi ise MK-54 torpidoları ve AGM-84 Harpoon füzeleri.

2009 yılında ilk uçuşunu yapan uçak, Boeing 737 tipi uçaktan geliştirildi. Kullancıları arasında Amerika, Hindistan, Avusturalya, İngiltere, Norveç gibi ülkelerin yer aldığı uçağın P-8A Poseidon, P-8A Neptune (Hindistan Donanması için) ve P-8 AGS olmak üzere 3 değişik versiyonu bulunuyor.

Uçağın yakın gelecekteki muhtemel kullanıcıları ise Türkiye, Suudi Arabistan, Güney Kore, İtalya, Yeni Zelanda ve Kanada'nın olacağı tahmin ediliyor.

Üretim programı için 35 milyar dolar harcanan uçaktan bugüne kadar 51 adet imal edildi.

http://www.kokpit.aero/boeing-p8a-poseidon-dalamanda Mesajı Paylaş

Defence

Bizim düzenlediğimiz Doğu Akdeniz-2017 tatbikatına katılmak için geldi. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter